Individuální výuka tchaj-ťi (taiji, taichi, tajči) + výuka v malé skupině

Logo škola ČJ 

 

 

Zajímá vás bojové umění tchaj-ťi čchüan
nebo dechové cvičení čchi-kung,
ale nedaří se vám najít ten správný kurz?
Vyzkoušejte INDIVIDUÁLNÍ VÝUKU.

 

Proč zvolit individuální výuku či výuku v malé skupině?

Ze své dlouholeté zkušenosti vím, že nejrychleji se lidé učí v malé skupině. Proto škola nabízí převážně individuální výuku či kurzy s menším počtem studentů. Výhodou je:

 • „rodinný“ přístup (inspirací je pro mne Čína, kdy se osobní žák stával členem rodiny a měl k některým znalostem blíže než běžný student)
 • flexibilita času a místa (variabilitu ocení především lidé, kteří pracují na směny, jsou mimopražští, často jezdí na služební cesty apod. a nestíhají chodit na pravidelné kurzy)
 • tempo a styl výuky přizpůsobené studentovi (každý člověk je jedinečný a má jiné „přijímací receptory“; někteří lidé mají navíc specifické potřeby – např. nachází se v rekonvalescenci, mají nějaká fyzická omezení, zajímají je témata, která nejsou součástí běžných kurzů, raději cvičí sami nebo v menším kolektivu apod.)
 • větší prostor pro dotazy a teorii (výuka je zpravidla rychlejší a pružnější, a tak zbývá více času na „nadstandardní“ část, která by se jinak do hodiny nevešla)
 • příjemná, nesoutěžní atmosféra (student se snadněji uvolní, otevře a následně také rychleji učí; v menších skupinách si studenti navzájem pomáhají a nemají potřebu spolu soutěžit nebo se porovnávat)

 

Výuková hodina má určitou základní strukturu.
Její konkrétní náplň však vychází
z potřeb, zájmu a pokročilosti každého studenta.

 

Pro mne jako učitele přináší individuální přístup dostatek času na to, abych studenta více poznala, pochopila jeho mentalitu a postupně mu ušila cvičení více na míru. A pokud má opravdu zájem se tchaj-ťi naučit a pravidelně cvičí, může se posunout mnohem rychleji, než kdyby zapadl ve velké skupině.

Čemu se budeme věnovat?

1) Začínáme sestavou 8 FOREM ČCHI-KUNGU pro celkovou relaxaci a získání základních „tchaj-ťi návyků“. Proč cvičíme tuto statickou sestavu (statickou v tom smyslu, že se cvičí na místě):

 • naučí vás, jak se správně postavit (tj. především nastavit správně záda, trup, hlavu a uvolnit oblast kyčlí) a jak koordinovat pohyby jednotlivých částí těla (tj. propojit otáčení či zvedání pasu s pohyby trupu a končetin)
 • zlepší vaši kondici a posílí zejména spodní končetiny
 • umožní vám navrátit se zpět k přirozenému břišnímu dýchání (které pro vás bylo spontánní, když jste byli jako děti) a propojit dech s jednoduchými pohyby rukou a pasu a využít ho k rychlému uvolnění a odstranění příznaků stresu 
 • naučí vás soustředit pozornost na daný pohyb, být v přítomném okamžiku a následně se psychicky uvolnit a pocítit radost z pohybu

Více o dechové sestavě se můžete dočíst v článku nazvaném 8 forem čchi-kungu (tchaj-ťi čchi-kung).

2) Poté se věnujeme výuce základních dovedností tchaj-ťi čchüan. V sestavě NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA se seznámíme s principem kruhového/spirálovitého pohybu, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Naučíme se a budeme trénovat základní postoje, kroky a pozice rukou.

A také si v praxi vyzkoušíme další principy, které v tchaj-ťi pomáhají správně udržet a vést sílu, zejména schopnost neustálé proměny (tj. otevírání a zavírání, pružení a uvolnění, dynamiku a střídání měkkosti s tvrdostí, pohyb těla v souladu s naším středem/těžištěm).

Cvičením se dále zlepší vaše kondice, vnímání těla a jeho fungování, posílíte svaly, psychicky i fyzicky se uvolníte.

3) Další sestavou, v níž se trénují variace složitějších pohybů a kroků za dodržení základních principů tchaj-ťi čchüan, je sestava 13 FOREM (LAO-ŤIA Š´-SAN-Š) mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie). Jedná se o zkrácenou podobu základní a nejdůležitější sestavy Staré školy rodiny Čchen, tzv. sestavy 74 FOREM nebo také  LAO-ŤIA JI-LU (LAOJIA YILU). Po zvládnutí základní sestavy je možné trénovat se zbraněmi, které se zaměřují na specifické dovednosti, např. sestavu s PŘÍMÝM MEČEM nebo TYČÍ.

 

Při výuce se seznámíte také:

 • se základy taoistické filozofie
 • s teorií a historií bojového umění tchaj-ťi čchüan
 • s tím, jak skloubit tchaj-ťi čchüan s běžnými činnostmi každodenního života tak, aby nezůstalo jen „odděleným tělocvikem”, kterému se věnujete jednou týdně
 • s tím, kde najít kvalitní literaturu a další materiály k samostudiu, protože pokud chcete uspět, budete potřebovat i širší kontext a pochopení

 

Divider - tchaj-ťi školy

 

CENA VÝUKY

Cena v případě individuální výuky činí 750 Kč / 60 minut

U výuky v malých skupinách je cena následující:

 • 2 osoby – 750 Kč / 60 minut (375 Kč za osobu)
 • 3 osoby – 850 Kč / 60 minut (285 Kč za osobu)
 • 4 osoby – 950 Kč / 60 minut (240 Kč za osobu)

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá
na výuku TCHAJ-ŤI 500 Kč ročně
.
Na požádání vám škola vystaví doklad!

Kurzovné je nutné zaplatit minimálně na 6 lekcí dopředu.
Při zrušení lekce 24 hodin (a méně) předem činí storno poplatek 100%!

Je pro vás individuální lekce příliš drahá? A nemáte nikoho do páru nebo trojice? Nevadí, napište mi vaše časové možnosti a já se vám pokusím partnera najít 🙂 .

O LEKTORCE

Pár slov o mně a mých zkušenostech se cvičením naleznete po kliknutí na: Tchaj-ťi a já nebo na Tchaj-ťi škola Vnitřní síla.

Máte-li další dotazy ohledně cvičení či školy, ráda vám je zodpovím na e-mailové adrese: alena@taiji-ak.cz nebo na tel.: 723 481 627

Těším se na vás ve škole
Alena Koutecká

 

Print Friendly