Orgány během roku: V březnu má zelenou žlučník
P okud jsme v lednu a v únoru poctivě nabírali sílu, odpočívali a posilovali ledviny (a močový měchýř), máme na jaře dostatek energie vyjít ven a začít tvořit. Symbolicky lze říci, že prvek vody nasytil dřevo a to může v březnu a dubnu začít růst. Pokud jsme se „energeticky zanedbávali“ (ale i v případě, že tomu tak není), je dobré tělu na jaře pomoci očistou a posílením.
Prvním orgánem jara, tj. měsíce března, je žlučník, který tradiční čínská medicína označuje za cenzora, z něhož vyvěrá schopnost rozhodovat a řešit, řídí naši rozhodnost a kuráž. Patří k jangovým orgánům fu, tj. k orgánům, které se naplňují, avšak nejsou plné (na rozdíl od orgánů cang, které jsou plné, ale nenaplňují se).
Žlučník (a jeho párový orgán játra) je spojován se zelenou barvou, kyselou chutí a zrakem. Z emocí k němu patří hněv a zlost. Přílišný hněv způsobuje, že energie stoupá vzhůru, což může vést k bolestem hlavy, podrážděnosti, tlaku pod žebry, nechutenství, nadýmání, častému vzdychání, zvracení krve apod.
Po fyzické stránce je žlučník zásobárnou žluči, řídí její uschovávání a vylučování. Žluč pomáhá procesu trávení, a tím podporuje i správnou činnost sleziny a žaludku. Stav žlučníku (a jater) ovlivňuje oči, slinivku, urogenitální orgány, svaly, šlachy a velké klouby (kyčle), které tyto dráhy energeticky vyživují, odráží se také na kvalitě a stavu pokožky (s jarem se často zhoršují různé ekzémy a alergie). Nerovnováha v tomto meridiánu se může projevit alergiemi, kožními problémy, suchostí očí, zhoršeným zrakem, poruchami trávení, bolestmi hlavy na vrcholu lebky.
Jak podpořit žlučník
Žlučník má rád pravidelnou stravu a malé porce. Z potravin mu prospívá konzumace libového masa, tvarohu, mrkve, celeru, petržele, listové zeleniny, banánů, ovoce, zelených bylinek.
Žlučník podpoříte, když budete chodit dříve spát a dříve vstávat, každý den zařadíte do svého programu procházky, protahování či jiná cvičení nebo se pustíte do očisty organismu od všech balastů nashromážděných přes zimu (ať už se jedná o toxiny, škodliviny z alkoholu, umělých látek, špatných „tuků“, léků, či nevhodné myšlenky, potlačenou zlost, stres…).
Aby měla detoxikace smysl, je dobré celkově odlehčit stravu (ideální je vynechat maso, mléčné výrobky, cukr, pečivo, kávu a alkohol), pít hodně čisté vody a do jídelníčku zařadit více zeleniny, ovoce a čerstvé jarní bylinky. Hodí se také ořechy, semínka, vločky nebo čerstvé klíčky. (Nejrůznější detoxikační tipy naleznete v článku Jarní povzbuzení těla a mysli )
Pro doplnění a harmonizaci energie v dráze jater a žlučníku (což dále vyrovná energii v těle a zbaví ho toxických zátěží) můžete užívat řadu bylin. Vedle známého ostropestřce mariánského (vezměte 10−15 semínek a důkladně je rozžvýkejte) můžete sáhnout po pampelišce lékařské, jablečníku obecném, smilu písečném, zemědýmu lékařském, čekance obecné, heřmánku pravém, mátě peprné či kurkumě dlouhé. Kurkumový čaj připravíte, když půl čajové lžičky kurkumového prášku zalijete šálkem vařící vody, necháte přejít varem, pět minut louhujete a poté přelijete; nebo si kupte již hotové kurkumové čaje v sáčcích.
V období jara jsou výbornými pomocníky k pročištění dráhy jater a žlučníku a navození jarního optimismu citrusové éterické oleje, jako například bergamot, grep, pomeranč, citron, limetka nebo mandarinka. Lze je použít všemi možnými způsoby. Při vyšší nervozitě a podrážděnosti při detoxikaci uleví levandule, heřmánek nebo meduňka. Při rýmě a nachlazení použijeme eukalyptus, borovici, jedli, smrk či citron. Bolesti hlavy zažene máta peprná, levandule, citron, pomeranč nebo majoránka.
Pro uzdravení a posílení žlučníku je důležité věnovat se svému duševnímu stavu.
Na prvním místě je spokojenost… potřeba naučit se s láskyplným klidem „trávit“ názory a postoje druhých, nepotlačovat zlost a agresi, odpustit druhým i sobě. Výrazně se vám uleví, případná bolest žlučníku se zmírní a jeho funkce se postupně upraví. Pevná čchi žlučníku znamená odolnost proti stresům.
Meridián žlučníku
Meridián žlučníku patří k jangovým meridiánům, tj. k těm, které procházejí tělem odshora dolů. Jeho aktivita vrcholí mezi 23. a 1. hod. ranní (podle statistik údajně žlučníkaře přivážejí do nemocnic právě kolem půlnoci). Meridián žlučníku začíná u vnějšího koutku oka, zvedá se k temeni hlavy, ustupuje do prostoru za ucho, dále k postranní části šíje na rameno, k jamce nad klíční kostí a boční stranou trupu vede směrem dolů až k zevnímu okraji nehtu čtvrtého prstu na noze. Má celkem 44 akupresurních bodů a souvisí se žlučníkem, žlučovody, žlučí, mozkem, mozkovými centry, míchou a mozkomíšním mokem.
Na posílení žlučníku zkuste následující cvik, který je součástí meridiánové rozcvičky Makko-ho (celou sestavu naleznete po kliknutí na Harmonizační orgánová sestava Makko-ho):
Sedněte si s nataženýma nohama co nejvíce rozkročmo a ukloňte se do strany se vzpažením. Představte si, že se zády opíráte o zeď. Uklánějte se, jako byste zády sjížděli podél zdi a snažte se dosáhnout na zem vedle chodidla. Horní rameno tlačte vzad, chodidla do dorzální flexe (palce tlačíme směrem k holeni). Prociťujte tah po straně těla. Varianta: Pravou ruku vzpažte, druhou natáhněte před tělem doprava a ukloňte se. Pak vyměňte ruce a ukloňte se na druhou stranu. Nezapomeňte držet rovná záda.
Meridián žlučníku lze posílit stimulováním jeho reflexní plošky na plosce pravé nohy mezi 3. a 4. nártní kostí (přesnou polohu bodu naleznete po kliknutí na Reflexní ploška žlučníku) nebo na pravém nártu mezi 4. a 5. nártní kůstkou (viz obrázek). Masáž provádějte 10–15x najednou, vícekrát denně.
Spokojený žlučník a zelenou vašemu zdraví vám s počátkem jara přeje
Alena Koutecká
Zdroje:
Kalendář Diochi
Diochi – meridián žlučníku
Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje (Sféra 3–4/2022)
Čínská medicína a pět důležitých orgánů (Sféra 1/2015)
Aromaterapie podle čínské medicíny: Jaro – Mgr. Petra Strmisková (Sféra 3–4/2022)
Sám sobě terapeutem
Patakyovi.cz
Čínská medicína a pět důležitých orgánů (časopis Sféra 1/2015)
Žlučník – reflexní terapie
Přehled všech dílů:
Orgány během roku 1: V lednu se vyplatí podpořit močový měchýř
Orgány během roku 2: Únor prověří naše ledviny a vztahy
Orgány během roku 3: V březnu má zelenou žlučník
Orgány během roku 4: Játra – náš vrchní velitel
Orgány během roku 5: Máj… čas lásky a srdce
Orgány během roku 6: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo
Orgány během roku 7: V červenci podpořte krevní oběh
Orgány během roku 8: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení
Orgány během roku 9: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu
Orgány během roku 10: V říjnu je čas podpořit žaludek
Orgány během roku 11: Podzim zkouší naši odolnost
Orgány během roku 12: Čisté tlusté střevo… čisté podvědomí a naopak
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Počet komentářů: 2
[…] Orgány během roku: V březnu má zelenou žlučník […]
[…] pro tento „zelený“ orgán udělat, se dočtete v článku Orgány během roku: V březnu má zelenou žlučník. ۞ POLOSPÁNEK nebo KLIDNÁ POZORNOST? Jeden čínský mistr doporučoval při cvičení […]