Tchaj-ťi čchüan a zdraví

 

„Důvodů, proč lidé cvičí tchaj-ťi čchüan, je nepřeberné množství.
Zejména v západních zemích však vítězí zdravotní přínosy
nad schopností ubránit se v boji!“

 

Mistr Čchen Wang-tching (Chen Wangting) použil při sestavování tchaj-ťi čchüan v polovině 17. století prvky tradiční čínské medicíny a taoistické metody vnitřní práce, přesto stála po staletí v popředí zájmu především jeho bojeschopnost a účinnost při sebeobraně. Značné zdravotní účinky tchaj-ťi čchüan byly považovány za bonusový „vedlejší produkt“ intenzivního cvičení. A zejména představitelé stylu Čchen, který si zachoval bojovou povahu nejvíce, se brání redukci tchaj-ťi čchüan na úroveň pouhého „cvičení pro zdraví“, neboť tím přichází o svou původní podstatu – schopnost přežít v boji.

Zdraví a slušná fyzická kondice jsou na druhou stranu nutnými předpoklady pro studium kteréhokoli bojového umění, včetně tchaj-ťi čchüan. David Gaffney ve svém rozhovoru citoval dnes již nežijícího velmistra Feng Č´-čchianga (Feng Zhiqianga): „Dobrá a silná tělesná konstituce je základ, bez kterého není možné se studiu bojového umění nějakým smysluplným způsobem vůbec začít věnovat.“

Kruh se uzavírá… Pravdou však zůstává, že lidé po celém světě dnes vyhledávají tchaj-ťi čchüan zejména pro jeho rozmanité zdravotní přínosy, nikoli proto, aby se naučili bojovat. Schopnost ubránit se nepřátelům v podobě stresu, přepracování nebo civilizačních nemocí je v současném přetechnizovaném a uspěchaném světě patrně mnohem důležitější než fyzické ohrožení nepřítelem. Výstižně to vyjádřil mistr stylu Wu – Chow Chian Chiu: „Můžete žít celý život bez toho, abyste kdy museli bojovat. Ale každý den potřebujete mít dobré zdraví!“ 

Lektor Martin Pařízek z Taiji Chen Style Nová Paka jde ještě o krok dále. Označuje tchaj-ťi čchüan za cvičení budoucnosti: „Praxe tchaj-ťi je investicí do našeho zdraví na léta dopředu. Postupným pronikáním do jeho tajů objevujeme rotace zdánlivě lineárních pohybů a budujeme základ celkově silného těla. Spolu se zkoumáním mysli se naše tělo učí udržovat celistvost a houževnatost.“

 

Zdravotní přínosy cvičení tchaj-ťi čchüan

Pozitivní účinky tchaj-ťi čchüan byly prokázány celou řadou vědeckých studií prováděných čínskými i zahraničními vědci. Přirozenost a nenásilnost tohoto cvičení pracujícího s myslí a tělem jako celkem, jeho pomalý, spirálovitý pohyb, hluboké brániční dýchání, důraz na správný postoj, uvolněnost a soustředění… jsou nejen výbornou prevencí, ale také účinným prostředkem při rekonvalescenci a léčení nejrůznějších chronických onemocnění a obtíží.


Stará čínská myšlenka
říká, že
pokud se vaše tělo každý den nehýbe, začne chátrat.
Podobně jako panty u dveří:
pokud se neotvírají dokořán, zareznou.

A jaké zdravotní přínosy vám tchaj-ťi čchüan přinese, budete-li pravidelně (nejlépe denně) a správně cvičit? Jako první většinou přichází psychické zklidnění a větší odolnost vůči stresu, postupem času začnete pociťovat zlepšení kondice a změny na úrovni fyzického těla. V neposlední řadě jste získali také určitou formu meditace, sebepoznání a vnitřního rozvoje.

 

Psychické zdraví a vnitřní rozvoj

Po cvičení tchaj-ťi čchüan (stejně jako vždy, když děláte něco, co vás opravdu baví a naplňuje) můžete zažívat pocity pohody, štěstí, mít lepší náladu, zářivější oči. Já vždy říkám, že cvičení je skvělý recept na „blbou“ náladu, která se jako zázrakem rozplyne, když se uvolníte a soustředíte na své tělo a plynulý pohyb.

Vaše mysl se pročistí, starosti a špatné myšlenky odejdou, budete jasněji uvažovat, začnete lépe spát a budete celkově vitálnější.

Také budete vytrvalejší, odolnější proti stresu či syndromu vyhoření; vaše emoce a nálady nebudou podléhat nekontrolovatelným výkyvům (dokážete je lépe udržet pod kontrolou). Zejména starší lidé ocení zlepšení paměti, zvýšenou schopnost soustředění, duševní svěžest a bystrost (tchaj-ťi totiž podle vědeckých výzkumů doslova zvětšuje náš mozek, opětovně buduje šedou hmotu, která s věkem ubývá).

 

Udělejte si z tchaj-ťi čchüan každodenní rituál.
Ranní půlhodinka vás probudí, rozhýbe a dobře naladí na celý den.
Večerní cvičení vám naopak pomůže odříznout se od celodenního shonu,
vrátit se do svého fyzického i duchovního středu,
pomůže vám se uvolnit, očistit, abyste si mohli vychutnat noční osvěžující spánek.

 

Díky cvičení se může zlepšit vaše intuice, tvořivost, budete oplývat nápady. Nejednou se mi stalo, že jsem si musela odběhnout od cvičení, abych si poznamenala něco „objevného“, na co dlouho ne a ne přijít. Pokud jste tomu nakloněni, můžete vnímat také spirituální rovinu tchaj-ťi. Kamarád mi vyprávěl, jak se mu od doby, co cvičí tchaj-ťi, vyhýbají „pitomci“, jak mu věci vycházejí a lépe do sebe zapadají, jak funguje tzv. synchronicita. 

Způsob, jakým cvičíte tchaj-ťi čchüan, odhaluje také vaši vnitřní podstatu, to, jací ve skutečnosti jste. Na pohybu a síle těla si můžete zpětně uvědomit, jste-li zdravě sebevědomí nebo naopak ustrašení či povolní, máte-li pevnou víru, vytrvalost, úctu k sobě i druhým, dokážete-li zvládat překážky, pružně reagovat. Cesta tchaj-ťi čchüan se pak stává cestou práce na sobě a „bojem s vašimi nedostatky“.  

 

Fyzické zdraví

Pokud jde o lidské tělo, dlouhodobé cvičení tchaj-ťi čchüan přispívá ke zdravému a vyváženému fungování celého organismu, zejména tím, že 

zlepšuje celkovou kondici
(tj. hybnost, pružnost, stabilitu a sílu):

  • protahuje tělo a zlepšuje jeho pružnost
    (uvolňuje velké i malé klouby a páteř)
  • posiluje svaly, zejména páteře a nohou
  • buduje aerobní kapacitu
  • učí správnému držení těla
  • zlepšuje rovnováhu a stabilitu
  • zlepšuje elasticitu kůže
 

podporuje tělesné procesy, systémy a funkci orgánů:

  • učí a prohlubuje hluboké brániční dýchání, které zlepšuje okysličení tkání a zvyšuje kapacitu plic
  • posiluje oběh vitální energie čchi, krve a lymfy, a tak prokrvuje a zahřívá celý organismus
  • uvolňuje a zbavuje napětí, v důsledku toho se uvolní a relaxují nervy a celé tělo
  • posiluje imunitní systém a odolnost organismu proti civilizačním chorobám a stresu
  • zlepšuje funkci srdce, především normalizuje jeho aktivitu, snižuje krevní tlak a srdeční tep, snižuje riziko mrtvice
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • zlepšuje hladinu hormonů
  • napomáhá trávení
  • zesiluje hustotu kostí

 

Pokud jste prošli či právě procházíte nějakou nemocí nebo jste utrpěli úraz, může vám rozumné a cílené praktikování tchaj-ťi čchüan pomoci posílit váš vnitřní zdroj energie a rychleji se vrátit do stavu rovnováhy a zdraví. V tchaj-ťi čchüan najdete pomocníka při rekonvalescenci a léčení celé řady zdravotních potíží a chronických onemocnění:

 

Pohybový aparát (svaly, klouby, kostra)
  • spirálovitý pohyb a rozproudění vitální energie a krve léčí zranění a urychluje regeneraci po úrazech kloubů, plotének, páteře, svalů, šlach a vazů
  • pomalý, uvolněný, jemný pohyb, hluboké dýchání, správné držení těla pomáhají odstraňovat vleklé bolesti zad (fyzického i psychického původu)
  • neustálé otevírání a zavírání kloubů obnovuje synoviální tekutinu, tím působí na regeneraci kloubů a léčí zánětlivá onemocnění, např. artritidu

 

Plíce a krev
  • hluboké dýchání a jemné, plynulé pohyby tchaj-ťi zlepšují okysličení, snižují krevní tlak a pomáhají při nemocech plic (např. zmírňují potíže při astmatu nebo ulevují při bronchitidě)
  • postoje v tchaj-ťi (zejména nižší a širší postoje stylu Čchen) důkladně procvičují velké svaly nohou, čímž dochází k masáži, posílení a zlepšení funkce srdce
  • cvičení zlepšuje rovnováhu postoje u pacientů, kteří prodělali mrtvici

 

Vnímání bolesti
  • uvolněné, pomalé cvičení snižuje vnímání bolesti (např. při fibromyalgii – chronické bolesti), ulevuje od migrény a brání svalovým křečím

 

Degenerativní onemocnění

Tchaj-ťi čchüan slouží jako forma bezpečné rehabilitace s minimálním rizikem v případě některých závažných degenerativních chorob. Jeho obliba roste u pacientů trpících Parkinsonovou nemocí. Svou jemnou podporou koordinace a citlivosti tchaj-ťi minimalizuje dopady této nemoci na motorické funkce člověka (třes, nepružnost, ochrnování, změny v paměti a myšlení) a v poměrně krátkém čase zlepšuje rovnováhu a stabilitu. Kromě fyzického zlepšení přináší cvičení také vnitřní klid, mentální i fyzické uvolnění, vyrovnanost, bdělost či pocit štěstí…

Vědci se domnívají, že cvičení tchaj-ťi čchüan stylu Čchen třikrát týdně dokáže oddálit nástup a zmírnit průběh nevyléčitelné Alzheimerovy choroby v důchodu. Většina stařecké demence a sklerózy je zapříčiněna špatně vyživovaným a smršťujícím se obsahem mozku, neurální spoje se rozpadají a přerušují. Tchaj-ťi tyto jemné vnitřní neurální spoje a dráhy procvičuje a občerstvuje.

 

Rakovina

Pozitivní vliv cvičení tchaj-ťi čchüan uvádí i pacienti nemocní rakovinou, kterým umožňuje lépe zvládat stres spojený s nemocí a lépe fungovat v každodenním životě. Vyplývá to např. ze studie Rochesterské univerzity (2008), která zkoumala kvalitu života a funkční kapacitu pacientek s rakovinou prsu.

Podle Jamese Mana, mistra tchaj-ťi a zakladatele Asociace tchaj-ťi ve Velké Británii, zlepšuje tchaj-ťi bioenergetiku těla a krve: „Vše uvnitř v těle se hýbe rychleji. Tchaj-ťi působí na každou buňku, působí na buněčnou stěnu a brání šíření rakoviny. Rakovina do zdravých buněk nepronikne, protože ty se pohybují velmi rychle. Neříkám, že tchaj-ťi odstraňuje rakovinu z těla, ale lépe se jí daří držet pod kontrolou.“ David Robinson, jeden z Manových studentů, říká, že manželka jeho kolegy cvičila tchaj-ťi a čchi-kung ve finální fázi rakoviny. Ze všech metod, které vyzkoušela, jí právě tchaj-ťi nejvíce pomohlo ulevit od bolesti a zvládnout úzkost a stres.

 

Osobní zkušenosti studentů tchaj-ťi čchüan

Po přečtení všech příznivých účinků vám tchaj-ťi čchüan může začít připadat „podezřele“ zázračné. Požádala jsem proto několik studentů českých tchaj-ťi škol, aby se s vámi podělili o vlastní zkušenosti. Možná vás přesvědčí, že na „tom tajči“ opravdu něco je… 🙂

   Divider - tchaj-ťi školy

Cvičím asi dva roky. Celkově se cítím lépe, více vnímám své tělo a vážím si ho. Tchaj-ťi mi pomáhá myslet na správné držení těla, mám lepší rovnováhu a stabilitu.
Díky tomu, že jsem se naučila dýchat do břicha, snadněji ukočíruji náročné situace. „Prodýchám to“ a je mi lépe.

Denisa Svobodová Jansen (29 let)
Tchaj-ťi škola Vnitřní síla

Tchaj-ťi uklidňuje tělo i duši. Když cvičím, všechno vypustím z hlavy a soustředím se jen na to, co právě dělám. Ráno si dám rozcvičku, někdy doma, jindy v práci. Správný postoj s pokrčenými koleny a uvolněné tělo mi pomáhají také při práci samotné. Vydržím několik hodin svařovat a nemám ztuhlé tělo ani ramena. 

Jaroslav Habal (58 let)
Tai Chi klub Slunečnice

Divider - tchaj-ťi školy

Během téměř šesti let, čím dál tím bližší známosti se světem tchaj-ťi, jsem prošel několika fázemi, kdy jsem si začal uvědomovat změny ve svém zdravotním stavu. Asi první, nejjednodušší, bylo posílení nohou a zad a celkové srovnání držení těla současně s překvapením, že jsem „to“ (míněno většinu pohybů a tzv. zdravých sportovních aktivit) dosud dělal blbě…

Přišlo i zlepšování dýchání a soustředění se na něj. Postupně zmizelo zadýchávání, bušení srdce (např. po vyběhnutí eskalátorů v metru). A vůbec nejlepší bylo, že časem zmizela sama potřeba schody vybíhat a pospíchat…

S touhle neočekávanou úlevou začalo hluboké poznávání vlastního těla, což zatím považuji za největší zdravotní přínos tchaj-ťi. Uvědomování si vlastního těla a prohlubování propojení všech jeho součástí a procesů a konečně i přístup k duchovním rozměrům Života. A myslím, že k tomu neoddělitelně patří poznávání a učení se od dalších lidí se stejným „postižením“. To je také obrovský dar, který může obohacovat naše zdraví navzájem.

Petr Jadrníček (51 let)
Tai chi Brandýs nad Labem a Lázně Toušeň

Divider - tchaj-ťi školy

Tchaj-ťi je pro mne potěšením i pomocníkem v nepohodě. Přináší mi radost z pohybu, zlepšuje fyzickou kondici, zklidňuje mysl a dává mi sílu překonávat zdravotní i životní problémy.

Alena Müllerová (73 let)
Taiji Akademie a Tchaj-ťi škola Vnitřní síla

Tchaj-ťi čchüan mě učí disciplíně. Pokud jde o účinky na tělo, díky tchaj-ťi se mi zvětšila flexibilita kloubů. Cvičení mi také pomohlo napravit problémy s trávením.

Pavel Šimáček (36 let)
Tchaj-ťi Klatovy a Tradiční škola tchaj-ťi Talavan

Divider - tchaj-ťi školy

Tchaj-ťi cvičím rok (jednou týdně organizovaně, příležitostně doma) a pozoruji, že na mě má velmi kladný vliv – zbavuje tělo napětí, mysl se uklidňuje a koncentruje. Procvičuji tedy nejen fyzické tělo, kdy jde především o správný postoj a držení těla, koordinaci pohybů a přesné provedení cviků. Hlubokým a širokým postojem posiluji svaly na nohou a stabilitu. Během cvičení, nejvíce při „navíjení hedvábného vlákna“, cítím velký příliv energie, která se soustřeďuje mezi dlaněmi a prochází mým tělem. Hluboké dýchání pomáhá ke zklidnění mysli a uvolnění celého těla. Po zvládnutí pohybově náročné sestavy s prvky sebeobrany pociťuji sebevědomí, spokojenost a radost.

Tchaj-ťi je známé jako cvičení pro zdraví a věčné mládí, neboť posiluje imunitu. Pro mne je po celodenním stresu v práci (učím na 2. stupni základní školy) večerní cvičení jistou formou psychohygieny. Za poslední rok jsem nebyla nemocná, snad kromě krátkodobého kašle a rýmy na podzim či na jaře. I v chřipkovém období se cítím silná: díky změně jídelníčku (výrazně jsem omezila konzumaci masa) a velkou měrou také díky cvičení tchaj-ťi, které mne posiluje.

Anna Ježková (44 let)
Tai Chi klub Slunečnice

Divider - tchaj-ťi školy

 

Příběh ženy, které tchaj-ťi pomohlo zbavit se bolestí a velkých problémů s páteří, jsme vám přinesli v článku nazvaném Vnitřní síla: Nový život. Další články o zdraví a tchaj-ťi čchüan najdete také pod štítky Tchaj-ťi a zdraví a Čchi-kung a zdraví.

Plno krásných zážitků, stálé zdraví a úspěchy při zdolávání sebe sama vám přeje
Alena Koutecká, šéfredaktorka Vnitřní síly

 

Zdroje:

Proč cvičit Čchen tchaj-ťi čchüan – Bob Bacher
3 možnosti trénování mozku prostřednictvím tchaj-ťi
Čchi-kung: recept pro zdraví, pohodu a dlouhověkost
Proč cvičit tchaj-ťi, Cvičení budoucnosti…, Zmírňování symptomů Parkinsonovy choroby, Tipy pro cvičení, Tchaj-ťi účinná prevence proti syndromu vyhoření – Martin Pařízek

Proč cvičit čchi-kung
Trénink tchaj-ťi u pacientů s Parkinsonovou nemocí – Patricia Krause a Mirko Lorenz
Tai chi helping Parkinson’s patients regain balance, coordination – Trisha Gurney
Why Tai Chi Works So Well For Pain Relief
Studie Rochesterské univerzity z roku 2008 zabývající se rakovinou prsu – Tai Chi Chuan for Breast Cancer Survivors
Tai Chi – an energy therapy for cancer patients
Studenti českých škol tchaj-ťi čchüan

 

Print Friendly