Tchaj-ťi pro začátečníky 1 (čt 17–18 hod.)

„Sladěním tří složek naší bytosti získáváme harmonii a zdraví:

správně nastavené TĚLO, vzpřímené a přesto uvolněné,
klidný, přirozený a pravidelný DECH propojený s pohyby 
a přítomná, vědomá MYSL“ 

Naučte se základní dovednosti systému tchaj-ťi čchüan (najdete také pod názvem tajči, taiči, taichi, taiji…), původně čínského bojového umění (dnes rozšířeného díky svým rozsáhlým zdravotním a relaxačním účinkům), v novém kurzu:

TCHAJ-ŤI PRO ZAČÁTEČNÍKY 1: čchi-kung (qigong) + základy navíjení hedvábného vlákna

 • KDY: čtvrtek 17,00–18,00 hod. (od 26. 9. do 19. 12. 2019)
 • KDE: Základní škola Curie (Praha 1, Dušní 19)
 • CENA: Kč 2470 / 13 hodin (jednorázový vstup pro ty, kteří mají zaplacený jiný kurz – Kč 150, pro ostatní – Kč 200)
 • LEKTOR: Alena Koutecká
 • REGISTRACE na: alena@taiji-ak.cz nebo tel. 723 481 627
 • S SEBOU: nic speciálního, jen pohodlné oblečení, sálovou obuv a touhu naučit se něco, co zkvalitní váš život

Další kurz pro začátečníky začíná 5. listopadu (Tchaj-ťi pro začátečníky 1: út 7,15–8,15 hod.). Přehled všech aktuálních kurzů naleznete na: Akce a kurzy podzim/zima 2019.

 

NÁPLŇ KURZU

Začneme sestavou 8 FOREM ČCHI-KUNGU pro celkovou relaxaci a vybudování základních zdravých tělesných návyků. Tato statická sestava (statická v tom smyslu, že se cvičí na místě):

 • vás naučí, jak se správně postavit (tj. především nastavit správně záda, trup, hlavu a uvolnit oblast kyčlí) a jak koordinovat pohyby jednotlivých částí těla (tj. propojit otáčení či zvedání pasu s pohyby trupu a končetin)
 • zlepší vaši kondici a posílí zejména spodní končetiny
 • umožní vám navrátit se zpět k přirozenému břišnímu dýchání (které pro vás bylo spontánní, když jste byli jako děti) a propojit dech s jednoduchými pohyby rukou a pasu
 • vás naučí soustředit se na daný pohyb, být v přítomnosti, a tak se psychicky uvolnit a pocítit radost z pohybu

„Sestava slouží k rychlé harmonizaci pomocí uvolnění, soustředění a dechu.
Dlouhodobé cvičení ovlivňuje tok čchi v těle a odstraňuje blokády na její cestě,
což dále příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav a psychickou pohodu.“

Sestava se skládá ze základní pozice wu-ťi čchuang kung (nehybné stání v postoji wu-ťi) a tchaj-ťi čchuang kung (sérii osmi jednoduchých cviků na místě). Prohlédnout si ji můžete na následujícím videu, kde ji cvičí se svými studenty mistr Ču Tchien-cchaj (Zhu Tiancai).

Pokud chcete získat podrobnější informace o této dechové sestavě, přečtěte si článek nazvaný 8 forem čchi-kungu (tchaj-ťi čchi-kung).

Po zvládnutí úvodní sestavy se budeme věnovat výuce základních dovedností tchaj-ťi čchüan. V sestavě NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA (viz video) budete procvičovat 

zejména kruhový, resp. spirálovitý pohyb, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Seznámíte se také s dalšími pravidly, která umožňují správně vést sílu v tchaj-ťi čchüan, zejména jde o celistvost pohybu všech částí těla, pohyb v souladu s naším středem/těžištěm, pochopení pruživé síly, rozdílu mezi plností a prázdnotou, měkkostí a tvrdostí… Součástí tréninku je i nácvik základních statických postojů, kroků, technik rukou a nohou.

Cvičení navíjení hedvábí vede ke zlepšení kondice, citlivějšímu vnímání těla a jeho mechaniky, posílení svalů a celkovému psychickému i fyzickému uvolnění. Podrobnější informace získáte v článku nazvaném Navíjení hedvábného vlákna.

Při výuce se seznámíte také:

 • se základy taoistické filozofie
 • s teorií a historií bojového umění tchaj-ťi čchüan
 • s tím, jak skloubit tchaj-ťi čchüan s běžnými činnostmi každodenního života tak, aby nezůstalo jen „odděleným tělocvikem”, kterému se věnujete jednou týdně
 • s tím, kde najít kvalitní literaturu a další materiály k samostudiu, protože pokud chcete jít do hloubky, potřebujete si cvičení zasadit do širšího kontextu a seznámit se s filozofií, o níž se opírá

Více informací o sestavách a dovednostech získáte v článcích:

Podstata Čchen tchaj-ťi čchüan

Slovníček pojmů 4: pozice rukou
Slovníček pojmů 5: základní postoje
Slovníček pojmů 7: základní sestavy
Slovníček pojmů 8: základní a pokročilé dovednosti

nebo na stránkách:

O tchaj-ťi čchüan
Tchaj-ťi čchüan a zdrav
Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan

 

Print Friendly