Jak tchaj-ťi pomáhá páteři
P áteř je oporou našeho těla, drží hlavu, trup a umožňuje nám pohyb. Velmi důležité pro zdravou páteř je správné držení těla. Nenese jen naši vlastní hmotnost, ale i všechny tašky, batohy a ostatní břemena, která s sebou dennodenně taháme. Zakřivení páteře do tvaru S umožňuje vzpřímenou chůzi a tlumí otřesy, jenže my si každý den tvar páteře „rasujeme“ nesprávným držením těla, špatným sezením a nedostatkem pohybu. Páteř tvoří nosnou oporu a pohyblivý pilíř celého těla. Je složena z částí segmentů (krčního C1–C8, hrudního Th1–Th12, bederního L1–L5, křížového S1–S5 a kostrčního 1 Co).
Cvičení tchaj-ťi se zabývá zprůchodněním kloubů, zesílením kostí, uvolněním svalů a správným používáním celého nosného systému těla včetně páteře. Průchodností mysli a cirkulace životní energie čchi ve správně postaveném těle.
Všechno souvisí se vším a bolesti páteře často zapříčiňují vážné problémy, které už se ignorovat nedají. Problémy s bolestí zad už bohužel dávno nesouvisejí se stářím. Mladí lidé mezi 11 a 20 lety si stěžují čím dál tím víc na bolesti zad. Na vině je samozřejmě nezdravý životní styl a lenost s tím cokoliv dělat.
Držení těla se dá výrazně zlepšit, ale je to dlouhodobá práce. Celý systém tchaj-ťi pracuje s celou strukturou zdravého stoje a pohybu. S držením těla úzce souvisí psychika. Pravidelný trénink tchaj-ťi pozvedává náladu a zvyšuje trpělivost a nadhled při řešení nejrůznějších životních úkolů. Cvičte tchaj-ťi a bojujte proti přetížení a tuhnutí páteře i kloubů.
Tchaj-ťi a zdravé držení páteře
Tradiční čínské bojové umění, duševní a zdravotní systém tchaj-ťi vyžaduje vysoké nároky na cítění a držení páteře. Vnímání povolování celé dráhy páteře ze zavěšeného bodu paj-chuej (baihui) na temeni hlavy až k bodu chuej-jin (huiyin) u stydké kosti. Celá hmotnost těla se snáší do bodů jung-čchüan (yongquan) u příčné klenby chodidla.
Aktivace základního hlubokého stabilizačního systému páteře (HSSP) vyžaduje zavěšení hlavy, povolení brady, uvolnění ramen a poklesnutí loktů, průchodnost zápěstí a prstů, zarovnání lopatek, vyprázdnění hrudníku, povolení a vyrovnání bederní části páteře, uvolnění pasu pro všestranný pohyb a brániční dýchání, povolení kyčlí.
Funkční uvolnění boků, přisednutí k pojmutí hmotnosti těla, která se podpírá pomocí stehen přes volná kolena a tiskne skrz klenbu chodidel do země. Člověk tak je schopen se řádně opřít a stabilizovat rovnováhu celého těla a mysli. Vaše horní polovina těla se vyprazdňuje a uvolňuje, páteř se povoluje a všechny části těla se korektně zavěšují na páteřní systém. Hlavní centrum pohybu se přesouvá z hrudníku do podbřišku. Člověk se stává průchozím, může plně a klidně dýchat a kvalitně koordinovat jakékoli pohyby při správném postavení celého systému stabilizace a zatížení.
Foto: redakce
Zdroj: Taiji Chen Style Nová Paka
(článek Jak tchaj-ťi pomáhá páteři a Tchaj-ťi a zdravé držení páteře)