Rozvíjení intuice (Tvůrčí představivost II.) – Shakti Gawain
„Modlitba je telefonát Bohu a intuice je, když Bůh telefonuje nám.“
Florence Scovel Shinn, Kouzlo intuice
V nitřní hlas, vnuknutí, kanál k Bohu, hluboká moudrost… těmito slovy bychom mohli označit intuici, dar vědění, který přichází během okamžiku, aniž bychom něco museli dlouze studovat, analyzovat, zkoumat… Přístup k ní má každý, ne každý ji však vědomě dokáže používat. Jak to změnit, ukazuje ve své knížce Rozvíjení intuice americká učitelka osobního růstu a průkopnice rozšiřování vědomí Shakti Gawain. Její výklad je srozumitelný a přístupný každému, kdo projeví zájem.
Levá hemisféra je zaměřena více na abstraktní a analytické myšlení, výpočty a jazykové schopnosti,
zatímco pravá by měla být důležitější pro vnímání trojrozměrného prostoru a komplexních zvuků, k jakým patří například hudba.
Roger W. Sperry; americký neurovědec, neurobiolog, neurofyziolog a zoolog;
v roce 1981 mu byla udělena Nobelova cena za odhalení specifické úlohy jednotlivých mozkových hemisfér u člověka
Racionální myšlení se podobá počítači – přijímá informace, zpracovává je a na základě toho dochází k logickým závěrům. Taková analytická úvaha má však svá omezení; může totiž zahrnout pouze údaje, které přijala z okolního prostředí. Řečeno jinými slovy: racionální myšlení se odvíjí výhradně od zkušeností, které učiníme v tomto životě a na tomto světě – znalosti, které získáváme prostřednictvím našich pěti smyslů.
Mysl intuitivní má naproti tomu přístup k bezpočtu údajů, včetně těch, které jsme nezískali přímo osobním prožitkem. Zdá se, že díky ní můžeme nahlížet do jakési hluboké studnice vědění a moudrosti – univerzálního neboli společného povědomí. Intuitivně založená mysl nadto dané informace třídí a nám pak předává pouze ty, které potřebujeme, a navíc tehdy, kdy je potřebujeme.
Významný lékař a psychiatr C. G. Jung označil intuici za jednu z hlavních funkcí lidské mysli, tou druhou je rozum.
Jsou-li tyto dvě funkce mozku v rovnováze, můžeme dosáhnout svého maximálního potenciálu.
Intuici považoval za základní psychologickou funkci,
která umožňuje vnímání nevědomým způsobem a spojením se zdrojem tvůrčí síly, protože přesahuje oblast uvažování.
Když se řídíme intuicí, většinou se nám všechno daří (i když se tak někdy děje dosti nečekaným a překvapivým způsobem), překypujeme energií a nadšením a máme také pocit, že „opravdu žijeme“. Pakliže se však intuicí neřídíme, býváme vyčerpaní, sklíčení nebo neteční a také v nás převládá pocit, že nás cosi svazuje, že nás všechno stojí hrozné úsilí a že jsme jako „chodící mrtvoly“.
Jedním z důvodů, proč se někteří lidé neřídí svou intuicí, je ten, že jsou odmala vedeni k tomu, aby se přizpůsobovali svému okolí, aby se řídili určitými pravidly (slušného) chování, aby se ovládali, potlačovali svou spontánnost, zkrátka aby dělali, co se od nich obecně očekává. Kromě toho většinu z nás vychovali tak, že se s žádostí o radu obracíme k nejrůznějším (často nesmyslným) autoritám místo toho, abychom odpovědi na své otázky nejprve hledali v sobě.
Většina lidí se také mylně domnívá, že cesta životem je něco na způsob procházky růžovým sadem, a tak se vyhýbají jakýmkoli obtížím a náročnějším úkolům. Jenže intuice nás vždy směruje tam, kde nás čeká další růst a (nejen) duchovní rozvoj. Proto nás leckdy postaví před úkol, který jsme se do té doby ze všech sil snažili oddálit!
Svému osudu s největší pravděpodobností neutečeme, ale přizveme-li do svého života jako své pomocníky odvahu, víru a intuici, jistě dojdeme do cíle rychleji a s minimem úhony, než kdybychom tento „dárek“, který jsme si do života přinesli, nechali nezabalený.
P.S. Ačkoli téma tchaj-ťi a intuice spolu na první pohled nesouvisí, opak je pravdou. Naučit se sestavy, zkoušet postoje, analyzovat a aplikovat techniky, popisovat pohyby a kroky apod. nám umožní levá hemisféra, ale skutečně se „ponořit“ do pohybu a jeho smyslu, vstřebat jeho skutečný význam je otázkou intuitivního vhledu, na to je samotný rozum krátký. A tak nezbývá než i na této úrovni hledat rovnováhu – tentokrát mezi rozumem a srdcem!
Alena Koutecká
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás