Orgány během roku: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
C itlivým orgánem měsíce ledna je podle tradiční čínské medicíny močový měchýř, proto bychom ho měli v této době posilovat a věnovat mu zvýšenou pozornost na fyzické i psychické úrovni.
Močový systém (kam patří ledviny, močová trubice a močový měchýř) slouží k vylučování toxinů z našeho těla. Protože močový měchýř v sobě hromadí odpadní látky a vylučuje je z těla ven, poukazuje jeho stav z hlediska symptomatiky na to, jak umíme snášet a vypouštět tlak života a jak umíme nechat odejít staré bolesti a křivdy. Je důležité přijmout, že minulost je již neměnná, propustit ji a nehromadit v sobě staré a bolestné myšlenky a emoce.
Schopnost přijetí a přizpůsobení se je klíčový pojem činnosti močového měchýře, a to ve všech rovinách vědomí, těla i ducha.
Močový měchýř (a jeho párový orgán ledviny) přináležejí elementu Vody, který v přírodě vládne měsíci lednu a únoru. Je to období velkého jinu, kdy by lidé měli po vzoru přírody odpočívat, regenerovat a šetřit energií, uzavírat a uschovávat a také rozjímat.
Z pěti základních emocí elementů se k nim váže strach − močový měchýř oslabuje především strach ze selhání a panika; vyrovnaný meridián močového měchýře je naopak spojen s klidem, důvěrou, odvahou a dobrou náladou. Element Vody souvisí také se slanou chutí (při oslabení močového měchýře a ledvin můžeme trpět zvýšenou chutí na slané), ze smyslů ho reprezentuje sluch (slabý měchýř/ledviny a oslabený sluch jsou často dvěma stránkami jedné mince) a z barev je mu přiřazena tmavě modrá.
Co prospívá močovému systému…
Ke správnému fungování potřebují močové cesty dostatek tekutin – především vody – který zvýší průtok močovým systémem, a tím odplavování bakterií. Jako prevence poslouží také borůvky a brusinková šťáva. V zimních měsících se na posílení ledvin a močového měchýře (a samozřejmě nejen jich) hodí strava, která je prohřívající a zateplující – převážně polévky z kořenové zeleniny a vývary z masa, dále luštěniny, vejce, maso, černý sezam, vlašské ořechy, kustovnice a zahřívací koření, např. zázvor, skořice, muškátový oříšek, rozmarýn či hřebíček.
Pozor si dejte na prochladnutí: močový systém reaguje na fyzické podráždění, např. chození či stání bosky na studené zemi či prochladnutí při nedostatečném oblečení.
Při zánětu močového měchýře a močových cest pijte kvalitní brusinkový džus (cca 200 ml ke každému obědu i večeři). Vhodný je také bylinkový čaj ze směsi plodů černého bezu, květu kopřivy a měsíčku, truskavce a zlatobýlu (použijte jednu vrchovatou polévkovou lžíci každé byliny). Popíjejte dva šálky denně (jednu rovnou čajovou lžičku směsi na šálek louhujte pět minut a pijte studený).
Při infekci močových cest pomůže také sedací koupel z heřmánku a odvar z ječných krup – lžíci krup povařte v litru vody asi hodinu, přeceďte a ochuťte šťávou z citronu a medem. Třikrát denně vypijte šálek čaje z listů proskurníku lékařského.
Pokud v zimě chcete zesílit účinek cvičení čchi-kungu na orgány močové soustavy, můžete využít aromalampu, do které přidáte pár kapek kvalitního éterického oleje. Na močový měchýř působí blahodárně např. santalový olej s cypřišem, eukalyptem, levandulí a tymiánem. Relaxovat můžete také při koupelích a masážích s vůněmi z jalovce, zázvoru, cedru, rozmarýnu, tymiánu, skořice či hřebíčku, které posilují ledviny, silně prohřívají a působí antisepticky na močový systém. Posílí při únavě a slabosti, zimomřivosti, uleví bolestem v kříži, podpoří krevní oběh a v neposlední řadě posílí našeho ducha.
Meridián močového měchýře
Jangový meridián močového měchýře je aktivní mezi 15. a 17. hodinou (v této době má největší smysl popíjet čaje, věnovat se fyzické aktivitě nebo trávit vydatné jídlo).
Tento meridián je nejdelším meridiánem v těle (má 67 akupunkturních bodů). Vede od zadní části hlavy, přes krk, celá záda (kde se zdvojuje), dále přes hýždě a podél zadní strany nohou až k malíkům nohou. Trpíte-li bolestmi svalů podél páteře či na zadní straně nohou a kyčlí, ischiasem apod. může to být způsobeno právě nerovnováhou v močovém systému.
Na posílení meridiánu močového měchýře můžete využít následující cvik z harmonizační orgánové rozcvičky Makko-ho (celou sestavu naleznete na Harmonizační orgánová sestava Makko-ho):
Sedněte si na zem, natáhněte dolní končetiny, předkloňte se z boků (hlavu skloňte) a chyťte se shora za chodidla, kolena nechte natažená. Zůstaňte v krajní pozici a případnou bolest vědomě prodýchávejte. Prociťujte svaly/dráhu podél páteře a na zadní straně dolních končetin.
Pozn.: Pokud nedosáhnete až na chodidla, chyťte se za kotníky nebo bérce, v závislosti na tom, kam dosáhnete, a opět prodýchávejte.
Posílit meridián močového měchýře můžete také stimulováním jeho reflexních plošek na ploskách nohou (nachází se na vnitřní straně nohy pod kotníkem – přesnou polohu bodu naleznete po kliknutí na Reflexní ploška močového měchýře).
Přeji vám krásný první „vodní“ měsíc prožitý ve zdraví, klidu a příjemném rozjímání!
Alena Koutecká
Zdroj:
Lunární kalendář Krásné paní
Podpořte své ledviny i močové cesty silou bylin – Mg.A. Zdeňka Vaculík Erlebachová (Meduňka 1/2021)
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (časopis Sféra 1−2/2022)
Aromaterapie v zimě – Mgr. Petra Strmisková (časopis Sféra 1−2/2022)
Spektrum zdraví – meridián močového měchýře
Patakyovi.cz
Časopis Vnitřní síla
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás