Tradiční čínská medicína je cestou ke zdraví a rovnováze
T radiční čínská medicína (TČM) představuje komplexní léčebný systém, jehož kořeny sahají více než 2 000 let do minulosti. V současné době, kdy řada lidí hledá alternativní a doplňkové způsoby péče o zdraví, se TČM dostává do popředí i u nás.
Její výjimečnost spočívá mimo jiné v tom, že neodděluje tělo a mysl, ale chápe je jako propojený systém a věří, že klíčem k dlouhodobému zdraví je prevence a rovnováha.
Tři základní filozofické pilíře TČM
Základy filozofie tradiční čínské medicíny tvoří tak často skloňované jin a jang, pět prvků (wu xing) a qi (čchi). Tyto koncepty společně utvářejí rámec pro pochopení zdraví, nemocí a rovnováhy v lidském těle i v přírodě. Začněme krátkým představením jin a jang. Jedná se o dvě vzájemně se doplňující síly, které symbolizují protiklady v lidském těle i přírodě. Zatímco jin symbolizuje tmu, klid, chlad, ženskost a pasivitu, jang představuje světlo, aktivitu, teplo, mužskost a dynamiku.
Teorie pěti prvků popisuje pět základních elementů, a sice dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Každý z těchto elementů je spojený s konkrétními orgány, emocemi, ročními obdobími a dalšími aspekty.
A co si představit pod pojmem qi? Základní životní energii, která proudí tělem prostřednictvím energetických drah nazývaných meridiány. Qi je zodpovědná za udržování zdraví a všechny fyziologické funkce. Její stagnace může způsobovat bolest a emocionální nerovnováhu a její nedostatek vést k únavě a náchylnosti k nemocem.
Jak TČM pohlíží na zdraví a nemoci?
Tradiční čínská medicína má na zdraví a nemoci jiný pohled než západní medicína. Západní přístup se často zaměřuje na potlačení příznaků, TČM se však soustředí na hlubší příčiny nerovnováhy v těle a usiluje o obnovení harmonie mezi tělem a myslí. Zdraví TČM definuje jako dynamickou rovnováhu mezi protikladnými silami jin a jang, plynulým tokem životní energie qi a harmonickým vztahem mezi orgány, emocemi a přírodními cykly. Tato rovnováha reaguje na vnitřní i vnější vlivy, takže se neustále mění.
A co je podle TČM příčinou nemocí? Narušení rovnováhy, ať už mezi jin a jang nebo v toku životní energie qi. Příčiny nemocí mohou být jak vnější (patogeny, změny počasí apod.), tak i vnitřní (emoce, stres, nezdravý životní styl apod.). TČM například věří, že nadměrný hněv může mít negativní dopad na játra a dlouhodobý smutek může oslabit plíce.
Diagnostika v TČM je založená na vnímání a hledání souvislostí
Diagnostika v tradiční čínské medicíně je komplexní proces, který využívá čtyři základní metody – pozorování, dotazování, poslech a pohmat. Pozorování je založeno na sledování vzhledu a chování pacienta, včetně držení těla, chůze, barvy pleti, stavu očí, vlasů a nehtů.
Zvláštní pozornost je věnována jazyku, který je považován za zrcadlo vnitřního zdraví. Terapeut také pacientovi pokládá otázky, které se týkají životního stylu, emočního stavu, stravovacích návyků a dalších aspektů.
V průběhu dotazování praktik čínské medicíny naslouchá hlasu pacienta, sleduje jeho dech, kašel, chrapot a další zvukové projevy a vnímá jeho tělesné pachy, které mohou naznačovat přítomnost vnitřních patogenů nebo nerovnováhu v těle. Pohmat, tedy čtvrtá diagnostická metoda, je založen na diagnostice pulzu. Dle TČM existuje mnoho typů pulzů, které mohou indikovat různé stavy, jako je přebytek, nedostatek, chlad nebo horkost.
Jaké jsou hlavní léčebné metody TČM?
Pojďme si společně ve zkratce představit také hlavní terapeutické přístupy, kterými jsou fytoterapie, akupunktura, dietetika, cvičení qigong a tai chi a masáže tuina. Fytoterapie je léčba založená na využívání léčebných bylin a medicinálních hub. Každá bylina má specifické vlastnosti, což umožňuje cílené působení na jednotlivé orgány a energetické dráhy. Medicinální houby, jako je reishi nebo cordyceps, jsou ceněny pro své imunomodulační a adaptogenní vlastnosti.

Akupunktura spočívá v aplikaci tenkých jehel na specifická místa na těle, která jsou známá jako akupresurní body.
Akupunktura spočívá v aplikaci tenkých jehel na specifická místa na těle, která jsou známá jako akupresurní body. Cílem akupunktury je obnovit rovnováhu mezi jin a jang a stimulovat tok qi v meridiánech. TČM věří, že součástí pevného zdraví je pravidelný pohyb, k jejím léčebným metodám proto patří i tradiční čínská cvičení qigong a tai chi, jež kombinují pomalé pohyby, dechová cvičení a meditaci.
Další léčebnou metodou TČM jsou masáže tuina, které uvolňují blokády, zlepšují tok qi a krve a podporují samoléčebné procesy. TČM považuje za jeden z nejúčinnějších léků jídlo. Dietetika v TČM se zaměřuje na výběr potravin podle jejich energetických vlastností, chuti i vlivu na orgány. Strava se přizpůsobuje ročnímu období, konstituci i aktuálnímu zdravotnímu stavu. Například v zimě jsou pro zahřátí těla doporučovány teplé, vařené pokrmy.
Role tradiční čínské medicíny v dnešním světě
Tradiční čínská medicína lidstvo provází od nepaměti a své významné místo má i v dnešním moderním světě. Představuje efektivní doplňkový přístup ke konvenční léčbě. Propojení tradiční čínské medicíny a západní medicíny umožňuje kombinovat výhody obou systémů. Zatímco západní medicína je velmi účinná v oblasti akutní péče a diagnostiky, TČM nabízí individuální přístup a zaměřuje se kromě léčby samotné také na prevenci a podporu celkové rovnováhy organismu. Díky jejímu holistickému pohledu na zdraví a důrazu na prevenci je cenným nástrojem při zvládání chronických onemocnění, stresu a oslabené imunity.
Proč tradiční čínskou medicínu začlenit do každodenního života? Může být možností, jak dospět k hlubšímu porozumění vlastnímu tělu a dosáhnout dlouhodobé rovnováhy a vitality. Začít můžete například jednoduchými změnami, jako je úprava stravy, užívání medicinálních hub nebo zařazení dechových cvičení do denního režimu.
Autor: MUDr. Martin Dvořák
Více viz Stránky čínské medicíny
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] Tradiční čínská medicína představuje komplexní léčebný systém s tisíce let dlouhou historií. Její výjimečnost spočívá mimo jiné v tom, že neodděluje tělo a mysl, ale chápe je jako propojený systém a věří, že klíčem k dlouhodobému zdraví je prevence a rovnováha. O tom, jak funguje tradiční čínská medicína, se ve zkratce dozvíte v článku MUDr. Martina Dvořáka Tradiční čínská medicína je cestou ke zdraví a rovnováze. […]