O časopisu

Logo časopis WEBVnitřní síla
nezávislý časopis o tchaj-ťi (taiji, taichi, tajči, taiči…),
čchi-kungu (qigongu), filozofii, lidech a zdraví

 

Motto: „Přirozeně se pohybovat, přirozeně dýchat, s klidem a soustředěním mysli.“

 

Vítejte na stránkách časopisu Vnitřní síla, časopisu, který je určen příznivcům umění tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu, ale také všem, kteří se chtějí dozvědět něco o sobě, o druhých, snaží se objevovat svou vnitřní sílu, krásu a nekonečné možnosti.

Najdete v něm články, které podle mého názoru mohou člověka inspirovat ke zdravějšímu, spokojenějšímu a vůbec kvalitnějšímu životu nebo ho alespoň na chvíli odpoutají od dennodenních starostí.

Krásný a pohodový čas strávený s časopisem Vnitřní síla vám přeje
Alena Koutecká, šéfredaktorka

 

Jak se orientovat v časopise

Časopis má HLAVNÍ ČÁST, která obsahuje články, 3 SAMOSTATNÉ SEKCE: Postřehy (o tchaj-ťi a životě), Myšlenky a Řekli o tchaj-ťi a INFORMAČNÍ STRÁNKY: O časopisu, O tchaj-ťi čchüan, O mně a Kontakt. Některé články jsou také v anglické verzi a najdete je v části nazvané Taijiquan in English.

 

HLAVNÍ ČÁST se články je složena z 5 rubrik a je rozdělena tematicky:

 • První a nejrozsáhlejší rubrika se jmenuje Tchaj-ťi a čchi-kung a, jak název napovídá, je věnována bojovému umění tchaj-ťi čchüan a dechovému a regeneračnímu cvičení čchi-kung. Součástí této sekce je také Rejstřík pojmů a podrubrika Tchaj-ťi osobnosti.
 • V části Cesty ke zdraví jsou představeny zajímavé směry či přístupy k léčení a návratu ke zdraví. Součástí jsou také zajímavé recepty a informace o zdraví prospěšných potravinách.
 • Rubrika Filozofie obsahuje články věnované nejrůznějším filozofickým směrům a přístupům, zejména taoismu, ze kterého tchaj-ťi čchüan vychází.
 • V části Inspirace a humor najdete vše, co by vás mohlo inspirovat k lepšímu a spokojenějšímu životu, od zdraví až po vztahy.
 • Lidé a země vás seznámí se zajímavými lidmi a zeměmi. Zvláštní podrubrika je věnována Číně, odkud tchaj-ťi čchüan pochází, a Novému Zélandu. Najdete zde také Rozhovory s lidmi, kteří by vás mohli obohatit, nebo Svět v obrazech, který přináší nejen svět zachycený v hledáčku fotoaparátu, ale také témata k zamyšlení.

 

SAMOSTATNÉ SEKCE jsou v současné době tři:

 • Část Postřehy (o tchaj-ťi a životě) obsahuje krátká zamyšlení na různá témata dotýkající se tchaj-ťi čchüan a života vůbec.
 • V Myšlenkách objevíte inspirativní citáty či zajímavé myšlenky významných osobností i lidí zcela neznámých.
 • Chcete vědět, proč se lidé věnují tchaj-ťi čchüan? Na stránce nazvané Řekli o tchaj-ťi (a čchi-kungu) najdete odpovědi některých studentů a učitelů.

 

INFOSTRÁNKY vám dají přehled:

 • o časopise samotném
 • o tom, kdo stojí na pozadí (O mně)
 • najdete zde kontaktní údaje (Kontakt), jejichž součástí je také seznam spolupracovníků a partnerů redakce

Před čtením článků si můžete přečíst základní inforace o umění tchaj-ťi čchüan na stránce nazvané O tchaj-ťi čchüan. Tuto stránku neustále rozšiřujeme. V současné době má následující části:

 • Tchaj-ťi čchüan – stránka věnovaná historii tchaj-ťi, základním principům a významu a původu samotného slova tchaj-ťi
 • Tchaj-ťi čchüan a zdraví obsahuje přehled základních příznivých účinků na tělo i mysl, které vám může cvičení přinést
 • Jaké směry tchaj-ťi čchüan se vyvinuly v průběhu jeho čtyřsetleté historie? Na to vám odpoví stránka nazvaná Styly tchaj-ťi čchüan
 • Souhrn základních sestav, které se cvičí ve stylu Čchen najdete na stránce nazvané Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan
 • Zbraně v tchaj-ťi čchüan vás seznámí se základními zbraněmi, které se dnes v tomto bojovém umění používají
 • Mistři rodiny Čchen jsou přehledem nejvýznamnějších mistrů, kteří se zapsali do historie rodiny
 • Etický kodex rodiny Čchen (Chen) – nejen cvičení dělá Čchen tchaj-ťi bojovníka (podívejte se, jaké vlastnosti či chování by měl dobrý student mít)
 • Své teoretické znalosti tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu si můžete otestovat v Tchaj-ťi kvízu
 • Souhrnný přehled pojmů z oblasti tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu obsahuje Abecední rejstřík pojmů

 

Divider-picture

 

Jak časopis vznikl

Jsou nápady různě pošetilé. Pan doktor Nešpor doporučuje rozdýchat je s představou červené kuličky v břiše, ale já jsem to naštěstí počátkem roku 2017 ještě nevěděla. A tak jsem si řekla: Co takhle udělat si vlastní časopis? O tchaj-ťi a všem, co pomáhá dodat či obnovit životní energii, nalézt vnitřní sílu a stát se sami sobě mistrem a průvodcem v životě.

A STALO SE!

V nejmenším jsem netušila, do čeho se pouštím a co bude příprava stránek obnášet. Prostě jsem jen šla, kam mě srdce táhlo. A nebýt mého bratra, který mě provedl (a neustále provádí) všemi úskalími registrací, hesel, přístupů, HTML kódů, widgetů, pluginů, instalací a dalších „programátorsko-uživatelských oříšků“, asi bych to někde v půlce cesty vzdala. Ale žádné „by“ se naštěstí nekonalo, časopis je už nějakou dobu na světě, prospívá a zdá se, že ho máte rádi. Pevně věřím, že vám bude přinášet radost a inspiraci i nadále 🙂 .

 

Divider-picture

 
Co je vnitřní síla

Manžel mé kamarádky se mě po spuštění časopisu zeptal: „Kde koupím Vnitřní sílu (míněno časopis) a potažmo vnitřní sílu (míněno energii, která mě táhne životem přes všechny překážky a protivenství)?“ Odpověď zní takto:

Ani jedno nekoupíte. To první najdete jen tak na internetu. Časopis je otevřený všem a nabízí různé cesty a různé pohledy jak na tchaj-ťi, tak na další otázky vedoucí ke zkvalitnění života. Je na vás, kterou z nich se chcete vydat, či jestli vůbec.

 

Cíl, ke kterému směřujeme, je jen jeden. Cest je však mnoho. A jejich povaha je různá.

 

Vnitřní sílu s malým „v“ dodává život sám. Je cesta dobrovolná, kdy se začnete měnit, odevzdáte proudu života, obrátíte do sebe a nakonec vaše síla vyjde přirozeně na povrch. To je přirozená cesta tchaj-ťi, cesta rovnováhy, přijímání, poddajnosti a splynutí s dokonalostí Existence.

Nebo je cesta odporu, svéhlavého ulpívání na vlastní pravdě. Pak nastupuje osud, který vám pošle do cesty situace a lidi, kteří vás začnou „testovat“. Bude vám házet jejich prostřednictvím klacky pod nohy, srážet vás na kolena, „chytí“ se vás nemoci, přijdou konflikty… Teprve pak si možná dáte říci a najdete poklad – svou skutečnou vnitřní sílu. I to vás učí tchaj-ťi, zbavit se vnitřního odporu, napětí, egoistické vůle, nesouladu, strnulosti, tvrdosti…

 

Divider-picture

 
Proč je velká část stránek věnována bojovému stylu tchaj-ťi čchüan a dechovému cvičení čchi-kungu

Tchaj-ťi čchüan rodiny Čchen (a formu čchi-kungu) cvičím od roku 2007. Za tu dobu jsem v nich našla spolehlivého přítele, který je po ruce vždy, ať se raduji a srším energií, nebo je mi těžko na těle či na duši.

Je to přítel, který se lety osvědčil, je spolehlivý a dává mi to, co nejvíce potřebuji – zdraví, vitalitu, psychickou pohodu, zdravé sebevědomí, tvořivost a víru, že dokážu uskutečnit své malé i velké zázraky…

(Více o roli tchaj-ťi čchüan v mém životě se dočtete v menu v části O mně – Tchaj-ťi a já)

 

Proč časopis není jen o tchaj-ťi čchüan

Protože život není jednostranný a vše souvisí se vším, i když to na první pohled nemusí být patrné. Studium tchaj-ťi čchüan zabírá spoustu mého pracovního (i volného) času, zamilovala jsem si ho, ale život je o mnohosti a rozmanitosti: o lidech, o fungujících vztazích, o učení se, o pádech a vzestupech, o toleranci, kráse, lásce…

 

Print Friendly