Ukládání energie do spodního tan-tchienu
Cvičením tchaj-ťi a čchi-kung aktivujeme a posilujeme životní energii čchi (qi). Abychom tuto energii správně uchovali, je dobré se po tréninku zklidnit, postavit do základního postoje wu-ťi (nebo se jen přirozeně rozkročit) a čchi uložit do sia tan-tchienu (xia dantianu) – spodního tan-tchienu. Je to bod, který najdeme asi 4–7,5 cm, tedy zhruba 3 prsty, pod pupkem.
Jak na to?
Protože jsou muži více jangoví a ženy spíše jinové, umístí muži levou ruku na spodní tan-tchien a překryjí ji pravou rukou. U žen je položení rukou obrácené (vespod je pravá ruka).
Přirozeně dýcháme, soustředíme se na střed dolního tan-tchienu. Břicho necháme uvolněné. Můžeme si představit, že se naplňuje světlem, energií, teplem. Břicho se následně může zdát větší, plnější.
Plnost a síla v oblasti spodního tan-tchienu je velmi dobře patrná u skutečných mistrů tchaj-ťi (jejich břicho je jasně viditelné, nikoli propadlé, a při dýchání se výrazně pohybuje).
Zdroj: Tajemství lidské energie – Paul Brecher
Foto: Sonia Bruce
1 odpověď
[…] Dolní tan-tchien slouží také jako určitá zásobárna energie pro budoucí využití. Poté, co docvičíme tchaj-ťi, naše energie cirkuluje všemi našimi kanály a nakonec se vrací do dolního tan-tchienu. Pokud jsme schopni naakumulovat více energie, než spotřebujeme v každodenním životě, vytváříme si energetické úspory, které využijeme ve chvílích nouze, nemoci či stresu. Čím více energie nahromadíme a čím lépe se naučíme ji ukládat a generovat, tím lepší podmínky vytvoříme pro naše zdraví, výkon, život… (Více v článku Ukládání energie do spodního tan-tchienu) […]