Princip jin a jang
Č íňané věří, že svět se manifestuje v napětí prasil jin a jang, a jsou přesvědčeni, že můžeme být šťastní a úspěšní pouze tehdy, když jsou tyto dvě kosmické síly v souladu. Obě jsou považovány za rovnocenné. Žádný pól nemá převažovat, ale mají být v dynamické rovnováze. Protiklady se tedy vzájemně „nevyruší“, jak často předpokládá západní myšlení. Podle východních filozofií se podněcují a vzájemně doplňují, a tím umožňují změnu a vývoj.
Všechno kolem nás lze vidět podle principu jin a jang.
Všude v přírodě se projevuje ustavičné střídání jinu a jangu: den a noc, léto a zima, příliv a odliv, sucho a vlhko. U nás lidí je to třeba bdělost a únava, hlad a nasycení, teplo a chlad, radost a utrpení, život a smrt. Zde je třeba opět chápat čas ve smyslu kairos (tj. vhodného okamžiku). Když se například nacházíme v jinové fázi únavy, nastal pravý čas na odpočinek.
Jin a jang reprezentují celek ve své dualitě podle principu, že celek se může projevit v polaritě, neboli že všechno potřebuje ke své úplnosti a dokonalosti svůj protipól. Světlo si tedy uvědomujeme jedině díky tmě a fáze uvolnění je patrná až tehdy, pokud existuje i fáze napětí. Tyto dva póly si nekonkurují, ale navzájem se potřebují a doplňují.
Proto tedy jde o dvě neutrální hodnoty, kdy nic není lepší nebo horší než to druhé. Pokud pochopíme tuto nutnou podmíněnost a řídíme se tímto poznáním v životě, budeme vyrovnanější a dokážeme lépe využít svůj čas.
Zdroj: Šaolin Tajemství vnitřní síly – Dr. Thomas Späth, Shi Yan Bao
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás