Pohyb těla ovládaný čchi a ukládání čchi do kostí
S tudent by si měl uvědomit, že primárním účelem cvičení je dosáhnout lepšího fyzického zdraví a duševního klidu, zatímco sebeobrana a vítězství nad soupeřem jsou až na druhém místě. Pochopit a přijmout princip podřízení „nepoddajného poddajnému“ proto není věcí názoru, ale skutečnou nutností.
Čím začít? Odpověď zní – uvolněním, uvolněním celého těla, což znamená, že by nikde nemělo zůstat ani nejmenší napětí. Všechny kosti a svaly musí být naprosto otevřené, bez jakéhokoli bloku či překážky. Až ve chvíli, kdy toho dosáhnete, budete moci hovořit o síle čchi. Nejdříve byste však měli nechat klesnout čchi do tan-tchienu, a aby tam mohla čchi volně klesnout, je třeba uvolnit hrudník. Postupně pak ucítíte, jak se v tan-tchienu čchi hromadí, a později, jak obíhá tělem.
Poté budete připraveni začít pohyb čchi vědomě řídit a přiblížíte se k tomu, co se někdy označuje jako „poháněný pohyb“. To znamená, že končetiny nebo jiné části těla se během cvičení nepohybují ani tak lokálním stažením svalů či využitím lokálních zásob svalové energie, jako spíše silou čchi. Jinými slovy, když v tchaj-ťi čchüan hovoříme o „poháněném pohybu“, nemáme na mysli konkrétní pohyby těla a jeho částí, ale pohyb čehosi neviditelného, co pociťujeme jako pohyb čchi.
Na další, vyšší úrovni se pak čchi „ukládá“, tzn. hromadí a absorbuje v kostech – což po čase vede k větší „pevnosti a nezničitelnosti“ kostí. Jak se může čchi ukládat do kostí? Pokusím se to vysvětlit…
Všechny kosti jsou u živého člověka kompaktními objekty bez jediné spáry nebo švu a v místech, kde se stýkají, jsou pojené měkkými chrupavkami a šlachami. Když čchi dosáhne v tan-tchienu určitého množství, začne přetékat. Přetékající čchi je v tradici čínské medicíny běžně známá jako „süe-čchi“ (doslova „čchi krve“). Tato přetékající čchi vytváří pod vlivem koncentrované mysli „teplo“ v blízkosti dolního konce páteře.
Když je dosaženo této úrovně, může být čchi směřována k probuzení „ťing-čchi“ (doslova „čchi podstaty života“), což způsobuje, že šlachy, svaly atd. svádí „teplo“ přes okostice do kostí. Dolní obratle páteře jsou postupně tak zahřáté, že se jejich náplň začne „potit“, podobně jako se orosí stěna zkumavky naplněné horkým vzduchem, když ji zvnějšku ochladíme. Po zchlazení „pot“ ztuhne v dřeň, dokonale vyplňující kostní dutiny. Časem se kosti naplní touto dření, která se opakovaným zahříváním a zchlazováním ustálí jako cosi pevného a nezničitelného.
Když čchi promění kosti v nezničitelné, dosáhl žák nejvyšší úrovně, kde již mizí rozdíly mezi „podstatou“ a „praktickými stránkami“ tchaj-ťi čchüan. Kosti jsou nyní nezničitelné, tuhé a pružné, ne křehké nebo slabé, ale tak ohebné, jako má dítě! To je tedy skutečné „omlazení“, nebo alespoň jeho příslib. Když někdo dosáhl tak pokročilého stupně dokonalosti cvičení, nemusí již více usilovat o prodlužování života a ochranu před nemocemi.
V tomto světle tedy není to, co slýcháme v čínských legendách o neuvěřitelné délce života Pcheng Cua nebo Wu Siena, zase tak úplný nesmysl.
Zdroj: Čeng Man-čching – Tchaj-ťi čchüan: zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu
„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…
Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou ♥ . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] Mistr Čeng Man-čching říká, že student tchaj-ťi čchüan by si měl uvědomit, že primárním účelem cvičení je dosáhnout lepšího fyzického zdraví a duševního klidu, zatímco sebeobrana a vítězství nad soupeřem jsou až na druhém místě. Čím začít? Odpověď zní – uvolněním, uvolněním celého těla, což znamená, že by nikde nemělo zůstat ani nejmenší napětí. Všechny kosti a svaly musí být naprosto otevřené, bez jakéhokoli bloku či překážky. Až ve chvíli, kdy toho dosáhnete, budete moci hovořit o síle čchi. Více v článku POHYB TĚLA OVLÁDANÝ ČCHI A UKLÁDÁNÍ ČCHI DO KOSTÍ. […]