Proč máme vysoký tlak a jak ho snížit přírodní cestou
„V ysoký krevní tlak obvykle nebolí, ale často zanechává trvalé následky. Dobrou alternativou ke konvenčním lékům ke snížení vysokého krevního tlaku mohou být přípravky a metody přírodní medicíny – nejen že tlak sníží, ale zlepší strukturu cév a podpoří krevní oběh,“ říká alternativní lékařka poradkyně v oblasti celostní stravy Claudia Ritterová ve stejnojmenné knížce.
V České republice žije v současné době zhruba 2,5 milionů hypertoniků, tj. osob trpících zvýšeným krevním tlakem, jde o 35−40 procent dospělých mezi 25−64 lety.
Hypertonici se běžně „léčí“ konvenční léčbou pomocí léků, které jim s největší pravděpodobností budou předepisovány až do konce života. Ale většina léků má vedlejší účinky! Některá antihypertenziva způsobují dráždivý kašel, jiná únavu a zažívací potíže. Pokud hypertonici nechtějí do konce života spoléhat jen na antihypertenziva chemického původu, mohou zkusit najít řešení na přírodní bázi.
Hypertenze je chronický stav, při kterém dochází ke zvýšení tlaku krve v tepnách. Dnes se za vysoký tlak považuje hodnota vyšší nebo rovná 140/90 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce). Hypertenzní krize nastává při tlaku nad 230/130 mmHg, kdy je nutná rychlá pomoc.
Proč nám tlak „vyskakuje“?
Běžně se můžete dočíst, že na krevní tlak má vliv poloha těla (vleže je tlak nižší než vsedě nebo vestoje), pohyb (fyzická aktivita a sport zvyšují krevní tlak), stav ledvin, stres, emoce, prostředí (počasí a klima).
Vysoký krevní tlak se u přibližně 85 až 90 procent pacientů vyvíjí bez organické příčiny, pak se označuje jako primární hypertenze. U sekundární hypertenze je zvýšení krevního tlaku vyvoláno jiným onemocněním. Snížit riziko primární hypertenze můžeme: snížením nadváhy, omezením nadměrné konzumace soli, dostatkem pohybu a sportu, eliminací stimulantů a drog, eliminací stresu a rizikového prostředí (extrémní hluk, chlad).
Rozsah vlivu vysokého tlaku je také ovlivněn fyziologií jednotlivce, velikostí stahu srdce, užívanými léky,
stavem podpory cév v těle, objemem krve v organismu, hustotou krve, genetickými predispozicemi,
stravou a různými zablokovanými emocemi.
Zdroj: Apoteka – tradiční čínská medicína: Vysoký tlak z pohledu čínské medicíny
Rozpoznáváním příčin vysokého tlaku se zabývá také řada jiných oborů než konvenční medicína, například tradiční čínská medicína nebo psychosomatika, která říká, že za vysokým krevním tlakem stojí dlouhodobě neřešené emocionální „tlaky“.
Vysoký krevní tlak je důsledkem potlačených emocí a chybějící pružnosti.
Cit.: Připravte se na zázraky – Vladimír Ďurina
V knize Nemoc jako cesta uvádějí autoři Dethlefsen a Dahle na toto téma následující: Krevní tlak vyjadřuje dynamiku člověka. Stoupá při tělesné zátěži, ale také už při její představě. Hypertonik žije v neustálé představě výkonu, která se nepromění v motorickou aktivitu a pak žije „pod trvalým tlakem.“ Stejná souvislost platí i v rovině konfliktu: hypertonik se neustále drží v blízkosti konfliktu, aniž dospěje k jeho řešení. Stojí vedle konfliktu, ale neřeší ho, tím svůj přetlak nespotřebuje a často se místo toho uchyluje k vnějškové činorodosti.
Játra jsou matkou srdce, proto energie jater ovlivňuje činnost srdce.
Z tohoto důvodu má vysoký tlak (horní) kořeny v energetické disharmonii jater. Dolní tlak má kořeny v ledvinách.
Cit.: Připravte se na zázraky – Vladimír Ďurina
Podle čínské medicíny souvisí vysoký krevní tlak s funkcí jater a vnitřním ohněm (zablokované nebo potlačované emoce v játrech, stagnace jaterní čchi) a stavem ledvin (strachy a stres) a vše, co příznivě ovlivňuje oba tyto orgány, zároveň harmonizuje náš krevní tlak. Ledviny mají mimo jiné velmi úzký vztah i k činnosti srdce a cév. Při správné činnosti ledvin můžeme pozorovat stabilizaci vysokého i nízkého krevního tlaku.
Ledviny (voda) jsou matkou jater (dřevo). Dřevo potřebuje ke svému růstu vodu, proto je ve velmi úzkém spojení s ledvinami. Je zajímavé, že pokud poklesne aktivita jater, aktivita ledvin se zvyšuje a naopak.
Přírodní „první pomoc“ při zvýšeném krevním tlaku
Zpět do klidu
Zkuste se uvolnit. Někomu pomáhá meditace, jiný může použít vizualizační techniky, pustit si relaxační hudbu, vymalovat antistresovou mandalu či jen tak „být“ nebo se pořádně prospat a odpočinout si, tj. cokoli, co přepíná náš sympatikus do parasympatiku. Pěstujte zdravé emoce, například vděčnost a klidnou radost. Naopak se vyhýbejte zbytečnému stresu (audiovizuální média, neúčelné hádky, internetové diskuse atd.) a pokud to jde i trojsměnnému provozu.
Relaxační fyzická aktivita
Doporučuje se jóga, dechová cvičení, čchi-kung, tchaj-ťi, lehký běh či rychlejší procházky, uklízení alespoň hodinu i více denně… neprospívá dlouhé sezení. Lépe organizujte čas, nepřetěžujte se a dávejte si reálné cíle.
Příznivé potraviny
Jezte domácí jídlo, naučte se vařit a udržujte přiměřenou váhu. Nepřejídejte se. Pozor na tabák, alkohol a drogy. Vyvarujte se nadbytku soli, cukru a nezdravých tuků (uzeniny, smažené a fritované jídlo, fast food). Omezte konzumaci kávy a vyhýbejte se ostrým a prohřívacím potravinám, jako jsou chilli, kari, kurkuma, skořice a zázvor, víno a pokrmům z indické nebo čínské kuchyně, které mohou vytvářet přílišné vnitřní teplo. Pomáhají následující potraviny:
Zelenina: Cibule (zejména syrová), česnek či červená řepa, které zabírají poměrně rychle. Půl litru šťávy z červené řepy denně snižuje krevní tlak až o 10 mmHg. Ke snížení dojde bezprostředně po vypití. Cibule ředí krev a je výborná jako prevence a terapie cévních onemocnění souvisejících s věkem (denně snězte ½ syrové cibule). Také brambory, batáty, rajčata, okurky.
Koření: Česnek medvědí, kardamom (pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, srdce i cévy; pomáhá regulovat krevní tlak a udržovat pravidelný srdeční rytmus, pomáhá předcházet infarktu)
Olivový olej: 2 polévkové lžíce denně přimíchané do jídla snižují riziko vzniku cévních usazenin a pomáhají snižovat škodlivý LDL cholesterol
Kakao (čokoláda s vysokým podílem kakaa 70−85 procent): Flavonoly obsažené v kakau pozitivně působí na cévy a srdce. Několik čtverečků hořké čokolády denně snižuje riziko cévní mozkové příhody a infarktu, snižuje krevní tlak a předchází vzniku trombózy.
Další potraviny: ovesné vločky, nesolené ořechy, mořské ryby, luštěniny
Vitaminy a další prvky: vláknina, vitaminy B6, B9, B12, C, D, minerály (draslík, hořčík, L-arginin, L-taurin), omega-3 mastné kyseliny, koenzym Q10, OPC a resveratol
Pitný režim
Bylinné směsi pro hypertoniky a čaje z ibišku, hlohu, jmelí, břízy, jehlice, kopřivy, přesličky, zlatobýlu. Relaxační směsi proti stresu nebo čaje z kozlíku, meduňky, levandule, mučenky, třezalky.
Odhaduje se, že zelený čaj sníží krevní tlak o 2 mm Hg, černý o 1 mm Hg.
Věc má háček, jestliže si někdo čaj hodně osladí, krevní tlak to může zvýšit.
Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora
Zelený čaj (2−3 šálky denně): Pokud užíváte léky na snížení tlaku, pijte čaj 1−2 hodiny po užití léků, protože třísloviny mohou jejich účinek poněkud oslabit. Správná příprava: 2 vrchovaté lžičky zeleného čaje zalijte 0,5 litrem vody o teplotě cca 80 stupňů Celsia. Nechte 2 minuty vylouhovat a rychle vypijte. Některé složky se vlivem teplé vody a vzduchu začnou již po 10 minutách rozkládat a může dojít k jejich znehodnocení. Pro co nejvyšší účinnost louhujte čaj pouze jednou.
Bílý čaj
Čaj pu-erh: Některé zdroje doporučují také čaj pu-erh. Látky v něm obsažené údajně napomáhají bránit hromadění enolu a neutrálního tuku, který se nachází v krvi a v játrech. Jeho popíjení také zlepšuje cirkulaci krve, posiluje cévy (dodává jim elasticitu) a pomáhá předcházet krvácení do mozku.
Další možnosti
- Homeopatika, která jsou volena podle individuálních symptomů i typických vlastností nemoci
- Schüsslerovy soli nebo také tkáňové soli, buněčné soli, biochemické soli (či zkráceně biominerály) jsou sloučeniny minerálů, které se v lidském těle přirozeně vyskytují
- Ušní akupunktura
- Psychoterapie
- Speciální terapie, například cviky/hmaty na snížení tlaku
Ideální je prevence, tedy žít v klidu, zdravě a v souladu se sebou tak, abychom se k vyššímu tlaku vůbec „nedopracovali“. Pokud už jsme pravidlo rovnováhy porušili, příroda naštěstí nabízí pomocnou ruku prostřednictvím řady prostředků, kterými lze krevní tlak opět dostat pod kontrolu. Pokud již antihypertenziva berete, bezhlavě je nevysazujte, ani náhodně neměňte dávkování. Využijte zdravý rozum, intuici a ideálně se poraďte s odborníkem na přírodní medicínu, který má s léčbou vysokého tlaku zkušenosti. Řadu cenných informací nabízí také různé publikace, například právě výše citovaná kniha Claudie Ritterové Jak snížit krevní tlak přírodní cestou.
Přeji vám pevné zdraví a harmonický tlak 🙂
Alena Koutecká
Zdroj:
Jak snížit krevní tlak přírodní cestou – Claudia Ritterová
Připravte se na zázraky – Vladimír Ďurina, Gabriela Svitaničová
Čaj pu-erh − možné účinky na zdraví (Čajový dýchánek)
Internetový deník MUDr. Karla Nešpora – Vysoký krevní tlak: prevence a svépomoc
Apoteka – tradiční čínská medicína: Vysoký tlak z pohledu čínské medicíny
Časopis Vnitřní síla
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás