Tchaj-ťi čchüan: zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu – Čeng Man-čching
„MOTTO: Člověk nemůže žít zdravě, aniž by cvičil.“
K niha profesora Čeng Man-čchinga, který byl přímým žákem slavného Jang Čeng-fua (vnuka Jang Lu-čchana, zakladatele stylu Jang), patří ke klasickým textům zabývajícím se tímto vnitřním stylem čínského bojového umění. Díky svému tvůrčímu přístupu k tradici se Čeng Man-čching stal jedním z nejvýznamnějších mistrů tchaj-ťi čchüan 20. století. Podstatnou měrou také přispěl k rozšíření tchaj-ťi čchüan na západ, zvláště do USA, kde dlouhodobě působil.
Primárním cílem tchaj-ťi čchüan je kultivace zdraví.
Často říkám svým studentům: „Záchraně národa nebo sociálního řádu, rodině či bližnímu je většina lidí ochotná obětovat celý svůj život.
A přitom se zdráhají věnovat deset minut denně záchraně vlastního zdraví.“
Profesor Čeng Man-čching se ke cvičení tchaj-ťi čchüan dostal už jako dospělý kvůli stále se zhoršující tuberkulóze a postupem času se mu podařilo z této nemoci zcela vyléčit a odstranit i všechny doprovodné potíže jako slabý zrak, vypadávání zubů, špatnou koncentraci, bolesti hlavy.
„Zdraví národa závisí na zdraví žen.
Příliš těžké a namáhavé cvičení je pro zdraví ženy stejně škodlivé jako nedostatek pohybu.
Protože je cvičení pro zdraví ženy tak důležité, domnívám se, že by se ženy měly věnovat tchaj-ťi čchüan.“
Tchaj-ťi čchüan doporučoval jako vhodné cvičení pro všechny a obzvláště pro ženy. Podle jeho slov je tchaj-ťi čchüan „pravděpodobně nejúčinnějším, ale také nejsnadnějším sportem, který podporuje a posiluje zdraví a psychickou rovnováhu. Proto ti, kdo pochopili, že cvičení je pro zdraví nezbytné, si vyberou tchaj-ťi čchüan.“
Uvolnění celého těla, které vyplývá z nepoužívání síly a nenapínání svalů,
zajišťuje volnost pohybu a zároveň nedává protivníkovi příležitost k útoku,
protože mu neposkytuje opěrný bod, na který by mohl působit.
Na stránkách se profesor Čeng Man-čching zabývá nejprve teorií, především hlavními principy (uvolněním, zakořeněním, tan-tchienem či „investicí do ztráty“). Následuje osobní pohled a profesorovy zkušenosti. Na závěr je umístěna sestava 37 forem tchaj-ťi čchüan na unikátní řadě fotografií se samotným autorem, které jsou doprovázeny popisem forem.
I když necvičíte tuto zjednodušenou formu stylu Jang, teoretická část je natolik hodnotná, že byste měli mít tuto útlou publikaci ve své tchaj-ťi knihovničce J , abyste po ní mohli kdykoli znovu sáhnout.
Mistrovi Čeng Man-čchingovi, jeho osobnosti i cvičení, jsou věnovány také knihy Nic vám netajím a Brána k zázrakům, které napsal jeho dlouholetý žák Wolfe Lowenthal.
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] Kniha Tchaj-ťi čchüan (zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu) profesora Čeng Man-čchinga, který byl přímým žákem slavného Jang Čeng-fua (vnuka Jang Lu-čchana, zakladatele stylu Jang), patří ke klasickým textům zabývajícím se tímto vnitřním stylem čínského bojového umění. Více se o této publikaci dočtete v dnešním článku TCHAJ-ŤI ČCHÜAN (ZJEDNODUŠENÁ METODA CVIČENÍ PRO ZDRAVÍ A SEBEOBRANU). […]