Tchaj-ťi nebo čchi-kung?
Č asto, když někomu řeknu, že učím tchaj-ťi (taiji), položí mi otázku: A učíte také čchi-kung (qigong)? Doufám, že tento krátký článek tuto otázku objasní…
Pokud vím, existuje dnes v Číně asi 7 tisíc doložených forem (stylů) čchi-kungu. Výraz čchi-kung znamená kultivaci energie, nebo systém cvičení, které kombinují pohyb se záměrem a dýcháním a slouží ke kultivaci proudění/pohybu čchi (qi) – životní energie. Tchaj-ťi (odvozeno z tchaj-ťi čchüan) je systém, jehož účelem, ať už ze zdravotních nebo sebeobranných důvodů, je kultivace proudění/pohybu čchi.
Jaký je tedy rozdíl mezi čchi-kungem a tchaj-ťi? Za účelem kultivace energie by se měly shodovat – měly by rozvíjet proudění čchi… samozřejmě různé podoby čchi-kungu se mohou zaměřovat na specifická témata, např. léčení rakoviny, budování síly pro bojové umění apod.
Ale ve svém důsledku slouží čchi-kung i tchaj-ťi čchüan k pěstování čchi, naší vitální energie.
K čemu podle mne dochází, je to, že lidé VIDÍ čchi-kung a tchaj-ťi a možná navenek VYPADAJÍ docela odlišně: čchi-kung se zdá být mnohem jednodušší, zatímco pohyby tchaj-ťi působí mnohem složitěji… což lidi mate.
Ale nakonec záleží na člověku, co ho více přitahuje. Čchi-kung může být lákavější, protože vypadá, že se ho lze snadněji naučit… ale pamatujte, i jednoduché pohyby mohou mít hluboký a nesmírný význam, a použití záměru (který je rozhodující) vyžaduje velké soustředění!
Osobně mám rád tchaj-ťi jako formu čchi-kungu, protože se nikdy nesoustředíme na směrování čchi. Soustředíme se na uvolnění blokád, tzv. fang sung (fangsong), abychom umožnili čchi sledovat přirozenou cestu oběhu – čchi VÍ, kam má jít, my pouze musíme odstranit blokády z její cesty.
Když tedy cvičíme tchaj-ťi, věnujeme hodně času a úsilí (kung-fu) odkrývání a uvolnění blokád (tj. napětí)… a pak dojde k obnově proudění čchi do přirozeného stavu – proto čchi-kung.
Dr. Bob Bacher
Dr. Bob Bacher je učitelem tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen (Chen) a žákem velmistra Wang Si-Ana (Wang Xi’Ana), jednoho ze 4 Buddhových bojovníků.
Při výuce Čchen tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu využívá kombinaci svých mnohaletých zkušeností chiropraktika a bohatých znalostí bojového umění. O tchaj-ťi říká: „Učit tchaj-ťi je úžasný způsob, jak pomoci lidem obnovit své zdraví a vitalitu a jak kultivovat vnitřní rovnováhu prostřednictvím tohoto starodávného umění, vědy a filozofie.“
Bob je zakladatelem Wang Xi’an Tai Chi. Nabízí workshopy a pobyty v Severní Americe, ve Střední Americe a v Karibiku. Více informací o Bobovi a jeho kurzech tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu naleznete na: www.dochenstyletaichi.com
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Taichi (taiji) or qigong?
Often, when I tell someone that I teach tai chi, they will ask, oh, do you also teach qigong? The purpose of this short article is hopefully to clear this up…
As I understand, there are something like 7,000 documented forms of qigong in China today. The term qigong means energy cultivation, or a system of exercises combining movement with intention and breathing to cultivate qi (vital energy) circulation. Tai chi (from taijiquan) is a system whose purpose, whether for health or self defense, is to cultivate qi circulation.
So then, what is the difference in qigong and tai chi? For the purpose of energy cultivation, they should be the same – to cultivate qi circulation… of course different qigong forms may focus on specific topics such as healing cancer, building martial art power, etc.
But in the end they are for the cultivation of qi, our vital energy.
I think what happens is that people SEE the two, and they may LOOK quite different on the outside: Qigong may seem much more basic whereas tai chi movements may seem much more complex… so this throws people off…
But in the end it is up to the person what is most appealing to them. Qigong may be more appealing because it seems easier to learn… but keep in mind, even simple movements may have deep and profound meanings, and the use of intention (which is critical) requires great concentration!
Personally I like tai chi as a form of qigong because we never focus on directing the qi. We focus on releasing the blockages (fangsong, or letting go) to allow the qi to follow its natural pathway of circulation – the qi KNOWS where to go, we just have to unblock the pathways…
So when practicing tai chi, we dedicate much time and effort (gongfu) to detecting and letting go of the blockages (i.e. – tension)… then, the qi circulations is restored to what is natural – hence, qigong!
Dr. Bob Bacher
1 odpověď
[…] tchaj-ťi čchäun a čchi-kungem? Na tuto otázku krátce odpovídá ve svém článku nazvaném TCHAJ-ŤI NEBO ČCHI-KUNG dlouholetý student a učitel bojového umění a chiropraktik Bob […]