Slovníček pojmů 4: pozice rukou v tchaj-ťi čchüan
Při čtení textů o tchaj-ťi čchüan (a dalších stylech bojového umění), o filozofii a Číně se můžete setkat s neznámými výrazy. Série článků nazvaných Slovníček pojmů (v rámci rubriky Rejstřík pojmů) vám v tematicky laděných dílech nabízí vysvětlení základních, nejčastěji používaných slov (nejprve je uvedena česká fonetická transkripce slova, pak přepis mandarínské čínštiny podle mezinárodního systému, tzv. pchin-jin – pinyin). Seznam všech dosud zveřejněných pojmů najdete v Menu v části nazvané Abecední rejstřík pojmů.
Pozice rukou v tchaj-ťi čchüan (taijiquan) / Hand Forms
čang (zhang)
dlaň / Palm
V Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan) má mít dlaň podobu tašky na střeše. Palec a malíček tlačíme lehce k sobě, zbývající tři prsty jsou natažené vzadu za nimi. Prsty se lehce svírají dovnitř (pozor, abyste je nesvírali silou) a tvoří malou prohlubeň, jako byste v dlani chtěli udržet trochu vody. Středy dlaní jsou uvolněné, doslova „prázdné“.
čchüan (quan)
pěst / Fist
Prsty se srolují k sobě, špičky prstů se dotýkají středu dlaní. Palec je položen na středních článcích prostředníčku a ukazováčku. Pěst byste neměli svírat příliš pevně, jinak se objeví napětí a ztuhlost v ruce, paži a svalech celé poloviny těla a tok vnitřní energie do zápěstí nebude plynulý.
kou šou (gou shou)
háček nebo také špetka / Hook hand
Spojte špičky všech prstů k sobě, zápěstí lehce ohněte, ale nechte ho uvolněné. Nepoužívejte sílu, nevytvářejte „mrtvý úhel“ mezi rukou a předloktím, snažte se, aby zápěstí při ohnutí neztuhlo, jinak si zablokujete tok čchi.
Zdroj: Chen Style Taijiquan, Sword and Broadsword – Chen Zhenglei