Nemusí vždy přijít něco velikého, aby se náš život změnil.
Často i nepatrné věci změní náš úhel pohledu, a tím i naši životní realitu.
Na této stránce se s vámi podělíme o takové „drobečky“.
Starší tipy naleznete po kliknutí na:
Tipy a triky 2024
Uvolnění a vytažení/vzpřímení
Principy uvolnění a vytažení či vzpřímení patří v tchaj-ťi čchüan k těm zásadním (vedle spirálovitého pohybu) a je dobré si je připomínat neustále, i když se zrovna nevěnujeme cvičení, neboť v běžném životě se často nevědomky uchylujeme k opačným pólům – k napětí a zborcení těla. Kolikrát se v průběhu dne přistihneme, že sedíme různě pokřivení u počítače, televize, na židli či sedadle, kolikrát pocítíme nepříjemnou tenzi především v horní části těla – v ramenou, šíji, mezi lopatkami či v křížové a bederní oblasti, trnou nám ruce, máme ztuhlé nohy…
Zkuste si co nejčastěji najít malou chvilku na to, abyste narovnali páteř, vytáhli hlavu, přirozeně povolili/spustili celou oblast pánve – představte si, že celé vaše tělo je volně zavěšeno za vrcholek hlavy, vlastní vahou se protahuje, obratle se uvolňují a rozestupují od sebe… S každým výdechem vědomě uvolňujte ramena, šíji, mezilopatkové svaly, oblast pánve (kchua).
Pokud stojíte, povolte přitom lehce kolena, aby mohla střední část těla poklesnout, horní se uvolnit a spodní převzít váhu celého těla. Pokud sedíte, naučte se neopírat se, ale sedět plnou vahou na zadku a chodidlech (stehna jsou buď rovnoměrně se zemí, nebo se lehce svažují směrem ke kolenům). V této pozici lépe udržíte rovná záda. Cítíte-li stále napětí v zádech, sedněte si zády ke stěně a využijte ji jako „podpěru“, aniž byste se nějak kroutili. Případně si lehněte na zada, pokrčte nohy v kolenou a povolte všechny svaly.
A nezapomeňte neustále uvolněně a přirozeně dýchat…. a s každým výdechem uvolňovat tělo vrstvu po vrstvě, část po části… dokud vám uvolnění nepřejde do krve.
Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla
FB odkaz: Uvolnění a vytažení/vzpřímení
Brzlík
Brzlík je lymfatický orgán nacházející se za horní částí hrudní kosti a je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Na jeho posílení jóga doporučuje: poklepávejte sevřenou pěstí na hrudní kost a vyslovujte hlasitě áááá. Cvik omlazuje organismus, vyhlazuje vrásky a navozuje dobrou náladu.
Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní
FB odkaz: Brzlík
Deset tisíc kroků pro delší život – možná by stačilo i méně
Dr. Yoshiro Hatano zjistil v roce 1965, že typický Japonec ujde za den něco mezi 3 500 až 5 000 kroky. Pro udržení dobrého zdraví doporučoval zvýšit denní dávku chůze na 10 tisíc kroků. Toto doporučení se stalo populární po celém světě a na trhu se objevily krokoměry nastavené na tuto hodnotu.
S delším časovým odstupem se stejnou problematikou zabývali autoři Lee et al. (2019). Ti zkoumali velký soubor žen, jejichž věkový průměr byl 72 let. Podle autorů ujde Američanka tohoto věku za den v průměru 2 700 kroků. Už zvýšení denní dávky na 4 400 kroků podstatně snížilo mortalitu, optimální hodnota činila 7 500 kroků nebo více. Zde je třeba upozornit, že citovaná práce se zabývala chůzí a úmrtností starších žen. Ideální počet kroků pro mladší osoby, které si chtějí nejen prodloužit život, ale i zlepšit jeho kvalitu, bude patrně vyšší. Citovaná práce je cenná v tom, že může povzbudit k větší fyzické aktivitě i lidi, pro které by bylo deset tisíc kroků příliš namáhavé. Uvedených asi 50 minut chůze není třeba absolvovat najednou, počítá se do nich např. i cesta na nákup, do zaměstnání nebo chůze po schodech místo používání výtahu.
Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora
FB odkaz: 10 000 kroků pro delší život
Co se stane, když člověk dlouho sedí? Jak to vyrovnat?
Co se stane, když člověk dlouho sedí?
- Trup se dostává do předklonu a žebra se téměř dotýkají pánve. To omezuje dýchání.
- Hlava se vysunuje vpřed a krční páteř je přetížená.
- Zhoršuje se krevní oběh v nohách a roste riziko trombóz a varixů.
- Upřený pohled na obrazovku počítače přetěžuje oči.
Jak to vyrovnat
- Chodit.
- Dívat se do dálky.
- Cvičit záklony a bradu zasunovat vzad.
- Otevřít hrudník, zvolnit břicho a klidně zhluboka dýchat.
Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora
FB odkaz: Co se stane, když člověk dlouho sedí?
„Nohy na zdi“
Lehněte si na zem. Zvedněte obě nohy a držte je společně v protažení a v pravémúhlu vůči zemi (případně si lehněte ke zdi a nohy o ni opřete). Tento cvik oživuje tělo, mysl i ducha! Protahují se svaly na zadní straně stehen, páteř a zadní část krku, prokrvují se ledviny, nadledviny, šítná žláza, brzlík i bránice.
Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní 2025
FB odkaz: „Nohy na zdi“
V zimě pečujte o ledviny a močový měchýř
Podle TČM je zimní období spojeno s energií vody. Voda představuje klid, hloubku a potenciál. Podobně jako ledviny a močový měchýř, které jsou spojeny s tímto prvkem, element voda symbolizuje základ života, plodnost a možnost obnovy. Zima není vnímána pouze jako období chladu, ale spíše jako čas klidu, odpočinku a zvnitřenění. Element voda je v těle představován především dvěma meridiány, a to meridiánem ledvin a meridiánem močového měchýře. Jsou to dvě nejdelší dráhy v těle, a proto je také zapotřebí jim věnovat patřičnou pozornost.
Ledviny slouží jako zásobárna životní energie, která není nevyčerpatelná, a proto je důležité s ní neplýtvat. Heslem TČM je „emoce jsou nemoce“. Strachy, zejména v oblasti vztahů, přecitlivělost, záchvaty pláče, nedůvěra, špatné nálady, deprese. To všechno jsou emoce, které je zapotřebí si uvědomit, nebránit jejich průchodu, ale také se s nimi vnitřně nespojovat, jen je nechat projít. Schopnost přijetí a přizpůsobení se je klíčovým pojmem činnosti močového měchýře, a to na všech rovinách vědomí, těla i ducha.
Na fyzické úrovni meridiány ledvin a močového měchýře řídí filtrování a vylučování toxinů z organismu, úzce spolupracují i s lymfatickým systémem, kterýn odvádí škodliviny prostřednictvím lymfy. Energeticky mají na starost i uši, hrdlo, šíji, mandle, páteř, kolena, dolní končetiny, klouby a urogenitální orgány. Ledviny a močový měchýř jsou párové orgány vodního hospodářství organizmu. Ledviny řídí metabolismus vody, podílejí se na zahřívání, řídí tvorbu kostí a vytváření dřeně (ledviny živí dřeň, dřeň živí kosti), výběžky kostí jsou zuby. Proto disharmonii v těchto drahách můžeme pocítit jako bolest kloubů, zad, nachlazení, tinnitus apod.
Zdroj: Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje – V zimě pečujte o ledviny a močový měchýř (časopis Sféra 1+2/2025)
FB odkaz: V zimě pečujte o ledviny a močový měchýř
Téma močového měchýře naleznete také v odkazu Období vody, Leden… led… ledviny a močový měchýř
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás