Vítejte na stránce, na níž najdete některé příspěvky zveřejňované souběžně na facebookové stránce časopisu. Je určena těm, kteří nemají FB účet nebo čtenářům, kteří chtějí mít všechny články „po ruce“. Věříme, že příspěvky vás inspirují k zamyšlení a zlepšení vašeho života či cvičení!
Příspěvky z dalších let naleznete po kliknutí na:
Zajímavosti 2021
Zajímavosti 2022
Zajímavosti 2023
Zajímavosti 2024
Dělejme, co nám napoví naše srdce
Ve škole se nás ptali, jaké profesi bychom se chtěli věnovat v budoucnosti a proč právě jí. Někteří odpověděli, že ani neví, proč si to či ono povolání vlastně vybrali. Jiní uváděli, že kvůli hromadě peněz, které si tím mohou vydělat. A další tvrdili, že jim to doporučili jejich rodiče.
Ve skutečnosti bychom však měli všichni dělat to, co nás uchvacuje a k čemu se cítíme být spontánně přitahování; jinými slovy – po čem touží naše srdce. Pokud jsme však se svým srdcem a vnitřním vedením ztratili kontakt, hledáme vedení jinde – a nakonec uděláme to, co nám doporučí ostatní nebo co říkají druzí: co máme dělat, kdy to máme udělat a jak to máme dělat. Podvědomě víme, že máme k dispozici jakési vedení, ale ztratíme-li spojení se svým srdcem a přestaneme-li slyšet své vnitřní vedení, nutně se začneme ohlížet po orientaci a vedení někde venku.
Zdroj: Nakonec všechno dobře dopadne – Christina von Dreien
FB odkaz: Dělejme, co nám napoví naše srdce
Přírodní „první pomoc“ při zvýšením krevním tlaku
Zkuste se uvolnit. Někomu pomáhá meditace, jiný může použít vizualizační techniky, pustit si relaxační hudbu, vymalovat antistresovou mandalu či jen tak „být“ nebo se pořádně prospat a odpočinout si, tj. vše, co přepíná náš sympatikus do parasympatiku.
- Relaxujte: Doporučuje se jóga, dechová cvičení, čchi-kung, tchaj-ťi, procházky v pomalejším tempu…
- Upravte jídelníček: Ideální je zařadit syrovou cibuli, česnek, či červenou řepu (půl litru šťávy z červené řepy denně snižuje krevní tlak až o 10 mmHg, ke sníže dojde bezprostředně po vypití), také brambory, batáty, rajčata, okurky. Z koření je vhodný česnek medvědí či kardamom. Dále olivový olej, kakao, vláknina a vitaminy B6, B9, B12, C, D, minerály (draslík, hořčík, L-arginin, L-taurin), omega-3 mastné kyseliny, koenzym Q10, OPC a resveratol. Pozor na přesolování!
- Čaje: Bylinné směsi pro hypertoniky a čaje z ibišku, hlohu, jmelí, břízy, jehlice, kopřivy, přesličky, zlatobýlu. Relaxační směsi proti stresu nebo čaje z kozlíku, meduňky, levandule, mučenky, třezalky. Zelený čaj (2-3 šálky denně): pokud užíváte léky na snížení tlaku, pijte čaj 1–2 hodiny po užití léků.
- Další přípravky: homeopatika, Schüsslerovy soli
Zdroj: Jak snížit krevní tlak přírodní cestou – Claudia Ritterová, časopis Vnitřní síla
FB odkaz: Přírodní „první pomoc“ při zvýšeném krevním tlaku
Pas vede/řídí pohyb
Známý tchaj-ťi princip říká, že „pas vede/řídí pohyb“. Problémem jsou samozřejmě domněnky a chyby nabalené na skutečný význam tohoto pravidla. Běžnou chybou je např. myšlenka, že pas se v tchaj-ťi čchüan pohybuje jako první. Někdy tomu tak je, ale jindy ne. Velitel armády také vždy není v první linii…
K pochopení tohoto pravidla je dobré znát anatomii. Snadno vidíte, že pas je místem, kde se setkávají tělesné fasciální blány. V tchaj-ťi se označují jako „hedvábné“ a jsou to cesty, kterými putuje „čchi“. Pas je tedy ústředním místem, přes které putuje čchi (ťin). Toto místo by mělo být otevřené, bez bloků. Pokud je uvolněné, čchi (a informace, které nese), se může kontrolovaně přemísťovat do různých míst.
Tímto způsobem řídí pas čchi a tělo – „pas je velitelem“. Pas funguje jako převodovka automobilu – odpovídá za množství a směr této síly.
Zdroj: Adam Mizner + Pojednání mistra Wu-jü-sianga
FB odkaz: Pas vede/řídí pohyb
Cestou kaizen
Kaizen znamená „neustálé zlepšování“ a je to metoda, která se zaměřuje na drobné, postupné změny, které v dlouhodobém horizontu vedou k výraznému zlepšení. Tento přístup je inspirován tradičními japonskými hodnotami trpělivosti, disciplíny a důrazu na detail.
Nesmíme si hned na začátku klást velké úkoly a vysoké cíle. Podráždili bychom svou amygdalu, tu část mozku, která je zodpovědná za naše bezpečí. Umí pouze našemu vědomí nastolit reakce útěk nebo útok. Když na nás útočí tygra nebo někdo míří oštěpem, není čas příliš přemýšlet, zamýšlet se, jak rychle a jak daleko budeme muset utíkat. Prostě vyrazíme. Pokud si usmyslíme, že za měsíc zhubneme 10 kg nebo se každý večer budeme učit hodinu angličtinu, amygdala se k smrti vyděsí pomyšlením na prudké změny a my místo toho, abychom začali se zlepšením, neuděláme nic. Položme si lehounké otázky: Jaký maličký krok bych mohl udělat ke svému cíli? Udělám tři dřepy, sním polovinu sušenky, budu uklízet pět minut… Amygdala si oddychne, a nechá nás v klidu přemýšlet, přidávát si cvičení… Krůček po krůčku.
Malými kroky k velkým vítězstvím – to je KAIZEN.
Zdroj: Japonská tajemství štěstí a harmonie – Blanka Neoralová
FB odkaz: Cestou kaizen
Mák – superpotravina české kuchyně
Mák patří k tzv. superpotravinám, tedy k plodinám s výjimečnou koncentrací živin. Tmavě modrá barva máku ukazuje, že se jedná o semínko vhodné do zimy, schopné vyživit naši nejhlubší esenci uloženou v nadledvinkách. Systému ledvin se přiřazuje také schopnost soustředit se, vůle a vytrvalost. Konzumace máku zlepšuje paměť a podporuje nervový systém, snižuje krevní tlak. Jeho aroma uvolňuje lidskou psychiku, uklidňuje centrální nervovou soustavu a dává duševní rovnováhu. Mák je skvělým zdrojem vápníku, kterého obsahuje mnohonásobně víc než mléko či mléčné výrobky. Navíc podporuje imunitní systém, zdravé trávení, uvolňuje svalové křeče, tlumí bolesti hlavy a přináší klidný spánek. Vysoký obsah minerálů dává máku také afrodiziakální schopnosti.
Semeno máku obsahuje až 40 procent oleje. Pomleté je třeba skladovat v uzavřené nádobě v lednici, protože má sklon žluknout stejně jako makový olej. Ten výborně chutná a je mimořádně vhodný k ošetření suché a popraskané pleti, vyhlazení vrásek a jako masážní prostředek. Poradí si s ekzémem i zánětem, prospívá nehtům a vlasům. Mák býval oblíbeným prostředkem na tlumení kašle a chrapotu.
Zdroj: Stopy zdraví v české kuchyni: MÁK – Eva Leňová (časopis Sféra 1+2/2025)
FB odkaz: Mák – superpotravina české kuchyně
P.S. Vzpomínám si na dobu, kdy rodiče bydleli mezi Prahou a Karlštejnem blízko pole, na němž některý rok seli mák. Krásné rudé hlavičky svítily už na dálku a nebylo výjimkou, že se výletní autobus se zahraničními turisty zastavil, ti vyskočili a nevěřícně cvakali foťáky, aby měli důkaz o tom, že u nás s klidem pěstujeme drogy na veřejnosti 😃 .
Setkání na úrovni duší a denního vědomí
Předtím, než se inkarnujeme, uzavíráme dohody s dalšími dušemi a rozhodujeme se, proč a v jakých situacích ze zde na Zemi znovu setkáme. Při setkání s nějakým člověkem můžete pocítit spojení na úrovni duše. To znamená, že se znáte na úrovni duší a dohodli jste se, že se v tomto životě setkáte. Je samozřejmě také možné, že se sice na úrovni duší znáte, ale ihned si to neuvědomíte.
Pokud k někomu cítíte duchovní spojení, je také důležité, v jaké úrovni vědomí nyní tento člověk na zemi žije. V závislosti na tom, jak moc je člověk spojen se svou duší, může dojít k odlišnosti toho, jak se projevuje ve svém denním vědomí a jak se projevuje na úrovni duše. Na úrovni duše může vyjadřovat lásku a porozumění, ale to neznamená, že ve svém denním vědomí jedná stejně.
Proto je při setkání s ostatními lidmi důležité si uvědomovat to, jaký vliv na vás každý jednotlivý člověk má. Položte si také otázku, jakým energiím dovolujete, aby vstupovaly do vašeho života a z jakého důvodu?
Zdroj: Christina Von Dreien (řadí se k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří nám odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí)
FB odkaz: Setkání na úrovni duší a denního vědomí
„Proti tmě není potřeba bojovat. Stačí přinést světlo.“ (cit. Jan Ámos Komenský)
Mnohokrát opakovaná moudrost říká, že často nemůžeme měnit situace, ale můžeme změnit náš úhel pohledu na ně. To, co probíhá dobře, jsme si navykli brát za samozřejmé a s tím, co se nevyvíjí podle našich představ, projevujeme nespokojenost a nadáváme na to.
Když se realita od naší představy odchýlí přes jistou hranici, začneme se bouřit, protestovat a bojovat. Tím se ale poměrně dost vysilujeme, a zároveň tak paradoxně energeticky vyživujeme to, s čím nesouhlasíme. I tady totiž platí známé: „Kam jde pozornost, tam teče energie.“ V konečném důsledku je pak totiž jedno, zda se obáváte nemoci kvůli sobě nebo svým blízkým, úzkostlivě dodržujete všechna, i nesmyslná pravidla, nebo proti nim naopak vystupujete, bouříte se a organizujete občanskou neposlušnost; vše je jen široké spektrum matrixových rolí s jediným cílem: odevzdat té potvoře (a tomu, co je za ní) naši energii.
Proto se v této době ukazuje jako nejúčinnější nevěnovat tomu pozornost, nesledovat zprávy, nevést o tom bezbřehé diskuse, akceptovat (to neznamená souhlasit) současnou míru omezení, zachovat si svou svobodu i zásady a soustředit se nekvalitativně odlišná témata, na pobyt na čerstvém vzduchu při sluníčku i dešti, lásku a přátelství, posilování imunity stravou, životním stylem i myšlením, na hledání a nacházení důvodů k radosti i vděčnosti. Tím i podle exaktně fyzikálně měřitelných hledisek zvýšíte své vibrace a dostanete se mimo hranice ohrožení.
Boj mezi světlem a tmou nevyhrajete žádnou bitvou… krásně to vystihl Jan Ámos Komenský, když řekl: „Proti tmě není potřeba bojovat. Stačí přinést světlo.“
Zdroj: Naděje má zázračnou moc – Ing. Hana Fedora Smejtková, reflexní terapeutka (Meduňka 1/2021)
FB odkaz: „Proti tmě není třeba bojovat. Stačí přinést stělo.“
Kintsugi: Krása v nedokonalosti
Základní myšlenka kintsugi spočívá v přijetí změny a nedokonalosti jako přirozené součásti života. Tato filozofie nás učí, že jizvy a šrámy nejsou důvodem k hanbě, ale mohou být zdrojem síly a krásy. V době, kdy se často snažíme dosáhout ideálu dokonalosti, nám kintsugi připomíná hodnotu opravdovosti a příběhu, které stojí za každou nedokonalostí. V současnosti nachází kintsugi své místo v umění a řemesle, ale také v designu, módě a dokonce i v psychologii. Psychologové a terapeuti stále častěji využívají metaforu kintsugi jako mocný nástroj pro podporu uzdravení a osobního růstu. Tato filozofie zdůrazňuje, že naše „praskliny“ – životní zkoušky, traumata a nedokonalosti – nejsou neěčím, co bychom měli skrývat nebo se za to stydět. Naopak, mohou být integrovány do naší osobnosti a stát se zdrojem síly, moudrosti a jedinečnosti.
Kintsugi není jen o opravování, je to umění žít s vědomím, že naše nedokonalosti mohou být naší největší předností. Kintsugi v psychologii inspiruje k hledání cesty k odpuštění, přijetí a novému začátku. Pomoci může otevřená komunikace, upřímné sdílení pocitů bez vzájemného obviňování.
Zdroj: Japonská tajemství štěstí a harmonie – Blanka Neoralová
FB odkaz: Kintsugi: Krása v nedokonalosti
Japonská filozofie Ikigai – důvod, proč ráno vstát z postele
Ikigai je japonský termín, který můžeme volně přeložit jako důvod k bytí. Existují čtyři hlavní oblasti Ikigai:
- co miluješ (vášeň)?
- v čem jsi dobrý/á (talent)
- co svět potřebuje (poslání)?
- za co můžeš být placen/a (povolání)?
Když nalezneme průsečík mezi tím, co milujeme, k čemu máme vlohy, tím, čím můžeme světu prospět, a také samozřejmě tím, co nás uživí, máme vyhráno. Ikigai není o nalezení jediné velké životní mise, ale spíše o každodenní radosti z malých věcí a smyslu, který nacházíme v obyčejných činnostech. Je to koncept, který může pomoci najít rovnováhu mezi osobním štěstím a užitečností pro ostatní. Vede k tomu, abychom našli smysl ve své činnosti, byli v souladu se světem, lidmi a sami se sebou. Nemusíme skládat symfonie nebo jezdit na druhý konec světa na záchranné mise, i když samozřejmě můžeme. Stačí, když při svém konání neškodíme jiným, děláme všechno, jak nejlépe umíme, těší nás to, a ještě dostáváme finanční odměnu, abychom nežili v nedostatku.
I když najdeme svůj smysl a směr, pořád je důležité přijmout, že cesta životem může být (a často bývá) někdy trochu „nedokonalá“. A tak je to v pořádku.
Zdroj: Japonská tajemství štěstí a harmonie – Blanka Neoralová
FB odkaz: Japonská filozofie Ikigai
Čan čuang – uvolněné stání
Čan čuang je klid/nehybnost. Je to nejzákladnější a nejpokročilejší forma tréninku v tchaj-ťi čchüan. Cvičte čan čuang, abyste zlepšili/opravili svůj pohyb. Nehybností pěstujete uvolnění. Uvolnění rozvíjí harmonii celého těla. Při cvičení čan čuang soustředíte svůj záměr (yi) na vizualizaci pohybu. Čan čuang pěstuje sílu celého těla a rozvíjí pevné zdraví.
Zdroj: Bob Bacher – dochenstyletaichi.com
FB odkaz: Čan čuang – uvolněné stání
Imunita vychází z duševního stavu
„Neexistuje takový duševní stav, který by se neobrážel ve stavu imunitního systému. Stav mysli – myšlenky a pocity, které lékařský model naprosto ignoruje, ve skutečnosti sehrává významnou úlohu při uzdravení. Dokonce i smích spustí uvolňování endorfinů, což vede k pozvednutí nálady a působí na ústup nemocí,“ napsala neurovědkyně Candace B. Pert.
Máte sklon k chování, které způsobuje rakovinu?
Prof. dr. med. Ronald Grossarth-Maticek z Heidelberské univerzity vypracoval v roce 1965 osobnostní charakteristiky 1353 obyvatel jedné jugoslávské vesnice a vytipoval 38 z nich, kteří by mohli s ohledem na svoje osobnostní zabarvení zemřít na rakovinu. Když se po jedenácti letech do vesnice vrátil, zjistil, že 37 z oněch 38 už na rakovinu zemřelo.
Čím byli zemřelí nejtypičtější? Racionalitou, stereotypií, skrýváním či potlačováním stresu, zablokováním erotiky a horlivým plněním povinností. „Také se jim nezdály sny,“ napsal Grossarth-Maticek. Byli sice považováni za obětavé, vzorné i hodné, jenže nebyli dost hodní sami na sebe. Nerozmazlovali se, nesnívali, netoužili a nemilovali. Připoutávali se spíše k povinnostem, které se ani nemusely stát povinnostmi, ale sloužily k utrácení jinak nespotřebovatelného času. Chyběl jim humor, nadhled a optimismus.
Zdroj: Nemoc hodných lidí: rakovina – PhDr. Petr Novotný
FB odkaz: Imunita vychází z duševního stavu
Zdraví a nemoc v Číně
Určitě existovaly národy, které si uměly opravit zdraví snadno a rychle. Snad nejdále v tomto směru došli Číňané. Tvrdí se, že ovládali nejen akupunkturu, ale souhrnné umění léčit asi 4000 let před naším letopočtem.
Došlo to údajně tak daleko, že jejich lékaři, kteří byli velmi vážení, byli placeni podle toho, kolik měli v okrsku zdravých lidí. Byli všichni zdraví? Byla plná gáže. Někdo onemocněl? Snížil se plat doktorovi. Nemocný člověk nemohl pracovat a tedy platit. Logicky z toho vyplývá, že jejich lékaři museli mít patřičné znalosti a příslušné vědomosti, v opačném případě by museli vymřít hlady. Čínští lékaři se velice starali o prevenci a lidé měli tolik znalostí, že výživou a životosprávou si udržovali zdraví, říkalo se, že když někdo onemocněl na banální chorobu, měl by se stydět, že to nezvládl.
Zdroj: Netradiční bylinkář – Roman Kindl
FB odkaz: Zdraví a nemoc v Číně
Nohy a vývoj
Jednou se kdosi profesora (Čeng Man-čchinga) zeptal: „Kdy mě konečně přestanou bolet nohy?“ „Až tě přestanou bolet nohy, bude to znamenat, že jsi se přestal vyvíjet,“ zněla odpověď.
Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal
FB odkaz: Nohy a vývoj
Léčení a uzdravení
Jestliže máme fyzickou nemoc, můžeme předpokládat, že někde v nás přebývá nevědomá vina. Bez nevědomé viny nemůže být nemoc přítomna, protože to, co je destruktivní a je doprovázeno nenávistí, může fungovat pouze v negativním energetickém poli. A to je tajemství uzdravení. Sebevyléčení je skutečně takto jednoduché. Jde o změnu převládajícího energetického pole v našem vědomí. To jediné, co musíme udělat, abychom se uzdravili, je přejít z negativního energetického pole do pozitivního. Moc léčení se zvyšuje tím více, čím vyšší a pozitivnější energii pole má. To je důvod, proč celostní přístupy fungují i tam, kde standardní lékařská věda účinnou léčbu nenalézá.
Energetické pole obklopující lidské tělo funguje jako anténa, a je-li naladěno na negativitu, přitahuje do sebe to, co je destruktivní. Tělo člověka je tímto ničivým energetickým polem zasaženo. Dochází nám, že někde muselo dojít k chybě… možná je chyba v našem postoji k životu, našich systémech přesvědčení (víry) a ve způsobu, jakým uvažujeme o sobě samých.
Můžeme se stát obětí, což znamená, že se domníváme, že nás ovlivňuje něco mimo nás a naše vědomí („za mou nemoc mohou bakterie, virus, rakovinné buňky..“), nebo otevřeme mysl a přijmeme, že s tou nemocí máme něco společného a že to, co se v našem životě děje, souvisí s tím, co jsme (často nevědomě) drželi v mysli.
Zdroj: Léčení a uzdravení – David R. Hawkins, M.D., PH.D.
FB odkaz: Léčení a uzdravení
Jak je to se solí?
Sodík lidské tělo potřebuje. V malé míře je důležitý pro nervy, svaly, štítnou žlázu a udržování vnitřního prostředí. Jenže k tomu by stačilo nepatrně soli. Nedostatkem sodíku netrpí ani lidé, kteří drží neslanou dietu. Co se bezpečné dávky týče, Světová zdravotnická organizace doporučuje nepřekračovat necelou lžičku soli za den. Velká část obyvatel ve vyspělých zemích přijímá soli příliš, což se týká i Česka. Nadměrný příjem soli zvyšuje krevní tlak a riziko srdečních onemocnění a mozkových příhod. Působí také zadržování vody v těle, nadýmání a otoky. Jestliže má někdo kašel nebo rýmu, přesolování mu znesnadní odstraňování hlenu z dýchacích cest. Vysoký příjem soli navíc zatěžuje ledviny a zvyšuje riziko osteoporózy.
Někdo si možná s úlevou řekne, že on lžičku soli za den nespotřebuje. Jenže výrobci potravin a kuchaři dávají sůl do všeho možného včetně masných výrobků, chleba, kečupu nebo sladkostí. Kuchaři mají k přesolování pádné důvody. Lze tak chuťově ledacos zakrýt. Zákazník bude mít navíc po přesoleném jídle větší žízeň a víc toho vypije. Nadbytku soli a restauracím je lépe se vyhnout.
Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora
FB odkaz: Lano a had
Lano a had
Jednou večer šel Buddha se skupinou učedníků, když narazili na muže, který stojí ve strachu na kraji silnice. Muž ukázal na něco na zemi a křičel: „Had! Prosím, pomozte mi někdo!”
Buddha se v klidu přiblížil a podíval se na objekt. Beze strachu jej zvedl a ukázal muži. „Tohle není had,“ řekl. „Je to jen kus provazu.”
Muž, který se stále třásl, se podíval zblízka a uvědomil si, že to, co si myslel, že je had, mu způsobilo velký strach, ale byla to jen iluze.
Buddha se obrátil ke svým učedníkům a řekl: „Mnoho našeho utrpení v životě je jako toto lano. Pleteme si iluze s realitou a vytváříme si strach, úzkost a zármutek sami pro sebe. Klíčem je vidět věci takové, jaké skutečně jsou, bez domněnek a mylných představ.”
Tento příběh učí důležitost všímavosti a jasnosti. Naše obavy a boje často nepocházejí z reality samotné, ale z toho, jak ji vnímáme. Procvičováním uvědomění a hlubokého pohledu můžeme překonat zbytečné utrpení a najít klid.
Změny, do kterých se člověku nechce
Všiml jsem si, že když jsem v některých případech s klientem na chvíli opustil téma hovoru ohledně léčby autopatií a dal jsem mu například radu týkající se drobné změny životního stylu, která by v daném případě mohla autopatickou léčbu podpořit a zdravotní stav posunout zásadně k lepšímu, stávalo se k mému překvapení následovné. Pokud byla identifikace člověka s jeho nemocí přílišná, patologie se hlasitě ozvala – bála se o svoji existenci.
Je to jev, kterého si můžete všimnout sami při komunikaci se svými blízkými ohledně zdraví. Pokud dáte příbuznému neočekávanou radu, která by mohla zdravotní situaci razantně zlepšit změnou zaběhnutých zvyklostí a trefíte se skutečně „do černého“, tedy jádra problému, nemoc se ozve. vyvolá vzdor dotyčného vůči vaší osobě v konkrétním tématu. Začne si vymýšlet výmluvy, proč nemůže vaše rady vyslyšet, skočí vám náhle do řeči a reaguje zvýšeným hlasem slovy: „Nemůžu změny udělat, protože…“
Zdroj: Překážky v uzdravování – Kryštof Čehovský, poradce autopatie (Meduňka 1/2025)
FB odkaz: Uzdravení vyžaduje přechod do pozitivního energetického pole
Uzdravení vyžaduje přechod do pozitivního energetického pole
K tomu, aby se lidé zastavili a začali zpochybňovat realitu všech věcí, kterým dosud věřili, je zapotřebí nejtvrdšího nepohodlí. Mysl obvykle nevynakládá energii na změnu své orientace a získání nového, odlišného pohledu na život a na to, co přináší, pokud nevyhnutelně nemusí. Proto se růst obvykle děje pouze tehdy, jsme-li vystaveni velké konfrontaci. A tou může být akutní situace v podobě smrti v rodině, potíží v osobním životě nebo… vážná nemoc. Cílem této konfrontace je náš růst.
O čem mysl mluví jako o smrtelném, se smrtelným stává, a to kvůli moci mysli. Jestliže se mysl domnívá, že nemoc je smrtelná, bude to tak, nicméně celé to ještě řídí kosmický osud. Zde můžeme vidět moc systémů přesvědčení (víry). Nejdůležitější zprávou je, že nikdo nemusí podléhat žádné nemoci. Mám mezi přáteli mnoho lidí, kteří dokázali zvítězit nad takřka každou chorobou dosud známou lidstvu. A jediný důvod, proč já sám dnes mohu o těchto věcech psát, je, že jsem ve svém osobním životě využil totéž. Kdybych to býval neudělal, vykrvácel bych a zemřel kvůli celé řadě onemocnění, která se neustále vracela.
Dokonalost, pokud ji držíme v mysli, se odráží ve stále sílící dokonalosti těla a v tom, jak tělo nechává odejít nemoci. Musíme pochopit, že tělo vyjadřuje to, co je drženo ve vědomí. Je to pouze projev mysli a ukazatel toho, co v mysli – vědomě či nevědomě – držíme. Pokud si člověk nevzpomíná, že o něčem přemýšlel, stačí se jen podívat, zda to má ve svém životě. Může to pocházet z kolektivního vědomí lidstva nebo to mohlo být v tichosti naprogramováno dokonce i televizní reklamou.
Tělo, mysl a duch jsou ve skutečnosti projevy vědomí. Pokud jde o pole negativní (viz mapa úrovní vědomí), je destruktivní pro všechny stránky člověka až k biochemické úrovni. Stačí se podívat do mapy úrovní vědomí a zjistit, jaké emoce jsou v nás přítomny – z toho poznáme, jaké je naše energetické pole. Je pro nás důležité opouštět negativní energie a negativní myšlenky. Negativní energie pocitu nebo myšlenky se totiž skrze dvanáct meridiánů přenáší do akupunkturního energetického systém těla a dále do jeho orgánů a buněk. Pokud někoho nenávidíme, buňky těla dostávají energii nenávisti. Hněv má schopnost měnit energetické pole těla a také schopnost měnit jeho fyziologické naprogramování.
Mysl má obrovskou moc nad každou stránkou tělesných funkcí, až po nejmenší molekulu a atom. Všechny pochody v těle lze změnit, pokud se změní vědomí. Tyto informace jsou potvrzeny nejen klinickou praxí, ale také zkušenostmi mých přátel a spolupracovníků, stejně jako mými osobními zkušenostmi s fyzickým zdravím mého vlastního těla. Viděl jsem, jak se chemické procesy v mém těle začaly měnit, když jsem začal měnit to, co jsem držel v mysli a ve vědomí. Právě systém přesvědčení v mysli dává moc tomu, co se následně projeví ve fyzickém světě.
Fyzické tělo je výrazem toho, co jsme zdědili, a toho, co držíme v mysli, ať už vědomě nebo nevědomě.
Mnoho výzkumů psychologické a psychosomatické stránky rakoviny ukázalo, že při ní u člověka často existuje mnoho nevědomé sebenenávisti, nevědomého sebeodsuzování a nedostatečně hlubokého přijetí vlastní lidskosti. Pro uzdravení z jakékoliv vážné nemoci je zásadní odložení viny. To, co je destruktivní a co podvědomě potřebuje energii pro svůj proces ničení, může přebývat pouze v negativním energetickém poli, které umožňuje působení negativní destruktivní energie. To je klíč k léčení. Je tedy zřejmé, že jediné, co musíme udělat, abychom se uzdravili, je přejít z negativního energetického pole do pozitivního.
Zdroj: Léčení a uzdravení – David R. Hawkins, M.D., PH.D.
FB odkaz: Uzdravení vyžaduje přechod do pozitivního energetického pole
Jak se daří fasciím ve vašem těle?
Fascie jsou jemná vlákna elastických tkání pojivové tkáně souměrně procházejících celým tělem jako živoucí síť v mnoha vrstvách. Pole místa uložení dělíme fascie na povrchové, hluboké a viscerální. Fascie propojují nejrůznější tělesné struktury, chrání a formují naše tělo. V oblasti pohybu přijímají fascie síly a posílají je dál, tím dokážou podporovat ale i omezovat pohyb, který je díky fasciím plynulý a ladný, ne pákovitý jako u robotů.
Kromě jednotlivých fascií, které obalují bříško každého jednoho svalu a dovolují mu bez problému klouzat vedle svalu sousedního, existují i fascie obalující několik svalů zároveň a vytvářejí řetězení po celém těle. Těmto skupinám se říká myofasciální řetězce. Namísto izolované péče o jednotlivé svaly je ideální zapojit do pohybu, protahování a prodýchávání celé řetězce.
Pro zdravé fascie nestačí jít si zaběhat jednou či dvakrát týdně, ani žádný jiný sport v této frekvenci nám fascie neopečuje. Fasciím zajistí zdraví tzv. pandikulace, kterou vidíme denně u domácích mazlíčků. Pokaždé, když se pes, kočka, žirafa… zvedne z odpočinkové polohy, protáhne celé své tělo a teprve pak se dá do chůze či běhu. Nemusí si před během dělat uvědomělý strečink, protože jejich pohybový aparát je připraven díky četnému protažení během dne.
Jak vypadá ideální pohyb pro fascie? Je to častý a opakovaný pohyb během dne, na asi 70 procent maxima vašeho rozsahu s dodýcháváním a jemným vrtěním v pozicích. Pohyb je spíše neuspořádaný a nestrukturovaný, má formu spíše intuitivního tance či jógy, kdy se v každém směru na chvíli zastavíte a prodýcháte případný tah. Je také nutno vést v patrnosti, že k růstu posilování nedochází během pohybu samotného, ale během období regenerace, tedy klidu po tréninku. Právě tehdy se svaly, pojivová tkáň a fascie znovu „látají“, a pokud jsou v absolutní nečinnosti, vznikají neuspořádané chuchvalce a slepence fascií, které později pohyb omezují, namísto jeho podpory. Naopak přirozený pohyb, pandikulace či chůze období regenerace podpoří, fasciální vlákna učeše tak, aby byla plně funkční, kluzká a podporující.
Zdroj: Jak se daří fasciím ve vašem těle? – Mgr. Lucie Vybíral Pastrňáková (Sféra 11,12/2024)
FB odkaz: Jak se daří fasciím ve vašem těle?
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás