Čchi-kung, nej-kung a nej-tan
Z ačínající studenti se mě často ptají na to, jaké jsou rozdíly mezi čchi-kungem (qigongem), nej-kungem (neigongem) a nej-tanem (neidanem)? Odpověď závisí převážně na učiteli.
Čchi-kung (qigong)
Používám termín čchi-kung (qigong) k označení praxe, zaměřené na dokonalé ovládnutí svého vnitřního energetického systému. To se děje skrze praxi různých cvičení v pohybu i v klidu, zahrnující kombinaci postoje, dechu a mentálního záměru. Čchi-kung (qigong) je pak dále dělen na různé kategorie, zdravotní čchi-kung (qigong) je jistě nejběžnější a bojový čchi-kung (qigong) je dalším oblíbeným druhem.
Nej-kung (neigong)
Nej-kung (neigong) se týká specifického vnitřního procesu, kterým si někteří praktici vnitřních umění zvolí projít. V tomto procesu přeměny se většinou používají čchi-kungová (qigongová) cvičení, i když ne všechen čchi-kung (qigong) má potenciál posunu v procesu nej-kungu (neigongu). Není nic takového jako „nej-kungový (neigongový) cvik“ (v mém užití terminologie), jelikož se jedná o fáze, skrze které se praktik posouvá.
Nej-tan (neidan)
Nej-tan (neidan) je jedinečný a liší se od čchi-kungu (qigongu) a nej-kungu (neigongu). Jedná se o meditativní trénink, který pracuje výhradně s vrozenými aspekty lidského tělesného systému, konkrétně se světly sing (xing) – podstata, a ming (ming) – osud, životní cesta, až jsou pročištěna do svojí nejhustší podoby. Je to považováno za vyšší a náročnější proces než čchi-kung (qigong) a nej-kung (neigong).
Damo Mitchell in White Moon on the Mountain Peak
Zdroj: Andao Institute – Evropská škola tuiny a neigongu a facebook Andao Institute