Postřehy 2022 o životě a tchaj-ťi

„Jsou témata, která není zapotřebí dlouze rozvíjet.
Jsou nápady, které se prolínají rubrikami i částmi našeho života.
Jsou myšlenky, které nemusí otřást světem, přesto vás inspirují.
Jsou zkušenosti druhých, které pomáhají otevřít vaše vlastní oči.“

Ať se vás následující zamyšlení nad životem či tchaj-ťi „dotknou“ v tom dobrém slova smyslu.

 

Divider - postřehy

 
Dýchání do břicha odstraní stres?!

Když přichází na rady, jak se zbavit stresu, hodně odborníků vám řekne, že pomůže soustředit se na dýchání do břicha. Ano pomůže, jenže… jsou tu i nějaká ALE.

Zaprvé, musíte mít s touto metodou harmonizace a uklidňování zkušenosti. Je zapotřebí zkoušet, když jste „v pohodě“, abyste poznali, jak reaguje na dýchání právě vaše tělo a mysl, kolik času potřebujete, jak „usilovně“ máte dýchat, jaká forma dýchání vám vyhovuje, jaké prostředí k tomu potřebujete… a spoustu dalších věcí. Pokud se vrhnete do dechových technik uprostřed víru emocí, pravděpodobně vám nebudou fungovat tak, jak by měly a mohly, kdybyste s nimi byli sžití.

Zadruhé, některé emoce jsou natolik silné (jak např. vztek, zlost, panika…), že je lepší nejprve „vypustit páru“ nějakou fyzickou aktivitou (např. během, prací na zahradě, náročnějším cvičením, boucháním do polštáře) a teprve, když se tělo trošku vyčerpá, zastavit se a zharmonizovat „předpřipravené“ tělo i mysl dechem. V opačném případě se může stát, že dýcháním emoce jen posílíte.

Pamatujte: Nevyplatí se nechávat věci na poslední chvíli, protože štěstí přeje připraveným… a těžko na cvičišti, lehko na bojišti 😀 .

 

Divider - postřehy

 
Den pravdy

Dnes máme Den práva na pravdu… bylo by fajn, kdyby nám konečně někdo řekl PRAVDU 🙂 Ovšem na druhé straně… žádná objektivní pravda neexistuje… takže žijme naplno svou vlastní pravdu, kterou obhájíme před vlastním (i tím nejvyšším) svědomím… Přeji další krásný, naplno prožitý jarní den!

 

Divider - postřehy

 
Proč nejsme šťastní?

Zpravidla proto, že máme něco, co nechceme/s čím nejsme spokojení… nebo naopak nemáme něco, po čem toužíme/co bychom chtěli. Zajímavé je, že často pokud „ONO“ kouzelné získáme/“ztratíme“, nejsme o nic šťastnější (nebo jen velmi krátce). Nezbývá než se upřímně radovat z toho „mála“, co máme, a to se po čase může stát „vším“.

Krásný týden, ve kterém budete spokojeni s tím, co ve svém životě už máte 🙂 ! Neboť, jak s oblibou říká astrolog Richard Stříbrný: „žijeme ve VIP salonku Země“.

 

Divider - postřehy

 
Dech – nádech a výdech

Dech vás udržuje při životě a ovlivňují také kvalitu vašeho prožívání. Po fyzické stránce se dýcháním okysličuje organismus a tím se čistí a regeneruje. Mentálně se pomocí dechu zbavujete napětí, negací, vnitřního balastu, které se ve vás nahromadili. Vědomě se několikrát nadechněte a vydechněte. Uvědomte si plynulost, klid, pravidelnost, tichost a hloubku dechu. Vnímejte také jeho dynamiku, zpočátku jsou nádech i výdech rychlejší, pak se rozvolňují, zpomalují a doznívají…

Nádech a výdech jsou dva protipóly, které nemohou být bez sebe. Kde není jeden, nemůže být ani druhý. Nádechem přijímáte novou, očistnou energií a náboj zvenčí, výdechem se zbavujete nepotřebného, odžitého, použitého. Nádech a výdech vás udržují v harmonii života a propojují s „dechem“ vesmíru!

Podle tradiční čínské medicíny pracují plíce naplno mezi 3. a 5. hodinou ranní. Pokud se v tuto dobu probouzíte, zamyslete se, je-li s plícemi všechno v pořádku. Pokud jsou oslabené, můžete je podpořit dechovými praktikami nebo speciálním cvičením.

 

Divider - postřehy

 
Co si můžeme vzít ze cvičení tchaj-ťi čchüan pro dnešní dobu?

Poznání toho, jak naše tělo funguje a jaký je optimální způsob, jak ho vědomě, uvolněně a zdravě používat (v prevenci i nápravě). Posílení a zároveň rozvolnění jak našeho fyzického těla, tak našeho ducha. Ukotvení sami v sobě spolu se získáním otevřené a bdělé mysli vůči okolnímu světu.

Plynutí s proudem Života, s přirozeností, s vnitřní silou, ohleduplností a láskou….

Poznání sebe sama…

 

Divider - postřehy

 

Důvody, proč jsme nemocní, mohou být různé. Paradoxně můžeme „marodit“ i z přílišné touhy být zdraví. Ale nadměrná touha znamená disharmonii, tlak, zatuhlost… a jak víme z tchaj-ťi, pokud moc chceme, energie neproudí volně a naše tělo nemůže ukázat to dobré, co je v něm. Jak v tchaj-ťi, tak v péči o zdraví proto bychom měli mít na paměti, že méně je někdy více a že je lépe věci nechat plynout než příliš tlačit na pilu.

 

Divider - postřehy

 
Síla dechu

Co udělat, abyste posílili své zdraví… DÝCHEJTE… tím myslím skutečně dýchejte… dýchejte nosem (který filtruje, ohřívá), plným dechem se zapojením bránice. Představte si, jak nádech prochází kanálem ve středu těla až do oblasti podbřišku, přináší čistou, vyživující energii, a výdech posbírá všechny „fyzické a psychické nečistoty“ těla a odnáší je stejným kanálem z těla ven. Kdykoli budete mít přes den „chvilku“, zkontrolujte a prohlubte svůj dech… tělo vám za to bude vděčné.

Print Friendly