Tři tan-tchieny
T ři tan-tchieny jsou energetická centra těla, o nichž se hovoří jako o zásobnících čchi (qi), protože uchovávají a regulují energii člověka. Slovo tan-tchien lze volně přeložit jako pole, kde vzniká lék, nebo léčivé pole, což znamená zhuštěné místo, kde se něco tvoří, tj. místo, které nebylo, ale nejprve musí vzniknout. Tan-tchieny procházejí středovou osou těla a podle umístění jsou označovány jako spodní, střední a horní tan-tchien. Jde o 3 body na centrální dráze čung maj (zhong mai), která patří k nejhlubším v těle a zároveň mezi 8 speciálních drah neboli meridiánů, tzv. pa maj (ba mai).
Spodní tan-tchien
neboli sia tan-tchien (xia dantian, 下丹田)
Nachází se v podbřišku ve vzdálenosti asi tři prsty pod pupíkem. Jde o vitální energii těla, pudy a sexuální energii. Taoistický název pro toto místo je „ohniště“ nebo „zlatá pec“ (ťin lu / jin lu, 金炉), protože v něm lze podle taoistické tradice zažehnout oheň čili energii, či „pole elixíru“. Tento tan-tchien je místem, kde se kultivuje a čistí esence ťing (jing, 精), která je základem pro fyzickou existenci, do energie čchi (qi, 气).
Střední tan-tchien
neboli čung tan-tchien (zhong dantian)
Nachází se v hrudníku (na hrudní kosti) v úrovni srdce. Jde o centrum cítění a energie univerzálního vědomí. Říká se mu také „karmínový palác“ nebo „horní moře čchi“ (tchan-čung / danzhong, 膻中). Střední tan-tchien je spojován s energií čchi (qi, 气), která vzniká ze stravy a vzduchu a souvisí s emocemi a myšlenkami.
Střední tan-tchien je průsečíkem horního i dolního tan-tchienu. Vytváří rovnováhu mezi myslí a egem nahoře a vitalitou a sexualitou dole.
Horní tan-tchien
neboli šang tan-tchien (shang dantian) či jin-tchang (yintang, 印堂)
Nachází se na kořeni nosu mezi obočím, v bodě známém také jako „třetí oko“ nebo „pečetní hala“. Jde o mentální energii a vědomí. Je to nejhořejší zásobník čchi spojovaný s energií šen (shen), která souvisí s duchem a vědomím. Jsou v něm uloženy intuice a duchovní a nadsmyslové vjemy.
Pokud sedíte, stojíte, procházíte se, cvičíte čchi-kung nebo tchaj-ťi, doporučuje se, abyste zkoušeli svisle spojovat všechny tři tan-tchieny. To podporuje harmonický vztah s gravitační silou a nebem a zemí.
Některé metody kultivace energie v tan-tchienech zahrnují dechové techniky, vizualizace a pohyb.
Zdroj: 3 Dantians (Qigong is the way of being), Tan-tchieny (TCM-cs.com), Andao Institute – škola čínských vnitřních a léčebných umění, Tchaj-ťi škola Vnitřní síla, Názvosloví a pojmy čínských vnitřních umění: tan-tchien – Miloš Bachár
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás