Tchaj-ťi pro pokročilé 4 (lao-ťia ji-lu): čt 18–19 hod.

Logo škola ČJ

 

Kurz je určen pro pokročilé studenty, kteří chtějí prohlubovat znalost hlavní sestavy stylu Čchen – lao-ťia ji-lu (74 forem). Důraz je kladen na základní dovednosti, jejich zlepšování a dodržování v rámci celé sestavy a dále na upřesnění jednotlivých forem sestavy v duchu rčení rodiny Čchen:

„Pokud se pohyb zacvičí desetitisíckrát,
podstata se projeví.“

 

TCHAJ-ŤI PRO POKROČILÉ 4: navíjení hedvábného vlákna + základní dovednosti + sestava lao-ťia ji-lu

 • KDY: čtvrtek 18,00–19,00 hod. (od 7. ledna do 25. března, 25. února se necvičí – školní prázdniny)
 • KDE: základní škola Curie (gymnastický sál), Praha 1, Dušní 19  v blízkosti stanice metra Staroměstská (linka A), tram 17 (zastávka Josefov)
 • CENA: 2 200 Kč (200 Kč x 11 hodin); jednorázový vstup – 240 Kč (při uhrazeném kurzovném na jiný kurz 50 Kč)
 • LEKTOR: Alena Koutecká
 • REGISTRACE na: alena@taiji-ak.cz nebo tel. 723 481 627 (před zasláním přihlášky na kurz si prosím přečtěte Ceník a obchodní podmínky Tchaj-ťi školy Vnitřní síla!)
 • S SEBOU: pohodlné oblečení a sálovou obuv

Pokud si chcete přijít na tento kurz nahradit promeškanou lekci nebo vyzkoušet cvičení, přihlaste se prosím předem na e-mailové adrese: alena@taiji-ak.cz (Alena Koutecká) nebo zasláním SMS na tel.: 723 481 627

Přehled všech aktuálních kurzů naleznete po kliknutí na: Aktuální kurzy

Těším se na společné cvičení!
Alena Koutecká

 


 

Co vás v tomto kurzu pro pokročilé čeká?

 

Navíjení hedvábného vlákna

V sestavě navíjení hedvábného vlákna procvičujeme kruhový, resp. spirálovitý pohyb, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Cvičení navíjení hedvábí vede ke zlepšení kondice, citlivějšímu vnímání těla a jeho mechaniky, posílení svalů a celkovému psychickému i fyzickému uvolnění. Podrobnější informace naleznete v článku Navíjení hedvábného vlákna.

 

Základní dovednosti

V kurzu jsou procvičovány dovednosti, které jsou základem správného cvičení tchaj-ťi čchüan, zejména

 • princip navíjení hedvábného vlákna, tzv. čchan-s´ kung (chan-si-gong) – navíjení umožňuje spojovat a plynule proměňovat dva krajní extrémy jin a jang, při cvičení navíjení hedvábného vlákna se trénuje trojrozměrný spirálovitý pohyb celého těla (trupu, končetin a všech jednotlivých částí)
 • dosažení současného stavu pevnosti a plnosti, kdy v těle i pohybu je neustále přítomna pruživá síla, tzv. pcheng ťing (peng jing), a zároveň hlubokého uvolnění, tzv. fang sung (fang song), kdy odkládáme veškeré zbytečné napětí těla i mysli
 • celistvé pohyby v souladu s naším středem, tzv. tan-tchienem (dantianem), tj. podbřiškem, v doslovném překladu označovaném jako „pole, kde vzniká lék“
 • důraz na záměr i (yi), který vede veškeré dění a sílu do každé části těla ve správném pořadí, mysl je neustále zaměřená, vědoma si každého pohybu, jeho smyslu a detailu

V hodinách dále trénujeme správné provádění postojů, kroků, kopů, úderů a dalších jednotlivých technik, s důrazem na jejich přesnost, stabilitu a spirálovité „přelévání“ síly.

 

Sestava lao-ťia ji-li (laojia yilu) – první sestava (cesta, rámec) staré (velké) školy

Lao-ťia ji-lu je základem stylu. Jejím autorem je mistr Čchen Čchang-sing (Chen Changxing), který žil na přelomu 18. a 19. století a patřil ke 14. generaci Čchenů. Původní sestava tradiční staré školy rodiny Čchen obsahuje celkem 74 forem. Některé formy se opakují. Nejčastěji, sedmkrát, při ní zacvičíte formy „šest zapečetění čtyři uzamčení – liou feng s´pi“ a „ruka jako bič – tan pien“. Ve skutečnosti má tedy „jen“ 41 forem.

První sestava klade důraz převážně na měkkost a krouživost, ale obsahuje také prvky tvrdosti. Jejími charakteristickými rysy jsou:

 • velké pohyby (odtud název velká škola)
 • lehká, avšak zároveň pevná (jistá) práce nohou
 • přirozeně vzpřímený postoj
 • pohyb těla ovládaný vnitřní energií, kdy zdrojem pohybu je spirálovitá energie čchan s‘ ťing (chan si jing), pas je ústřední osou pohybu a každý jednotlivý pohyb je spojen dohromady do plynulého celku

Za doplněk sestavy lao-ťia ji-lu, který dále rozvíjí její dovednosti, je považována sestava s přímým mečem ťien.

Na videu vidíte cvičit mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie), který patří mezi třináct velmistrů tchaj-ťi čchüan na světě:

 

Print Friendly