Cibule jako lék, ochucovadlo či hlavní chod
C ibule je jedna z nejstarších kulturních rostlin. Pochází ze stepí západní Asie. Je hojně používaná v kuchyni, dodává chuť řadě pokrmů, ale neméně oblíbená je i jako léčivka. Už ve středověku sloužila k zahánění nemocí (běžných, ale třeba i moru) a zlých duchů.
Tato rostlina oplývá vitamíny A, B, C, E, obsahuje spousty minerálů, např. železa, hořčíku, draslíku, mědi apod. Lepší je syrová, protože tepelnou úpravou ztrácí řadu těchto zdraví prospěšných látek. Konzumace cibule posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu a trávení. Díky lepšímu prokrvení pohlavních orgánů působí i jako přírodní afrodiziakum.
Po cibuli sáhneme při respiračních onemocněních. Působí proti nachlazení, kašli a rýmě (odhleňuje). Řadí se k přírodním antibiotikům – za to vděčí látce zvané aliin, která se přeměňuje na protizánětlivý, antimykotický a antioxidační alicin. Nejlepší je popíjet čaj (cibuli lze smíchat pro lepší účinek s majoránkou) či užívat po lžičkách šťávu ze syrové cibule, při rýmě kapat cibulovou šťávu do nosu.
Pokud vás bodne nebo štípne hmyz, potírejte ránu plátky cibule, protože obsahuje látky, které dezinfikují, ulevují svědění, otokům a bolesti.
Cibule je schopná pohlcovat viry a škodliviny z ovzduší. Proto ji můžeme rozkrojit a umístit v bytě v době chřipkové epidemie nebo při nachlazení do ložnice.
Ruský léčitel, chiropraktik a ředitel Centra alternativní medicíny ve Voroněži, Boris Tichanovský, doporučuje umístit cibuli pod postel, čímž alespoň trochu zmírníme negativní vliv geopatogenních zón. Říká: „Dejte si pod postel cibuli nebo česnek. Po čtrnácti dnech je vyhoďte, protože přestávají účinkovat. V žádném případě je nejezte!“
Cibule také obsahuje kvercetin – silný antioxidant s protizánětlivými účinky, který pomáhá s celou řadou vážných onemocnění a dokonce efektivně zpomaluje stárnutí.
A na závěr pár užitečných receptů pro nejrůznější příležitosti:
Cibulový čaj na nachlazení
Dvě středně velké cibule povaříme cca 10–15 minut v ½ litru vody a poté scedíme. Pro zjemnění chuti můžeme přidat skořici, hřebíček či zázvor. Stejně jako jiné čaje proti nachlazení můžeme ochutit medem a citronem.
Cibulová šťáva proti zánětům a na uvolnění hlenů
Nakrájenou cibuli posypeme cukrem a necháme několik hodin stát. Vznikne šťáva, která zmírňuje záněty, uvolňuje hleny, působí antibakteriálně. Podáváme několikrát denně 2–4 lžičky.
Cibulový obklad na bodnutí či revmatické bolesti
Čerstvě nakrájená kolečka cibule vtíráme do pokožky po hmyzím bodnutí. Zmírňuje otok, bolest i svědění. Ulevuje při revmatických onemocněních a urychluje hojení ran.
Cibulová kaše pro spokojený žaludek
Porce pro 4 osoby
5 cibulí
2 lžíce másla
½ lžíce špaldové mouky
4 lžíce rýžové či ovesné smetany
sůl, pepř, kurkuma, majoránka…
Jak na to:
Cibuli oloupeme, pokrájíme na drobné kousky a lehce orestujeme na lžíci tuku. Poté dusíme za občasného míchání v uzavřeném hrnci asi 20 minut. Mouku smícháme se zbylým tukem, promícháme do cibule, okořeníme a nakonec zalijeme smetanou. Necháme lehce povařit. Podáváme s karbanátky, tofu, párky… či jinou přílohou podle chuti.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Cibulovou šťávu na odklašlávání je také možné osladit medem. Nechat v lednici a každou půlhodinku sníst čajovou lžičku takto chutné štávy.
Cukr je bílý jed.