Tchaj-ťi/tajči pro každého – otevřené lekce (čt 17–18 hod.)

„Cvičte více, chápejte více.“

Tento kurz není koncipován jako klasický kurz, v němž na sebe lekce navazují, ale je otevřený všem studentům. Můžete si v něm procvičovat a ukotvovat základní principy, snažit se o jejich hlubší pochopení, odstraňovat případné osobní chyby či nepřesnosti nebo cvičit intenzivněji než jednou týdně.

Kurz mohou využít:

 • studenti, kteří si chtějí opakovat a zlepšovat základní dovednosti a znalost sestav (8 forem čchi-kungu, navíjení hedvábného vlákna a 13 forem)
 • studenti, kteří mají jakékoliv nejasnosti ohledně cvičení, principů… chtějí jít do větší hloubky… chtějí se ptát a více chápat
 • studenti, kteří si potřebují nahradit promeškané lekce nebo si chtějí přijít zacvičit vícekrát v týdnu
 • zájemci o cvičení tchaj-ťi čchüan a čchi-kungu, kteří chtějí vidět průřez tím, co se v prvních měsících v naší škole naučí

Náplň jednotlivých lekcí bude přizpůsobena studentům, kteří se na konkrétní lekci sejdou (viz níže).

 

TCHAJ-ŤI / TAJČI PRO KAŽDÉHO – otevřené lekce: čchi-kung, navíjení hedvábného vlákna, sestava 13 forem + základní dovednosti
 • KDY: čtvrtek 17,00–18,00 hod. (od 17. září do 17. prosince 2020, 29. října se necvičí – školní prázdniny)
 • KDE: základní škola Curie (gymnastický sál), Praha 1, Dušní 19  v blízkosti stanice metra Staroměstská (linka A), tram 17 (zastávka Josefov)
 • CENA: jednorázový vstup – 190 Kč (při úhradě minimálně 4 lekcí dopředu je cena za lekci Kč 175)
 • LEKTOR: Alena Koutecká
 • REGISTRACE: na tento kurz není potřeba se předem registrovat
 • S SEBOU: pohodlné oblečení a sálovou obuv

Máte-li jakékoliv dotazy, pište na: alena@taiji-ak.cz (Alena Koutecká) nebo tel.: 723 481 627

Přehled všech aktuálních kurzů naleznete po kliknutí na: Aktuální kurzy. O škole tchaj-ťi se dočtete na: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla.

Těším se na společné cvičení!
Alena Koutecká

 


 

Nápln hodin závisí na zájmu přítomných studentů. Můžeme se věnovat procvičování následujících sestav a dovedností:

 

8 forem čchi-kungu

Dechová sestava systému Čchen tchaj-ťi čchüan slouží k celkové rychlé harmonizaci pomocí uvolnění, soustředění a dechu a také k budování základních zdravých tělesných návyků, zejména správného postoje, hlubokého břišního dýchání a řízeného spirálovitého pohybu. Z tohoto důvodu se hodí také jako úvod do cvičení tchaj-ťi čchüan.

„Dlouhodobé cvičení čchi-kungu ovlivňuje tok čchi v těle a odstraňuje blokády na její cestě, což příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav a psychickou pohodu.“

Více informací o této sestavě najdete po kliknutí na: 8 forem čchi-kungu.

 
Základní dovednosti a principy

Dovednosti, které jsou základem správného cvičení tchaj-ťi čchüan, zejména

 • princip navíjení hedvábného vlákna, tzv. čchan-s´ kung (chan-si-gong) – navíjení umožňuje spojovat a plynule proměňovat dva krajní extrémy jin a jang, při cvičení navíjení hedvábného vlákna se trénuje trojrozměrný spirálovitý pohyb celého těla (trupu, končetin a všech jednotlivých částí)
 • dosažení současného stavu pevnosti a plnosti, kdy v těle i pohybu je neustále přítomna pruživá síla, tzv. pcheng ťing (peng jing), a zároveň hlubokého uvolnění, tzv. fang sung (fang song), kdy odkládáme veškeré zbytečné napětí těla i mysli
 • celistvé pohyby v souladu s naším středem, tzv. tan-tchienem (dantianem), tj. podbřiškem
 • důraz na záměr i (yi), který vede veškeré dění a sílu do každé části těla ve správném pořadí, mysl je neustále zaměřená, vědoma si každého pohybu, jeho smyslu a detailu

V hodinách je možné se zaměřit také na správné provádění postojů, kroků, kopů, úderů a dalších technik s důrazem na jejich přesnost, stabilitu a spirálovité „přelévání“ síly.

 
Navíjení hedvábného vlákna

V sestavě navíjení hedvábného vlákna procvičujeme kruhový, resp. spirálovitý pohyb, který je tchaj-ťi čchüan vlastní a kterému je vše podřízeno. Cvičení navíjení hedvábí vede ke zlepšení kondice, citlivějšímu vnímání těla a jeho mechaniky, posílení svalů a celkovému psychickému i fyzickému uvolnění. Podrobnější informace naleznete v článku Navíjení hedvábného vlákna.

 

12 cviků harmonizační orgánové sestavy Makko-ho

Cílem tohoto souboru jednoduchých protahovacích cviků (spojených s hlubokým břišním dýcháním) je uvolnění energetických drah tak, aby v nich plynule proudila energie a nevznikaly energetické blokády a následně problémy jednotlivých orgánů ležících na těchto energetických drahách. Každá energetická dráha ovlivňuje rovněž pohybovou soustavu, která se nachází v blízkosti dané dráhy.

„Pravidelným cvičením sestavy harmonizujete tělo, pomáháte odstraňovat únavu a předcházíte nemocem.“

Celou sestavu naleznete po kliknutí na: Harmonizační orgánová sestava Makko-ho

 

Sestava 13 forem

Autorská sestava mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie), která využívá 13 forem (souboru pohybů) hlavní sestavy stylu Čchen. Zvládnete se ji naučit za kratší dobu, je méně „akční“ a využívá jednodušší (i když důležité) formy obsažené v hlavní sestavě lao-ťi ji-lu (74 forem).

V sestavě 13 forem si osvojíte a rozšíříte dovednosti získané v tréninkové sestavě navíjení hedvábného vlákna, naučíte se vnímat své tělo a koncentrovat mysl. Základní pohyby navíjení jsou přeneseny do pohybu pomocí variací kroků, postojů a složitějších forem navíjení. Sestava se zaměřuje na správnou koordinaci a motoriku těla, zlepšuje rovnováhu, stabilitu a pružnost, prohlubuje soustředění a učí uvolnění.

Více o sestavě 13 forem se můžete dočíst na: 13 forem mistra Ču Tchien-cchaje. O všech sestavách se dočtete také na: Sestavy Čchen tchaj-ťi čchüan.

 

Print Friendly