Tchaj-ťi pro začátečníky 2 (čt 17–18 hod.)

„Sladěním tří složek naší bytosti získáváme harmonii a zdraví:

správně nastavené TĚLO, vzpřímené a přesto uvolněné,
klidný, přirozený a pravidelný DECH propojený s pohyby 
a přítomná, vědomá MYSL“ 

V naší škole se naučíte základní dovednosti tchaj-ťi čchüan (najdete také pod názvem tajči, taiči, taichi, taiji…) stylu Čchen. Původně bojové umění využíváme pro posílení kondice, zlepšení zdraví a jako formu relaxačně-meditativního pohybu.

TCHAJ-ŤI PRO ZAČÁTEČNÍKY 2: procvičování čchi-kungové sestavy + výuka navíjení hedvábného vlákna + základních postojů a kroků (kurz je vhodný i pro úplné začátečníky!!)

  • KDY: čtvrtek 17,00–18,00 hod. (od 9. ledna do 26. března 2020, 20. února se necvičí!)
  • KDE: Základní škola Curie (Praha 1, Dušní 19)
  • CENA: Kč 2090/ 11 hodin (jednorázový vstup pro ty, kteří mají zaplacený jiný kurz – Kč 150, pro ostatní – Kč 200)
  • LEKTOR: Alena Koutecká
  • REGISTRACE na: alena@taiji-ak.cz nebo tel. 723 481 627
  • S SEBOU: pohodlné oblečení a sálovou obuv

(Další kurz pro začátečníky začíná v úterý 14. ledna (od 11,30 hod.) a naleznete ho po kliknutí na: Tchaj-ťi pro začátečníky 1: út 11,30)

 

NÁPLŇ KURZU

Procvičování a prohlubování znalostí sestavy 8 FOREM ČCHI-KUNGU pro celkovou relaxaci a vybudování základních zdravých tělesných návyků.

„Sestava slouží k rychlé harmonizaci pomocí uvolnění, soustředění a dechu.

Dlouhodobé cvičení ovlivňuje tok čchi v těle a odstraňuje blokády na její cestě, což dále příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav a psychickou pohodu.“

Podrobnější informace o této dechové sestavě obsahuje článek nazvaný 8 forem čchi-kungu (tchaj-ťi čchi-kung).

Hlavním tématem kurzu bude výuka základních dovedností tchaj-ťi čchüan. V sestavě NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA (viz video) budete procvičovat zejména kruhový,

resp. spirálovitý pohyb, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Seznámíte se také s dalšími pravidly, která umožňují správně vést sílu v tchaj-ťi čchüan, zejména jde o celistvost pohybu všech částí těla, pohyb v souladu s naším středem/těžištěm, pochopení pruživé síly, rozdílu mezi plností a prázdnotou, měkkostí a tvrdostí… Součástí tréninku je i nácvik základních statických postojů, kroků, technik rukou a nohou.

Cvičení navíjení hedvábí vede ke zlepšení kondice, citlivějšímu vnímání těla a jeho mechaniky, posílení svalů a celkovému psychickému i fyzickému uvolnění. Podrobnější informace získáte v článku nazvaném Navíjení hedvábného vlákna.

Při výuce se seznámíte také:

  • se základy taoistické filozofie
  • s teorií a historií bojového umění tchaj-ťi čchüan
  • s tím, jak skloubit tchaj-ťi čchüan s běžnými činnostmi každodenního života tak, aby nezůstalo jen „odděleným tělocvikem”, kterému se věnujete jednou týdně
  • s tím, kde najít kvalitní literaturu a další materiály k samostudiu, protože pokud chcete jít do hloubky, potřebujete si cvičení zasadit do širšího kontextu a seznámit se s filozofií, o níž se opírá

Více informací o sestavách a dovednostech získáte v článcích:

Podstata Čchen tchaj-ťi čchüan

Slovníček pojmů 4: pozice rukou
Slovníček pojmů 5: základní postoje
Slovníček pojmů 7: základní sestavy
Slovníček pojmů 8: základní a pokročilé dovednosti

nebo na stránkách:

O tchaj-ťi čchüan
Tchaj-ťi čchüan a zdrav
Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan

 

Print Friendly