Protiklady
P rotiklady. Dávají životu jeho podobu: rozměr, barvu i tvář. Vytváří nekonečné variace a krásnou mnohost věcí. Jsou projevem Života. Já si z té nekonečnosti vybírám, neustále se rozhoduji, hledám.
Proč se ale některé volby zdají být správnější než jiné? Proč někdy cítím napětí a jindy se rozhoduji s lehkostí a samozřejmou jistotou? Zdá se, jako by uvnitř byl skrytý hlas, který buď poslechnu, nebo ne. Ten hlas ale nesoudí, nerozhoduje o správnosti volby, ale o vědomí volby. Tento „hlas svědomí“ není ukazatelem na cestě, jsem to já sám ve své celistvosti.
Každý skutek, který si plně uvědomím, který uchopím celou svou bytostí a vtisknu ho do tohoto okamžiku, je ukončený.
To, co si uvědomit nechci, co schovávám nebo nedokážu vidět, pokračuje v mém nitru a vytváří řetěz rozhodování. Když je ale mé rozhodnutí vědomé, je to vědomí obou protikladů, které mu dává onu úplnost.
Vidím dvě cesty a vydám se po jedné z nich. Pokud vím, že k cíli vedou obě, dovede mě tam jakákoliv z nich. Pokud toto nevidím, nevede tam ani jedna z nich a má touha po celistvosti mě zavede znovu na stejné rozcestí, před stejnou volbu.
Správná cesta je vědomá cesta. Život je celý, pokud prožívám nebo jsem připravený prožít všechny jeho aspekty. Vždy, když se přikloním víc k jednomu z nich a nechci si připustit stejnou důležitost toho druhého, cítím nedostatek. Ten nedostatek ale nezaplní ani střídání obou protikladů, ale jen jejich smíření; vidění jejich nedělitelnosti. Takto se postupně všechny protiklady skládají do sebe a tvoří krásnou stavebnici Života. Toho Života, který mám tak rád… pro jeho dokonalost, pro jeho protiklady, pro jeho celistvost.
Ondřej Stehlík
Ondřej Stehlík se více než čtvrt století věnuje meditační praxi a píše o tom, co sám prožil a co se mu osvědčilo. Inspiraci čerpal během let z desítek knih a přednášek zejména soudobých autorů. Nejvíce si váží těch, kteří se za mistry nebo učitele nepovažovali a přesto inspirovali druhé, aby se vydali vlastní cestou. Snad proto, že být na vlastní cestě vždy považoval za důležitější než někoho slepě následovat.
Od roku 2012 studuje také bojové umění Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan) a umění práce s dechem – čchi-kung (qigong).
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás