Být mistrem tchaj-ťi? Proč?

Když jsem poprvé potkal mistra Wang Siena (Wang Xiana), povídal si se mnou, aby se rozhodl, jestli mě bude učit nebo ne. Cestoval jsem přes půlku světa a investoval v podstatě všechny své úspory, abych tuto cestu mohl podniknout.
Aby se o mně mistr Wang něco dozvěděl, kladl mi spoustu otázek, např. u koho jsem studoval v minulosti, co se chci naučit od něj atd. Jeho poslední otázka mi připadala trochu podivná. Ptal se, jestli jsem mistrem tchaj-ťi?
Tehdy jsem nevěděl, že podle toho, jak na tuto otázku odpovím, se rozhodne, jestli mě bude osobně učit nebo jestli mě předá některému ze svých starších trenérů.
Řekl jsem, že už 30 let denně trénuji a jedna věc, kterou jsem se naučil, je, že nehledě na to, kolik toho vím nebo si myslím, že vím, je pořád něco, co se v tomto umění mohu ještě naučit nebo čemu mohu lépe porozumět.
A tak kdybych si říkal mistr, k čemu by to bylo? Zlepšilo by to mé tchaj-ťi? Nebo by to posílilo mé ego či by mi to přitáhlo více studentů? Ne, nejsem mistr tchaj-ťi. Jsem celoživotní student tohoto umění. A to mi stačí.
Domnívám se, že mistr Wang byl s mou odpovědí spokojen, protože mě přijal za svého osobního žáka, a každý rok, když jsem ho navštěvoval ve Wen-sienu (Wenxianu), se mi osobně každý den věnoval i pět hodin.
Když bylo vynikajícímu čelistovi Pablovi Casalsovi devadesát let, poskytl rozhovor o své hudební kariéře. Na otázku, proč ještě stále každý den cvičí, se usmál a odpověděl: „Protože mám stále pocit, že se vyvíjím.“
Proč by tedy mělo být důležité říkat si mistr? Jaká je vaše motivace? Prostě jen denně cvičte. To opravdu stačí!
Dr. Bob Bacher
Dr. Bob Bacher (*1953) je pokračovatelem 20. generace tchaj-ťi stylu rodiny Čchen (Chen) a osobním žákem velmistra Wang Siena (Wang Xiana), jednoho ze 4 Buddhových bojovníků. Bojovému umění, józe a meditaci se věnuje již 48 let (od svých 15 let, kdy začal studovat karate).
Při výuce Čchen tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu využívá kombinaci svých zkušeností chiropraktika, které posbíral za 35 let své praxe, a bohatých znalostí bojového umění. O tchaj-ťi říká: „Učit tchaj-ťi je úžasný způsob, jak pomoci lidem obnovit své zdraví a vitalitu a jak kultivovat vnitřní rovnováhu prostřednictvím tohoto starodávného umění, vědy a filozofie.“
Má jednoduché cíle:
- neustále se snažit zvyšovat svou úroveň tchaj-ťi dovedností
- být tím nejlepším učitelem, jakým může být
- podělit se o krásu a zdraví, které tchaj-ťi přináší, s co možná největším počtem lidí
This article is also available in English: