Tchaj-ťi škola Vnitřní síla nabízí výuku TCHAJ-ŤI (taiji, taichi, tajči) a dechového cvičení ČCHI-KUNG (qigong)

Logo škola ČJ

 

Škola nabízí výuku čínského bojového umění TCHAJ-ŤI ČCHÜAN (zkráceně tchaj-ťi, taichi, tajči, taiči…), které vzniklo v 17. století v čínské rodině Čchen (Chen). Tento bojový styl je dnes velmi populární nejen v samotné Číně, ale také v Evropě, Spojených státech či jinde ve světě. A důvod? Kromě toho, že slouží k účinné „neutralizaci“ fyzického protivníka, v sobě nese i velký „tvůrčí a ozdravný“ potenciál:

  • vnitřně zklidňuje a učí, jak získat rovnováhu – přivádí vás blíže k vašemu fyzickému, duševnímu i emočnímu středu
  • zlepšuje zdraví (psychické i fyzické) – pokud pravidelně a správně cvičíte, máte šanci zůstat po celý život zdraví, vitální a v psychické pohodě
  • posiluje, protahuje a uvolňuje tělo, zvyšuje kondici a celkovou odolnost proti civilizačním „zabijákům“ (v podobě nemocí, stresu, přepracování, nepředvídatelných situací…) – budete fyzicky i mentálně silnější, ale také pružnější (tj. naučíte se přizpůsobovat situacím – rychleji a bez zbytečného vnitřního odporu)
  • naučí vás zdravě a efektivně používat tělo při cvičení i v běžném životě – s minimem úsilí dosáhnete více
  • vypěstujete si cit pro vnímání a později využití vnitřní síly (energie, dechu) – budete schopni vědomě „posílit“ fyzický pohyb těla o rovinu dechu a vnitřní energie

 

Tchaj-ťi čchüan se hodí PRO VŠECHNY bez ohledu na věk, kondici a zdraví
– je možné ho „ušít na míru“.

 

Podrobnější informace o zdravotních účincích tchaj-ťi čchüan se dočtete na stránce nazvané: Tchaj-ťi čchüan a zdraví

NABÍDKA KURZŮ a AKCÍ

Škola nabízí individuální výuku tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu, firemní výuku a v omezené míře také kurzy pro veřejnost. Přehled veřených kurzů a akcí naleznete po kliknutí na: Aktuální kurzy. K úhradě jednorázových akcí/seminářů, individuálních či veřejných lekcí čchi-kungu a tchaj-ťi čchüan můžete použít DÁRKOVÉ POUKÁZKY. Více informací o poukázkách najdete po kliknutí na: Dárkové poukázky.

 

1) Veřejné kurzy

Přehled veřených kurzů a akcí naleznete po kliknutí na: Aktuální kurzy. Pokud vám nevyhovuje žádný z uvedených kurzů, ale rádi byste začali se cvičením, neváhejte a napište, který den či hodina by se vám hodily, pokusím se vám najít studenty „do party“ 🙂 .

Máte-li další otázky nebo chcete-li provést rezervaci, pište na e-mailovou adresu: alena@taiji-ak.cz  nebo zasílejte SMS/volejte na telefonní číslo 723 481 627 (Alena Koutecká).

Na shledanou při společném cvičení!

2) Individuální výuka (+ výuka v malé skupině)

je vhodná pro ty, kterým nevyhovuje pravidelný rytmus kurzů (např. pracují na směny, jezdí na služební cesty, jsou mimopražští, preferují individuální přístup…). Čas, místo, tempo a náplň hodin záleží na vašich možnostech a je otázkou vzájemné domluvy. Více informací získáte po kliknutí na následující odkaz:

Individuální výuka tchaj-ťi (taiji) a čchi-kungu (qigongu)
+ výuka v malé skupině

3) Firemní výuka

nabízí výuku přímo na pracovišti a je flexibilní, pokud jde o místo, čas, počet studentů… Máte zaměstnance vystavené stresu, často nemocné nebo takové, kteří by potřebovali „energeticky dobít a získat šťávu“? Řešením může být právě tento typ výuky tchaj-ťi nebo čchi-kungu. Podrobnější informace o firemní výuce naleznete na:

Firemní výuka tchaj-ťi (taiji, taichi, tajči, taiči…)

ON-LINE VÝUKA

Termíny a další informace ohledně výuky on-line naleznete po kliknutí na Taiji on-line.

CENA VÝUKY

Aktuální ceník a podmínky účasti na kurzech naleznete po klinkutí na: Ceník a obchodní podmínky

NÁPLŇ VÝUKY

Škola učí tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen a dechovou sestavu „8 forem čchi-kungu“.

 

Co je TCHAJ-ŤI ČCHÜAN?

Vnitřní styl bojového umění, který využívá prvky tradiční čínské medicíny a taoistické metody dýchání a vedení energie čchi. Jak jsem již zmínila v úvodu, v současné době se ve světě cvičí převážně pro své příznivé účinky na psychické a fyzické zdraví. Na kurzech se zaměřujeme na následující dovednosti:

  • správný postoj – schopnost držet vzpřímená záda, uvolnit a otevřít oblast kyčlí a třísel, držet obloukovité tvary zejména končetin, správně se opírat o nohy a pohybovat se v souladu s těžištěm těla
  • spirálovitý (krouživý) pohyb – schopnost otáčet trupem, pasem i končetinami odděleně a zároveň propojit všechny části tak, aby tvořily spojitý celek
  • uvolnění těla i mysli – schopnost zbavit se veškerého nashromážděného fyzického i psychického napětí ve statických pozicích i v pohybu, a tím umožnit čchi (qi), aby mohla v těle plynule obíhat
  • správné dýchání – schopnost přirozeně dýchat do břicha a později využívat dech pro vedení pohybu
  • soustředění – schopnost cvičit vědomě s použitím záměru mysli 

Uvedené dovednosti trénujeme prostřednictvím stání v postoji wu-ťi (wuji), sestav navíjení hedvábného vlákna  a lao-ťia š´-san-š (13 forem), na které později navazuje hlavní sestava staré školy rodiny Čchen známá jako lao-ťia yi-lu (74 forem).

Podrobnější informace o výuce získáte po kliknutí na následující odkaz:
Individuální výuka tchaj-ťi a čchi-kungu + výuka v malé skupině

Více o tchaj-ťi čchüan se dočtete na stránce nazvané:
O tchaj-ťi čchüan nebo v článcích o tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu

 

Co je ČCHI-KUNG?

Dechové/energetické a pohybové cvičení, které ovlivňuje proudění čchi v těle, odstraňuje případné bloky a tím přispívá k harmonizaci tělesného i duševního zdraví.

Škola učí dechovou sestavu „8 forem čchi-kungu“, tj. základy práce s vnitřní energií prostřednitvím 8 jednoduchých cviků, jejichž součástí je správné a vědomé břišní dýchání (v případě zájmu přidáme i jednoduché, účinné automasážní cviky).

Více o čchi-kungu se dočtete v rubrice nazvané čchi-kung nebo v článku Sestava 8 forem čchi-kungu

 

O ŠKOLE SAMOTNÉ

Chcete-li se něco naučit, čtěte o tom.
Chcete-li to pochopit, pište o tom.
Chcete-li to mistrně ovládnout, učte to.
Yogi Bhajan (1929–2004); učitel, který seznámil západ s kundalini jógou

 

Úvodní citát velmi přesně vystihuje jeden z důvodů, proč jsem založila vlastní školu tchaj-ťi. Tím, že učíte, vyvstávají před vámi stále nové a nové otázky, na které musíte hledat odpovědi. Chcete-li se dostat k jádru věci, jsou zvídaví studenti ideálním „motorem“, který vás do tohoto středu dopraví 🙂 .

Zároveň jsem si na vlastním těle vyzkoušela, jak silné cvičení tchaj-ťi čchüan může být, i když jej děláte víceméně rekreačně. A když pomohlo mně, může pomoci i dalším lidem, kteří si přejí být zdravější, silnější, soběstačnější, vyrovnanější, spokojenější… Bylo by škoda nechávat si ho pro sebe a nepředávat ho dále!

Cesta tchaj-ťi je cestou jednotlivce, jeho vlastního uchopení, vývoje, úsilí… Ve cvičení se odráží osobnost člověka a po určité době, kdy získáte vhled do základních principů, je nutné začít pracovat na „vlastním tchaj-ťi“, nechcete-li navždy zůstat u povrchního napodobování…

O mně - tchaj-ťi školaO LEKTORCE

Pár slov o mně a mých zkušenostech se cvičením naleznete po kliknutí na následující odkaz: Tchaj-ťi a já

Máte-li další dotazy ohledně cvičení či školy, ráda vám je zodpovím na e-mailové adrese: alena@taiji-ak.cz nebo na tel.: 723 481 627

Na shledanou ve škole 🙂

Alena Koutecká,
zakladatelka školy Vnitřní síla a šéfredaktorka časopisu Vnitřní síla

 

 

Print Friendly