3 možnosti trénování mozku prostřednictvím tchaj-ťi
V áš mozek je při meditaci klidný, jasný a sebejistý. Váš mozek je při tchaj-ťi klidný, jasný a sebejistý. Jako praktikující tchaj-ťi i meditace můžu potvrdit, že výsledky obou praktik jsou stejné. Ale viděl jsem studenty zápasící s výzvou, jak nalézt čas k provozování obou cvičení.
Zatímco je optimální sedět v meditaci, často to není nutné – zvláště když cvičíte tchaj-ťi. Společným jmenovatelem může být, že jak tchaj-ťi tak meditace soustřeďují vaši pozornost na dech. Toto samotné soustředění může pomoci vašemu mozku provést trvalé změny, které budou mít vliv na způsob, jakým vidíte věci a vyrovnáváte se s nimi.
Výzkumem se zjistilo, že obojí – tchaj-ťi a meditace – má silný vliv na mysl, kultivují klid, který slouží ke zvýšení soustředění, snížení stresu a ke zvýšení kognitivních schopností. Co jsem zjistil (u sebe a u svých studentů):
Tchaj-ťi doslova zvětšuje váš mozek
Výzkumníci na Jihofloridské univerzitě a Univerzitě Fu-tan v Číně zjistili, že tchaj-ťi zvyšuje objem mozku u seniorů, kteří se mu věnují třikrát týdně po čtyřicet týdnů. Výsledky studie jsou dost působivé vzhledem k tomu, že šedá hmota obvykle věkem ubývá. Studie na Massachusettské univerzitě v Centru pro povědomí došla ke stejným výsledkům za ještě kratší dobu. Jejich výzkumníci zaznamenali zvětšování šedé hmoty v hippocampu (oblast mozku spojená s učením a pamětí) po osmitýdenním programu zaměřeném na snížení stresu.
Tchaj-ťi nás drží, obrazně řečeno, ve střehu
Stejně jako fyzické cvičení udržuje tělo fit, duševní soustředění, které je pro tchaj-ťi nezbytné, cvičí mozek. Bojové umění trénuje váš mozek, aby mu pomohl uchovat si více informací, zůstat soustředěný na daný úkol a dělat rychlejší rozhodnutí (ne zbrklá rozhodnutí).
Malá studie z Massachusettské všeobecné nemocnice zjistila, že lidé, kteří meditovali čtyřicet minut denně, mají silnější kortikální stěny ve srovnání s lidmi, kteří nemeditovali. Tloušťka kortikálních stěn je spojená s pomalejší mírou poklesu kognitivních funkcí a naopak s rychlejším rozhodováním, ostřejším soustředěním a zlepšováním paměti.
Výzkum také ukázal, že meditace, motorické učení a pozornost zaměřená na jediný cíl jsou spojené se změnami v kortikálních oblastech mozku. Dynamický přístup tchaj-ťi čerpá ze všech těchto dovedností.
Tchaj-ťi vám pomůže zbavit se stresu, bez námahy
To je paráda, co? Další z úžasných přínosů meditace v pohybu, tchaj-ťi. Pravidelná meditační praxe, stejně jako učení něčeho nového, zvyšuje neuroplasticitu, což je proces, který skrz naše zkušenosti pomáhá přetvářet neurální dráhy v mozku. Jednodušeji řečeno, mozek mění sám sebe podle vašich zkušeností. Tato spojení podporují emoční stabilitu, takže vyrovnávání se stresory můžete mít pod větší kontrolou. A co víc, výzkum z Wisconsinské univerzity ukázal, že lidé, kteří meditují, mají vyšší úroveň aktivity gamma vln a jsou schopní se vyhnout tomu, aby se zasekli v přemílání myšlenkových vzorců. Takže místo toho, abyste řekli: rád bych, mohl bych nebo měl bych, setřesete to a přesměrujete své soustředění na pokračování v pohybu.
Další velká výhoda tchaj-ťi je, že je přístupné lidem všech věkových kategorií a pohybových schopností. Zaměřuje se na jemné pohyby, které procvičují mozek a zvyšují kognitivní schopnosti. Nejdříve se učí přesné pohyby starého bojového umění, které váš mozek posílí. Potom se pokračuje v soustředění na propojení dechu s pohybem.
Zkuste to sami. Jestli máte nějaké fyzické omezení nebo roztěkanou mysl, neustrňte v perfekcionismu. Prostě začněte. Stále svým studentům říkám: „Nenechte to, co nemůžete dělat, aby ovlivňovalo to, co děláte. Od začátku se snažte o důslednost a zvyk, cvičte ve stejnou dobu každý den nebo navštěvujte jednou týdně či dvakrát týdně lekce. Budete se cítit lépe – více soustředění, méně ve stresu – téměř hned a účinky budou pokračovat při důsledné praxi.“
Zdroj: Karl Romain – 3 ways taichi trains brain
Překlad: Bronislava Čečotková
Foto: Jitka Králiková-Rychnovská (č. 2), redakce
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Výborný článek. Děkuji.