Novinky aneb zdraví pro tělo i ducha
Existuje spousta cest, způsobů a náhledů, jak zůstat zdravý nebo se do zdraví a vnitřní harmonie vrátit.
Začtěte se do této stránky a možná naleznete něco, co vás „chytne za srdce“.
Štastné pořízení ♥ !
Pá 6. září 2024
֍ VYSOKÁ CITLIVOST A PARTNERSTVÍ
Vysoce citliví lidé to mívají kvůli své přecitlivělosti těžké v intimních vztazích. Intimita otevírá srdce, umožňuje nám dávat více lásky, být vstřícnější a upřímně vyjadřovat své potřeby. Aby se citlivým osobám dařilo v intimních vztazích, musejí se naučit otevřeně komunikovat a nastavit si jasné hranice. Jen tak se budou cítit uvolněně a vyhnou se přetížení smyslového vnímání.
Kvalitní milostný vztah vysoce citlivé osoby posiluje. Když je někdo oceňuje a miluje, cítí se vyrovnanější. Mají-li citliví lidé emocionálně dostupného partnera, který ctí jejich citlivost, cítí bezpečí a podporu. Navzdory úžasným prožitkům, jež intimní vztah nabízí, pro ně může být obtížné, tráví-li s partnerem příliš mnoho času společně, může to vést k přetížení smyslového vnímání.
Často mívají přání, jež si odporují: chtějí být milování a chtějí být sami. Chtějí, by je někdo potřeboval, ale nechtějí, aby je potřeby druhých tížily. Chtějí mít bohatý vnitřní život, ale zároveň touží po společnosti. Co s tím? Je třeba naučit se ovládat a chránit svou citlivou stránku a nastavit si s partnerem jasné hranice.
Musela jsem se naučit být k sobě laskavější a neodsuzovat se za to, že ve vztazích snadno podlehnu pocitu smyslového přetížení. I dnes se mi stává, že mě pocit smyslového přetížení přepadne, když s někým trávím příliš mnoho času, a to navzdory tomu, jak moc miluji a respektuji svého partnera (nebo jakéhokoli člověka). Lidé mi začnou lézt na nervy a dostaví se pocity úzkosti. Jako vysoce citlivá žena jsem se musela naučit vyvažovat, kolik času strávím o samotě a kolik s partnerem. Potřebuji laskavého partnera, který mi rád vyjde vstříc a bude ochotně hledat kompromis, v němž budeme oba šťastní, a ve dnech, kdy není možné najít takový kompromis, mi dopřeje samotu.
Vysoce citliví lidé jsou empatičtí, intuitivní a pečují o druhé, ale vzhledem k tomu, že přejímají emoce a smyslové podněty z okolí a mají velmi citlivě nastavenou nervovou soustavu, mohou někdy reagovat velmi prudce. Čím bližší vztah s někým naváží, tím jsou senzitivnější. V intimních vztazích proto citliví lidé trpí vyčerpáním nebo přetížením smyslového vnímání v důsledku zvýšené smyslové stimulace související s partnerstvím. Jejich schopnost se lidé od běžné empatie, protože prožívají radost či smutek partnerů stejně silně jako vlastní emoce. Proto jsou pro ně intimní vztahy a zejména společné soužití velkou zkouškou.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ SOUSTŘEDĚNÉ DÝCHÁNÍ
Je úvodním stupněm dechových cvičení prováděných v rámci čchi-kungu, při meditaci a v některých odvětvích jógy. Může se používat samostatně k posílení zdraví, dlouhověkosti a vědomí sebe sama. Jedním z významů čchi je dech. To znamená, že pohyb, kvalita a získání čchi je spojeno s dechem, takže soustředěné dýchání obsahuje již v těchto úvodních fázích energetický aspekt.
Soustředěné dýchání, tak jak ho využíváme zde (pozn.: myšleno při cvičení z níže uvedené knihy), znamená věnovat z několika různých důvodů pozornost procesu dýchání. Svou pozornost můžete nasměrovat energii dechu do určité části těla včetně vnitřních orgánů, aby se z nich uvolnilo zadržované napětí, celkově se uvolnily a otevřely. Pozornost můžete využít ke zvětšení objemu dýchaného vzduchu a zpomalení jeho rytmu, abyste zklidnili nervovou soustavu. Konečně se můžete zaměřit na rychlost, rytmus a kvalitu dechu, abyste ztišili mysl a vstoupili do lehkého meditativního stavu. Ve všech případech ovlivňuje soustředěné dýchání emoční stav, který je vyváženější a vyrovnanější.
(Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ Podle vitaminového kalendáře bychom v měsíci ZÁŘÍ měli KONZUMOVAT: rajčata, papriky, okurky, fazole, jablka, hrušky, ringle, švestky, meloun či hrozny.
Starší články naleznete buď níže na této stránce nebo na stránkách Myšlenky, Postřehy, Tipy a triky, Zajímavosti, Doporučená literatura nebo přímo v hlavní sekci v Článcích.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí a je to ve vašich možnostech, podpořte nás prosím libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
Čt 5. září 2024
֍ Zajímavosti z historie Číny – EUNUCHOVÉ
Eunuchové neboli „nemuži“ (muži bez pohlavních žláz po kastraci) žili v Číně na dvorech prakticky všech panovníků. Mnozí vládci využívali eunuchy nejenom k obsluze svých harémů, ale i k plnění různých úkolů hospodářského a politického charakteru, takže někdy plnili významné role ve správě státu. Panovníci si jich cenili hlavně proto, že nebyli vázáni rodinnými svazky, a byli tedy oddáni pouze svému králi.
Císař, na něhož nemohlo dopadnout oko běžného smrtelníka, byl nejosamocenějším člověkem v Číně. Eunuchové se tak stávali jeho důvěrníky, rádci a přáteli. Osamělí vládci proto byli obklopeni klakou eunuchů, kteří neúnavně kuli pikle a měnili historii. Eunuši byli všude: v doprovodu Syna nebes, v jeho tělesné stráži, byli posly, heroldy, sekretáři, kuchaři, lazebníky, krejčími, holiči, lékaři, nosiči i katy. Ti nejskvělejší z nich vyšplhali po žebříku moci až do funkcí regentů a generálů. Až příliš často se ale v těchto rolích objevili bezskrupulózní patolízalové a manipulátoři.
Kastrace se obvykle prováděla v malém domku u západní brány paláce. Spodní část břicha horní část stehen kandidáta na eunucha byly staženy obvazy, aby se omezil průtok krve do genitálií. Ty byly před zákrokem opláchnuty pepřovou vodou pro částečnou anestézii, pacientovi byl podán opojný čaj a byl přivázán k vyhřívanému křeslu. Mistr kastrace se ho zeptal: „Budeš toho litovat?“ A pokud pacient řekl, že ne, a potvrdil tak souhlas s výkonem, odstranil mu nožem penis i šourek. Močové cesty ucpal, ránu zakryl namočeným papírem a obvázal. Pít mohl kastrovaný až čtvrtý den, poté co byl uvolněn močovod. Pokud se eunuch mohl ihned vymočit, bylo to pro něj dobré. V opačném případě začal močovod zarůstat a eunuch umíral v agonii. Číňané ale v umění kastrace během tisíců let dosáhli opravdového mistrovství, neúspěšné operace tak byly velmi vzácné.
(Zdroj: Starověká Čína – Krásná paní 2022)
֍ POTRAVINY PRO ZDRAVÍ:
- MOZEK pro pružnost a schopnost propustnosti neuronů potřebuje tuky. Avokádo díky obsahu vitminů B, C, K, E a omega-3 mastných kyselin významně podílí na zlepšení vnímání, paměti a soustředěnosti. Stárnutí mozku zpomaluje olivový olej.
- Jezte CIBULI a ČESNEK, mají protizánětlivé a protibakteriální účinky, dezinfikují dýchací cesty a trávicí trakt.
- MELOUN prospívá zažívání a pročistí střeva, je močopudný a odplaví z těla škodliviny. Mimo vodu má vysoký podíl vitaminu A, C, skupiny vitaminů B a minerální prvky.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Je BOLEST stoprocentně jen negativním fenoménem, zlem, kterého je zapotřebí se urychleně zbavit, jak nám vštěpuje západní způsob myšlení. A jsme ji skutečně vydání napospas jako oběti? Nebo nás může též něčemu naučit a i my se můžeme naučit ji ovládat nebo úplně eliminovat. Na to se snaží odpovědět ve své knize Uchop kopřivu aneb o pozitivním přístupu k bolesti její autorka Uršla Flemingová, která se celý život snažila pomáhat pacientům s dlouhodobými bolestmi. Více se dočtete v recenzi této knihy po kliknutí na UCHOP KOPŘIVU.
St 4. září 2024
֍ NADMĚRNÉ DÝCHÁNÍ, ZPOMALENÍ KREVNÍHO OBĚHU A HALUCINACE
V klidovém stavu nám mozkem každou minutu proudí přibližně 750 mililitrů krve – to je plná lahev vína. Toto množství se může během fyzické aktivity trochu zvýšit (a stejně tak i v jiných částech těla), ale většinou zůstává stejné.
Při intenzivním dýchání je to jiné. Kdykoli je tělo nuceno přijmout více vzduchu, než potřebuje, vydechneme až příliš mnoho oxidu uhličitého, následkem čehož se zúží cévy a zpomalí krevní oběh – a to zejména v mozku. Již po několika minutách (nebo dokonce vteřinách) nadměrného dýchání se tok krve může snížit až o čtyřicet procent, což je neuvěřitelně mnoho.
V mozku to nejvíce postihuje hipokampus a frontální, okcipitální a parieto-okcipitální oblasti mozkové kůry, které společně řídí takové funkce, jako je zpracování vizuálních a smyslových vjemů, paměť, prožívání času a vědomí sebe sama. Poruchy v těchto oblastech mohou vyvolat silné halucinace, jež zahrnují i mimotělní zážitky a lucidní sny. Čím rychleji a hlouběji budeme dýchat, tím více krve odteče z mozku a tím silnější budou naše vizuální a sluchové halucinace.
Trvalá nerovnováha pH v krvi navíc vysílá stresové signály celému tělu, zejména limbickému systému, který ovládá emoce, vzrušení a další instinkty. Pokud budeme tyto stresové signály vědomě vysílat dostatečně dlouho, můžeme primitivnějšímu limbickému systému namluvit, že tělo umírá. To by mohlo vysvětlit, proč tolik lidí během holotropního dýchání prožívá zážitky smrti a znovuzrození. Záměrně si navodili stav, který tělo vnímá jako potenciálně smrtelný, a potom se zase prodýchali k životu. Stanislav Grof (pozn.: autor metody holotropního dýchání) přiznal, že vědci tomu zatím ještě nepřišli na kloub. Nevadilo mu to, stačilo vědět, že holotropní dýchání mohlo některým pacientům poskytnout přesně takový otřes, jaký potřebovali a jaký jim jiné terapie nemohly nabídnout.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
֍ SÍLA „NEGATIVNÍCH“ OČEKÁVÁNÍ
Známe-li průběh nemoci, ať už jde o cokoliv, máme sklon naplnit dané očekávání. Jestliže očekáváte při nemoci ohrožující život velké bolesti, naprogramujete se tak, že se očekávání promění ve skutečnost. Tím teď nemyslím, že vaše bolest není „skutečná“ a neosočuji lidi, že jsou hypochondři a jejich bolest je jen zdánlivá. Tvrdím jen, že k bolesti přispíváme svým očekáváním a svým strachem, které bolest zesilují. (Zdroj: Uchop kopřivu anebo o pozitivním přístupu k bolesti – Uršula Flemingová)
֍ Drobné NÁVODY pro LEPŠÍ (nejen) dnešní DEN:
- Meditujte, odpoutejte se od veškeré předchozí i budoucí činnosti, předpokladem pro meditaci je správné. uvolnění.
- Berte život s nadhledem, i přes negativní okolnosti. Pro štěstí je důležité mít vyvážený pohled, pochopit, že věci nejsou jen dobré nebo je špatné.
- Učte se objímat, objetí uvolňuje a posiluje imunitní systém.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 3. září 2024
֍ Cílem RELAXACE je navodit stav HARMONIE, ať už se kyvadlo vychyluje na tu či onu stranu (kdy vnitřní napětí zůstává ponořeno uvnitř osobnosti nebo naopak někdo dává své pocity bouřlivě najevo). Jedním z jejích úkolů je obnovení spontánnosti a odstranění předpojatostí vštípených výchovou. Nemá smysl učit se relaxovat, jestliže předtím musíte upravovat okolnosti, v nichž se nacházíte. Kdekdo umí relaxovat v chráněném prostředí, s příjemnou hudbou, v nějakém tom provoněném teplém pokojíčku jako z románu.
Nikdo nám ale nezaručí, že život bude růžový, teplý a voňavý. Relaxace má skutečnou hodnotu, teprve když se dokážete uvolnit v situaci, kdy je život těžký, když se nacházíte v nebezpečí nebo v bolesti. Uvolnit se za takových okolností není nic samozřejmého. Když nám hrozí nebezpečí, oči instinktivně začnou slzet, tělo tuhne, dech se krátí a rozum vypoví službu.
(Zdroj: Uchop kopřivu anebo o pozitivním přístupu k bolesti – Uršula Flemingová)
֍ OSTRŮVKY SVĚTLA
Váš domov je prodloužením vašeho vlastního energetického pole. To, co se nachází na energetické úrovni v místě, kde žijete, má hodně společného s energií, kterou vkládáte do pole, a energií, kterou vpouštíte do sebe a do svého domova.
Pokud vědomě zaplňujete svůj obytný prostor na energetické úrovni věcmi, které vám dělají dobře, milujícími myšlenkami a slovy, vědomým jednáním, harmonickými zvuky, obrazy, vůněmi, jednoduše krásnými věcmi, a obzvláště pokud řád ve vašem domově odráží tuto harmonii, můžete pro sebe vyvořit ostrov světla.
Tímto způsobem můžete přispět velkým dílem k ukotvení světla na zemi. Tyto jednotlivé ostrůvky světla se také mohou propojovat na energetické úrovni. Vytvořme velké množství ostrůvků světla! (Zdroj: Christina Von Dreien – řadí se k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří nám odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí)
֍ Zajímavost: Víte, že CHLOROFYL není zelený. Barvu živých organismů a předmětů, kterou vnímáme svým zrakem, určuje barva odražená, tedy ta, kterou látka nepohlcuje. Chlorofyl má však jednu vlastnost: pohlcuje všechny barvy duhy s výjimkou zelené, kterou odráží! Kdyby dokázal zachytit veškeré sluneční světlo, které je bílé, vnímali bychom stromy jako černé. (Zdroj: Tajný život stromů – Peter Wohlleben)
֍ V měsíci ZÁŘÍ je podle tradiční čínské medicíny nejohroženějším orgánem SLEZINA. Ta (spolu se slinivkou a žaludkem) patří pod element Země, což znamená, že je to velmi důležitý orgán. Neboť v jakém stavu máme zemi, takovou máme úrodu. V praxi to znamená, že správně fungující slezina je schopna dobře zpracovávat a využívat pro tělo živiny. Slezina je velice citlivá na výkyvy. Potřebuje stabilitu a pocit jistoty (trpí například častým cestováním, hádkami v rodině, stresem…). Pomáhá ji také pravidelnost a pevný režim dne (vstávání ve stejnou dobu, kvalitní pravidelná strava, nepřejídání se, dostatek tekutin…), což zpětně zajistí tvorbu kvalitní čchi. Protože slezina má ráda sucho a teplo (a špatně snáší vlhko), jsou pro ni vhodnější sušší a zahřívací potraviny. Energii ji dodávají všechny druhy kulatých plodů žluté, oranžové a červené barvy; přirozeně sladké potraviny. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit jáhly, které jsou zásadité a neprodukují hlen. Více v článku Orgány během roku: Posilováním sleziny zvýšíte imunitu.
Po 2. září 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Nahatí nic neztratí.“ Japonské přísloví
֍ Zajímavosti z historie Číny – ZLATÉ LOTOSY
Zlaté lotosy je čínské poetické označení umělého zmenšení ženských nohou (čínsky ťin-lien, západní literatuře překládáno jako „zlaté lilie“). Tato móda se začala šířit počínaje panováním dynastie Sung (960−1279). Celý bolestivý proces, který ženu nadosmrti zbavoval schopnosti přirozené chůze, začínal v dětství. Po pátém roce věku byly děvčatům podvazovány prsty na noze pod chodidlo tak, ab se docílilo co nejmenší nožky. Postupně docházelo k deformaci nártu a celého chodidla. Takto utvářené drobné nožky byly považovány za nezbytný atribut krásné ženy z vyšších společenských vrstev. Zvyk se postupně rozšířil i mimo privilegované vrstvy. Když se vlády v Číně roku 1644 zmocnili Mandžuové, zakázali svým ženám napodobovat tento obyčej. Mezi Číňany bylo podvazování nohou zakázáno po vzniku republiky roku 1911, navzdory zákazu se však udrželo, zejména v méně vzdělaných vrstvách, až do konce 40. let 20. století. Deformace nohou, která přirozeně omezovala také pohyb žen, tvořila součást snah patriarchální společnosti držet ženu doma a v područí muže. (Zdroj: Starověká Čína – Krásná paní 2022, Foto: Wikipedie)
֍ Tchaj-ťi čchüan je proces zušlechťování charakteru a kultivace mysli, který vyúsťuje do stavu, kdy „neděláme nic a dosahujeme všeho“. Více se dozvíte ve stejnojmenném článku publikovaném v Chinese Whispers (ZUŠLECHŤOVÁNÍ CHARAKTERU A KULTIVACE MYSLI).
Pá 23. srpna 2024
֍ UVOLĚNÍ MĚNÍ CITOVÝ STAV
Jak lze uvolněním napětí změnit citový stav, si můžete ověřit jednoduchým testem. Zatněte pěsti a sevřete je co nejsilněji. Sledujte, jak z nich napětí přechází i do dalších částí těla. Všimněte si, jak se zuby zatínají, oči přivírají, dech se krátí a zrychluje. Po chvíli ucítíte první záchvěvy zlosti. Kolem vás se nic nezměnilo, není tam nikdo, kdo by vás rozčílil. Stalo se jen to, že si tělo navodilo senzorické příznaky vzteku, a ten se posléze dostavil.
Pak rozevřete pěsti a nechte je měkce spočinout dlaněmi vzhůru a ucítíte, že záporná energie hněvu ustupuje. Sledujte, jak se dech zpomaluje a prohlubuje, svaly kolem očí i sevření zubů se uvolní.
Nevěřím, že je někdo schopen se hádat a mít přitom uvolněné dlaně. Energie vyvolaná hněvem automaticky přechází do rukou a pěsti se sevřou.
Až vás příště bude něco bolet, uvolněte ruce a dýchejte zhluboka. Až se doma příště budete hádat nebo až bude mít vlak zpoždění, dopřejte si trochu času na uklidnění. Nemarněte energii úvahami o tom, co je na tom dobře a co špatně – jestli měl vlak přijet na čas nebo jestli se členové rodiny měli ovládat – co se jednou stalo, nemůžete vrátit zpět. Věnujte se spíše nápravě škod. Soustřeďte se na to, co se děje NYNÍ, a dejte čas přebytečné energii, která vámi cloumá, aby se usadila a posléze vyprchala.
(Zdroj: Uchop kopřivu anebo o pozitivním přístupu k bolesti – Uršula Flemingová)
֍ BOLESTI ZAD A ZMĚNA JÍDELNÍČKU
Zdravá strava má vliv nejen na záda, ale i na celé tělo. Tělesná váha sice za bolesti zad nemůže, ale pokud si připadáte lehčí a zdatnější, máte větší chuť se častěji hýbat. A pohyb je přesně to, co vaše záda potřebují, aby zůstala zdravá.
Tip – Přerušovaný půst: Přerušovaný půst znamená, že jíte pouze během 8 hodin a dalších 16 hodin se postíte. V době, kdy nejíte, se enzymy postarají o likvidaci nebo recyklaci odpadu v organismu – ze starého mikroodpadu, poškozených buněčných částí a použitých molekul bílkovin vyrobí nový materiál. Efektivita přerušovaného půstu je téměř neuvěřitelná: obnoví se látková výměna, a díky tomu zmizí záněty a bolesti se zmírní, až nakonec zcela vymizí. Samozřejmě čím zdravěji se stravujete během fáze bez půstu, tím je celý proces rychlejší. Zdravé a kvalitní rostlinné potraviny proto mohou účinně podpořit proces hojení a pomoci vašim zádům, aby se konečně regenerovala.
(Zdroj: Jak se zbavit bolesti zad: Páteř a ploténky – Roland Liebscher-Bracht, Dr. Med. Petra Brachtová)
֍ NEBEZPEČNÉ MYŠLENKY
Staré rčení říká: „Zasej myšlenku a sklidíš čin, zasej čin a sklidíš osud.“ Jenže většinu z nás občas napadají ohavnosti. Nabízejí se tři možnosti:
- Odstraňovat špatné myšlenky. Člověka napadne nějaká ničemnost. Má na sebe vztek. Tím ale k jedné špatné myšlence přidá druhou a nijak si nepomůže. Mnohem lepší je rizikové myšlenky pozorovat a nereagovat na ně. Špatná myšlenka, kterou s odstupem pozorujeme, neovlivňuje automaticky jednání, ale ponechává možnost volby. Problém by nastal, kdyby se někdo s takovou myšlenkou ztotožnil.
- Vytvářet dobré myšlenky. To se děje kupříkladu během Meditace milující laskavosti. Tuto techniku máme ve více verzích jako video i jako audio.
- Výše uvedené možnosti spojit. Špatné myšlenky s odstupem pozorovat a dobré vytvářet a pěstovat.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 22. srpna 2024
֍ STRACH je v podstatě obava z budoucnosti, hrůza z bolesti, kterou může způsobit zármutek, ztráta životních jistot či blízkého člověka, nebo fyzické utrpení. Život ve strachu, ať už je příčinou strachu cokoliv, není život. Je to živoření.
V knížce Uchop kopřivu říká její autorka Uršula Flemingová: „Poradíme-li pacientovi, ať se nebojí, nedocílíme ničeho. Strach můžeme zvládat tím, že ovládneme tělesné příznaky, které ho provázejí. Neříkáme ‚myslím strach‘, ale ‚cítím strach‘ Když ho cítíme, dýcháme nepravidelně, zatínáme zuby, svíráme pěsti, třeseme se a potíme se. Lze to řešit tak, že záměrně rozevřeme dlaně, povolíme čelisti, dýcháme pravidelně, celé tělo uvolníme, abychom si uvědomovali jeho tíhu, a pak se plně zaměříme na pocity, které prožíváme v přítomném okamžiku. Nemá cenu marnit čas a energii představami, co bude za chvíli nebo zítra, ale musíme se soustředit na každý jednotlivý moment v čase tak, jak přichází a odchází; na každé nové nadechnutí; na to, že mu nasloucháme a cítíme jeho účinky v celém těle. Jen to je skutečné. Co se stane za chvíli nebo za týden, bude skutečné, až se to opravdu stane.“
(Zdroj: Uchop kopřivu anebo o pozitivním přístupu k bolesti – Uršula Flemingová)
֍ OTUŽOVÁNÍ: Ranní rutinu tvoří návyky, které pomohou začít den pozitivně. Zařaďte mezi ně i otužování, ranní studenou sprchu – nabíjí energií, zlepšuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu atd. Studie ukazují, že lidé, kteří se pravidelně otužují, mají daleko lepší imunitu a jsou méně náchylní na různé nemoci, virózy atd. První dny to nebude nic příjemného, ale věřte, že zanedlouho už si nebudete umět ráno bez sprchy představit. A není nutné sprchovat rovnou celé tělo. Sprchovat se začněte od nohou směrem nahoru podle směru lymfy, a to k srdci. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní) P.S. Tradiční čínská medicína říká, že pokud máte nedostatečnou čchi ledvin, otužování pro vás není vhodné.
֍ Svoboda v jakémkoli umění vzniká přirozeně, pokud po dlouhou dobu důsledně dodržujeme pravidla, která tato umění provází. Bez pravidel se objevuje chaos. Dodržování pravidel přináší harmonii. Více se dočtete v článku SVOBODA V (BOJOVÉM) UMĚNÍ.
St 21. srpna 2024
֍ JAK DOSÁHNOUT OSVÍCENÍ?
Bylo pozdě odpoledne a k představenému kláštera přistoupil mladý mnich. Uklonil se a položil dotaz: „Jak dosáhnout osvícení?“
Představený odpověděl: „Už jsi dopil čaj?“
„Ano.“
„Tak si umyj misku.“
Možná namítnete, že pijete čaj z hrnku. Ale třeba by se u vás našlo nějaké neumyté nádobí. Jestli ano, tak ho umyjte. Dosáhnete tak osvícení rychleji, než kdybyste si jenom vypláchli malou misku.
😊 (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ PROČ CVIČÍME TCHAJ-ŤI: Tchaj-ťi čchüan cvičíme z různých důvodů. Chceme být například zdravější, pružnější a uvolněnější, chceme obnovit rovnováhu těla a mysli, potřebujeme se zbavit nashromážděného stresu, usilujeme o kultivaci všech našich složek, rádi bychom se něco nového a užitečného naučili, potřebujeme získat vnitřní sílu a schopnost (u)bránit se „škodlivým vlivům“, chceme nalézt smysl svého směřování v životě…
Nebo také můžeme zkusit odstranit všechno to, co chceme a nechceme, a rozplynout se v samotné radosti z pohybu, objevování dokonalosti těla a sami sebe. Můžeme si více užívat cestu a nesměřovat své myšlenky k nějakému vytčenému cíli, protože cíl je v dálce. A my jsme zde… v přítomnosti. Jen tak se nám může podařit zachytit to, co je skryto uvnitř v podstatě tchaj-ťi.
Zkuste se dnes při cvičení ponořit hlouběji než obvykle. Držím palce, ať se vám to podaří! (Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ CVIK NA PROPOJENÍ CENTRÁLNÍHO A PERIFERNÍHO VIDĚNÍ
Cvik propojuje centrální vidění s periferním, uvolňuje strnulé oční svaly, rozvíjí periferní vidění a navíc zklidňuje nervový systém. I pouhé dvě minuty tohoto cviku pomohou oživit periferní vidění a uvolnit napětí v očích.
Pohodlně se postavte s nohama rozkročenýma o něco více než na šířku boků. Lehce pokrčte kolena. Ukazováček jedné ruky namiřte vzhůru ve vzdálenosti asi 50 cm před obličejem. Pomalu otáčejte tělem ze strany na stranu a stále sledujte svůj prst. Při otočení nechte patu zvednout od země, ale špička nohy zůstává na zemi. Na žádný objekt kromě ukzazováčku nezaostřujte a vnímejte uvolnění. Když se otáčíte doprava, měli byste mít dojem, že se svět otáčí doleva, a naopak. Po deseti rotacích vyměňte ukazováčky a opět cvik desetkrát zopakujte. V dalším kroku si jen vizualizujte předchozí pohyb se zavřenýma očima. Obměnou cviku je pohyb ukazováčkem nahoru a dolů. (Zdroj: Zrak a počítač – Ing Yvon Švecová (Meduňka srpen 2024))
Út 20. srpna 2024
֍ Ať se nám to líbí nebo ne, pro naše tělo začíná BIOLOGICKÝ PODZIM. Citlivější začínají být plíce a tlusté střevo. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Potřebujete si utřídit myšlenky a pročistit si hlavu? Jděte na PROCHÁZKU. Chůze má pozitivní vliv na zdraví: posílí svalstvo a klouby, stimuluje oběhový systém, trénuje koordinaci a také pomáhá zbavit se stresu. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Dodržujte PITNÝ REŽIM: Kromě vylučování močí ztrácí tělo asi půl litru vody také pocením, obzvláště během teplých dní. Ledviny zatěžuje překyselení organismu, neutrální rovnováhu pomůže navrátit citron, petržel, brokolice, česnek, syrový špenát, celer, řepa, mořské řasy i sladkovodní řasa chlorella. Na posílení ledvin masírujte reflexní zónu ledvin – uprostřed chodidla na vnitřní straně a směrem k patě. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ ZJISTIT PŘÍČINU PROBLÉMU NEBO HO VYŘEŠIT
Mnozí předpokládají, že ke zvládnutí problému je nejdřív třeba zjistit jeho příčinu. Myslí, že to samo o sobě problém vyřeší nebo vytvoří dobré předpoklady pro jeho řešení. V tom se ale mýlí.
- Setkával jsem se s lidmi, kteří si byli jistí, že objevili příčiny své závislosti. To jim nebylo nic platné. Mnohem lépe na tom byli ti, kteří se nezabývali příčinami, ale abstinovali, chodili na setkání Anonymních alkoholiků a změnili svůj životní styl i okruh přátel.
- O slavném psychoterapeutovi Miltonu Ericksonovi se traduje, že za největší úspěch považoval to, když od něj odcházeli zmatení, nic nechápající a vyléčení lidé.
- Jedna zdánlivě jednoduchá meditační technika spočívá v tom, že si praktikující představí duhu. Ta prochází jeho tělem i myslí a čistí tělo až ke kostní dření. Co a jak duha čistí, tím, se dotyčný nezabývá.
- Ještě jeden příklad: Někomu se začne počítač chovat divně. Obrátí se na zkušenějšího kolegu. Ten mu poradí, aby počítač restartoval. Udělá to a ejhle, ono to zase funguje!
Shrnuto a sečteno: 1. Znát příčiny problému obvykle nestačí k jeho vyřešení. 2. Úspěšně lze vyřešit i problémy, jejichž příčinu neznáme. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Po 19. srpna 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Můj mozek je pouze příjemce, ve vesmíru je totiž jádro, které obsahuje všechny vědomosti, sílu a inspiraci. Do tajemství tohoto jádra jsem nepronikl, ale vím, že existuje.“
Nikola Tesla (1856−1943); vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů srbského původu, dlouhodobě žijící v Americe
֍ POVZBUZENÍ ŽENSKÉ ENERGIE
Taoisté znají účinný prostředek na povzbuzení ženské energie: šestatřicetkrát dlaní masírujte břicho kruhovitým pohybem kolem pupku. Dlaň plnou energie si pak položte do klína. Opakujte totéž druhou rukou v opačném směru. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ „Nemoc je projevením bolesti a utrpení a souvisí s nižšími úrovněmi energie, které mají na náš život negativní vliv,“ říká ve své knize Léčení a uzdravení psychiatr David R. Hawkins. Abychom se uzdravili, musíme si uvědomit, že nejsme obětí nemocí a není rovnítko mezi námi a nemocí. Pokud se nemoci chceme zbavit, musíme se změnit my i s našimi postoji a vědomím. Více se dočtete v článku JAKÁ JE SKUTEČNÁ POVAHA NEMOCI?
Pá 16. srpna 2024
֍ TŘENÍ DLANÍ (lao-kung – střed dlaně na jung-čchüan – střed chodidla)
Cvik stimuluje tok čchi, přivádí čchi do bodu KI1, bodu Bublajícího vřídla (na dráze ledvin).
Postup: Posaďte se s pravou nohou položenou přes levé koleno a pravou dlaň přiložte na hřbet pravé nohy, prsty uchopte špičku a palec oviňte kolem palce. Šetrně ohněte prsty nohy směrem k nártu, aby se ploska protáhla. Levou ruku přiložte dlaní k chodidlu, aby se bod lao-kung uprostřed dlaně dotýkal bodu Bublajícího vřídla (obr. 1.12). Rychle a energicky třete chodidlo dlaní. Rozsah pohybu nemusí být velký. Snažte se, aby se při každém pohybu nahoru a dolů dotkl bod lao-kung bodu Bublajícího vřídla. Pokud vám ruka dřív nezemdlí, udělejte tento pohyb stokrát. Při dostatečně rychlém pohybu trvá celý cvik pouze půl minuty.
Trpíte-li studenýma rukama a nohama, můžete si nejdřív chvíli třít dlaně o sebe, abyste si je zahřáli a přivedli do nich víc čchi. Tření dlaněmi je běžný způsob, jak přivést do rukou čchi a zcitlivět lao-kung, což se dělá často před nejrůznějšími energetickými cvičeními.
(Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ ŽIVÉ A MRTVÉ POTRAVINY
Živé potraviny dodávají tělu odlišnou energii než potraviny mrtvé. Vysoce citliví lidé vnímají energie velmi citlivě, a proto poznají rozdíl mezi živými a mrtvými potravinami. Zkuste se intuitivně naladit na energii různých jídel, abyste si dokázali vybrat ta, která jsou pro vaše tělo prospěšná, a předcházeli vzniku závislosti na jídle.
Živé potraviny jsou zářivé a svěží: Jsou voňavé, chutné, dodají vám energii, jsou v bio kvalitě a neobsahují chemii ani konzervanty. Nevyvolávají touhu přejídat se. Živé potraviny jsou zdrojem čisté energie, jež navozuje pocit rovnováhy. Porovnejte, jaký je energetický a chuťový rozdíl mezi rajčaty vypěstovanými doma a rajčaty z velkopěstíren, která se prodávají i na mnohých tržištích. Naučte se vybírat si živé potraviny, které prospívají vašemu citlivému organismu.
Mrtvé potraviny vypadají mdle a unaveně: Chybí jim vůně, nezasytí, nedodávají nám energii, ale naopak ji ubírají. Obsahují konzervanty, chemické látky nebo aditiva. Mrtvé potraviny nás nadýmají, způsobují nevolnost či zamlžené vnímání a vyvolávají nutkání přejídat se cukry nebo sacharidy. Dávejte si proto na mrtvé potraviny pozor a raději se jim vyhýbejte.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ OBTĚŽUJÍCÍ VZPOMÍNKY
Jeden muž středního věku se na mě obrátil s problémem. Znovu a znovu se mu vracejí obtěžující vzpomínky na život ohrožující onemocnění, které prodělal. Napsal jsem mu: To, co popisujete, vypadá jako posttraumatická stresová porucha. Některé tipy, jak tento problém zvládat:
- Pomáhá pěstovat dobré vztahy v rámci rodiny i mimo ni.
- Vyhýbejte se alkoholu, je pro lidi s tímto problémem zvláště rizikový. Příznaky může zhoršovat i kofein v nápojích.
- Naučte se relaxovat. Z mého webu drnespor.eu si stáhněte několik relaxačních nahrávek a tu, která se nejvíc osvědčí, praktikujte denně.
- Stres pomáhá zvládat i přiměřená fyzická aktivita, např. chůze. Jestli máte pejska, chodit s ním je ještě lepší.
- Obtěžující myšlenky a vzpomínky lze uvolněně pozorovat a brát je jako čištění mozku.
- Při potížích pomáhá zaměstnat okohybné svaly, můžete např. očima pohybovat do stran nebo jimi kroužit. Dobrá možnost je také zaměřit svůj zrak mezi pupek a páteř. Napomůže to dýchání do dolních částí plic a uklidňuje to.
- Omezte televizi, je tam příliš mnoho násilí a stresu, místo toho si pouštějte uklidňující hudbu.
Když jsem si tento text pročítal, uvědomil jsem si, že se hodí téměř pro každého. Zmíněný muž mi později napsal, že uvedená doporučení zavádí do života a že děkuje.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 15. srpna 2024
֍ Osobní zážitek – SMRT V RADOSTI A EXTÁZI
Takto popisuje jeden ze zážitků s umíráním slavný americký psychiatr David R. Hawkins ve své knize Léčení a uzdravení:
„Se svojí matkou jsem se nevídal často, protože žila na Floridě, zatímco já v New Yorku. Jednoho dne, když jsem se procházel v lese, jsem náhle intuitivně věděl, že bych měl zajet na Floridu. Přišlo to zčistajasna – najednou jsem věděl, že moje matka umírá. Jako by zavolala: „Honem sem přijeď.“ Vrátil jsem se z lesa domů a rezervoval si letenku na první let příštího dne. Po rezervaci jsem zavolal do matčina domu a bylo mi řečeno, že je v nemocnici. Věděl jsem, že umírá.
Když jsem dorazil do nemocnice, velmi se mi ulevilo. Najednou jsem pocítil velké uvolnění napětí. Vešel jsem do jejího pokoje plného zdravotnického personálu. Byl jsem tehdy věhlasný specialista, lékař z New Yorku, a tak si tato malá nemocnice dala záležet, aby vše běželo bez nejmenších zádrhelů a na nic se nezapomnělo, takže se o ni starali prakticky všichni zaměstnanci. Matka tam ležela, vedle kyslíkový přístroj, a z jejího těla vedly všemožné hadičky a bylo k němu připojeno množství měřicích zařízení a elektronických přístrojů, které udržovaly v chodu její srdce.
Znenadání, právě když jsem vstupoval do místnosti, jsem rázem věděl, že právě opustila tělo, a ucítil jsem absolutní extázi, kterou zažila, když ho opouštěla. Byla velmi šťastná, že je z něj venku. Připomínalo to nekonečný stav radosti a extáze a já jsem s ní byl v tomto prožitku sjednocen – cítil jsem přesně, co cítí ona. Čekala s opuštěním těla, dokud se tam nedostanu, a obě naše vůle se k tomuto prožitku spojily. Chtěla, abych ho zažil s ní, a tak, když do tohoto stavu vstoupila, prožil jsem i já ten neustále se rozšiřující nekonečný absolutní stav extáze. Asi nikdo nikdy nebyl šťastnější, že se dostal z těla, než moje matka. Doufala celé roky, že ho opustí, a když se to stalo, byla velmi, velmi šťastná.
Personál nemocnice samozřejmě nevěděl, že již zemřela, a tak jsem telepaticky kardiologovi poslal myšlenku: „Je mrtvá, můžete přístroj vypnout.“ On ten nápad náhle dostal a řekl: „Vypněte to.“ Přístroj, který udržoval srdce v chodu, byl vypnut, doktor položil stetoskop na hrudník a prohlásil: „Och, je mrtvá.“ Zaměstnanci se otočili na mě, čekali nejspíš, že se budu hroutit nebo něco takového, jenž já ne. Byl jsem ve stavu extáze, stejném jako moje matka – byl jsem s ní. Nad čím truchlit? Nikdy v životě nebyla šťastnější!
Byla tam však jedna ošetřovatelka, která „to zachytila“ také. Podívala se na mě, roztáhla ústa do velkého úsměvu a řekla:“No tedy! Ta byla ale šťastná!“ A já jsem odpověděl: „Přesně tak! Byla!“ Oba dva jsme se na sebe smáli a věděli jsme přesně, co se děje. Nikdo jiný tomu plně nerozuměl. Možná si mysleli, že jsem neměl matku rád a těší mne, že je konečně pryč, že zdědím fůru peněz nebo něco podobného. Pouze Bůh ví, co se jim dělo v hlavách, avšak my s tou ošetřovatelkou jsme věděli, co se děje, a uvedlo nás to do stavu radosti.“
(Zdroj: Léčení a uzdravení – David R. Hawkins, M.D., PH.D.)
֍ LÉČENÍ BORŮVKAMI
Borůvky posilují obranyschopnost organismu a chrání tělesné buňky před bakteriemi a volnými radikály. Plody obsahují třísloviny, které podporují tvorbu sliznic, preventivně působí proti zánětům, mají dezinfekční účinky, uklidňují nervový systém, stimulují imunitní systém. Antibakteriální látky obsažené v plodech působí např. proti Escherichia coli nebo některým druhům stafylokoků. Jsou velmi účinným lékem při všech poruchách zraku a mirkocirkulace, osvědčily se i při léčbě unaveného zraku u lidí, kteří při svém zaměstnání extrémně namáhjí zrak – piloti, řidiči, programátoři atd. Plody jsou dobrou prevencí především u starších lidí, kteří trpí poruchami cév, rovněž popraskané žilky je tímto způsobem možné léčit. Látky z borůvek také pozitivně ovlivňují oběh krve.
Kromě plodů se k léčebným účelům používá i list (nutno síbrat ještě před rozkvětem rostliny). Čaj z borůvkového listí mírně snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při průjmech a žaludečních obtížních. Zevně se jím můžou ošetřovat kožní neduhy, například ekzémy, lupénka či alergické projevy. (Zdroj: V borůvkovém opojení – Meduňka / červenec 2013)
֍ Zamyšelní nad tím, co je SPIRITUALITA a jestli máme svobodnou vůli, se dočtete v úryvku z knihy Christiny von Dreien Vědomí vytváří mír (Co je spiritualita?).
St 14. srpna 2024
֍ POMALÝM DÝCHANÍM DO KLIDU
Dýchání není pouze biochemický nebo fyzický akt. Jde o víc než jen o stlačování bránice a vdechování vzduchu, o víc než krmení buněk a zbavování se odpadu. Desítky miliard molekul, jež nám s každým nádechem pronikají do těla, mají i nenápadnější, ale neméně důležitou funkci. Působí téměř na všechny vnitřní orgány a říkají jim, kdy se mají aktivovat a deaktivovat. Ovlivňují tepovou frekvenci, trávení, nálady a postoje, kdy cítíme vzrušení a kdy nevolnost. Náš dech je spínačem obrovské sítě, jíž říkáme autonomní nervová soustava.
Nervová soustava se skládá ze dvou částí, jež plní opačné funkce. Obě jsou nezbytné pro to, abychom se cítili dobře. První z nich, parasympatikus, nás uvolňuje a revitalizuje, bývá také označován za soustavu „jídla a rozmnožování“.
Plíce jsou pokryty nervy, jež vedou do obou částí autonomní nervové soustavy, a mnohé z těch, jež jsou spojeny s parasympatikem, se nacházejí v dolních plicních lalocích. To je jedním z důvodů, proč nás dlouhé a pomalé nádechy a výdechy uvolňují. Když molekuly vdechnutého vzduchu sestupují hlouběji, aktivují nervy parasympatiku, jež začnou orgánům posílat více signálů, aby odpočívaly a trávily. Při výdechu, kdy vzduch stoupá plícemi nahoru, podněcují molekuly ještě silnější reakci parasympatiku. Čím hlouběji a jemněji se nadechujeme a čím déle vydechujeme, tím pomaleji nám buší srdce a tím větší pociťujeme klid.
Druhá polovina autonomní nervové soustavy, sympatikus, má opačnou roli. Vysílá orgánům signály, že se mají připravit do akce. Záplava nervů sympatiku se rozprostírá v horní části plic. Když se nadechujeme krátce a překotně, molekuly vzduchu tyto nervy aktivují. Je to taková linka 112.
Negativní energie, kterou pociťujete, když vás někdo hulvátsky předjede nebo vám ukřivdí v práci, je vyvádění sympatiku. V těchto stavech tělo přesměruje tok krve z orgánů, jež v tu chvíli nejsou důležité (žaludek či močový měchýř)) a pošle ho do svalů a mozku. Tepová frekvence zrychlí, naskočí adrenalin, cévy se stáhnou, zorničky se rozšíří, dlaně se potí a mysl zbystří. Stavy, kdy u nás převládá sympatikus, zmírňují bolest a zabraňují, abychom při zranění vykrváceli. Díky nim jsme připraveni do akce, takže při setkání s nebezpečím urputněji bojujeme nebo rychleji prcháme.
Lidské tělo má v tomto stavu správně setrvat jen několik chvilek a jen příležitostně. Ačkoli aktivace napětí způsobeného sympatikem zabere sotva vteřinu, jeho deaktivace a návrat do stavu relaxace a zotavení mohou trvat i déle než hodinu. Proto je tak těžké strávit jídlo po nehodě a proto mají muži potíže s erekcí a ženy s dosažením orgasmu, když jsou naštvaní.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
֍ Jsme-li nemocní a má-li naše nemoc zmizet, musíme se změnit my. Negativní forma myšlení a vědomí totiž odpovídá nemoci, uzdravení vyžaduje pozvednout se do „léčivých“ úrovní vědomí. Můžeme si zvolit lásku ke svému životu, místo abychom jej posuzovali jako špatný, můžeme si zvolit láskyplnost k bytí místo jeho kritiky. Zjišťujeme, že musíme opustit kritiku, „útočné“ a kritické myšlenky a posudky. Musíme se zbavit postoje, že my máme pravdu, zatímco ostatní lidé konají špatně, protože úroveň „správného a špatného“ je na energetické úrovni přibližně 180, což je hodnota negativních forem myšlení (podle stupnice dr. Hawkinse). Více se dočtete v článku JAKÁ JE SKUTEČNÁ POVAHA NEMOCI, který je výňatkem z knihy Léčení a uzdravení amerického psychiatra Davida R. Hawkinse, M. D., PH. D. a který vyjde v pondělí 19. srpna.
֍ Je potvrzeno, že většina chorob má svůj počátek ve střevech. Ve STŘEVECH jsou jak dobré bakterie, které se podílejí na naší imunitě, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci. Je také prokázáno, že střevní bakterie komunikují s mozkem. Spojení oběma směry zajišťuje bloudivý nerv, latinsky nervus vagus. Proto se střevům říká „DRUHÝ MOZEK“. Zdravé bakterie jsou nezbytné pro naše zdraví. Potraviny, jako jsou jablka, borůvky a mandle, zvyšují důležitý typ bakterií – bifidobakterie, které předcházejí zánětlivým procesům ve střevě a produkují vitaminy a další důležité chemikálie. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Mikroorganismy ve střevech jsou důležitější, než myslíte
Složení mikroorganismů ve střevech (střevní mikrobiom) ovlivňuje nejen trávení, ale také imunitu, srdce, hmotnost těla, náchylnost k cukrovce a fungování mozku. Mikrobiom ovlivňuje mozek prostřednictvím nervového systému a působků, které produkují střevní bakterie a které se dostávají do krve.
Jak zlepšit střevní mikrobiom
- Jezte jogurty nebo doplňky stravy obsahující živé, prospěšné bakterie.
- Pomáhá pestrá strava, zvláště vhodné jsou luštěniny, batáty, další zelenina včetně česneku a cibule, ovoce, ořechy, semena a ovesné vločky. Tyto potraviny totiž napomáhají růstu prospěšných baktérií.
- Vhodné jsou polyfenoly, ty se najdou např. v zeleném čaji, bobulovinách, jablečném octu nebo panenském olivovém oleji.
- Jezte pravidelně a v klidu.
- Vyhněte se zbytečnému stresu a stres se naučte zvládat.
- Dopřejte si přiměřeně spánku.
- Cvičte a používejte relaxační nebo meditační techniky. Zvláště vhodné jsou jóga a čchi-kung.
- Vyhněte se umělým sladidlům, alkoholu, zbytečnému užívání antibiotik i lékům, které snižují kyselost žaludeční šťávy.
- Maso a smažená jídla omezte, maso chovných zvířat může obsahovat antibiotika.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Út 13. srpna 2024
֍ Mistr Zhai Hongyin: JAK SE ZBAVIT BOLESTÍ
„Příčinou bolesti může být nějaké zranění nebo vnější okolnosti, jako je vítr, chlad, vlhkost. Když vám do těla pronikne třeba chlad, naruší se vám tok energie a krve a může z toho vzniknout onemocnění. Dojde k energetické nerovnováze, to znamená, že energie se vám začne v těle blokovat a vy začnete mít bolestivé vjemy. Existuje však ještě třetí příčina, související s vnitřní energií člověka. Stačí energetická nerovnováha v jednom orgánu a ovlivní to všechny další. Proto pokud se chce člověk nějaké bolesti či nemoci zbavit, musí energii v těle opět vyrovnat.
U bolesti hlavy (což není nemoc, ale podle tradiční čínské medicíny pouze příznak onemocnění) je zapotřebí stejně jako u jiné bolesti zjistit nejprve příčinu. Jde o to, jestli vás bolí hlava vepředu, tj. čelo a spánky, nebo její zadní část, protože nejde o stejný druh bolesti. Každopádně vás hlava bolí proto, že jsou v ní zablokované nějaké dráhy, jimiž energie neprochází. Kde je blok, tam je bolest, na což zná čínská medicína jehličky nebo akupresuru či byliny, které umožní opětovné zprůchodnění drah. Pomocí cvičení lze dosáhnout stejného výsledku. Jestliže člověka bolí zadní mozek, pak to většinou souvisí s dráhou močového měchýře, když bolí spánek nebo celá půlka hlavy, bývá nejčastější přičinou žlučník. Bolest čela souvisí s dráhou žaludku. Když si to člověk umí takto rozdělit a chápe, který orgán těla mu bolest způsobuje, pak stačí zvolit správnou metodu cvičení.“
Mistr Zhai Hongyin trvale žije v České republice a již přes dvacet let vede kurzy čínského cvičení (čchi-kung pěti zvířat, shaolin, baguazhang, čínský zápas…).
(Zdroj: Čínské cvičení a zdraví (časopis Meduňka – červenec 2013))
֍ VYSOKÁ CITLIVOST A JÍDLO, NADVÁHA A PŔEJÍDÁNÍ SE
Přejídání a závislosti na jídle jsou mezi vysoce citlivými lidmi poměrně časté. Jídlo je lék. Dokáže stabilizovat citlivý systém takového člověka, ale může ho také vyvést z rovnováhy. Závislost na jídle je nekontrolovatelné bažení po nadměrném množství jídla. U lidí trpících přejídáním nemívají trvalejší výsledky diety nebo programy zaměřené na snížení váhy, které nemají duchovní přesah. Nadváha je způsob, jak se obrnit před přejímáním stresu druhých lidí. Díky kilům navíc můžete mít pocit, že stojíte nohama pevně na zemi a chráníte se před negativitou. Ale rychlé řešení v podobě přejídání se je krátkozrakým a nezdravým řešením, jež se stává návykovým.
Máte-li sklon sáhnout po jídle, když se potýkáte se smyslovým přetížením (můžete být i štíhlí), začněte používat strategie, které vás ochrání před negativními a nepříjemnými pocity, které přejímáte z okolí. Přejídáte-li se, abyste utlumili svoji citlivost, musíte najít zdravější způsob, jak si udržet vyrovnanost a chránit se. Jednou z cest je i správné stravování. Vysoce citliví lidé mívají citlivou trávicí soustavu. Na jídlo mnohdy reagují mnohem intenzivněji než jiní lidé. Protože jídlo je zdrojem energie, vnímají rozdílný vliv jednotlivých potravin na tělo. Je tedy zásadní vědomě si vybrat jídlo, které vyhovuje vaší konstituci.
10 zásad zdravého stravování pro vysoce citlivé osoby
Tlumíte-li svou citlivost jídlem, musíte zjistit, jaké stresové podněty spouštějí přejídání se. Může to být například vyčerpávající spolupracovník, hádka nebo pocit odmítnutí. Naučte se co nejdříve vyčistit energii a obnovit ztracenou rovnováhu. Zde je několik tip, jak uvolňovat negativní energii, než se uchýlíte k přejídání:
- Odveďte stres pryč z těla pomocí dýchání (při pocitu stresu se hned zaměřte na pomalé a hluboké dýchání, při zadržování dechu se škodlivá energie hromadí v těle)
- Pijte vodu (voda vyplavuje nečistoty), uvolnit negativní energii pomůže také sprcha nebo koupel
- Omezte příjem cukru (potraviny na bázi sacharidů narušují tělesnou rovnováhu a způsobují výkyvy nálad, což vede k větší náchylnosti přejímat nechtěný stres od druhých)
- Jezte bílkoviny (stabilizují nerovovou soustavu a dodávají vysoce citlivým lidem pocit uzemnění)
- Nenechte klesnout hladinu krevního cukru (vysoce citlivý člověk s nízkou hladinou krevního cukru je odsouzen k vyčerpání a smyslovému přetížení)
- Jezte hodně zeleniny (zasytí vás a zabrání nutkání se přejídat)
- Zdravé tuky jsou prospěšné (zajistí vám dostatek energie na celý den, takže nebudete mít moc velký hlad a vyhnete se záchvatovitému přejídání)
- Omezte příjem kofeinu (vysoce citliví lidí jsou často citliví na kofein, takže pozor na nadměrnou stimulaci)
- Jídlo jako zdroj energie (nejvíce energie vám zajistí živé potraviny v bio kvalitě, čerstvé, lokální, bez GMO, zkuste „ladění jídla – otestujte potraviny a zjistěte, které vám zajistí dlouhodobější přísun energie, jídlo dokáže tělo uzemnit a díky tomu můžete vydávat více energie; čím lépe se cítíte, tím méně vás svět vyčerpává)
- Potravinové alergie (vysoce citliví lidé bývají citliví na chemické látky a mají sklony k potravinovým alergiím a vylučte alergeny ze svého jídelníčku
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ Při problémech se zažíváním, zvláště po tučném jídle, zkuste ČAJ Z MAJORÁNKY: 1 lžičku sušené majoránky zalijte šálkem vroucí vody, po 3 minutách sceďte a vypijte bezprostředně po jídle. Pomáhá také při nachlzení, s medem a citronem se pije po doušcích. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Po 12. srpna 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Chceš-li, aby tvé děti prožily život v klidu, nech je trochu hladovět a trochu zažít zimu.“
Čínské přísloví
֍ CO JE MANTRA?
Mantra je ve východních náboženstvích svaté slovo vytvářející vibrace, které se recituje za účelem očištění ducha od pozemských myšlenek a naladění se na energii vesmíru. Doslovný překlad slova mantra zní: man = mysl, tara (tra) = pohyb, osvobození. Mantru lze buď zpívat na jednom tónu, nebo říkat nahlas. Nejznámější mantra je ÓM, posvátná slabika známá z véd: zavřete oči, hluboký nádech a s výdechem nechte mantru rozeznít. Vnímejte zvuk jako očistu, nechte jím prostoupit celé tělo. Mantra nemá okamžitý účinek, vyžaduje trpělivost a pozornost. Opakováním mantry očišťujeme mysl a rozezníváme vesmírné vibrace. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Cvičení NAVÍJENÍ HEDVÁBNÉHO VLÁKNA slouží v tchaj-ťi čchüan k procvičování základního spirálovitého pohybu celého těla. Je však zapotřebí správně pochopit techniku a pečlivě ji dodržovat. Během cvičení navíjení hedvábného vlákna/hedvábí [čchan-s´kung (chan si gong)] se pas pohybuje v rovině, avšak je uvolněný a směřuje dolů. Mírně se otáčí a příliš se nekýve, aby střed zůstával na jednom místě. Rozsah otáčení by neměl být příliš velký, v opačném případě končetiny (ruce a chodila) ztrácejí správný směr, střed a citlivost. Více o tomto esenciálním pohybu se dočtete v článku Cvičení navíjení hedvábí a energie navíjení.
Pá 2. srpna 2024
֍ KONTRYHEL OBECNÝ
Kontryhel je univerzální ženskou bylinkou na nejrůznější gynekologické potíže. Nejdůležitějšími účinnými látkami v kontryhelu jsou třísloviny, především tanin, organické kyseliny, kyselina salicylová, hořčiny, silice, flavonoidy, flavony, fytosteroly, minerální látky a vitamin C. Kontryhel obsahuje velké množství fytohormonů, což jsou rostlinné hormony, které v lidském těle podporují procesy řízené vlastními hormony a podporují jejich vlastní produkci.
Používá se při poruchách menstruace, obtížích pohlavních orgánů, výtocích, při nepravidelnosti bolestech od puberty až po menopauzu. Tanin mírní menstruační bolesti, silné krvácení a ulehčuje ženskému tělu lépe se vyrovnat s příchodem klimakteria. Podporuje otěhotnění a zároveň i v těhotenství pomáhá udržovat plod tím, že posiluje ochablé vazivo dělohy, a také po porodu k dezinfekci porodních cest a snadnějšímu zavinutí dělohy. Má výrazné dezinfekční a protikřečové účinky, pomáhá při bolestech, podporuje snadnější hojení a čištění dělohy a podporuje tvorbu mateřského mléka. Lze jej používat i zevně na sedací koupele při výhřezu dělohy nebo na výplachy.
Bylina nejen pro ženy
Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách, při zanedbaných vředech. Zároveň se doporučuje po extrakci, vytržení zubů – po vícenásobném vypláchnutí zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti. Kontryhel působí i proti špatnému spánku a měli by jej pít i lidé trpící cukrovkou. Pomáhá také při roztroušené skleróze mozkomíšní a stavech po infarktu myokardu.
(Zdroj: časopis Sféra 7−8/2024)
֍ Schopnost člověka udržet si STAV ŠTĚSTÍ závisí také na tom, jak se vypořádá se stresem a nepřízní osudu. Jak na stres? Seznamte se s meditací, choďte víc do přírody, už je pohled na zeleň pomáhá zbavit se depresivních myšlenek. Zkuste techniku uvolnění od amerického psychiatra Davida R. Hawkinse (technika uvolnění stresu a napětí). Jdětě na masáž a zhluboka dýchejte. Výdech aktivuje tu část nerovové soustavy, která má na starosti odpočinek a trávení.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Buďte stále v POHYBU. Pomocí pohybu sami sebe léčíme. Udělejte si svižnou procházku, zacvičte si: lehněte si na záda a nohama opisujte ve vzduchu kruhy jako při jízdě na kole. Nejdříve vpřed a pak vzad. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ V srpnu je nejvíce ohrožena TERMOREGULACE
Srpen je obdobím tzv. pozdního léta, kdy element ohně postupně předává vládu elementu země, který ovlivňuje především meridián žaludku a také slinivky a sleziny, proto je zapotřebí podpořit jak tyto meridiány, tak orgány samotné. Pozor na bujaré oslavy s hojností jídla, přemíru grilovaných jídel či alkohol, které mohou způsobit potíže se žaludkem a trávením. Podle čínské medicíny je srpen spojován s termoregulací, neboli tzv. trojitým ohřívačem. V první polovině měsíce se potíže v tomto systému projevují zvyšováním tepla, v druhé spíše jeho nedostatkem. Trojitý ohřívač není konkrétním orgánem, nýbrž představuje zdroje energie v dolní, střední a horní části organismu, které ovlivňuje celou řadu orgánů. Pokud je trojitý ohřívač průchodný, energie volně proudí celým tělem. Více se dozvíte v článku Orgány během roku: V srpnu hlídejte termoregulaci a trávení.
Čt 1. srpna 2024
֍ V teplých letních měsících přijdou k chuťi polévky a saláty. Místo rohlíků či chleba k nim můžeme podávat zdravější varinatu v podobě různých placek, které si lehce připravíme doma. Recepty na bezlepkové placky z pohankové a hrachové mouky z Nové biokuchařky Hanky Zemanové najdete také v dnešním článku BEZLEPKOVÉ PLACKY.
֍ LETNÍ OVOCE a proč ho konzumovat
ŠVESTKY: Švestky díky vysokému obsahu vlákniny mají skvělou detoxikační schopnost. Dokážou velmi účinně pročistit střeva od toxických odpadů a jsou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Pomáhají při zácpě. Modré barvivo ve slupkách obsahuje antioxidační flavonoidy s protizánětlivými účinky, které bojují proti volným radikálům, a tím brzdí stárnutí buněk. Obsahují vitamin A a vitaminy skukpiny B, které pozitivně ovlivňují imunitní systém, omezují nepříznivé důslekdy stresu a náladovost.
MERUŇKY: Držíte-li půs, zkuste meruňky. Posilují imunitu, kyselina listová snižuje riziko demence a vysoký obsah beta karotenu má omlazující efekt, posiluje pokožku, vlasy a nehty. Sušené meruňky pak povzbuzují peristalstiku střev.
BORŮVKY: Mají největší antioxidační kapacitu, obsahují flavonoidy, které zlepšují kognitivní funkce, paměť. Pojídání borůvek i jahod oddaluje stárnutí.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Vitaminový kalendář radí v měsíci SRPNU KONZUJOVAT zejména mrkev, rajčata, fazole, papriku, okurky, jablka, maliny, borůvky či brusinky.
֍ DRŽENÍ TĚLA
Správné držení těla je pro plynulý tok čchi a krve absolutně nezbytné. Moderní lidé mají velmi špatné držení těla, které souvisí s jejich sedavým stylem života, bolestmi šíje a zad a nedostatkem sebeuvědomování. Temeno hlavy by vám mělo táhnout směrem nahoru, lopatky musí být stlačené k sobě, 80 procent své váhy rozložte na podprstových valech nohou, změkčete si kolena tak, abyste stáli v nohách, a ne na nich, vtočte si pánev pod horní část těla a nikoli před nebo za ní. Jakmile se vaše tělo nasměruje jako šipka dopředu do středu země, budete v souladu s gravitací, čchi a krev vám začnou plynule proudit všemi drahami. (Zdroj: Nemoci moderní doby podle čínské medicíny – Mgr. Petra Strmisková, časopis Sféra 7–8/2024)
St 31. července 2024
֍ UŽITEČNÉ TIPY TÝKAJÍCI SE JÍDLA
- Řada lidí má sklon se přejídat večer a v noci. To je krajně nezdravé. Užitečný trik, jak předejít večerním excesům, je hned po večeři si vyčistit zuby. Čištění zubů obvykle chápou lidé jako nepříjemnou povinnost a patrně si nebudou chtít čistit zuby několikrát za večer.
- Důležitá je pravidelnost v jídle, zejména pamatovat na snídani. Přiměřeně vydatná snídaně s dostatkem vlákniny pozitivně ovlivní výkonnost během celého dopoledne.
- Jak známo, pocit sytosti se dostavuje až po 20 až 30 minutách od začátku jídla. To je jeden z důvodů, proč jídlo nehltat, ale jíst pomalu, po malých soustech, v klidu a dobře žvýkat. Mezi jednotlivými sousty se doporučuje odložit příbor nebo lžíci. Nástup pocitu sytosti může údajně uspíšit koření, na to je ale lépe nespoléhat. Kromě toho mohou silně kořeněná jídla večer nebo na noc zhoršovat kvalitu spánku.
- Důležitá je volba potravin. Potraviny s vysokým obsahem lehce stravitelných glycidů spíše rozkolísají hladinu krevního cukru a mohou vést k hladu i u najedených osob. Z tohoto hlediska jsou daleko vhodnější zelenina, ovoce a netučné bílkoviny např. v rybách nebo luštěninách.
- Užitečné je jíst jídlo z menšího talíře nebo misky. Člověk tak má dojem, že toho snědl více, než kdyby jedl jídlo kupříkladu rovnou z hrnce nebo z krabice.
- I při dobré vůli a snaze se stává, že dotyčný poruší svá předsevzetí a přejí se nevhodnými potravinami. Místo pěstování pocitů viny je užitečnější analyzovat okolnosti, za nichž došlo k selhání, a poučit se z nich.
- Dodržovat dokonalou dietu např. při pracovních cestách není vždy možné. Ale i částečné zlepšení má velkou cenu.
- Pocit hladu může snížit dostatečná hydratace, k vhodným nápojům patří voda, nesladké minerálky, zelený čaj a bylinné čaje.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ POŽÁDEJ A JE TI DÁNO
֍ UVOLNĚNÍ ŠÍJE a KRKU: Sepněte ruce na zátylku a stlačujte jej jimi (alespoň pětkrát). Poté s nádechem tlačte lokty dozadu a s výdechem předkloňte hlavu a lehce se do ní rukama opřete tak, abyste cítili mírný tlak směrem k lopatkám. Opakujte alespoň pětkrát. Na závěr ruce vzpažte, aby spolu s hlavou tvořily pomyslnou svíčku (rameno a loktet jsou v jedné rovině, předloktí míří kolmo vzhůru). Opět s nádechem tlačte paže dozadu a s výdechem spojte předloktí před tělem a uvolněte hlavu. (Tchaj-ťi škola Vnitřní síla, Lunární kalendář Krásné paní)
Út 30. července 2024
֍ TŘÍMÍLOVY BOD jako součást PRVNÍ POMOCI
Bod ST 36, který se nachází na dráze žaludku, se nazývá Tři míle. Najdeme ho na noze čtyři prsty (tři cuny) pod spodním okrajem čéšky ana jeden prst (jeden cun) od kosti holenní. Je to nejsilnější a největší bod lidského těla, který stimuluje jang celého těla. Je součástí první pomoci a obecně se používá při slabosti. Mívá také označení bod dlouhověkosti a jedna čínská poučku již po tisíciletí říká:
„Pokud se chcete dožít věku 100 let, každý den ošetřujte tento bod.“
Bod je možno promačkávat palcem ruky, nebo dokonce poklepávat celou pěstí, což slouží k nabuzení a rozproudění energie v těle. Při stimulaci bodu pěstí sevřete ruce v pěst a příslušné místo pár minut pěstí poklepávejte (pravou pěst bod pravé nohy a levou pěstí bod levé nohy) jako byste bubnovali. Body můžete také masírovat směsí éterických olejů.
Bod mimo jiné tonizuje celkovou čchi a krev, posiluje jang sleziny, žaludku, a tím i celého těla. Pročišťuje bloky na dráze žaludku, podporuje chuť k jídlu, působí proti otokům a prolapsům orgánů. Pomáhá proti chorobám a bolestem zažívacího traktu, proti bolesti svalů a kloubů (především kolen), bolesti a svědění v oblasti konečníku, proti celkové slabosti – kolpas, bezvědomí, šok, a rozpouští krevní sraženiny (zlepšuje mozkové funkce).
Kontraindikace: Neošetřujte tento bod při akutních břišních příhodách, neboť to může zkreslit klinický obraz.
(Zdroj: Aromaterapie element Země – Mgr. Petra Strmisková (časopis Sféra 7–8/2024), Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ MIMOŘÁDNÁ ODPOVĚDNOST STŘEDNÍ EVROPY
My – lidé ve střední Evropě – máme mimořádnou odpovědnost. Teoreticky jsou předpoklady duchovního rozvoje stejné všude po světě. Avšak pouze teoreticky. V praxi to v tuto chvíli vypadá jinak. V současné době se ve střední Evropě nevedou žádné války, všichni máme dostatek vody a jídla, střechu nad hlavou, nemusíme se bát, že nám na hlavu spadne bomba. To znamená, že zde máme vše, co k životu potřebujeme. Jiné země to nemají. V jiných zemích běhají děti pro trochu špinavé vody a ne každý den mají dostatek jídla.
Jsou-li lidé v režimu přežití, jsou nuceni fungovat hlavně na úrovni dolních čaker, jelikož právě tam se nacházejí témat přežití. Jenom aby nedošlo k nedorozumění: Netvrdím, že existují lepší a horší nebo důležitější a méně důležité čakry, vždyť je ve stejné míře potřebujeme po celý život – každou z nich. Pokud bychom je všechny nepotřebovali, tyto různé čakry bychom vůbec neměli. Každá má své kvality či své aspekty vědomí a je fakt, že uvědomění si toho, že jsme všichni božské bytosti a že se máme probudit k tomu, kým a kdo ve skutečnosti jsme, se nachází v horních čakrách. Pro ty, kteří musejí každý den bojovat o holý život, je mnohem obtížnější zabývat se duchovními tématy, to jim přežití nezajistí. Zcela oprávněně mají jiné priority. Žijete-li však ve společnosti, kde tyto existenční problémy neexistují a kde můžete skutečně žít – nejenom přežívat z jednoho dne na druhý – máte odpovědnost. Všichni jste zodpovědní za to, abyste byli majáky pro ty, kdož vzhledem k obtížným vnějším okolnostem ještě nejsou natolik daleko.
Teoreticky mají všichni lidé na celém světě stejné příležitosti, leč v praxi tomu tak v současnosti není.
Věřím, že pokud se střední Evropa bude vyvíjet správným směrem, může se stát majákem pro mnoho dalších zemí. Ke svému duchovnímu rozvoji zde máme k dispozici všechny potřebné informace. Začneme-li praktikovat to, co jsme pohnali teoreticky, a vyřešíme-li své vlastní problémy, budeme schopni poskytovat skutečnou rozvojovou pomoc i ostatním. Současná rozvojová „pomoc“ není pomocí, nýbrž vytvářením závislosti. Proto bychom měli nejprve začít u sebe. Měli bychom také vypustit názor, že právě my víme všechno (nej)lépe. Každá kultura se může učit od druhé. Má-li všechno mít nějaký smysl, nemůže žádná země vnucovat své vlastní podmínky jiné zemi nebo jí vštěpovat nějakou novou kulturu. Nejprve bychom si tedy měli uklidit u sebe.
Podobně je k ničemu hovořit ve velkém měřítku o světovém míru, a v malém měřítku se hádat se sousedem. Majáky pro budoucnost můžeme být pouze tehdy, když se skutečně staneme uvnitř mírem. Nestačí o míru jen mluvit, musíme se jím sami stát.
Mnoho lidí dnes doufá ve velikou změnu. Uvědomme si, že touto změnou je každý z nás. Samozřejmě jsou lidé, kteří mohou druhým poskytnout důležité impulsy, avšak tyto impulsy vyvolají cosi pouze v jedincích, kteří je berou skutečně vážně, a díky tomu něčím ve svém životě pohnout. Jak dlouho potrvá, nežli se svět změní, závisí na nás jako lidstvu. My jsme zodpovědní a my jsme ti, o něž tu jde. My – jako obyvatelé Země – jsme zodpovědní za to, co se na této planetě stane a co se nestane, a této odpovědnosti se nemůžeme zříci. Jediné, na čem v konečném důsledku záleží, je to, zda se naučíme žít a jednat s etikou, již neseme ve svém srdci. Pak bude vše v pořádku.
(Zdroj: Christina kniha III. – Vědomí vytváří mír – Christina von Dreien)
֍ Žvýkejte LISTY čerstvé petržele, máty nebo meduňky, pomáhá snížit úzkost a stres, a navíc budete mít svěží dech. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Po 29. července 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Mír není stav, jenž se dostaví jen tak náhodou.
Mír je rozhodnutí každého člověka, které se pak šíří do všech zemí. Vždyť mír jsme my všichni.“
Christina von Dreien (*2001); narodila se s výrazně rozšířeným vědomím
a patří k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí
֍ ÚLEVA ZÁDŮM A KRČNÍ PÁTEŘI
Co můžeme udělat pro to, abychom svým zádům a krční páteři ulevili? Nenosit jednostranně těžká břemena a dát si nákup raději do batohu, rozložená váha je pro naše záda mnohem příznivější. Navštivme pedikúru a věnujme pozornost prstům na nohou, s lékařem-ortopedem vyřešme plochou nohu speciálními vložkami do bot.
Naučme se dýchat správně, tedy hluboce do břicha. Hluboký vdech a výdech nám důkladně promasíruje nejen zažívací orgány, ale i celou páteř. Zkuste si uvědomit zdvihání a klesání oblasti břicha při každém vdechu a výdechu.
Zádové svaly bývají většinou přetíženy, a tak je dobré je uvolnit, protáhnout, snažit se udržovat vzpřímenou pozici, a to i vsedě, třeba i doma u televizoru! Dejte si televizor do výšky alespoň 150 cm a budete se na obrazovku dívat s hlavou vzpřímenou. Když se denně projdete venku a prodýcháte se, okysličíte si mozek a podpoříte látkovou výměnu i v oblastech bolavých svalů kolem páteře. Hluboké dodýchávání pomáhá také proti nočním křečím, které se mohou vyskytnout jak v oblasti bolavých svalů páteře, tak i v oblasti lýtek.
Prevence dokáže zázraky
Najděte si čas na pravidelné denní cvičení, zkuste si uvědomit své dosavadní špatné pohybové návyky a cíleně je změňte. Pokud máte sedavé zaměstnání, podle možností se projděte i v práci a změňte polohu těla. Sedíte správně a máte vyhovující židli, přizpůsobenou právě vám? A hlavně – umíte správně stát, tedy zatěžujete rovnoměrně obě nohy? Když musíte stát ve frontě, pak se pohupujte z paty na špičku nohy a naopak, tak si navíc i rozproudíte krev v obou dolních končetinách.
(Zdroj: Bolesti hlavy a zad – MUDr. Jan Miklánek (Meduňka 8/2013))
֍ Při cvičení bojového umění byste si měli ujasnit, proč se vlastně tomuto bojovému umění věnujete, a tomuto účelu přizpůsobit styl tréninku. V článku nazvaném TŘI PODOBY BOJOVÉHO UMĚNÍ se tomuto tématu věnuje dlouholetý učitel bojových a vnitřních umění Damo Mitchell.
Pá 26. července 2024
֍ Co se děje při zkušenostech s DROGAMI a ALKOHOLEM – setkání s POLEM EXTÁZE
Silně atraktivní, radostné energetické pole Extáze (Pozn.: podle Davida Hawkinse se každý člověk pohybuje podle úrovně vědomí v určitém poli, do 200 jsou to pole negativní a výše pole podporující život, pozitivní. Úroveň Extáze je cca na hladině 500), energetické pole samotného života, je jako slunce, které stále svítí. Nižší energetická pole připomínají mraky, které brání prožívání jeho světla. Droga nebo alkohol zablokují prožívání nižších energetických polí a nakrátko umožní zkušenosti s vyšším energetickým polem. Kdybychom dokázali zablokovat všechna energetická pole pod úrovní 560, prožívali bychom to, co zbývá, a to je energetické pole Extáze.
Existuje dokonce umělá droga s názvem extáze, vytvořená speciálně pro zablokování prožívání energetických polí pod 560. Pomocí drogy se farmakologicky zablokovalo prožívání nižších energetických polí a umožnilo se nerušené prožívání pole vyššího. Vypadá to tak, že si člověk, který je plný strachu, smutku, lítosti a úzkosti, dá dvě sklenky Martini a najednou dočasně přeskočí nižší energetická pole a dostane se na energetickou úroveň přibližně 500, kterou lze nazvat „sladká“.
Je to pole, kde každého vlastně tak nějak milujeme a jsme ochotni mu odpouštět. Jsme velkorysí, bezstarostní, a když jsme v tomto stavu, všechny děti nás milují. Nosíme jim domů hračky a manželce květiny. Tento energetický stav je vyhledáván pomocí drog právě proto, že blokuje nižší energetické hladiny. Jsou to zážitky návykové, protože mysl, jakmile tento stav zakusí, se k němu chce vracet.
Jestliže požádáme osoby, které mají problém s návykem na alkohol či drogy, aby popsaly, co vlastně hledají, zjistíme, že ve skutečnosti hledají vnitřní stav vědomí. Droga samotná je vlastně vůbec nezajímá. Je pouze mechanismem, jediným momentálním způsobem, o kterém vědí, že je k tomuto stavu dovede. Je pro ně způsobem, o kterém vědí, že je k tomuto stavu dovede.
Člověk se stává závislým na energetickém poli a má touhu vrátit se do něj.
Je za to ochoten zaplatit značnou cenu, protože mysl začíná požadovat návrat do extáze bez ohledu na náklady. Ochota platit se časem zvyšuje, takže si nakonec vyžádá samotné tělo. Pro ty, kteří se této úrovně vědomí s drogou nedotkli, je to nepochopitelné. Závislý člověk je ochoten všechno obětovat, jen aby se vrátil do energetického pole, které nazýváme Blaženost – vnitřní Śangri-La (pozn.: stav bezpodmínečné lásky na úrovni přibližně 600).
Totéž se děje s lidmi, kteří se drog nikdy ani nedotkli. Řízením osudu nebo na základě předchozí duchovní práce vystoupají do energetických polí vyšších stavů a jsou ochotni vzdát se moci, peněz, postavení a titulů ve světě a věnovat svůj veškerý čas a energii, jen aby se do tohoto stavu vědomí vrátili.
Existuje vrozené vnitřní uvědomování toho, co je skutečně pravdivé. Oproti tomu, snažit se setkat s pravdou cestou závislosti je falešné. Tato cesta nefunguje. Závislosti na alkoholu nebo drogách není nutné se vzdát proto, že jsou špatné, nýbrž proto, že nefungují. Při používání drog a alkoholu totiž sílí ztráta vnitřní sebeúcty a současně sílí i negativita a škodlivost nízkých energetických polí. V životě člověka je to začátek prožívání velmi negativních událostí. Mohou se začít rozpadat vztahy, dostavují se ztráty např. kreditní karty, postavení, fyzického zdraví a fungování tělesných orgánů, což je znakem pádu na dno způsobeného popíráním pravdy. Odmítání pravdy na úrovních pod 200 je způsobováno tím, že lidé umísťují svou moc mimo sebe. Závislá osoba se vzdala zdroje svého štěstí a smyslu života, promítla ho na vnější svět a dala moc drogám nebo alkoholu, tedy určité látce ležící mimo ni samotnou.
(Zdroj: Léčení a uzdravení – David R. Hawkins, M.D., PH.D.)
֍ KROUŽENÍ PAŽEMI – Na prokrvení a „oživení čchi“
Rozkročte se na šíři ramen, lehce povolte kolena a uvolněte pánev, přitom se pevně opřete o chodidla. Začněte kroužit jednou rukou (nehýbejte pouze rukou, ale pohyb veďte odspodu z nohou přes pas do ruky – poznáte to tak, že vás nebolí ruka a používáte jen minimum svalů). Kružte pravou rukou střídavě oběma směry, pak procvičte levou ruku. Následně kružte oběma rukama společně vzad, společně vpřed, střídavě oběma rukama vzad i vpřed. Na závěr vzpažte a kružte jednou rukou vpřed a druhou vzad a poté vyměňte směr.
Po celou dobu kontrolujte, zda pohyb vychází z nohou, zda máte propojené celé tělo a také nezapomeňte uvolněně a zhluboka dýchat. Počet kroužků není omezen 🙂 .
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ CO PÍT PO JÍDLE
Co nepít: Nevhodné jsou sladké limonády a nápoje s alkoholem. Alkohol zvyšuje riziko zánětů i nádorů, škodí játrům a zhoršuje zdraví střev.
Jaké jsou lepší alternativy:
- Čaje: Ty působí jako prebiotika, tj. napomáhají růstu prospěšných střevních bakterií. Zhoršují ale vstřebávání železa a některých živin. Lidé, kteří mají sklon k anémii, udělají dobře, když s pitím čaje počkají hodinu nebo dvě po jídle. To se týká i máty peprné.
- Zázvor: Nálev z nadrobno nakrájeného kousku zázvoru povzbuzuje trávení, zahřeje, rozpouští hleny atd. Je ale pálivý a večer nebo na noc bych ho nepil.
- Fenyklový čaj: Nálev z fenyklového semene prospívá trávení, mimo jiné se uvádí, že mírní průjmy i zácpu.
- Šípkový čaj: Díky obsahu vitaminu C zlepšuje vstřebávání železa a má další příznivé účinky.
- Šťávy s vymačkaného nebo rozmixovaného ovoce také obsahují vitamin C i jiné živiny a lze je doporučit.
- Odvar z pampeliškového kořene: Zlepšuje trávení, navíc prospívá játrům, pokožce, zklidňuje atd.
- To nejjednodušší: Obyčejná kohoutková voda zahřátá na teplotu těla.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 25. července 2024
֍ Dnes slaví 80. NAROZENINY jeden ze čtyř Buddhových bojovníků, mistr ČU TCHIEN CCHAJ. Více se o něm můžete dozvědět v článcích věnovaných tomuto mistrovi. Blahopřejeme! ♥
(mistr Ču Tchien-cchaj nebo 4 Buddhovi bojovníci)
֍ VĚDOMÉ JEZENÍ (MIDFUL EATING)
O užitečnosti této metody u poruch přijmu potravy, jako je přejídání, existují v odborné literatuře doklady. Uvědomované jídlo se také osvědčilo při léčbě pacientů s diabetem 2. typu. K základním principům metody patří jíst zvolna, soustředěně, nerozptylovat se ničím jiným, uvědomovat si potřeby svého těla a známky sytosti. Pomáhá také rozlišovat mezi skutečným hladem a jinými motivacemi k jídlu i vnímání toho, jak působí jídlo na duševní i tělesný stav. Při jídle je vhodné zbytečně nemluvit a netelefonovat. Nevhodné je bezmyšlenkovité požívání potravy během práce nebo sledování televize. Vysloveně nebezpečné je jíst při řízení auta.
Ještě dvě zajímavosti:
- Někteří odborníci doporučují v duchu poděkovat těm, kdo se o jídlo nějak zasloužili. Vděčnost patří ke zdravým emocím, a ty mírní stres a zlepšují sebeovládání.
- Pocit sytosti se dostavuje až po 20 až 30 minutách od začátku jídla. To je jeden z důvodů, proč jíst pomalu, po malých soustech, v klidu a dobře žvýkat. Mezi jednotlivými sousty se doporučuje odložit příbor nebo lžíci. Nástup pocitu sytosti může údajně uspíšit koření, na to je ale lépe nespoléhat. Kromě toho mohou silně kořeněná jídla večer nebo na noc zhoršovat kvalitu spánku.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ VIDĚNÍ SOUVISÍ S MYŠLENÍM
Podle amerického očního lékaře Williama Horatia Batese, žijícího na přelomu 19. a 20. století není vidění pouhou funkcí oka, ale úzce souvisí s naší myslí. Budeme-li schopni lépe myslet, budou lépe fungovat i naše další smysly, a zlepší-li se náš zrak, upraví se i ostatní tělesné funkce. S očima úzce souvisí dýchání a trávení. Doktor Bates uváděl, že primárními příčinami špatného zraku jsou psychické napětí a stres, nevhodné návyky využívání zraku a NOŠENÍ BRÝLÍ. Byl si dobře vědom, že přidáváním dalších dioptrií se zrak nezlepší a oči neuzdraví. Uvidíte sice ostřeji, ale třeba u krátkozrakosti se zafixuje křečovité stažení očních svalů a dalekozraké oko zpohodlní.
Problémy se tedy neřeší a spíše se ještě zhoršují. W. Bates jako jeden z prvních zdůrazňoval, že oční svaly je třeba procvičovat podobně jako jiné svaly v těle, a dospěl k tomu, že na vidění mají značný vliv nejen naše myšlenky, ale rovněž emoce. Právě v tom se jeho metoda odlišuje od klasické medicíny. Konvenční lékař maximálně připustí, že na kvalitu našeho zraku působí stres (vylučované hormony zvyšují napětí ve svalech), a pokud přetrvává, zasáhne i oční valy a může se zhoršit vidění.
Bates měl vlastně psychosomatický přístup, neboť za hlavní příčinu očních vad a poškození zraku považovat podvědomou snahu zavírat před něčím oči. V podstatě za každým problémem se zrakem je přílišná emocionální zátěž, což potvrzuje i americký oční lékař Robert-Michael Kaplan. Na vidění podle jeho názoru působí i kombinace myšlenek, způsob, jakým hledíme na svět a sami sebe, víra, strach a úzkosti či zkušenosti přejaté od rodičů, učitelů apod.
(Zdroj: Oko do duše okno – Iva Lhotská 〈Meduňka 7/2024〉)
֍ Blahodárný BOBKOVÝ LIST: Bobkový list používejte při vaření, zlepšuje trávení. Obsahuje látky, které zrychlují štěpení tuků, zlepšují činnost jater a podporují tvorbu žluči. OBsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Čaj z bobkového listu: 1–2 sušené bobkové listy zalijte šálkem vroucí vody a nechte louhovat 10 minut. Čaj je možné kombinovat s mátou nebo šalvějí, bude lépe vonět a chutnat. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
St 24. července 2024
֍ CO PROSPÍVÁ OČÍM A CO JIM ŠKODÍ
Co udělat pro zdravé oči a játra?
- Jíst minimum jednoduchého cukru a bílého pečiva
- Zajistit přísun správných živin, jíst zejména barevnou zeleninu a ovoce pro antioxidanty karotenoidy a antokyany, a brukvovitou zeleninu kvůli obsahu síry, která je stavebním kamenem vnitřního antioxidantu glutationu.
- Zařadit para ořechy, jsou dobrým zdrojem antioxidantu selenu.
- Pít zelený čaj, který obsahuje také velmi účinné antioxidanty.
- Zařadit byliny na posílení jater, jako je ostropestřec, kopřiva, kořen pampelišky nebo kurkuma.
- Nosit brýle proti slunci: UV světlo může poškodit proteiny v oční čočce, protože může nahradit kyslík a spustit v čočce škodlivou oxidační reakci.
- Omezit alkohol a kouření: oboje produkuje volné radikály. Výjimkou je jen červené víno, které obsahuje polyfenolové antioxidanty.
(Zdroj: Játra: orgán, který chrání náš zrak – Charlotte Matysková 〈Meduňka 7/2024〉)
Nejzávažnější příčiny přetížení zraku
- Největší zátěž pro oči je dlouhodobá práce na blízkou vzdálenost
- V očích narůstá napětí, strnulost, okohybné svaly se pohybují jen v omezeném rozsahu
- Stále stejná vzdálenost očí od monitoru
- Ztráta periferního vidění
- Přetěžování centrálního vidění
- Nedostatečné mrkání
Mrkáním se aktivuje tvorba slzného filmu, který je doslova živou vodou pro oči. Dezinfikuje je, vyživuje, vyrovnává drobné nerovnosti rohovky a samozřejmě zvlhčuje. Rohovka nemá krevní zásobení. Každé mrknutí je kratičkým odpočinkem pro fotoreceptory na sítnici, přispívá k pohybu oka a pomáhá lépe přeostřovat. Je to takový restart fotoreceptorů. Mrkáním také posilujeme a procvičujeme zdvihač horního víčka, tedy předcházíme tomu, aby naše víčka ochabovala a padala (což ocení především ženy 😀 ). Mrkat bychom měli bez úsilí, rychle a s lehkostí! Zdravé oči mrknou každé dvě vteřiny. Zkuste si během dne zařadit mrkací pauzy nebo vyzkoušejte obrácené mrkání – nechte oči zavřené a otevřete je jen na kratičký okamžik, vydržte 30 vteřin.
(Zdroj: Zrak a počítač aneb Chvála mrkání – Yvona Švecová 〈Meduňka 7/2024〉)
֍ VYSOKÁ CITLIVOST A ZÁVISLOST
Vysoce citliví lidé běžně tlumí nepříjemné pocity spojené s přetížením smyslového vnímání alkoholem, drogami, sexem, jídlem, gamblerstvím, nakupováním nebo jinými závislostmi. Proč jsou citliví lidé tak náchylní k podobnému chování? Extrémní citlivost vyvolává „příliš intenzivní“ pocity, které jsou „na hranici snesitelnosti“. Mimo jiné k nim patří naše vlastní bolest nebo bolest druhých. Protože někdy nevíme, jak zvládat smyslové přetížení, otupujeme vědomí, abychom umlčeli myšlenky a pocity, abychom oslabili senzitivitu – ačkoli ne každý si tento důvod uvědomuje.
Pokoušíme-li se řešit vysokou citlivost prostřednictvím závislostí, zaplatíme vysokou cenu. Závislost vyčerpává tělo, mysl i ducha, přispívá ke vzniku nemocí a deprese a vyvolává ještě větší úzkost. V lepším případě poskytnou návykové látky pouze krátkodobou úlevu od smyslového přetížení, avšak po delší době užívání přestanou účinkovat a jen zhoršují pocit zahlcení smyslovými podněty. V indiánské tradici se má za to, že alkoholici a závislí lidé jsou v moci negativních sil, protože návykové látky jim znemožňují spojení s duchem a tělem, a tím otevírají cestu negativitě.
Sebeuvědomění je osvobozující. Ze všeho nejdříve je nutné identifikovat závislost. Upřímně posuďte, kolik alkoholu pijete nebo kolik jiných návykových látek užíváte týdně. Buďte k sobě soucitní. Ve druhém kroku je zásadní si uvědomit, že žádný vnější faktor – žádná látka, osoba, práce ani peníze – vám nemůže zajistit, že budete spokojení sami se sebou a přijmete svou citlivost. Štěstí je záležitostí nitra. Musíte lépe poznat sebe sama a naučit se mít se rádi a přijímat se takoví, jací jste. A to je celoživotní proces objevování. Buddha učil své žáky, že neexistuje žádné vnější útočiště.
Ve třetím kroku zvažte, zda by nebylo vhodné, abyste do dlouhodobějšího plánu řešení závislostí začlenili účast na setkání v rámci některého z dvanáctibodových program, např. Anonymní alkoholici. Tato setkání podpoří zdravé vztahy a naučí vás, jak si nastavit jasné hranice s lidmi, kteří jsou vůči vysoce citlivým lidem obzvláště kritičtí.
Duchovní stránka je zásadním faktorem, který pomáhá závislým získat zpět sílu a naladit se na energii lásky. Obrátíme-li se do duševního světa, uklidní nás to i ve chvíli, kdy se sami zklidnit nedokážeme. Zbavíme se strachu a naladíme se na energii lásky. Přestaneme se točit ve spirále podrážděnosti a obav a obrátíme pozornost do srdce. Spojíme-li se s vyšším vědomím, změníme kurz.
Spiritualita je váš přítel. Nabízí ochranu a skutečnou sílu dobra a lásky. Naučíte-li se naslouchat svému nitru, získáte v kteroukoli denní či noční dobu přímý přístup k pocitu klidu a ochrany, který si zasloužíte. Spiritualitu můžete vnímat jako Boha, Bohyni, přírodu, lásku, dobro, soucitnou moudrost Univerza, sílu svého srdce – vyberte si koncept, který vám nejvíce vyhovuje. Spiritualita vám pomůže navázat spojení s intuicí, o níž jsem přesvědčena, že je prodloužením posvátné síly.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ Dejte si každý den lžičku MEDU jen tak. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 23. července 2024
֍ DOBRÁ RADA: Americká spisovatelka Anne Lamott napsala, cituji volně: Skoro všechno bude pracovat lépe, když to alespoň na pár minut vypnete. Včetně vás. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ MY SAMI SI TVOŘÍME IDEÁLNÍ SVĚT
Kdyby vše, co se nyní odehrává ve světě, nebylo tak tragické, mohli bychom se tomu zasmát. Existuje velmi malá skupina bytostí, která z nás má neuvěřitelný strach. Tito lidé píší celý současný příběh, protože nechtějí, abychom se probudili. To je šílené!
Ukazuje to, jakou moc máme. Jsme vícerozměrné bytosti a neexistuje nic mocnějšího než lidé, kteří milují a jsou odhodlaní milovat. Láska je energie, které vibruje na nejvyšší úrovni… a právě toho se „vypravěči příběhů“ bojí. Proto vymýšlejí příběhy, aby nás udržovali ve strachu – „Co když nebudu schopen zaplatit nájem, jídlo?“ a tak dále.
Dělají to záměrně, abychom neměli čas nebo možnost se probudit a také abychom si neuvědomovali, že to, co se děje ve světě, závisí na nás. Pokud však zaměříme svou vůli a lásku na vytvoření ideálního světa a pokud se přidá velké množství lidí, pak se dříve či později stane tento společný záměř realitou.
Jinak to být nemůže, protože tehdy aktivujeme kosmický zákon a čím více lidí to udělá, tím lépe. (Zdroj: Christina Von Dreien– řadí se k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří nám odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí)
֍ CIBULE je doslova zázrakem na pročištění plic i dutin, působí proti zánětům a potlačuje tvorbu hlenů. Je zdrojem vitaminu C a velkého množství minerálů, díky kterým také reguluje hladinu cholesterolu, posiluje srdce a zpevňuje cévy. Jezte ji v jakékoliv podobě. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní) Více o účincích cibule a několik receptů najdete v článku Cibule jako lék, ochucovadlo či hlavní chod.
Po 22. července 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Je jednoduché porazit bandity v horách; je obtížné přemoci lotry ve vlastní mysli.“
Wang Jang-ming (1472–1529); státník a filozof mingské Číny,
jeden ze zakladatelů neokonfuciánské školy sin-sűe
֍ V Čchen tchaj-ťi čchüan rozvíjí studenti své dovednosti jednak v SESTAVÁCH beze zbraně, jednak cvičením s mečem, šavlí, kopím, tyčí, vějířem… nebo při tchuej-šou (tj. v párové formě, které se také říká tlačíci či lepivé ruce). Více se dozvíte v osmém díle slovníčku pojmů nazvaném ZÁKLADNÍ SESTAVY ČCHEN TCHAJ-ŤI ČCHÜAN.
֍ Něco pro sebe udělejte: promněte bříšky prstů obě uši od horního okraje až k lalůčku a zpět, osmkrát. Potom přidržte na ústí zvukovodu prostředníček a ukazováčkem na něj osmkrát poklepejte. Když se cvik provádí několikrát denně, zlepší se SLUCH a ZRAK, zlepší nálada a rozjasní se v hlavě. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Podle odborníků způsobuje bolesti v oblasti KRČNÍ PÁTEŘE až v 90 procentech prožívaný stres. Stres může být psychický, chladový, ale vzniká i přetěžováním krční páteře, např. když malé děti nosí do školy těžké tašky s učebnicemi a zatěžují tak jen jedno rameno. (Zdroj: MUDr. Jan Miklánek – Bolesti hlavy a zad (Meduňka 8/2013))
Pá 12. července 2024
֍ UMĚNÍ PŘIJETÍ
Lidé v západní společnosti jsou závislí na neustálém instantním uspokojování svých potřeb, protože k tomu mají bezpočet příležitostí – jídlo, alkohol, cigarety, drogy, sociální sítě, seriály, porno, koníčky, kofein i cukr. Říkám jim uspokojovače, protože všechny stimulují dopaminový systém uspokojení a touhu v tom neustále pokračovat. Kult západní společnosti je zkrátka být happy and free, bohužel na velmi povrchní úrovni. Každá mince má dvě strany a tady je tou odvrácenou stránkou protipól, tj. to, že po stavu „high“ (nahoru) přichází stav „down“ (dolů), protože čím výš doletím, tím níže pak spadnu. Nepříjemné pocity, neukojitelné touhy, negativní myšlenky, pocit nenasycení, bolest a utrpení jsou tedy dnes zákonité. Jak z toho ven?
V první řadě je dobré připustit si fakt, že určitá forma utrpení může patřit k životu. Vytěsnění, útěk a boj to bohužel ještě zhoršují. To, co naopak velmi pomáhá, je přijetí. Přijetí své lidskosti, křehkosti, zranitelnosti a zároveň přijetí svého stínu. Jak tu udělat? Pro začátek stačí si nepříjemné aspekty svého bytí pocitově vůbec uvědomit. Schválně nepíšu negativní, protože to, že jsou nepříjemné, ještě neznamená, že jsou negativní. Negativní z nich děláme my svým popřením. Utrpení totiž může být cesta k tomu nejcennějšímu, a tím je otevření srdce a odkázání ega s jeho potřebou kontroly na správné místo.
Další zásadní otázka se týká toho, zda je člověk ochoten přijmout určitou formu utrpení, tj. vzdát se něčeho, omezit se a občas se ocitnout mimo komfortní zónu vlastního ega. Odpovím na to za vás. Většina lidí toho schopna není, protože na to ještě není připravena. Lidé hledají řešení problému v úrovni, v níž byl stvořen, ale jak upozorňoval už Albert Einstein, to je nemožné. „Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila. Problémy nemůžeme vyřešit, dokud budeme uvažovat stejně, jako když vznikaly.“
Vaše ego, které není připraveno opustit komfortní zónu a trpět, vás navíc stále pobízí, ať už konečně daný problém (např. nemoc) vyřešíte, ale nakonec vám zabrání se uzdravit, a když se vám to nedaří, ještě vám podsune myšlenku, že se snažíte málo, nejste dost dobří, máte se snažit víc a makat, držet lépe dietu, více meditovat, častěji se hýbat. Samy o sobě jsou to prospěšné záležitosti, ale pouze pokud nevycházejí z „MUSU“ ega, které se tím jinak pouze posiluje. To je důvod, proč některé dobře míněné rady a kroky nezafungují. Když dva dělají totéž, není to totéž. Zatímco jeden dělá vše z musu a protrápí se k nezdaru, druhého vede k úspěchu uvědomění a radost a žádoucího výsledku se dobere s lehkostí a prakticky bez úsilí.
(Zdroj: Rozhodni se být zdráv – Jan Vojáček)
֍ BOLEST HLAVY, zejména v zadní části a uvnitř hlavy, dokáže zmírnit sklenice čerstvé grapefruitové šťávy nebo vody se dvěma lžičkami jablečného octa a lžičkou medu. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ CVIKY, KTERÉ PROSPÍVAJÍ KOLENŮM
O tyto cviky mě požádala jedna téměř devadesátiletá jógínka. Napsal jsem jí toto: Přirozený pohyb v kolenou je natáhnout a pokrčit, ne však rotace, kupříkladu sed na patách je lepší než sedět se zkříženýma nohama. Obecně prospívá kloubům procvičování bez velké zátěže. V případě kolen je to vleže šlapání jednou, a pak druhou nohou ve vzduchu. Prospívá jim i klidná procházka po rovině. Čemu bych se vyhnul jsou výskoky a tvrdé dopady. Kolena lze také jemně namasírovat.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 11. července 2024
֍ CVIKY NA PROKRVENÍ HLAVY A UVOLNĚNÍ KRKU
- Otáčejte hlavou doprava a doleva každý den minimálně 20-30x.
- „Pište“ hlavou abecedu. Tento cvik dělejte pomalu, zejména pokud máte stažený krk a ramena. I když se vám v průběhu „psaní“ uleví, snažte se abecedu dokončit.
- Opatrně se tahejte za vlasy, napomáhá to přílivu krve do hlavy a zásobuje mozek a kořínky vlasů živinami a kyslíkem.
- Prsty hlaďte a masírujte pokožku hlavy na spáncích, na ušních boltcích a lalůčcích, za ušima, dále masírujte svaly krku pod zátylkem a opět za ušima, protože tam vcházejí cévy do mozku. (Docílíte tím zlepšení paměti, pokud toto cvičení budete provádět alespoň 3x denně po dobu několika let).
- Rozpažte obě horní končetiny tak, abyste s hlavou vsedě na židli vytvářeli podobu kříže, roztáhněte maximálně prsty obou rukou od sebe, vytřeštěte obě oči, otevřete naplno ústa a vyplázněte jazyk. Oba ramenní klouby při výdechu směřujte směrem dozadu, vždy přidávejte další pohyb obou horních končetin dozadu (při výdechu!). Pokud cvik provádíte správně, máte pocit, že vám někdo doslova tlačí kolenem mezi lopatky, a často to ve vás křupne nebo zachrastí. To je dobře, rovnáte si tak ohnuté obratle na svá původní místa (což ocení zejména lidé, kteří pracují vsedě s hlavou v předklonu).
(Zdroj: MUDr. Jan Miklánek – Bolesti hlavy a zad (Meduňka 8/2013))
֍ BUĎTE PLNĚ PŘÍTOMNÍ VE SVÉM TĚLE
Vysoce citliví lidé jsou nejlépe chráněni, když jsou plně přítomni v svém těle. Vytvořte si k tělu laskavý vztah namísto toho, abyste z něj měli strach, odmítali ho nebo se chovali tak, jako by vůbec neexistovalo. Citliví lidé potřebují vnímat spojení s tělem, aby dokázali odvrátit nežádoucí energie. Tělo je jako chrám, v němž bydlí váš duch. Vnímejte jej jako přítele, a na jako nepřítele.
Propojení mysli a těla má velmi silný vliv na naše zdraví. Nezapomínejte, že myšlenky mohou mnohé zásadně změnit. Negativní myšlenky podporují uvolňování stresových hormonů, které urychlují stárnutí, snižují imunitu a zvyšují úzkost, krevní tlak i riziko onemocnění srdce. Pozitivní myšlenky posilují naopak uvolňování endorfinů, což jsou přírodní látky proti bolesti a hormony štěstí, a tím podporují zdraví a klid. Pěstujte proto pozitivní vnitřní dialog. Projevujte si soucit, obzvláště když jste nemocní, zažíváte stres nebo emoční vypětí.
Snažte se vše prožívat s klidem a vyrovnaně, ať už jde o situace povzbudivé, náročné nebo všechny ostatní na škále mezi nimi. Jsme-li v důsledku stresu staženi, bolest se jen zhoršuje. Svým pacientům říkávám: „ Když už prožíváte peklo, zkuste aspoň relaxovat, protože když se uvolníte, přinejmenším tím zmírníte utrpení.“ A když si naopak připadáte jako v nebi – a bude to stále častěji – vychutnejte si každou minutu a buďte vděční za svou vysokou citlivost.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ První česnek vypěstovali kdysi dávno v Mongolsku. Od té doby se rozšířil do celého světa, stal se starověkou posvátnou rostlinou, posiloval antické vojáky v boji a egyptští dělníci si jeho prostřednictvím zvyšovali vitalitu. Hippokrat ho doporučoval proti zahlenění, střevním parazitům či stárnutí, údajně působil i proti moru. A naštěstí ho známe i my 🙂 . Více v článku POCTA ČESNEKU.
St 10. července 2024
֍ KRÁTCE O MUZIKOTERAPII: Kdysi u nás na toto téma přednášel skvělý německý odborník Christoph Schwabe. Muzikoterapii lze rozdělit na receptivní a expresivní. Při receptivní muzikoterapii člověk hudbu poslouchá, uvědomuje si ji a vnímá své tělesné a duševní pocity. Jeho pozornost se pohybuje v trojúhelníku hudba, mysl a tělo. Při expresivní muzikoterapii dotyčný vyjadřuje své pocity zpěvem, hudbou, různými zvuky nebo nástroji. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ JSME DUŠE TRPÍCÍ ALZHEIMEROVOU CHOROBOU
Skutečnost, že je Země stále naživu, je něco výjimečného, stejně jako to, že jsme naživu my lidé – to je zázrak! Půda, jídlo, voda, vzduch… vše je otrávené a my přesto stále žijeme!
V současné době člověk připomíná někoho, kdo onemocněl Alzheimerovou chorobou. Tak hluboko jsme zapomněli, dokonce jsme zapomněli, že jsme zapomněli. Zapomněli jsme a ani si nevzpomínáme, co si nepamatujeme.
Ale být člověkem také znamená, že zde chceme vědomě či podvědomě být. Země i my lidé žijeme v poněkud zvláštních podmínkách – ale žijeme! Naše existence má takovou hodnotu, že si to vůbec nedovedeme představit. Lidstvo se tolikrát ocitlo před zánikem. A vždy existovali lidé a bytosti, které se postarali o to, aby k tomu nedošlo. Vždy se nám dostala velká podpora z jemnějších světů – jen stěží si dokážeme představit, jak velkou podporu dostáváme. Jejich trpělivost musí být obrovská a jsou stále tady.
Vesmír neplýtvá energií. Má-li pocit, že stojí za to investovat tolik energie do lidstva, pak to něco znamená. Nedokážeme pochopit, jak důležité a jedinečné lidstvo je. Jsme více než jen duše, postižené Alzheimerovou chorobou! Ve skutečnosti bychom měli být strážci Země, trošku jsme zaspali – ale právě se probouzíme!
(Zdroj: Christina von Dreien, Erding, 2018)
֍ Kdo má dispozice k tvorbě KŘEČOVÝCH ŽIL, měl by raději chodit než stát, ležet než sedět a při každé příležitosti dávat nohy do výšky. Prevencí proti vzniku křečových žil je vitamin E (semena, avokádo, ořechy) a rutin (pohanka) a dostatek vody v těle. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 9. července 2024
֍ TOK LYMFY povzbudí masáž rukou nebo masážní rukavicí od chodidel až ke krku směrem k srdci. Rukavici namočte do vody s citronem nebo jablečným octem. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ MŮŽE ČAJ UKLIDNIT?
Nálev z čajovníku obsahuje aminokyselinu theanin. Té někteří odborníci připisují četné pozitivní účinky včetně uklidňujících. Nejvíce této látky je v zelených čajích, jen o málo méně je jí v bílých a černých čajích a skoro žádný v čajích pu-erh. Důležitý je poměr theaninu a budivě působícího kofeinu. Černé čaje obsahují více kofeinu než zelené, proto nejvíce zklidní zelené čaje, ale ani ty bych na noc raději nepil. Znamená to, že je zelený čaj nejlepší? Jak pro koho, viz následující přehled.
- Zelený čaj: Má mírně budivý efekt, ochlazuje, je vhodnější pro mladší lidi a za teplého počasí.
- Černý čaj: Více povzbudí, zahřeje, je vhodnější pro starší lidi a za chladného počasí.
- Zajímavost: Sice málo, ale přece jen nějaký theanin se najde i v houbách včetně hřibů.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ CHUA TCHUO (110?−208? n.l.)
Slavný staročínský lékař, představitel taoistické tradice čínské medicíny. Vedle tradičních léčebných metod proslul zejména tím, že jako první známý lékař v dějinách čínské medicíny prováděl chirurgické zákroky na vnitřnostech s použitím celkové anestezie. Pacienty uspával vinným odvarem jednoho druhu konopí. Velký důraz kladl na zdravotní cvičení jako prevenci onemocnění. V životopisech se o něm uvádí, že žil 97 let a i ve vysokém věku měl stále svěží vzhled mladíka.
Tradice mu připisuje autorství dodnes v různých variacích prováděné zdravotní sestavy (wu-čchin-si), představení pěti zvířat, ačkoli cvičení tohoto typu existovala mnohem dříve. Chua Tchuo bývá uváděn i jako domnělý autor dvou zachovaných lékařských děl, přestože podle historických zápisů bylo jeho dílo zničeno.
Věhlas mimořádné profesní schopnosti se nakonec staly Chua Tchuovi osudnými. Dokázal totiž ulevit od nesnesitelných chronických bolestí hlavy i tehdejšímu panovníkovi, krutovládci Cchao Chaaovi, a když mu už nechtěl být stále k dispozici a odmítl se k němu vrátit, nechal jej tyran popravit. ((Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
֍ V červenci je nejvíce zatížen KREVNÍ OBĚH. Krevní oběh zlepšuje petržel – kořen vařte pět minut, přidejte zelenou nať a hned odstavte, nechte 15 minut odstát. Pijte dva až tři šálky denně. Na krevní oběh nepříznivě působí „rozhozená“ psychika a také další faktory, jako například nevhodná strava, oslabení sleziny, nadměrná ztráta krve nebo nedostatek spánku. Za problémy se může skrývat často také zablokovaná krční páteř (což je nejužší místo, kterým protékají tělní tekutiny). Více o podpoře krevního oběhu se dozvíte v článku Orgány během roku: V červenci podpořte krevní oběh.
Po 8. července 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Miluji tě. Děkuji ti.“
Modlitba Ho´oponopono
֍ ČÍM NIŽŠÍ JE VĚDOMÍ ČLOVĚKA, TÍM ČERNĚJI VIDÍ SVĚT
Sexualita, peníze i cokoli dalšího spočívají především v úhlu pohledu. V žádném z těchto případů nelze říci, co jsou vlastně samy o sobě. Nelze je vyjímat z pole porozumění, které odpovídá příslušné úrovni vědomí. Pokud člověk nebo učení vyjadřuje postoje, přesvědčení nebo názory, brzy zjistíme, že jde pouze o stanoviska. O podstatě samotné se nehovoří, pouze o tom, jak to onen člověk vidí (vnímání). A jak to daný člověk vidí, je vyjádřením jeho úrovně vědomí, stupně uvědomování si pravdy. Čím nižší je jeho pohled, tím bude na jakékoli lidské chování pohlížet negativněji.
Na vše lze pohlížet jako na „špatné, protože spodní úsek stupnice vědomí je nekonečným „očerňováním“, snižováním života ve všech jeho projevech. V této úrovni je možné „shazovat“ všechny úmysly člověka, jeho popudy, biologický stav, psychologický stav, dokonce i jeho duchovní ambice a touhu být duchovním hledajícím lze zpochybňovat a srážet. Jistě se najdou skeptici, kteří se tomu všemu budou vysmívat.
Vymanit se z toho můžeme tak, že jasně pochopíme, že ve světě se dějí jevy, že existuje samotný život, že lidská přirozenost je taková, jaká je, a že existuje způsob, jak se na to vše dívat, a ten závisí na úrovni vědomí a odráží ji v sobě. Nemluvím o tom, co je „venku“ – mluvím o úrovni vědomí. Vlastně o světě jako takovém nemluvím vůbec (jde o jeho vnímání, ne o jeho „podstatu“).
(Zdroj: Léčení a uzdravení – David R. Hawkins, M.D., PH.D.)
֍ „Při praktikování tchaj-ťi čchüan (taijiquan) a meditaci se plně soustředíme na záměr uvolnění duševního a fyzického napětí,“ říká ve svém článku Bob Bacher (Fang-sung – uvolnění).
Pá 28. června 2024
֍ Inspirace na víkend: OČEKAVÁNÍ A SPOKOJENOST
Naše spokojenost závisí na míře naplnění našich očekávání. Osvoboďme se z pasti vlastních očekávání. Nikdo neví předem, jak vše dopadne a jestli je to doopravdy dobré. (Zdroj: Lucie Ernestová | Pro radost a inspiraci (lucieernestova.cz))
֍ Hýbejte se, prospěje jakýkoliv POHYB. Choďte na procházky. Pokožka na čerstvém vzduchu zkrásní. Na sluníčku si tělo začne vyrábět vitamin D. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Jak jste na tom se stavem KRČNÍ PÁTEŘE A KRKU? Zkuste jednoduchý test. Opatrně začněte otáčet hlavou doleva-doprava-doleva, přičemž ramena, krk a záda jsou v klidu, lopatky jsou u sebe, hlava rovně, jako byste byli „v pozoru“.
Slyšíte praskání či „chrastění“ v krku? Pokud ano, vězte, že pokud zatím bolestmi netrpíte, za pár let se bohužel téměř jistě objeví. Budete mít stažený krk i svaly, důsledkem je pak migréna, vysoký krevní tlak, bolestni hrudníku a zad. Zmíněné „chrastění“ nebo jiné podobné zvuky jsou dokladem toho, že se v kostech začínají ukládat soli, mezikloubní maz je doslova vysušený, cévy jsou zanesené toxiny a začínají se v nich ukládat také soli a cholesterol. Cévy a kosti začnou vápenatět ukládáním vápníku do cholesterolových plátů – tedy začnou doslova kamenět. Zpočátku neucítíte nic, ale za 20-30 let se člověk může stát absolutně sklerotickým a navíc i nehybným. Nejlepší léčbou je proto – prevence! A s tou je nelepší začít co nejdříve.
(Zdroj: MUDr. Jan Miklánek – Bolesti hlavy a zad (Meduňka 8/2013)
֍ CHOU-TCHIEN – „postkosmos“, „ponebesí“
Pojem staročínské kosmologie a taoistické filozofie. Objevuje se už v Knize proměn (I-ťing) a označuje jevový vesmír, tedy stav po vzniku vesmíru, jako protiklad k prekosmu, stavu před vznikem bytí.
V taoistických praktikách hledání nesmrtelnosti se rozlišují nekosmické a postkosmické tři formy tělesné životní síly: esence (ťing), vitální síla (čchi) a duch (šen).Postkosmické, čili ty, které v průběhu života vznikají a permanentně se doplňují z trávené potravy a vdechovaného vzduchu, je třeba příslušnými postupy transmutovat do jejich primární nekosmické kvality. Tímto reverzním postupem z postkosmického do prekosmického stadia se následně dosahuje návratu duch do původní prázdnoty a jeho konečného splynutí s tao. (Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
Čt 27. června 2024
֍ CHODIDLO nese váhu celého těla. Zkontrolujte, zda dáváte při chůzi nohu rovně a nestáčíte ji dovnitř. Váhu těla přenášejte na vnější část chodila. Máte-li ploché nohy, zkuste následující cvik: ohýbejte, natahujte prsty na nohou, kružte jimi. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Překyselený organismus má nadměrnou spotřebu VÁPNÍKU, a proto si jej bere ze zubů a kostí, což nevratně vede k osteoporóze. Příznakem nedostatku vápníku jsou tenké vlasy a měkké nehty – jezte mandle, tmavě zelenou listovou zeleninu a rybí tuk. Jeho zdrojem je losos, pstruh, makrela, sardinky a další tučné ryby. BROKOLICE má tolik vápníku jako mléko, dvakrát více vitaminu C, šestnáctkrát více vitaminu A a o třetinu více bílkovin než květák. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ SEDM TAOISTICKÝCH MISTRŮ je dílo neznámého čínského autora, jenž vylíčil příběh šesti mužů a jedné ženy, kteří podstupují mnohé útrapy na cestě k nalezení vlastní duchovní podstaty. Tyto postavy a jejich mistr Wang Čung-jang jsou skutečné historické osobnosti z období dynastií Jižní Sung (1127−1279) a Jüan (1279−1368). Těchto „sedm statečných“ otevírá cestu k tříbení mysli a těla nejen sobě, ale všem čtenářům, kteří jejich putování mohou využít jako zamyšlení se nad vlastním životem se všemi jeho klady a zápory.
St 26. června 2024
֍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ posílíte dostatkem tekutin, aby se odplavily bakterie a dráždivé látky, které se v něm usazují. Na ochablost močového měchýře pomáhá teplá sedací koupel, uvolní svalstvo a podpoří prokrvení. udělejte si půl litru bylinkového čaje (heřkámen, měsíček, tymián) – polovinu přidejte do sedací koupele a druhou polovinu vypijte. Při infekci močových cest pomůže odvar z ječných krup – lžíci krup vařte v litru vody asi hodinu, přeceďte a ochuťte šťávou z citronu a medem. Na posílení meridiánu močového měchýře vyzkoušejte následující cvik:
Sedněte si na zem, natáhněte dolní končetiny, předkloňte se z boků (s hlavou skloněnou) a chytněte se shora za chodidla (kolena nechte v protažení). Setrvejte v krajní pozici a případnou bolest prodýchávejte. Prociťujte svaly/dráhu podél páteře a na zadní straně dolních končetin. Pozn.: Pokud nedosáhnete až na chodidla, uchopte se za kotníky nebo bérce, v závislosti na tom, kam dosáhnete, a opět prodýchávejte.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní, Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ STRATEGIE, JAK SE ZBAVIT PŘEVZATÉHO STRESU A CIZÍCH EMOCÍ?
Judith Orloff uvádí ve své knize několik základních strategií, které můžete použít, budete-li mít pocit, že přejímáte stres a symptomy druhých a potřebujete uvolnit negativní energii.
1. Položte si otázku: Je tento symptom nebo emoce moje, nebo cizí? Signálem, že přejímáte energii někoho jiného, bývá náhlá změna nálady nebo tělesných pocitů v přítomnosti jiného člověka. Pokud jste před setkáním s ním nepociťovali úzkost, depresi, vyčerpání ani nevolnost, pak je původcem nepříjemných pocitů alespoň částečně někdo jiný. Když nepříjemné pocit odezní, jakmile se vzdálíte, s největší pravděpodobností nebyly vaše!
Vysoce citliví lidé jsou náchylnější k přejímání emočních nebo fyzických bolestí či nepříjemných stavů, které sami nemají zpracované. Vyřešíte-li problémy, které stojí za těmito pocity, bude méně pravděpodobné, že byste přejímali obdobné symptomy druhých.
2. Dýchejte: Když vás zaplaví negativní pocity či myšlenky, ihned se zaměřte na svůj dech a několik minut jej sledujte. Pomalu a zhluboka se nadechujte a vydechujte a nechte nepříjemnou energii odplynout. Dýchání odvádí negativní energii pryč z těla.
3. Vzdalte se od rušivých podnětů: Odstupte od předpokládaného zdroje nepříjemné energie alespoň o šest metrů. Sledujte, zda pocítíte úlevu. Je v pořádku laskavě odmítnout některé energie. Když si dovolíte změnit místo, chráníte tím sebe.
Vysoce citliví lidé se často dostávají do nepříjemných společenských situací, v nichž jsou zahlceni příliš intenzivními smyslovými podněty. Pokud se vám to stane, rozhodně si udělejte přestávku a zkuste načerpat novou sílu. Když se pak rozhodnete do společnosti vrátit, budete mnohem klidnější.
4. Omezte fyzický kontakt, nemusíte druhé objímat: Energie se přenáší pohledem a dotykem. Pokud se v něčí přítomnosti cítíte nepříjemně, omezte oční a fyzický kontakt včetně objetí a podání rukou. Když obejmete blízkého člověka, který je rozrušený, může to být sice prospěšné pro vás oba, ale pokud se bojíte, abyste na sebe nepřevzali jeho stres, ujistěte se, že objetí je pouze krátké. Můžete mu posílat lásku na dálku.
Zapamatujte si, že máte vždy možnost se rozhodnout, o jaký druh fyzického kontaktu máte zájem.
5. Detoxikace ve vodě: Rychlým způsobem, jak rozpustit stres a citové bolesti, je ponořit se do vody. Léčivé soli do koupele působí blahodárně, dodávají tělu hořčík, který má uklidňující vlastnosti. Do koupele můžete přidat i kapku uklidňujícího levandulového esenciálního oleje. Nejlepším balzámem pro citlivé osoby je koupel v přírodních minerálních pramenech, protože očišťuje a léčí od všech bolestí.
6. Nastavte si limity a hranice: Chcete-li se cítit dobře, musíte druhým lidem nastavit hranice. Pokud vás někdo vysává, nebuďte jako rohožka. Určete si, kolik času chcete takovému člověku věnovat. Jednoduše stačí říct: „Ne.“ Změna vzorců komunikace s lidmi, kteří nás znají, může být dlouhodobější proces, nicméně laskavé, avšak pevné vymezení hranic vás ochrání před energetickými upíry.
7. Představujte si, jak přestřiháváte šňůru spojující vás s druhým člověkem: Máte-li pocit, že jste příliš napojeni na něčí nepříjemný fyzický či emoční stav, vizualizujte si světelnou šňůru vycházející z vašeho břicha do břicha druhého člověka a pak vyslovte laskavý záměr přestřihnout tuto šňůru. Neznamená to, že byste zcela ukončili spojení s daným člověkem – zbavujete se pouze jeho nevítané energie.
8. Plánujte si čas strávený o samotě na obnovu sil: Vysoce citliví lidé potřebují čas o samotě na obnovu sil. Pokud jste na sebe nechtěně převzali cizí energii, najděte si pro sebe chvilku klidu, abyste se dostali zpět do rovnováhy. Je důležité vnímat svou energii a nebýt obklopen lidmi.
9. Jděte do přírody a praktikujte techniku spojení se zemí: Pobyt ve svěžím, čistém prostředí plném zeleně nebo u vody očišťuje od negativity. Země podporuje léčení. Zkuste si lehnout na louku a celým tělem přijímejte její energii. Technika spojení se zemí spočívá v tom, že chodíte bosky a chodidly vnímáte sílu energie země. Vnímejte léčivou energii země, která prochází chodidly a uzemňuje vás.
Je velice důležité udělat si alespoň jednou ročně očistné období, kdy se stáhnete do ústraní. Jde o plánovanou dovolenou v přírodě nebo na klidném místě, kde se můžete zcela uvolnit a zregenerovat.
10. Dopřejte si dostatek spánku i posilující odpočinek přes den: Spánek působí na tělo i duši vysoce citlivého člověka jako léčivý balzám. Zklidňuje nervovou soustavu. Když jsou citliví lidé unavení, jsou náchylnější k přejímání stresu a symptomů od druhých. Proto je dostatek spánku tak důležitý. Pociťujete-li velký stres, naplánujte si více spánku, a pokud můžete, zdřímněte si na chvilku i během dne.
Před spaním je důležité vyhradit si čas na zklidnění. Pomalý přechod ke spánku beze spěchu je pro vysoce citlivé osoby obzvláště zdravý. Ideální je také pomalé probouzení, a nikoli překotné vstávání.
11. Odpočiňte si od online světa: Vysoce citliví lidé si potřebují pravidelně odpočinout od technologií, které je zahrnují přemírou informací. Online média vyvolávají emoce a mohou narušit usínání. Je velmi snadné přejímat energii z virtuálního světa, proto byste se měli odreagovávat v přírodě, meditací nebo jinými offline činnostmi, které vám pomohou regenerovat.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ Pijte ZELENÝ ČAJ, obsahuje katechiny, které na sebe vážou škodliviny, odvádějí je z těla. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 25. června 2024
֍ SIEN-TCHIEN – „prekosmos“, „prekosmický, přednebeský“
Pojem čínské filozofie a taoismu. Podle některých koncepcí označuje stav před vznikem jevového vesmíru, kdy existuje v ještě neprojevené podobě jenom prvopočáteční čchi. Je to jakoby latentní podoba budoucího zjeveného světa, který se začne formovat do tvarů v následujícím tzv. postkosmickém stadiu. (Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
֍ TRÉNINK ROVNOVÁHY: STOJ NA JEDNÉ NOZE
Stání na jedné noze je tréninkem rovnováhy a síly, kterému byste se měli věnovat pravidelně každý den. Můžete si vyzkoušet dvě varianty tohoto stoje. Výchozí je vždy stoj spatný.
První varianta je celkově snazší. Snižte těžiště do pravé nohy, lehce pokrčte koleno stojné nohy, levou nohu pokrčte a zvedněte co nejvýše. Zároveň zvedněte levou ruku tak, aby směřovala nahoru a byla v prodlužení trupu (nezapomeňte uvolnit rameno). Pravá ruka zůstává dole u stehna (dlaň namiřte k zemi, zvýší to vaši stabilitu). Pro začátek zkuste vydržet minutu… horní hranice stání není stanovena 😀 . Poté nohy a ruce vystřídejte. P.S. Lehčí provedení tohoto cviku (kdy si koleno přidržujete rukama) vidíte na obrázku.
Ve druhé variantě snižte těžiště pravé nohy, lehce pokrčte koleno a uvolněte třísla. Pokrčte levou nohu vzad a chytněte se oběma rukama za chodidlo (prsty podepírají nárt, palce jsou na plosce nohy). Kolena se snažte držet vedle sebe, tělo vzpřímeně, ramena uvolněná. Oběma palci stlačujte nebo masírujte bod jung-čchüan (první bod na dráze ledvin – bod je umístěný cca v první třetině chodidla mezi polštářky). Vydržte co nejdéle (alespoň deset nádechů a výdechů). Poté vyměňte nohy.
Tento cvik:
- procvičuje rovnováhu/stabilitu
- protahuje stehenní a kyčlo-bedro-stehenní sval
- stimuluje první bod na dráze ledvin, což přináší radost do života, jde také o bod první pomoci při poruše vědomí, ztrátě vědomí, nervovém otřesu, neuralgii a hysterii (zároveň působí jako prevence těchto poruch)
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ Za jeden den projde ledvinami až 2000 litrů krve, ze které ledviny filtrují vodu a jedovatou močovinou z jater. Jezte třešně. Obsahují draslík, který podporuje vylučování kyseliny močové. Dodržujte PITNÝ REŽIM. Kromě vylučování močí ztrácí tělo asi půl litru vody také dýcháním a pocením. Pijte po celý den, pomalu a po menších doušcích. Udělejte si voňavý a osvěžující macerát: lístky meduňky, máty nebo květy bezinky dejte do džbánu a zalijte studenou vodou. Nechte stát do druhého dne. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Po 24. června 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Potřeba uctívání může být uspokojena oddaností Bohu, lásce a pravdě – nebo modloslužbou destruktivním idolům. Potřeba vztahu k jiným může být uspokojena láskou a přátelstvím – nebo závislostí, sadismem, masochismem a destruktivitou. Potřeba jednoty a zakořeněnosti může být uspokojena solidaritou, bratrstvím, láskou a mystickými zážitky – ale také opilstvím, závislostí na drogách nebo odosobněním. Potřeba výkonu může být uspokojena láskou a produktivní prací – nebo také sadismem a destruktivitou. Potřeba podnětů a vzrušení může být uspokojena produktivním zájmem o lidi, přírodu, umění a myšlenky – nebo dychtivou honbou za stále novými zábavami.“
Erich Fromm (1900–1980); německý a americký psycholog a humanistický filosof a sociolog
Foto: Darja Ždanová
֍ Několik TIPŮ PRO ZDRAVÍ:
- Třete si ušní boltec nebo malíček, končí tam meridiány srdce.
- Potřebujete se dobře vyspat? Vypijte před spaním šálek heřmánkového čaje – funguje jako mírné sedativum.
- Doplňte si vitamin C – klíčový antioxidant pro podporu imunitního systému.
- Pramenitá voda nebo voda z léčivých pramenů v sobě nese velké množství životadárných informací, je to tekutý lék. Zlepšete své zdraví pitím kvalitní vody.
- Největší odměnou je pochvala. Už jste dnes někoho pochválili? Nemáte-li koho, pochvalte sebe.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Charakteristický spirálovitý pohyb tchaj-ťi čchün, známý jako chan-s´-kung (chansigong), uvolňuje malé i velké klouby a zvyšuje rozsah pohybu. Klíčem ke správnému navíjení hedvábí je spojitý pohyb celého těla vycházející ze středu, tzv. tan-tchienu (dantianu), a spojení se zemí, tj. pruživá síla (pcheng ťing /peng jing/). Jde o cvičení obzvláště příznivé pro lidi, kteří se zotavují z fyzických nemocí či zranění. Více o tomto spirálovitém pohybu se dozvíte v článku NAVÍJENÍ HEDVÁBÍ.
Pá 14. června 2024
֍ Jak posílit HORKOU ENERGII JANG a jak CHLADNOU ENERGII JIN
Asi první, co člověka napadne, je potrava. To má ale úskalí, např. horké potraviny bývají často dráždivé a těžce stravitelné. Pojďme se místo toho zabývat cvičeními.
- Kdy posilovat horkou energii jang: za chladného počasí, ve vyšším věku, při nadměrné pasivitě a pocitech chladu
- Kdy posilovat chladnou energii jin: za horkého počasí, při předrážděnosti a sklonu k horkým emocím, jako je hněv
- Jak posilovat horkou energii jang: praktikovat aktivní cvičení, např. čchi-kung nebo hathajógu vstoje dopoledne po východu slunce, v poledne nebo brzy odpoledne, kdy je jang v přírodě nejsilnější
- Jak posilovat chladnou energii jin: vhodná jsou zejména meditační cvičení, relaxace nebo cvičení vleže. Ty lze praktikovat kdykoliv, nejvíce posílí jin večer a v noci.
Jižní národy mívají kolem letního poledne siestu, lidé v té době odpočívají. Aktivní cvičení je lépe praktikovat brzy ráno nebo večer po západu slunce.
Poznámky
– Pokročilí si dokáží vybavit slunce nebo horké hvězdy, a posilovat tak jang kdykoliv. Představa měsíce naopak posiluje jin.
– Mnozí mistři doporučují praktikovat jógu nebo čchi-kung v době kolem východu slunce, kdy se jang a jin dostávají do rovnováhy.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ ŠEN (SHEN) – „DUCH“, „VĚDOMÍ“
V taoistické kosmogonii a potažmo vnitřní alchymii jde o nejsubtilnější a prvotní z tvořivé trojice duch, síla (čchi) a esence (ťing), duchovní oživující kosmický agens. V posloupnosti vzniku světa se jakožto primární duch vynořuje v tzv. nekosmické podobě z prázdnoty tao a posléze zhutňuje do síly čchi a do esence ťing, aby ve své postkosmické podobě formovaly „desetitisíce věcí“, všechny existující jevy a věci; esence jim dává tvar, čchi energii a duch spirituální jiskru. V člověku duch šen tvoří jeho vědomí, psychiku, ovšem rovněž v postkosmické podobě, jakožto poznávající duch. Ve vnitřní alchymii spočívá její základní proces v reverzním transmutování esence na čchi a čchi na ducha, a to z postkosmické (postnatální) do nekosmické (prenatální) podoby. V posledním stadiu zůstává již jen duch, který se následně transformuje z jinové kvality, kdy ještě něco vnímá, do jangového primárního ducha, jenž splyne s prázdnotou tao, kde neexistují hranice, jevy, čas ani prostor. (Zdroj: Malá encyklopenie taoismu – Vladimír Ando)
֍ NEPOSLUŠNOST LÁSKY: Jsme-li spojeni se svým srdcem a s láskou, byť momentálně žijeme ve společenských a politických poměrech, které se nás snaží tlačit opačným směrem, pak se může stát, že podle principu „neposlušnosti lásky“ musíme někdy dělat „věci“, s nimiž resonujeme a jež jsou pro nás autentické, i když je politici a část obyvatelstva nemohou pochopit ani podpořit. Vyžaduje to sice odvahu, stojí to však za to, vždyť vytváříme cenný základy pro ty, kteří budou následovat. (Zdroj: Neposlušnost lásky – Christina von Dreien)
Čt 13. června 2024
֍ ŽVÝKACÍ SVAL, KMENOVÉ BUŇKY A DÝCHANÍ
Theodore Belfor byl jedním ze zubařů, kteří měli silný názor na to, jak lidé přišli o schopnost dýchat. „Úzký oblouk, stěsnání zubů, ustupující sanice – velmi typické.“ Na škole ho také učili, že podíl kostní hmoty (stejně jako velikost plic) se po třicítce jen snižuje. U žen je to výraznější než u mužů. Do šedesáti let ztratí více než třetinu své kostní hmoty. Zdravá strava a dostatek pohybu mohou úbytek kostní hmoty oddálit, ale zastavit ho nemůže nic. Tyto změna jsou nejvíce patrné v obličeji. Povislá kůže, kruhy pod očima, prázdný pohled a nažloutlé tváře – to vše je v důsledku úbytku kostí. Obličejové svaly ztrácejí oporu a klesají dolů.
Theodore Belfor desítky let experimentoval a pročítal případové studie. Na vlastní oči viděl, jak tváře a ústa jeho pacientů s věkem mládly. Nakonec dospěl k závěru, že postoj konvenční vědy vůči úbytku kostní hmoty je – dle jeho vlastních slov – „jen snůška sraček“.
Pokud stiskneme zuby, ucítíme tlak od čelistí až po uši, jde o sval žvýkací. V poměru ke své váze je to nejsilnější sval v těle a dovede vyvinout tlak na stoličky o síle až devadesát kilogramů. Na lebce se nachází také síť puklin a vystouplých struktur, jimž se říká lebeční švy, které se v průběhu života roztahují a umožní její nárůst až na dvojnásobek. Uvnitř lebečních švů tvoří tělo takzvané kmenové buňky, beztvaré mezery, jež mění formu a stávají se tkáněmi a kostmi podle toho, co zrovna potřebujeme. Kmenové buňky najdou uplatnění v celém těle. Jsou maltou, jež drží lebeční švy pohromadě a jež vytváří novou kostní hmotu úst a obličeje.
Kost zvaná maxilla, která tvoří střed naší tváře, je na rozdíl od jiných kostí vysoce plastická. Může se přetvořit a zhoustnout i v sedmdesáti letech a možná ještě později. Komukoliv může narůst kost v jakémkoliv věku. Jediné, co k tomu potřebujeme, jsou kmenové buňky. Když plně zapojíme velký sval žvýkací opakovaným stisknutím stoliček, dáme kmenovým buňkám signál, aby vytvořily více kostní hmoty v maxille.
ŽVÝKAT. Čím více budeme kousat, tím více kmenových buněk se uvolní, tím větší hustoty a růstu kostí dosáhneme, tím mladší budeme vypadat a tím lépe budeme dýchat.
Zkuste správné držení těla, tvrdou, přirozenou stravu a žvýkačky a několik hodin denně žvýkejte, namáhejte žvýkací svaly a budete překvapeni, jaké výsledky to přinese.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
֍ HÝBEJTE SE: Nejzdravější proti mozkovým příhodám, depresím, infarktům a artróze je třicetiminutová rychlejší chůze bez zastavení. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Horké letní dny představují zátěž pro organismus. Často jsme unavení, malátní, bez energie… doplnit „štávu“ nám může pomoci dostatek ovoce a zeleniny, případně jejich kombinace s luštěninami, které nás více zasytí. V článku LEHKÉ LETNÍ SALÁTY jsme pro vás připravili několik rychlých, osvěžujících a věříme, že i chutných tipů na lehké letní obědy, večeře či svačinky. Dotvořit si je můžete podle svých oblíbených ingrediencí nebo fantazie. Přejeme vám hravé tvoření a hlavně dobrou chuť!
St 12. června 2024
֍ Co od POLITIKY očekávat (NE)MŮŽEME
Změnu směrem k pozitivnímu od současné politiky očekávat nemůžeme. Politici ji vůbec provést nemohou, neboť se všichni pohybují v globálním systému, který svobodné a mírové soužití lidí naprosto nemá v úmyslu, bez ohledu na to, jaký politický systém je v konkrétní zemi v danou chvíli oficiálně nastolen.
Samozřejmě, že všude existují i ojedinělí politici, kteří to myslí upřímně a chtějí se zasadit pro to pozitivní. V současném systému se však zatím nemohou prosadit… bohužel v politice je také spousta těch, kteří jsou všechno možné, jen ne žádní lidumilové, a kteří to s obyvatelstvem vůbec nemyslí dobře. Ti budou sledovat své plány dále, až za hranu, dokud se jejich systém zcela nezhroutí. Proto nám příliš nepomůže, reagujeme-li na systém pocity, jakými jsou strach, bezmocnost, rezignace, hněv nebo odsuzování, jelikož tím ho nepřímo energeticky ještě posilujeme. Mnohem účinnější je, jestliže své vědomí nasměrujeme k dobru a souběžně s přibližujícím se rozpadem současného negativního systému zaměříme nyní svoji energii na budování nového pozitivního řádu.
Je však důležité, abychom si co nejjasněji uvědomili, jaké jsou to vůbec systémy (politické, ekonomické, vědecké, náboženské aj.), v nich momentálně žijeme. Pouze tehdy, když tyto systémy prohlédneme, zabráníme tomu, abychom jimi byli nevědomky manipulováni. Každý z nás by si proto měl sám jasně stanovit, do jaké míry schvaluje či neschvaluje plány a činy těch, kteří jsou u moci. A následně by se každý sám měl rozhodnout, do jaké míry se jich bude, či nebude účastnit na fyzické úrovni.
Někdy vyžaduje odvahu tyto vládnoucí struktury nenásilně a láskyplně neposlouchat, a nepodřizovat se jim. Nejsme bezmocní… politici nad námi mají moc jenom tehdy, když jim to umožníme.
(Zdroj: Neposlušnost lásky – Christina von Dreien)
֍ Lidské tělo funguje jako celek a všechny části našeho bytí se vzájemně ovlivňují a doplňují. PSYCHIKA má na naše zdraví velký vliv. Snažte se vyhýbat konfliktům a hádkám, choďte často do přírody, dopřejte si nějaký kulturní zážitek. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ K harmonizaci meridiánu srdce je možné použít bod HT7, nazývaný také BRÁNA DUCHA, který se nachází na zápěstní rýze, na malíkové straně. Zde pohmatem najdeme kost, která připomíná zrnko hrášku, což je místo bodu. Jedná se o sedativní bod a bod pramene dráhy. Má mnoho účinků, např. zklidňuje, uvolňuje a podporuje čchi srdce. Stimuluje a vyživuje srdeční krev, zmírňuje bolesti u srdce. Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Zklidňuje mysl a je nejdůležitějším bodem duševních chorob, zejména deprese. Léčí chronickou nespavost. Bod můžeme masírovat vhodnou směsí éterických olejů pomocí palce jedné ruky kdykoliv během dne. (Zdroj: Aromaterapie ELEMENT OHEŇ – Mgr. Petra Strmisková, časopis Sféra 5–6/2024)
Út 11. června 2024
֍ ZKUSIL(A) JSEM VŠECHNO… OPRAVDU?!
V ordinaci často slýchám: „Pane doktore, zkusil(a) jsem všechno, a nic nefunguje!“ Zkusil ten dotyčný ale opravdu všechno, Na to mi lidé vyjmenují seznam absolvovaných procedur od klasické až po celostní medicínu, z nichž mnohé vlastně pracují také s „léky“, i když v jiné podobě, protože jde o byliny, vitaminy, akupunkturu, dodržování určitého výživového stylu atd. V čem je to stejné? V tom, že léky západní medicíny nevyžadují skutečnou vnitřní změnu, a stejné to je s přípravky a postupy z druhé skupiny. Obojí „pouze“ kompenzuje vzniklou vnitřní nerovnováhu, ale nejde to k podstatě. Ta tkví v pochopení, kým vlastně jsme a co všechno vytváří projev zdraví a nemoci. Tím se dostáváme zpět na začátek, k otázce, kým doopravdy jsme a co nás neustále vyvádí z rovnováhy. (Zdroj: Rozhodni se být zdráv – Jan Vojáček)
֍ Při problémech se zažíváním, včetně nadýmání a žaludčních potíží, zkuste kopr. KOPR podporuje tvrobu žaludečních šťáv, tím celkově zlepšuje trávení. Velmi účinné je žvýkání semen kopru, která kromě zlepšení trávení také ovoní dech (pohlcují pachy). (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ „RUKA KRÁSNÉ DÁMY“ a „SVĚŠENÝ LOKET“
Hlavní technikou profesora Čeng Man-čchinga při uvolňování paže byla „ruka krásné dámy“ a „svěšený loket“. Zápěstí by mělo být měkce zaoblené, a ne ostře ohnuté nebo ztuhlé, aby umožňovalo čchi proudit až do konečků prstů. Když je v zápěstí napětí nebo tvrdá síla, je ztuhlé a „zlomené“ – ne měkce oblé. „Ruka krásné dámy“ velmi úzce souvisí s principem nečinění, protože když něco „děláme“ – manipulujeme, tlačíme nebo se něčemu bráníme – způsobuje to, že je zápěstí napjaté a „zlomené“. V tchaj-ťi mají být ruka a zápěstí pouhými kanály pro proudění vnitřní energie a nemají přidávat žádnou další sílu.
„Ruka krásné dámy“ je první branou čchi. Ačkoli posloupnost cesty „devíti branami“ není přísně lineární, „ruka krásné dámy“ bývá prvním krokem na cestě tchaj-ťi čchüan.
Druhou branou je „svěšený loket“. Představa, že je loket svěšený a těžký, zbavuje kritickou oblast ramenního kloubu síly a napětí. Při používání tvrdé, vnější síly je ruka těžká a loket lehký. Měkká vnitřní energie se projevuje obráceně – lehká ruka a těžký loket. První dvě brány se otevřou jedině prostřednictvím trpělivého a vytrvalého cvičení těchto dvou principů. Tím se umožní uvolnění ramen, a teprve poté se žák může stát tchaj-ťi bojovníkem.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
Po 10. června 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Naše myšlenky nás utváření, stáváme se tím, na co myslíme. Když je mysl čistá, radost ji provází jako stín, který nikdy neodejde.“
Siddhártha Gautama zvaný Buddha (cca 564/3–484/3 př. n. l.); princ královského rodu Šákjů, který dosáhl osvícení/probuzení, zakladatel buddhismu
֍ V rámci praxe čchi-kungu (qigongu) můžeme rozdělit cvičení do dvou hlavních stádií. První je FÁZE UČENÍ FA (fa) a druhá fáze je DOSAŽENÍ KUNG (gong). Co přesně si pod těmito pojmy můžeme představit, se dočtete v článku nazvaném FA VERSUS KUNG.
֍ Dbejte na ústní hygienu – ZÁNĚTLIVÁ onemocnění DÁSNÍ negativně ovlivňují slinivku, srdce a cévy. Lidé, kteří trpí záněty dásní, jsou dvakrát více ohrožení infarktem. Nejčastější doba infarktů nastává ráno mezi osmou a devátou, nejrizikovější den v týdnu je pondělí. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní) P.S.: Že by to mělo nějakou spojitost s tím, že začíná nový pracovní týden 😉
֍ V měsíci červnu bychom měli zvýšenou pozornost věnovat TENKÉMU STŘEVU (viz článek Orgány během roku: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo). Na psychické úrovni je tenké střevo nazýváno MOZKEM BŘICHA. I na této úrovni má za úkol poznat čisté od nečistého, tedy to, co jsou naše priority, čemu se chceme věnovat a co chceme nechat odejít. Pokud svou práci nedělá dobře, můžeme v sobě zažívat zmatek. Následkem nerovnováhy se mohou dostavit pocity jako smutek, frustrace, nedostatek radosti, přílišná panika, přílišné analyzování a kritika (sebe i druhých), cynismus, naivita, přílišná intelektuálnost, ctižádost bez schopnosti radovat se z úspěchu. Je-li tenké střevo v pořádku, nechybí člověku radost, schopnost zaujímat stanovisko a rozlišovat, co ANO a co NE, má dobrou intuici, dobře spí a má dobrou paměť.
Důležitým bodem na jangové dráze tenkého střeva je bod SI3, kterému se také říká ZADNÍ SOUTĚSKA. Nachází se na hřbetu ruky těsně pod malíkovým kloubem. Při ohnutí prstů v pěst ho najdeme na konci největší rýhy. Nalezený bod stlačujte palcem druhé ruky, k masáži můžete využít i směsi éterických olejů v rostlinném oleji. Přiznivě působí na záda, šiji a ramena. Aktivuje proudění energie na dráze a ukidňuje ducha. Odstraňuje horkost horčky a noční pocení. Posilije nervy. Působí proti hysterii a pomáhá proti nosnímu krvácení. (Zdroj: Aromaterapie ELEMENT OHEŇ – Mgr. Petra Strmisková, časopis Sféra 5–6/2024)
Pá 7. června 2024
֍ POHYBEM zvýšíte PRODUKCI ŽLUČI. Dejte si ruce do pasu a krouživým pohybem trupu si protáhněte břicho i horní část. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ „Krása není o dokonalosti, krása je o odvaze být autentická, tedy sama sebou, v souladu s planoucí energií života,“ říká v článku Nechat krásu zrát Lucie Vybíral Pastrňáková. (Zdroj: časopis Sféra 5-6/2024)
֍ Držíte-li půst, zkuste JAHODY. Jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidantů, které brání vzniku závažných nemocí a zpomalují stárnutí. Mají i další zdraví psopěšné vlastnosti – působí močopudně, pročišťují střeva a snižují škodlivou hladinu cholesterolu. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní) P.S.: Máte-li možnost, kupte je v biokvalitě nebo si vyjděte do přírody a nasbírejte si lesní jahody. Spojíte požitek s pohybem!
֍ „STÁT JAKO STROM“ – trénujte svaly i dech
Většina pohybu – běh, plavání, různé silové a týmové sporty a aerobní cvičení – se soustřeďuje na získání fyzické síly. Tak se rozvinou hlavní svalové skupiny a velká kapacita plic, srdeční činnost a kardiovaskulární systém.
Ale u těchto cvičení existuje určitý limit. Dlouho předtím, než se vám vyvinou svaly do kýžené formy, se projeví zvýšená činnost srdce a plic do takové míry, že dříve nebo později budete unaveni a přestanete cvičit. Výsledkem není jen dočasné vyčerpání, ale i omezený rozvoj síly svalové hmoty.
Cvičení čan-čuang (stát jako strom) vám časem umožní rozvinout plnou kapacitu svalové soustavy, aniž vyčerpáte plíce. Ve skutečnosti se vám dech dokonce prohloubí a zpomalí, čímž poskytne štědřejší dávku kyslíku srdci. Zároveň se zrychlí srdeční pulz, který umožní srdci nést vyšší obsah kyslíku do svalů a vnitřních orgánů.
I když pak budete cvičit více než kdy jindy, nezůstanete groteskně „bez dechu“. Budete schopni cvičit, aniž budete zápasit s dechem. Velmi málo jiných druhů cvičení zároveň stimuluje, pročišťuje a masíruje celý vnitřní systém těla.
Zdroj: Čchi-kung Cesta energie – Lam Kam Chuen (Umění zvládnutí vnitřní síly prostřednictvím cvičení Čchi-kungu)
Čt 6. června 2024
֍ Žvýkejte listy čerstvé MÁTY. Její éterický olej působí antibakteriálně, brání vzniku zubního kazu, bělí zuby a napomáhá svěžímu dechu. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Martin Pařízek ve svém článku Cvičení, při kterém přestaneme lhát, uvádí, že TRÉNINK TCHAJ-ŤI je chvíle, kdy prohlížíme lsti své vlastní mysli a zlozvyky vlastního pohybu.
֍ DUCH, KTERÝ NIKDY NEODPOČÍVÁ
Jak žák postupem času dochází ke stále hlubšímu pochopení hodnoty tchaj-ťi, stává se trpělivějším a vytrvalejším. Pokud se někdo pustí do studia tchaj-ťi s nadějí, že ho rychle zvládne, nemá prakticky šanci dojít k cíli.
V Knize proměn se píše: „Nebeská tělesa jsou v neustálém pohybu a člověk existuje jen díky jemu. Proto moudrý upravuje svůj život podle nebes.“ To znamená, že člověku (i po zdravotní stránce) prospívá neustálá aktivita. Jaký je to kontrast: člověk, který je stále na cestě s stále kráčí dál, a společnost, která dva dny ze sedmi odpočívá. Tělo může odpočívat, ale mysl, duch, musí být stále v pohybu. Představte si, že by se nebeská tělesa na dva dny v týdnu zastavila!
Idea ducha, který nikdy neodpočívá, souvisí s představou čchi, která také musí být neustále v pohybu. Proto musí být „mysl srdce“ nepřetržitě soustředěná v tan-tchienu. Cvičení čchi je neustálé tak jako pohyb nebes. Pochopit tuto myšlenku znamená rozhodnout se pro studium tchaj-ťi čchüan.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
St 5. června 2024
֍ VYSOKÁ CITLIVOST A CVIČENÍ
Pravidelné cvičení je pro vysoce citlivé osoby životně důležité, protože uvolňuje napětí a negativní energii. Sedavý způsob života je příčinou stagnace energie, a tím i hromadění různých toxinů v těle. Když cítíte narůstající stres, zajděte si na procházku, do fitka nebo na lekci jógy, nebo se alespoň protáhněte. Rychlé cviky výborně očišťují tělo, ale pomalé cvičení může být stejně účinné. Díky pohybu si udržujeme ohebnost a naše svaly nezůstávají stažené a nezadržují negativitu. Cvičení také dokáže zastavit běh času a pomáhá nám udržet si déle mládí a vitalitu. (Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ Orgánem měsíce června je podle tradiční čínské medicíny TENKÉ STŘEVO. Máme-li tenké střevo v pořádku, máme radost ze života, jsme schopni zaujímat stanoviska a rozlišovat, co ANO a co NE, máme dobrou intuici, dobře spíme a slouží nám paměť. Při oslabeném tenkém střevě bychom měli dbát na životosprávu: výrazně upravit jídelníček (dělená strava, menší porce, pestrá strava), nejíst pozdě večer (ideálně do 17. hodiny) a chodit včas spát, což prospívá také játrům. Největším „nepřítelem“ tenkého střeva je stres. Při stresu „stáhneme břicho“ a začneme mělce dýchat (dech držíme nahoře v oblasti hrudníku). Pro rozpuštění stresu je nutné naučit se dýchat do břicha. Více o tom, jak podpořit tentké střevo, se dozvíte v článku nazvaném Orgány během roku: Klid, radost a dýchání do břicha podporují tenké střevo.
֍ Některé NÁPOJE A KREVNÍ TLAK: Alkoholické nápoje včetně piva krevní tlak zvyšují, což je pro disponované jedince nebezpečné. Co se čaje týče, ten působí opačně, odhaduje se, že zelený čaj sníží krevní tlak o 2 mm Hg, černý o 1 mm Hg. To není příliš významné na individuální úrovni, ale na úrovní celé populace ano. Jenže věc má háček, jestliže si někdo čaj hodně osladí, krevní tlak to může zvýšit. To platí tím spíše pro přeslazené tzv. energetické nápoje. S nápoji, jako je Coca-cola, je ještě další problém. Vzhledem k velmi nízkému pH poškozují při pravidelném pití zubní sklovinu. Mimochodem sklovinu poškozují i alkoholické nápoje. Je proto krajně nezodpovědné, že někteří výrobci přidávají alkohol do ústních vod. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Út 4. června 2024
֍ PRÁCE S ČCHI
Na přednášce v roce 1970 hovořil profesor Čeng Man-čching mimo jiné o tom, jak pracovat s čchi:
„Jste-li uvolnění, je třeba začít pracovat s šchi. Cvičení čchi se velmi odlišuje od nejrůznějších druhů západních cvičení. Rozlišujeme tři druhy čchi: čchi vzduchu, čchi krve a ťing-čchi, podstatu vnitřních orgánů. Jak se ťing-čchi naplňuje, stává se součástí duchovních aspektů osobnosti.
Práce s těmito druhy čchi začíná shromažďováním čchi vzduchu do tan-tchienu. Zaměříme-li „mysl srdce“ do tan-tchienu, může se v něm čchi akumulovat a postupně se začít projevovat. Při svádění čchi do tan-tchienu jsou důležité následující čtyři kvality dechu: měl by být jemný, dlouhý, klidný a pomalý. Jako když odvíjíte vlákno z kokonu. Začínáme posledním bodem: dech by měl být pomalý. Zpomalíme-li dech, přirozeně se zjemní, prodlouží a postupně i zklidní. Vzduch netlačte dolů do břicha! Jen zaměřte „mysl srdce“ do tan-tchienu a ona tam dech sama svede. Dýchání vědomě neovlivňujte. Když se soustředíte na tan-tchien, začne se vše pohybovat směrem dolů. Pokud se v tan-tchienu nashromáždí dostatečné množství čchi, bude z toho mít žák veliký užitek, i když předem netuší, jak se to ve skutečnosti projeví.
Čchi je ve všem, co je živé. Bez čchi není života. V tchaj-ťi čchüan začínáme právě prací s čchi.
Začneme dlaněmi. Uprostřed dlaně se nachází bod nazývaný „palác práce“. Po uvědomování si tan-tchienu je tento bod druhým centrem pozornosti k čchi. Tento bod se nachází v prohlubni dlaně a je „prázdný“, proto do něj nemůže proniknout fyzická, tvrdá síla ruky, ale pouze čchi. Když pronikne čchi ruky až sem, začne se celá paže uvolňovat.
Dalším bodem je „bublající/prýštící“ pramen“, což je taoistický název místa na chodidle, ze kterého vycházejí kořeny. Poslední je bod na vrcholku hlavy. Žádný z těchto bodů nemůže být dosažen prostřednictvím síly, čchi však do nich proniknout může. Postupně budete tyto body cítit stále zřetelněji. Začněte koncentrací na tan-tchien a pak nechte čchi, aby dospěla i do ostatních míst.“
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ PODIVNÁ OPOMENUTÍ
O prevenci rakoviny se v médiích hodně mluví a objevují se reklamy na preventivní vyšetření. Nic proti tomu, ale podobné materiály většinou postrádají ta nejzákladnější doporučení.
- Vyhnout se jedům, tím nemyslím jen všelijaké kuřivo. K rakovinotvorným látkám patří i alkohol včetně piva. V pivu jsou někdy kromě alkoholu i toxické látky z plesnivého sladu. Dále je třeba zmínit akrylamid a další rakovinotvorné látky vznikající při úpravě potravin za vysokých teplot.
- Úplně se zapomíná na fyzickou aktivitu. Ta představuje účinnou prevenci řady zdravotních problémů včetně nádorů. Jestli mi nevěříte, tak se podívejte na web amerického ministerstva zdravotnictví.
- Co se výživy týče, odborníci zdůrazňují vlákninu, tj. zeleniny a ovoce, zejména rajčata, česnek, cibuli, mrkev, brokolici, zelí, kapustu, dále polyfenoly (např. v čaji). Vhodné jsou i potraviny obsahující vitamin C a přiměřený příjem vitaminu D.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Co byste měli podle vitaminového kalendáře KONZUMOVAT v měsíci ČERVNU: karotku, lusky, kapustu, květák, jahody, angrešt, třešně.
Po 3. června 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
Mám tři poklady a jako poklady je chovám.
První je soucit,
druhý je nežádostivost,
a třetí, že odmítám být nejpřednějším ze všech pod sluncem
Lao-c´ (571–470 př.n.l. ?); mudrc, filozof a zakladatel školy taoismu
֍ KŘEČOVĚ ŽÍLY: Prevencí proti křečovým žilám je prokrvení nohou, stačí rázná chůze a při odpočinku nohy co nejvýše. Na celkové uvolnění si položte na zem deku a silně zadupejte, ruce přitom sevřete v pěst. Nezapomeňte na cvik „nohy na zdi“. Oživuje tělo, mysl i ducha! Dalším pomocníkem jsou potraviny, které obsahují flavonoidy, jež zpevňují stěnu žil a snižují propustnost kapilár. Zdrojem je černý rybíz, třešně, švestky, meruňky, hroznové víno, šípky, paprika, červené víno a bílá vnitřní kůra citrusů. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Jediným skutečně účinným způsobem, jak zůstat v dnešní nevyzpytatelné době v klidu a harmonii, je schopnost „UKOTVENÍ VE VLASTNÍM STŘEDU“ a spočívání v léčivém vnitřním klidu. Cest, jak se dostat k vnitřnímu tichu je nespočet. Dnes je to vizualizační cvičení nazvané STÁT POD VODOPÁDEM.
Pá 31. května 2024
֍ Co to znamená BÝT MĚKKÝ a jak toho dosáhnout
Na přednášce v roce 1970 hovořil profesor Čeng Man-čching mimo jiné také o tom, co znamená být měkký.
„Sung znamená být uvolněný měkký. A co dělat, abyste se stali měkkými? Aby se celé tělo uvolnilo, musí se vzdát své síly.
V těle je devět kloubů, klíčových míst, která musíte uvolnit: tři najdete v pažích (zápěstí, loket a rameni), tři v nohou (kyčel, koleno a kotník) a tři v zádech (kříž, krk a vrcholek hlavy). Z těchto devíti kloubů je nejdůležitější pracovat se třemi klouby paží. Nejprve se zápěstími, pak lokty a nakonec s rameny. Uvolnit ramena je obzvláště těžké.
Nejprve se zaměřte na uvolňování šlach a posléze i kostí. Měli byste také pracovat na uvolňování šlach mezi klouby. Když jsou šlachy napjaté, proudí energie po úhlovitých křivkách, neplyne tedy přirozeně. Přestože jsme si na napětí šlach zvykli, musíme se snažit je uvolňovat. Postupně se musíme naučit rozlišovat mezi pohyby, které jsou ovládané „myslí srdce“ a které jimi ovládané nejsou. Když jsme uvolnění, bude tělo volně a bez námahy následovat jakékoli zaměření „mysli srdce“.
Ze tří kloubů paže je nejobtížnější uvolnit ramena. Po uvolnění ramen je práce na ostatních z devíti kloubů mnohem snazší. Tři klouby nohou souvisí se třemi klouby v pažích. Nejtěžší je uvolnit kotník. Pokud je žák tak daleko, že pracuje na uvolnění kotníku, je pomalu připraven na uvolňování zad. Jakmile se uvolní kříž, začne čchi stoupat vzhůru. K uvolňování tří kloubů zad se však dostanete až po relativně dlouhém studiu tchaj-ťi.“
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ POTRAVINY A SRÁŽLIVOST KRVE
Tento přehled vznikl pro vlastní potřebu, ale třeba bude užitečný i vám. Zaútočil na mě jakýsi virus a k němu se přidaly bakterie, které vycítily příležitost. Rozhodl jsem se čelit jim česnekem a cibulí. V tom jsem byl částečně úspěšný, ale objevilo se krvácení z nosu. To jinak nemívám, i usoudil sem, že by to mohlo být česnekem. Zjistil jsem, že je to složitější.
Co snižuje srážlivost krve a vznik krevních sraženin: česnek, cibule, přemíra vody, vitamin E (např. ořechy, ryby, olivový, slunečnicový i kokosový olej atd.), kokosový tuk, i když v něm je vitaminu E nepatrně, jablečný ocet, kurkuma, pálivá paprika, med, zázvor, zelený čaj, třezalka, ginkgo, brusinka, andělika lékařská, řimbaba obecná, tužebník topolový, vrba, heřmánek, jetel luční, pupalka, ženšen, serenoa plazivá, lněné semeno, možná i oregano, léky proti bolestem včetně acylpyrinu i některé další léky.
Co zvyšuje srážlivost krve, snižuje riziko krvácení, ale zvyšuje riziko sraženin: nízký příjem tekutin, dehydratace. Jsou to také potraviny s vysokým obsahem vitamínu K, např. špenát, brokolice, kapusta, řepa, další listová zelenina, borůvky a fazole. Mléko a vápník. Tonik s chininem, umělá sladidla. Kouření. Některé druhy antikoncepce. Dlouhé sezení a nedostatek pohybu.
Krevní tlak: Krevní tlak ovlivňuje řada potravin i bylin, normalizace krevního tlaku snižuje riziko sraženin a krvácení. Hodně nízký krevní tlak totiž zvyšuje riziko vzniku sraženin v cévách a hodně vysoký tlak zvyšuje riziko protržení cévy a následného silnějšího krvácení.
Potraviny, které působí obousměrně: Např. zelený čaj obsahuje vitamin K, který zvyšuje srážlivost, ale i polyfenoly, které působí opačně, zelený čaj srážlivost proto snižuje. Oříšky a semena sice obsahují vitamin K, ale také vitamin E. Listová a některá jiná zelenina obsahuje vitamin K, ale také vitamin C, který napomáhá tvorbě kolagenu, zpevňuje cévy s snižuje riziko jejich protržení.
Poznámka týkající se alkoholu: Alkohol snižuje srážlivost krve a zvyšuje krevní tlak. Dochází tedy k zvýšenému riziku protržení cévy a následného silného krvácení.
Závěr: Na zvýšení krvácivosti se v mém případě podílely nejen česnekovité rostliny, ale i zázvor, kurkuma, olivový olej, med a zelený čaj. Neznalost přírodních zákonů neomlouvá. 😊
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ PSYCHOSOMATIKA ukazuje na vztah těla a mysli, na to, jak se propisuje naše myšlení, cítění a emoce do našeho těla. Co symbolizují jednotlivé orgány, se dočetete v příspěvku PSYCHO-SOMA-tika.
Čt 30. května 2024
֍ Jděte na SLUNÍČKO načerpat VITAMIN D. Ze stravy se získá jen minimální množství, a to především z mléčných výrobků, vajec a tučných ryb. Nedostatek slunění může vést k řadě onemocnění,jako jsou roztroušená skleróza, obezita, osteoporóza či deprese. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ MYŠLENKY: Lidé mívají často tendenci přeceňovat špatné myšlenky. Snaha nemít špatné myšlenky mívá obvykle opačný efekt. Mozek vysílá také neužitečné nebo chybné signály. To je běžné a je třeba to přijmout. Děje se tak i za normálních okolností, tím spíše při stresu nebo když je organismus oslaben. Myšlenky lze uvolněně pozorovat a nereagovat na ně, zaměňovat za jiné užitečnější nebo odvést pozornost. Myšlenka má pouze takovou moc, jakou jí dáme. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Přečtěte si dva krátké články dotýkající se ROVNOVÁHY v TCHAJ-ŤI ČCHÜAN (taijiquan). Ať už se jedná o dodržování harmonie jako principu samotného cvičení, nebo vyváženosti jednotlivých složek tréninku bojového umění (viz Rovnováha v tchaj-ťi čchüan).
St 29. května 2024
֍ PCHO (PO) – nižší tělesná duše
Spolu s vyšší duší (chun) tvoří dvojici lidských duší. Je povahy jinové a řídí nižší tělní funkce, instinkty a emoční reakce, introvertní duševní pochody. Podle některých představ se dostává do těla zárodku v osmém měsíci těhotenství a projeví se schopností plodu hýbat pravou rukou. Duši pcho může zneklidňovat strach a zármutek a její disharmonie z různých příčin se navenek projevuje např. plačtivostí, bázlivostí nebo i ztrátou kontroly nad vyměšováním. Rozlišuje se celkem sedm duší pcho, podle některých vysvětlení je tím míněno sedm základních emocí: radost, smutek, žal, zádumčivost, hněv, bázlivost a děs. Během života sídlí pcho v plicích a po smrti uniká dolů do země. Zemře-li člověk násilnou smrtní nebo byl popraven, mohou podobné nepříznivé okolnosti způsobit, že se duše pcho vrací na svět v podobě bludného ducha jako démon. (Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
֍ JEN TAK OPAKOVAT: Čínský mistr čchi-kungu Lin působící mnoho let v USA vytvořil sestavu pěti cviků. Zvláštní je, že jejich praktikování spojil se zdravými emocemi, konkrétně se jedná o štěstí, radost, jistotu, spokojenost a vděčnost. Při cvičení stačí si v duchu třeba i mechanicky opakovat např. “spokojenost”. Podobně v autogenním tréninku se např. pocit tíhy vyvolává tak, že si člověk opakuje vícekrát za sebou “tíha”. Slova mají moc. Měli bychom být opatrní, když mluvíme s druhými lidmi, ale i když říkáme něco sobě. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Trpíte-li ZÁCPOU, vyzkoušejte CHIA SEMÍNKA (semínka šalvěje hispánské. Na pár hodin je namočte do vody, zvětší až dvanáctkrát svůj objem a vytvoří gel, který se po nabalení škodlivých látek ve střevě snadno vyloučí stolicí. Vláknina v této gelové podobě chrání citlivá střeva a odstraní zácpu. Pro správný účinek je nutné zvýšit příjem tekutin. Dají se použít při přípravě pudniku, smoothie, kaše, chleba, sušenek. Chia semínka jsou zdrojem vitaminů B, mezi nimi i vitaminu B17 (amygdalin), který má protirakovinné účinky. Obsahují až pětkrát více vápníku, než je v mléce, zdravé tuky omega-3 mastné kyseliny, minerál bór, který je důležitý pro stavbu kostí. Semena jsou bezlepková. Zlepšují také funkci mozku, působí antidepresivně, podporují srdce a játra. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 28. května 2024
֍ Rozhodněte se, CO BUDETE svou energií PODPOROVAT
Je důležité rozhodovat se vědomě a jasně o tom, co chceme a co nechceme podporovat svou energií. Poněvadž se neustále učíme, možná postřehneme, že určité rozhodnutí, které jsme v minulosti učinili, nebylo zrovna to nejlepší. Ale neměli bychom se za to odsuzovat; teď můžeme jednoduše náš názor změnit. Na rozhodnutích je dobré to, že nejsou neměnná. Pokud si uvědomíme, že cesta, kterou jsme doposud kráčeli jako jednotlivci nebo i jako společnost, nás nevede kupředu, můžeme se rozhodnout a v tomto okamžiku si zvolit jinou cestu. Ať se minulosti stalo cokoliv, můžeme se i nyní rozhodnout, že chceme v budoucnosti žít v krásném, mírumilovném a svobodném světě. Můžeme spojit své síly s lidmi, kteří smýšlejí podobně jako my a kteří se rovněž rozhodli pro svobodný a mírový svět. Společně s nimi můžeme začít takový svět vytvářet. (Zdroj: Neposlušnost lásky – Christina von Dreien)
֍ CHUN (HUN) – podle staročínských a později taoistických představ jangová, vyšší duše člověka
Je získaná od nebes a odpovídá za psychické funkce, intelekt a extrovertní duševní tendenci. Spolu s jinovou tělesnou duší pcho ovlivňuje život a zdraví jedince. V okamžiku smrti se duše od sebe odtrhávají a chun uniká fontanelou zpátky k nebesům. U duchovně vyspělých jedinců se může dostat do ráje. Jedna z tezí o duších chun a pcho říká, že chun vniká do plodu v sedmém měsíci těhotenství a projeví se jeho schopností hýbat levou rukou. Rozlišují se celkově tři duše chun, jejich sídlem jsou játra a krev. Pokud chun není dostatečně ukotvena v sídle a má tendenci je opouštět, na duševním stavu se to projevuje neklidem, lekavostí, strašidelnými sny nebo až ztrátami vědomí. V taoistické vnitřní alchymii (nej-tan) se chun jakožto zdroj rozrušení, vášní atd. zklidňuje koncentračními praktikami, aby se dosáhlo vnitřního duševního ztišení a pročištění. (Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
֍ Dodržtujte pitný režim. VODA má schopnost přebírat informace ze svého okolí a předávat je dál, tedy i léčit. Přenáší záření drahých kamenů, energii bylinek a dalších látek, využijte toho. Voda je základem každé buňky, je obsažena všude v našem těle. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Japonský spisovatel a průzkumník Masaru Emoto tvrdil, že lidské podvědomí má přímý vliv na stavbu molekul vody. Součástí jeho myšlenky je tvrzení, že voda jako taková dokáže reagovat na pozitivní myšlenky a dále tak člověka ovlivňovat. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si jeho knížku Zázračná voda.
Po 27. května 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Všechno na Zemi má svůj cíl, na každou nemoc je lék a každý člověk má své předurčení.“
Indiánské přísloví
֍ KDY, PROČ A JAK STAHOVAT ENERGII DOLŮ DO BŘICHA
Kdy stahovat energii
- Při zvládání hněvu a bažení.
- Po skončení práce, abychom si zbylou energii uchovali.
- V závěru cvičení jógy nebo čchi-kungu, to proto, abychom podrželi energii získanou cvičením.
- Před spaním, protože to uklidní.
- Za horkého počasí.
- Při čekání a v době, kterou lidé považují za ztracený čas. Můžeme si představovat, jak dýcháme mezi pupek a páteř. Energii tak doplníme.
Jak stahovat energii: Energii lze stáhnout jednou ruku, oběma rukama, položit dlaně na pupek nebo se mezi pupek a páteř prostě soustředit. Užitečné je také zaměstnat nohy, např chodit. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Víte, jaké ZBRANĚ používali bojovníci v TCHAJ-ŤI ČCHÜAN? Přehled nejznámějších, se kterými si můžete zacvičit i dnes, naleznete v sedmém díle slovníčku pojmů (viz Slovníček pojmů 7: zbraně v tchaj-ťi čchüan).
Pá 24. května 2024
֍ DOBRÁ MÍSTA: Jistá zkušená učitelka čchi-kungu napsala, že v prostorách, kde pravidelně cvičí, se lépe daří pokojovým květinám a toto místo přitahuje i domácí zvířata. Jinou atmosféru mají staré chrámy a jinou centra velkoměst. Prospěje nám, když si budeme uvědomovat energie různých prostředí a podle možností si vybírat příznivá. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ SKRYTÁ AGRESIVITA A BOJOVÉ UMĚNÍ
Civilizovaný způsob života je nám vlastní pouhý nepatrný zlomek doby, po kterou chodí lidé po této zemi. I když se to nemusí navenek nijak výrazně projevovat, je násilné a agresivní chování v podtextu většiny her, které mezi sebou lidé každodenně hrají. Lidé s ostrými lokty využívají agresivity jako skryté hrozby a ti nesmělejší se jí zase úzkostlivě vyhýbají. Oba tyto postoje postrádají rovnováhu a mohou vést k vážným problémům.
Bojové umění pomáhá porozumět skryté agresivitě, a to jak naší vlastní, tak i druhých lidí. Pomáhá nám změkčit vlastní tvrdé hrany a zmírnit nebo neutralizovat agresivitu okolí. Čím bude naše kung-fu dokonalejší, tím menší bude pravděpodobnost, že budete tuto formu násilí používat.
Z arogance i ze strachu pramení jen problémy, zatímco vnitřní síla a posilování středu vedou k prohlubování kvality života.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ NEMOCI Z CITLIVOSTI
Termínem „nemoci z citlivosti“ označuji nemoci, při nichž se u člověka projevují symptomy někoho jiného. Ano, můžete je chytit od druhých! Symptomy se jeví, jako by byly vaše vlastní, ale nejsou – což je nepříjemně matoucí situaci.
Příčinou některých nemocí je výhradně vysoká citlivost. Častěji však „nemoci“ a nepříjemné stavy přejaté od druhých zhorší stávající skutečné symptomy vysoce citlivých lidí. Ve vzácných případech může nemoc z citlivosti způsobit chronickou chorobu, připoutání na lůžko nebo paralýzu kvůli sociální fobii. Vysoce citliví lidí jsou náchylní k sociální fobii, protože se cítí být zahlceni mnoha verbálními projevy i neverbálními signály, jimiž jsou vystaveni mezi lidmi, a také proto, že jsou citliví na odmítnutí. Pocity stresu přejímané z okolního prostředí tyto jedince tak vyčerpávají a ničí, že nemohou normálně fungovat. Někteří citliví lidé také intenzivně reagují na změny počasí.
Vysoce citlivé lidé by se měli naučit uzemňovací techniky a také nastavit zdravé hranice, aby se uměli chránit. Je potřeba naučit se nepřejímat energii a stres druhých. Díky tomu nebudou muset bojovat s vyčerpáním či smyslovým přetížením a vrátí se jim pevné zdraví.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
Čt 23. května 2024
֍ SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ vyžaduje správnou POLOHU HLAVY A JAZYKA
Dýchat pomalu a méně a pořádně vydechovat nebude stačit, pokud nedokážeme dostat vzduch nosem do krku a do plic. Jenže v tom nám brání naše propadlé tváře a zakrnělá ústa.
Ústní, obličejový a čelistní chirurg a zubní lékař John Mew tvrdí, že prvním krokem k odstranění obstrukce dýchacích cest nejsou ortodontické zásáhy (které vám běžně zubní lékař navrhne), ale správné „držení úst“. To je zadarmo a může si ho osvojit každý. Při správném držení úst máte zavřené rty, zuby se lehce dotýkají a jazyk spočívá na patře. Hlava je svisle k tělu a krk držíte rovně. Když sedíte nebo stojíte, měla by vaše páteř kopírovat tvar písmene J – být dokonale rovná a dole se přirozeně stáčet směrem ven. S tímto postojem bychom měli vždy dýchat nosem, pomalu a do břicha. (Pokud vám tento postoj něco připomíná, nemýlíte se – takto stojíme a pohybujeme se při čchi-kungu a tchaj-ťi čchüan 😀 ).
U mnohých z nás není esovité držení těla zaviněno leností, ale malými ústy a vleklým jazykem, který se do nich nevejde (to je ona spánková apnoe, kterou trpí čtvrtina Američanů).
Přes den se podvědomě snažíme své dýchací cesty otevřít tím, že hrbíme ramena, nakláníme krk dopředu a hlavu natahujeme vzhůru. Je to poloha, do níž zdravotník nastaví hlavu, když vám chce resuscitovat.
Kromě správného držení úst doporučuje Mike také sérii cviků na jazyk (začalo se tomu říkat mewing), jež nás mohou dostat z „pozice umírajícího“ a ulehči nám dýchání. Jazyk je mocný sval. Pokud tlačí na zuby, může rozhodit jejich postavení, ale pokud tlačí na horní patro, může ho pomoci zvětšit a otevřít tak dýchací cesty. Ti, co to zkusili, tvrdili, že se jim po několika měsících zvětšila ústa, vyrýsovaly čelisti, zmírnily příznaky spánkové apnoe a zlepšilo dýchání.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
֍ MĚKKOST A SÍLA
Měkkost a citlivost, které si žák tchaj-ťi čchüan osvojuje, se zdají být něčím zcela protikladným vůči smrtícím bojovým technikám. Mnoho studentů se tomuto tématu vyhýbá. Někteří zůstávají tvrdí a brání se zažít nezměrnou sílu čchi, druzí raději překroutili smysl měkkosti a jejich cvičení je spíš jakýmsi tancem bez hlubšího směřování.
Jak může být soustředění „mysli srdce“ na představu, že svému protivníkovi způsobím smrtelné zranění, v souladu s poznáváním a osvojováním si měkkosti a harmonie, které nás učí tao, se snahou být jemný, měkký a citlivý?
Ačkoli to zní paradoxně, skutečná měkkost musí vycházet ze síly. Jestliže je člověk v jádru slabý a ustrašený, může předstírat jemnost a citlivost, většinou ale jedná spíše tvrdě. Lidé si často svou vnitřní slabost kompenzují agresivním chováním nebo přehnaně silnými obrannými reakcemi. To je potřeba změnit. A to tak, že uvolníte své tělesné i psychické napětí a dovolíte, aby čchi a hluboké sebepřijetí zaujaly svá přirozená místa… pak začnete být měkcí a plní síly.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ Přečtěte si čínskou pohádku Slunečná hora pojedávající o tom, jak chamtivce spálilo slunce…
St 22. května 2024
֍ „POZADÍ“ CVIČENÍ TCHUEJ-ŠOU A FOREM
„Cvič tchuej-šou, jako by proti tobě nikdo nestál, a formu jako s partnerem,“ říkal profesor Čeng Man-čching
Skutečný bojovník tchaj-ťi je jako duch, jako přelud – snažíte se na něj zatlačit, a on tam není, když se však sám obrátí proti vám, nedá se mu odporovat. Musíte cvičit, jako byste byli duchem. Partnerova síla jde proti vám, ale vy jí neodporujete – tlak by nikdy neměl být větší než síla čtyř uncí – z místa, kam směřuje, musíte prostě zmizet.
V prvních letech vás partner vyhodí skoro vždycky z pozice. To ale nevadí, nic neztratíte, jen svou prázdnou pýchu. Když budete trpěliví, stane se měkkost poddajnost vaší druhou přirozeností a vy se postupně proměníte. Partner se pak už nesetká s vaším odporem a nepocítí na sobě vaši sílu, jenom její důsledky – když náhle vyletí z pozice. Znemožní mu to také zaměřit na vás svoji sílu, ať útočnou nebo obrannou. Postupně objevíte, v čem spočívá způsob a kouzlo cvičení tchuej-šou „jako by proti vám nikdo nestál“.
Cvičit formu „jako s partnerem“ úzce souvisí s bojovými aspekty umění. Úvodní období studia by mělo být zcela zaměřeno na uvolnění napětí a zbavení se tvrdé síly. Jakékoliv představy boje v této fázi přináší pouze fyzickou hrubost. Když se žák naučí být měkký a začne ve cvičení zažívat proudění čchi, je připraven zaměřit se i na něco jiného než jen zbavování se napětí. Měl by začít cvičit formu „jako s partnerem“. Ne s tvrdou, ztuhlou silou, ale s nástrojem, který začal rozvíjet, se silou čchi. Každou pozici by měl cvičit s představou zaměřené masy energie, integrované síly své čchi.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ LÁSKA A NEUBLIŽOVÁNÍ: „Orientace na lásku vždy vede člověka k tomu, aby neubližoval sobě ani jiným živým bytostem, neboť láska život vždy podporuje a chrání. Pokud se od milujícího člověka očekává či vyžaduje, aby ubližoval druhým, nemůže poslechnout. Tento postoj by se dal nazvat „neposlušností lásky“, a z mého pohledu je v této době dalším nezbytným krokem ve vývoji lidstva.“ (Zdroj: Neposlušnost lásky – Christina von Dreien)
֍ Proč máme NEMOCNÉ SRDCE?
U nemocí srdce je možná nejlepším receptem žít a nechat žít! Mnoho lidí se trápí a nechce přijmout život, který žijí, za svůj. Chtěli by život jiný, lepší, a toto trápení se odráží přímo na srdci. Další příčinou srdečních potíží je nastavení naší mysli do režimu, kdy chceme „kecat“ do života a nenecháme nikoho žít. Trápíme se nad našimi dětmi, kroutíme hlavou nad politiky a odsuzujeme celý svět, který hraje podivnou hru, ve které bychom my všechno zařídili jinak. Mnoho srdečních nemocí vzniká na základě nepochopení, jak dát svobodu sobě a jak ji dopřát i ostatním. Když se dostaneme k tomuto nepochopení a aktivně rozehrajeme tuto hru, tak nás začne zlobit srdíčko anebo krevní tlak. Srdce je veliká pumpa, která rozvádí život po celém těle, a jeho rytmy jsou pomyslnou „morseovkou“, která předává informace všem buňkám, jak se zařídit a co po nich mysl právě vyžaduje. Buňky jsou tedy informovány nejenom chemickou cestou, ale i tlukotem srdce a také vnímáním nehmotných energií z energetického těla. Lidské tělo je perfektně informováno, a to ze všech možných stran, co se děje v našem vědomí… (Zdroj: Symbolika nemoci – Marcel Vanek)
Út 21. května 2024
֍ FYZICKÝ nebo EMOCIONÁLNÍ TYP citlivé osobnosti?
Pro vysoce citlivé osobnosti je životně důležité vědomě pečovat o své zdraví. A také zjistit, zda jste fyzický nebo emocionální typ citlivé osobnosti. To vám pomůže pochopit, jak se vaše citlivost projevuje, a potom můžete adekvátně posilovat životní energii a chránit se před vyčerpáním.
Vysoce citliví lidé fyzického typu cítí na svém těle symptomy druhých. Někdo si například stěžuje na bolest břicha a citlivého člověka také najednou rozbolí břicho.
Vysoce citliví lidé emocionálního typu přejímají především emoce druhých. Energetické pole druhých lidí zasahuje do energetického pole citlivého člověka. Čím je blíže, tím více ho ovlivní cizí emoce a symptomy. Problém spočívá v tom, že citliví lidé často vůbec nevědí, že emoce, které prožívají, patří někomu jinému. Pocity druhých je mohou vyvést z rovnováhy, aniž by si to uvědomovali, a navíc nevědí, jak se zharmonizovat. Jeden citlivý pacient mi řekl: „Někdy mi trvá celý den, než se vzpamatuju po setkání s extrémně negativním nebo rozčíleným člověkem.“
Úkolem pro všechny, kdo jsou vysoce citliví, je naučit se nevstřebávat negativní energii z okolí, a zajistit si tak příjemnější život.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ KCHOU-ČCH´ (kouchi) – „SKLAPOVÁNÍ ZUBŮ“: Jedna z technik používaných v praktikách čchi-kungu. Spočívá ve sklapování horních a dolních zubů o sebe v určitém počtu opakování, obvykle 36krát za sebou, a následném polykání vyprodukovaných slin s představou, že se dostávají až do dolního tan-tchienu pod pupkem. Metoda má posilovat a doplňovat esenci ťing, základní životní substance a jinové složky vitální síly čchi. (Zdroj: Malá encyklopedie taoismu – Vladimír Ando)
֍ BRŠLICE KOZÍ NOHA – PLEVEL NEBO ZÁZRAK?
Spousta „neznalých“ zahrákářů tuto vytrvalou, téměř všude rostoucí bylinu s dlouhými podzemními odenky usilovně hubí. Tím ale přichází o levný a účinný zdroj vitaminu C, karotenoiů a cenných minerálů. Je to bylina, která pomáhá při dně, překyselní, bolestech kloubů, podporuje metabolismus a má močopudný účinek.
Mladé světlezelené listy jsou velice chutné a trošku připomínají karotku. Vyzkoušejte bršlici na chlebě s máslem, společně s dalšími bylinkami v tvarohu, jako polévku nebo osmaženou v olivovém oleji. Můžete z ní připravit saláty, karbanátky, špenát či nádivku (spoustu chutných receptů naleznete ve zdroji).
Zdroj: Bylinky pro všechny – Bršlice kozí noha
Po 20. května 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Kolik toho člověk unese, odpovídá síle bambusu – obojí má daleko větší kapacitu než si dokážeme na první pohled představit.“ Jodi Picoult (nar. 1966), americká spisovatelka
֍ V článku nazvaném Mistr Ču Tchien-cchaj… cesta Čchen kung-fu shrnuje tento mistr proces studia tchaj-ťi čchüan do 7 stupňů, kterými musí žák projít, od prvotního učení se postojů a navíjení až po pochopení smyslu forem.
֍ Správné DÝCHACÍ CESTY potřebují, abychom HODINY ŽVÝKALI
S příchodem „pokroku“ se jídlo stávalo stále jemnější a jemnější. Pokrok v mletí odstranil z rýže bakterie i otruby, takže zbyla jen bílá semínka plná škrobu. Stejně tak vznikla i bílá pšeničná mouka. Maso, ovoce i zelenina se zavařovaly do lahví a konzervovaly v plechovkách. Cukr, kdysi koření boháčů, byl stále levnější a levnější.
Nové, vysoce průmyslově zpracované stravě chyběla vláknina a úplné spektrum minerálů, vitaminů, aminokyselin a jiných výživných látek. Městská populace byla stále nemocnější a rostla do menší výšky. I lidská tvář se začala rapidně měnit k horšímu. Ústa se zmenšila a obličejové kosti zakrněly, rozšířily se problémy se zuby, stále častěji měli lidé křivé zuby a z extrakce zubů se stala běžná praxe.
Vědci celou dobu tušili, že nám průmyslově zpracovaná strava zmenšuje ústa a ničí dýchání. Weston Price, zakladatel výzkumného institutu National Dental Association, začal ve 30. letech 20. století zkoumat národy po celém světě a porovnávat jejich zuby, dýchací cesty a celkový zdravotní stav. Všude se opakoval stejný scénář. Společnosti, jež nahradily tradiční stravu moderními, průmyslově zpracovanými potravinami, trpěly až 10x častěji zubními kazy, výrazně křivými zuby, obstrukcí dýchacích cest a celkově horším zdravím.
Domorodé komunity měli téměř vždy dokonalé zuby, mimořádně velká ústa a široké nosní štěrbiny. Zubní kaz a jiné potíže se zuby se téměř nevyskytovaly. Dýchací choroby, např. astma, nebo dokonce tuberkulóza, u nich prakticky neexistovaly. Složky stravy se na různých místech lišily (některé byly čistě „masožravé“ či vegetariánské), ale všechny obsahovaly velké množství vitaminů a minerálů, které jsou nezbytné pro silné kosti (zejména v oblasti tváře a úst).
Později se ukázalo, že Price měl pravdu jen z poloviny. Hlavním problémem nebylo jídlo, ale způsob konzumace. ŽVÝKÁNÍ.
Z našeho jídelníčku se nevytratily ani tak vitaminy A, B, C nebo D, jako spí konstantní námaha, kterou nám působí žvýkání. 95 procent moderních průmyslově zpracovaných potravin je měkkých. Naši předci žvýkali každý den celé hodiny. A protože tolik žvýkali, narostly jim velké, silné a výrazné zuby, ústa, tváře a krky. V průmyslových společnostech bylo jídlo zpracované natolik, že žvýkání téměř přestalo být nutností.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
Pá 17. května 2024
֍ JEMNOHMOTNÁ ENERGIE?!
Co je to jemnohmotná energie? Je to základní životní síla, která prostupuje tělem a obklopuje ho do vzdálenosti několika centimetrů, někdy až metrů, a utváří energetické tělo člověka. Můžete si ji představit podobně jako svatozář na obrazech svatých, nádherné bílé světlo vycházející z temene hlavy. Lékaři praktikující tradiční čínskou medicínu pracují s jemnohmotnou energií pacientů, která je v této tradici nazývána čchi, západní lékaři však jemnohmotné energie při určování diagnózy ani při léčbě vůbec nezohledňují. Tento nedostatek je velmi zásadní. Mým cílem je předávat lékařům vědomosti a zkušenosti o vhodné léčbě vysoce citlivých lidí, kteří jemnohmotné energie vnímají až neuvěřitelně silně, a usiluji o to, aby se jim dostalo adekvátní péče i pochopení, jež si zaslouží.
„Lidé, kteří jsou v životě citliví, mohou trpět mnohem víc než lidé, kteří jsou necitliví.
Ale když své utrpení pochopí a přenesou se přes něj, objeví neobyčejné věci.“
Džiddú Krišnamúrti (1895−1986); indický filozof a básník
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ O LETNICÍCH (tj. Svatodušní neděli) už kvetou růže a jejich květní plátky se nakládaly do medu, květy černého bezu (kosmatice) se smažily namáčené v palačinkovém těstě a z bezinek se dělalo šumivé víno na posílení imunity a dobrou náladu. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ V květnu je podle tradiční čínské medicíny nejvíce ohroženým orgánem SRDCE. Lidé s nemocným srdcem by měli být opatrní. Srdci prospívají sójové boby – obsahují velké množství vápníku, draslíku, magnezia a železa. Na KREVNÍ TLAK má vliv nedostatek hořčíku. ten najdete v pohance, fazolích a olejnatých jádrech, jako jsou ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, mák. Na povzbuzení krevního oběhu třete hřbety rukou a nárty nohou. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Čt 16. května 2024
֍ Kde je v TĚLE nejvíc ENREGIE? Obvykle platí, že kde je pozornost, tam je energie. Udržení pozornosti usnadní poloha rukou. V čchi-kungu praktikující často pokládají ruce na pupek nebo je drží v jeho výši. Podle tradice máme mezi ním a páteří baterii, kde se energie tvoří, zušlechťuje a ukládá. Dýchání do břicha navíc uklidňuje. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ V brožurce dědka kořenáře se píše: „Když budete ve větším městě pořád někoho zdravit, nakonec se úplně UZDRAVÍTE.“ 🙂 A kdyby to náhodou úplně nefungovalo, alespoň někomu uděláte radost.
֍ CELER se používal při kultovních obřadech mrtvých v antice, byl oblíbeným kořením římské kuchyně. A ke zdravotním a kuchyňským účelům se používá i dnes. Proč bychom měli jíst celer a několik receptů, jak tuto zeleninu využít, se dočtete v článku Historie a použití celeru.
St 15. května 2024
֍ DÝCHÁNÍ je život. Dýchejte hluboce. Při správném bráničním dýchání se v plicích vymění téměř všechen vzduch, při horním hrudním dýchání se vzduch vymění jen v horní části plic a do těla přichází méně kyslíku. Plíce pak musí více pracovat, a čím jsme starší, tím větší část plic se přestává aktivně podílet na procesu dýchání. To vede ke vzniku různých dýchacích potíží, ale také srdečních, žaludečních a střevních onemocnění, problémů s ledvinami, játry nebo slinivkou. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Starý řecký RECEPT NA ZDRAVÍ: lžička extra panenského olivového oleje s několika kapkami citronové šťávy ráno na lačný žaludek. Je důležité, aby olej byl opravdu jen extra panenský, který má kyselost do jednoho procenta. Kvalitní má kyselost 0,3 procenta. Název označuje tradiční způsob výroby, tzn. mechanické lisování za studena. Extra panenský olivový olej je zdrojem zdravých mononenasycených tuků, které chrání srdce, cévy a játra. Navíc obsahuje fenoly, které působí protizánětlivě. Jedna jeho lžička obsahuje 10 % doporučené denní dávky vitaminu E. Vitamin E je antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály a zpomaluje stárnutí. Kvalita oleje nesouvisí s barvou, ale chutí – měli bychom cítit trávu a pocit krémovosti, ne mastnoty. Láhev musí být tmavá. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Někteří LIDÉ CÍTÍ úplně VŠE
Tělo vysoce citlivých lidí se liší od ostatních. Cítí úplně vše. Jejich těla jsou propustnější, a tak přejímají pozitivní i negativní energie z okolního prostředí do svalů, tkání a orgánů. V mnoha zásadních ohledech to může ovlivnit jejich zdraví. Pozitivní je, že na sobě cítí vitalitu, štěstí a lásku druhých. Jsou to úžasné zároveň léčivé pocity! Cítí ovšem také nepříjemné pocity či bolest, stres a negativní emoce jako například frustraci, hněv nebo strach (dokonce i když se o nich nemluví). Vysoce citliví lidé se rychle unaví nebo jim dokonce bývá nevolno v přítomnosti toxických lidí nebo v prostředí plném hluku násilí, shonu a křiku. Dokonce se u nich mohou projevit stavy, které nazývám „nemoci z citlivosti“. Vnímají totiž fyzické příznaky druhých lidí, jako by byly jejich vlastní.
Shrnutí: Vysoce citliví lidí vnímají některá prostředí jako velmi stresující a přejímají na sebe emoce a symptomy druhých.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
Út 14. května 2024
֍ Chcete se cítit lépe a být spokojení? CVIČENÍ A POHYB uvolňují v mozku chemické látky (včetně serotoninu a endorfinů), díky nimž se cítíme dobře – posilují sebevědomí a pomáhají soustředit se stejně jako dobře spát a cítit se lépe. Ideální je, když se pohybujete „spontánně“, protože máte chuť se pohybovat, nikoli proto, že chcete splnit další bod v seznamu zdravého životního stylu. „Zdravé“ tělo má přirozenou potřebu se hýbat, která se může měnit. Naučte se tělo dobře poslouchat, nenechte ho příliš zahálet, ale také se nepřepínejte. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní, Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ Chroupejte syrovou MRKEV. Při chroupání namasírujete a prokrvíte dásně, posilujete krční a obličejové svaly a navíc je mrkev zdravá. Mimo antioxidant selen, vitaminy D, E, K obsahuje velké množství vitaminu A, který pomáhá při šerosleposti, světloplachosti a únavě očí. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Hra na BUDDHOVO OKO: Jasnovidnosti si východní tradice nijak zvláště necení, dokonce ji někteří považují za překážku vnitřního růstu. Mnohem vyšší stupeň je “Buddhovo oko”. Kam se mistr s otevřeným Buddhovým okem podívá, tam se všechno dává do pořádku, i když se neříká za jak dlouho. Možná chcete mistrovo adresu a telefonní číslo, jenže nikoho takového neznám. Tak to zkusme svépomocí. Představte si, že máte Buddhovo oko otevřené a pohlédněte na sebe. Ano, jste takoví, jací jste. Tím se ale nezabývejte, vnímejte cílový stav, tj. sebe jako ideální bytost někdy v budoucnu. Cíl znáte, teď už zbývá jen maličkost, najít správnou cestu. Totéž můžete praktikovat vůči k druhým lidem a třeba i vůči celé této planetě. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Po 13. května 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Většina lidí věnuje celý život tomu, aby se cílevědomě, lopotně, pilně a neúnavně připravili na štěstí. Vypracovávají plány, jak se stát šťastnými, cestují a pracují za tímto účelem, s pílí mravenců a krvelačností dravého tygra shromažďují potřebné náležitosti. A když jim život uplyne, přijdou na to, že všechny ty nezbytné rekvizity nestihnou nashromáždit. Že člověk také musí být šťastný už při tom. A že na tohle docela zapomněli.“
Sándor Márai (1900–1989); maďarský básník, novinář a spisovatel žijící ve 20. století
֍ Moderní život je snadný. Prakticky vymizela těžká práce, nepřeberné množství strojů a přístrojů nás zbavilo námahy běžné pro předchozí generace. Na první pohled výhoda, když se však dostaneme pod povrch věcí, zjistíme, že nám díky tomu chybí svaly a tudíž jsme náchylnější k řadě civilizačních chorob. Více se dočtete v článku MUDr. Ludmily Elekové Moderní epidemie – nedostatek svalů.
֍ Je lepší DÁVAT než se pokoušet ZÍSKAT… i to nás učí tchaj-ťi
Zažít na sobě „odstrčení“ není vůbec nic příjemného. V nejlepším případě nad vámi partner prostě zvítězí, v horším se cítíte pokoření nebo jste dokonce zranění. Přesto je správné odstrčení vždy výsledkem nečinění. Můj partner pan Liou mě vlastně vůbec neodstrčil, udělal jsem to já sám. Nebo lépe řečeno, můj vlastní odpor a principy, které on uplatnil, vedly k tomu, že jsem byl odstrčen.
Pokud vás někdo odstrčí v souladu s principy tchaj-ťi, většinou z toho nemáte výrazně negativní pocity. Nemáte dojem, že by partner udělal něco proti vám, vaše ego neprotestuje. Je to jako jízda v zábavním parku – šokující, děsivé, ale zároveň zábavné. Tchaj-ťi směřuje k dosažení stavu, kdy vítězství v souboji nenaruší harmonii mezi vítězem a poraženým. Na nejhlubší rovině leží princip nenásilí, péče a soucit s druhými a také se sebou samým.
Pan Liou řekl: „Nejdříve musíte pochopit, že je lepší dávat, než se pokoušet získat, že je lépe vyjít druhým vstříc, než doufat, že někdo vyjde vstříc vám. To zahrnuje ducha oběti a v širším smyslu osobnost, „ne-já“ neboli ztrátu svého já. Nemyslíte pak již na sebe, ale na své bližní, na zemi, na celý svět.“
(Zdroj: NIc vám netajím – Wolfe Lowenthal)
Pá 10. května 2024
֍ INTUICE
Intuice je i v našem každodenním životě zdrojem nových nápadů, porozumění, hledání východisek a řešení mnoha našich problémů. Takovou zkušenost má mnoho lidí. Právem se můžeme domnívat, že intuice byla vlastní mnoha velkým myslitelům, filozofům a učencům po celou dobu vývoje lidské civilizace. Novodobá věda však postavila svoje bádání na rozumu, objektivitě, redukcionismu, kauzalitě a na experimentálním ověřování všech teorií. Avšak i v historii vědy stály u zrodu mnoha významných objevů náhlé nápady a vnuknutí. Šťastné náhody, nebo dokonce i sny. Často jsou to události, které odporují zdravému rozumu, a my je získáváme právě bez pomoci rozumu či paměti. Pro označení intuitivního vnímání dnes používáme různé výrazy, jako např. channeling, nadsmyslové vnímání, vnímání vnitřními smysly, jasnovidectví, přímý přístup k informacím, paranormální schopnosti, spirituální komunikace nebo rozhovor s duchovními učiteli. Lidské bytosti, které mají tyto schopnosti rozvinuté, nazýváme proroky, jasnovidci, senzibily, intuitivci aj.
Mnozí duchovní badatelé, jak např. zakladatel antropozofie Rudolf Steiner nebo psychiatr Carl Gustav Jung, upozorňovali na to, že intuice je přirozenou vlastností člověka a může být rozvíjena a trénována. V současné době jsou to zejména badatelé z oblasti transpersonální psychologie, kteří se těmito fenomény zabývají. Poznatky získané pomocí intuice mohou být dříve či později ověřovány – verifikovány. Můžeme se tak například podivovat nad tím, že Steiner varoval německé zemědělské již kolem roku 1920, že vůl krmený masem by se musel zbláznit, nebo upozorňoval na nebezpečí nadměrného příjmu fluoridů pro lidské tělo. (Zdroj: Jak změnit svět tady a teď – Anna Strunecká)
֍ NOHY, LEDVINY A ČCHI: Základem tchaj-ťi jsou nohy, a ledviny úzce souvisí s tím, jak jsou nohy silné. Ledviny hrají ústřední roli v procesu vzniku a rozvoje čchi. Energie čchi zprostředkovává základní impuls pro psychickou i fyzickou proměnu. (Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ BETA-GLUKANY: co to je, k čemu to je a kde to je
Beta-glukany jsou jednou z forem vlákniny. To je samo o sobě dobré, protože vláknina je užitečná v prevenci srdečních nemocí a cukrovky a pomáhá prospěšným bakteriím ve střevě. Beta-glukany navíc posilují imunitu, snižují zvýšený krevní tlak a mírní záněty. K jejich přírodním zdrojům patří ovesné vločky, houby (např. reishi, shiitake, hlíva i některé zdejší volně rostoucí houby), ječmen, žito, čirok a řasy včetně sladkovodní chlorelly. Beta-glukany z rostlin jsou rozpustné ve vodě, příslušné potraviny je proto dobré povařit a vodu, v níž se vařily, zkonzumovat, např. ve formě polévky nebo kaše. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 9. května 2024
֍ TCHAJ-ŤI je také o lidskosti a správném chování
Liou Si-cheng, nástupce profesora Čenga na Tchaj-wanu, říkal, že učitel by s žáky neměl pracovat pouze na prohlubování umění tchaj-ťi čchüan, ale měl by je také učit skutečné lidskosti a správnému chování: „Principy tchaj-ťi čchüan mohou být bez výjimky použity v každodenním životě. Ve cvičení například klademe důraz na poddajnost a na investici do ztráty. Učíme se, jak být jemný, měkký a mírný. To je zároveň návod, jak kultivovat celou svou osobnost, jak změnit svou mysl a jak hladce a klidně vycházet s ostatními lidmi.“
Základním rozdílem mezi profesorem a deseti tisíci drobnými mistříky, které vidíme všude kolem sebe, není v jeho transcendentních schopnostech, které oni postrádají, ale v hloubce a kvalitě osobnosti. Lépe řečeno v určité „harmonii“ jeho osobnosti. Liou Si-pchengovi bylo přes sedmdesát, když jsem se s ním poprvé setkal, a byla to spíš jeho osobnost než nějaké zvláštní, nevídané schopnosti, co mé pochybnosti rozptýlilo. Další starý muž, který byl milý, harmonický, bez známek úzkostí nebo obav. On sám to připisovat vlivu svého učitele a studiu tchaj-ťi čchüan.
Pan Liou byl stále plný energie. Také profesor Čeng měl neuvěřitelné množství energie. Myslím, že to souvisí s čistotou osobnosti či duše. Strach, úzkosti a obrany odvádějí čchi a zbavují nás energie. Dokážeme-li se očistit od negativních myšlenek, závislostí a bloků, je naší odměnou vitalita a radost ze života.
(Zdroj: NIc vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ LYMFATICKÝ SYSTÉM je systém cév a uzlin, jimiž proudí lymfa, tekutina, která vstřebává přebytečné nečistoty, ty se hromadí ve špatně prokrvených místech. Promasírujte si celé tělo nasucho rukavicí, drážděním kůže se zlepší krevní oběh, aktivuje lymfatický systém a podpoří detoxikační procesy. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Povídka o tom, jak Čchen Jao (Chen Yao) z 16. generace rodiny Chen, nejstarší syn Čchen Čung-šenga (Chen Zhongshenga) a starší bratr Čchen Sina (Chen Xina), porazil v čajovně policisty, i když už to byl stařec. Příběh naleznete po kliknutí na Jednooký mistr bojuje v čajovně.
St 8. května 2024
֍ RYCHLOST JÍDLA A ZDRAVÍ
Jídlo je pro většinu lidí příjemná záležitost, ale jíst příliš rychle může mít nepříjemné následky. Bezprostředně se jedná o plynatost, bolesti břicha nebo nevolnost. Objevily se ale i zprávy o dlouhodobých následcích:
- Trvá asi dvacet minut, než se zpráva o stavu sytosti dostane do mozku. Rychle jedení může souviset s přejídáním, obezitou atd.
- Příliš jídla v žaludku prodlužuje dobu, po kterou je žaludek vystaven trávicím šťávám. To může vést k poškození sliznice.
- Existují i zprávy o souvislosti mezi rychlým jedením a cukrovkou 2. typu.
Rychlost jídla je pouze jeden prvek životního stylu, a to ne ten nejdůležitější. Významnější jsou kupříkladu střízlivost, to, co jíme, kdy to jíme, jestli máme dost tělesné aktivity atd. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Jednou z příčin svalových křečí může být snížená hladina DRASLÍKU v krvi. Draslík v buňkách lidského těla tvoří hlavní minerál. Najdete ho v banánech, sušených meruňkách, ale i v pomerančovém džusu. Bohatým zdrojem draslíku jsou brambory, ale varem ve vodě se ztrácí až 50 procent z jeho obsahnu, vařením v páře jen necelých 6 procent. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Co je ČLOVĚK!?
Vidět a znát člověka jen tak, jak je znám na Zemi, je málo. Je to nedostačující obraz, nedokonalé chápání jeho života. Člověka si na Zemi v celé plnosti jeho významu vůbec nelze představit. To, co je z něho na Zemi viditelné, je pouhou částí jeho možných projevů. Tělo, ve kterém se na Zemi projevuje, je také slabou ukázkou tvaru a formy veliké duchovní síly, jež je podstatou jeho existence…
Člověk je bytost nekonečných světů vesmírných. Tvary, v nichž se může duše zjevit na úrovních jejího domova v božském jsoucnu, jsou nepředstavitelně vznešené, majestátní, skvělé, zářící, světelné – že zář Slunce, jak oblévá Zemi, je vůči nim slabá…
(Zdroj Božena Cibulková – Kniha boží. Logos)
Božena Cibulková (1914−1995) byla novodobá křesťanská mystička, duchovní učitelka a autorka duchovních textů.
Út 7. května 2024
֍ V květnu je podle čínské medícíny nejohroženějším orgánem SRDCE. Srdce řídí ducha (v čínské medicíně se jím označuje celkový zjev člověka, celkový dojem, kterým působí, ale také myšlení, mysl, psychika či vědomí). Pozor si dejte především na emoce, protože srdce je sídlem citu a veškeré emoce mají na kvalitu srdeční energie velký vliv. Nepříznivý vliv na energii srdce mají také cukr, alkohol, čaj a káva, těžké a tučné večeře a navíc v pozdních hodinách. Prospívá naopak dostatek pohybu, nejlépe v přírodě, udržování dobrého stavu krční a hrudní páteře, optimálního krevního tlaku, příp. cholesterolu. Srdce posiluje sprcha vlažnou vodou, zvláště v létě, a také úsměvný, láskyplný a harmonický pohled na svět.
Jednoduchý cvik na posílení meridiánu srdce z meridiánové rozcvičky Makko-ho (celou rozcvičku naleznete na Harmonizační meridiánová rozcvička):
Sedněte si, dejte plosky nohou k sobě a paty přitáhněte co nejblíže k tělu. Prsty rukou obejměte chodidla, propněte paže (s lokty do stran, podél bérců), srovnejte páteř a prověste trup dolů k podlaze. Prociťte vnitřní stranu paží k malíčkům.
Více o srdci a o tom, jak ho udržet v dobré kondici se dozvíte v článku Orgány během roku: Máj… čas lásky a srdce.
֍ Které LÁTKY obsažené v ČAJI UKLIDŇUJÍ
- Jsou to antioxidanty zejména epigallocatechin gallát, těch bývá více v zeleném čaji.
- Aminokyselina L-theanin, opět se jí hodně najde hlavně v zelených čajích. Naproti tomu v černých čajích typu pu-erh není většinou zastoupena.
- K tomu přistupují některé další látky obsažené v černém čaji.
Většinou více uklidní zelený čaj mimo jiné proto, že v černých čajích bývá víc kofeinu. Jestli se chcete kofeinu úplně vyhnout, k uklidňujícím čajům patří např. meduňka, levandule, heřmánek, kozlík nebo máta. Mátu v Maroku kombinují se zeleným čajem, tato směs se jmenuje Le Touarég a dostane se levně i u nás. Mimochodem máta navíc obsahuje fytoestrogeny a pomáhá ženám v přechodu. Zelený čaj ovšem ochlazuje, jestli je někomu zima, zahřeje ho mnohem lépe černý čaj s plátky zázvoru nebo kardamomem. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ VNITŘNÍ BLOKY A UVOLNĚNÍ
Podle mistra Čeng Man-čchinga je nejdůležitější uvolnění. „Uvolni všechna napětí, zbav se tvrdé, ztuhlé síly. Otevři dráhy ve svém těle a nech jimi čchi volně proudit.“
Začátečníci si často po nějaké době cvičení chodí stěžovat: „Vůbec tomu tchaj-ťi nerozumím. Má přece uvolňovat a já se cítím mnohem napjatější, než když jsem ještě necvičil.“
Klíčovým bodem je zde výrok: „cítím se napjatější“. Naše dosud zanedbávané tělo ožívá a začíná si postupně uvědomovat všechna svá zakořeněná napětí a bloky. Po desetiletí se naše ramena zvedala nahou, až tam, jak by řekl profesor „zatuhla“. Uvolňujeme se, bloky se začínají rozpouštět a my můžeme konečně cítit své tělo takové, jaké skutečně je. Přirozeně, že se v prvních chvílích necítíme zrovna skvěle, ale spíš naříkáme: „Ach Bože, já mám ty ramena snad až někde nad ušima!“
Je těžké postavit se tváří tvář svým vnitřním blokům. Většinou je to také dost bolestné, a proto potřebujeme značné množství psychické a fyzické energie, abychom ve studiu vytrvali.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
Po 6. května 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Podstatu svého vlastního já lze odhalit prožíváním každodenního života. Jediné, co je třeba, je to, aby byl člověk starostlivý a laskavý. Vše ostatní se vyjeví časem. Běžnost a Bůh se neliší.“
David R. Hawkins (1927−2012); uznávaný lékař a psychoanalytik, autor, spirituální učitel a výzkumník na poli vědomí
֍ Co podle vitaminového kalendáře KONZUMOVAT v měsíci KVĚTNU: salát, okurky, kapusta, chřest, reveň, jahody, ovocné šťávy.
֍ Není pochyb o tom, že se lidé v moderní společnosti přejídají a mají nadváhu. Ale málo se hovoří o tom, že se „PŘEDÝCHÁVÁME“, tj. množství nádechů a výdechů je vyšší, než tomu bylo v minulosti. Většina z nás dýchá příliš a až čtvrtina moderní populace trpí nadměrným dýcháním chronicky. Více se dozvíte v článku nazvaném Přejídání a „Předýchávání“.
֍ Udělejte si přírodní antibiotikum – ZLATÝ MED: smíchejte jednu lžičku skořice a dvě lžičky medu. Důležité je použít kvalitní pravou cejlonskou skořici, která obsahuje jen velmi malé množství přírodního toxinu kumarinu. Skořice je přírodní antioxidant, bojuje proti mikrobům, virům a plísním a celkově zvyšuje obranyschopnost. Schopností skořice je také prokrvování, zahřívá pokožku a rozproudí mikrocirkulaci, pomáhá tak od studených nohou nebo brnění končetin. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Pá 3. května 2024
֍ První ranní myšlenka ovlivní celý váš den. Zkuste vstávat s POZITIVNÍ AFIRMACÍ, jednoduchou větou, která vám připomene, že život je krásný. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ OTÁČENÍ V PASE
Patrně nejdůležitějši cvik sestavy 8 forem čchi-kungu se jmenuje Otáčení v pase. Začínáme ze středové pozice, tj. z postoje wu-ťi. S nádechem přeneseme váhu do pravé nohy, pasem začneme otáčet doprava, s výdechem pokračujeme v pohybu doprava a otočíme trup do krajní pozice. Páteř zůstává rovná, postupně otáčíme pasem a jednotlivými obratly (jako kdybychom „ždímali hadr“), kyčle jsou neustále uvolněné, otevřené, s koleny od sebe. Oči sledují periferně pohyb trupu. Paže drží oblouk! Pohyb je veden pasem! S nádechem se vrátíme do původní pozice, vyrovnáme váhu a pomalu se začneme přetáčet pasem doleva. S výdechem pokračujeme do krajní pozice vlevo. Provedení cviku je stejné jako v pravostranné verzi, jen na opačnou stranu.
Poznámka ke cviku z knihy Praktická cvičení podle čínské medicíny od Stevena Cardozy:
- tento cvik „rozpumpovává“ a masíruje tříselné mízní uzliny, čímž prospívá imunitnímu systému
- cvik je přínosný pro všechny tělesné struktury zad, při otáčení jsou také stimulovány všechny vertikální akupunkturní dráhy zad (dráha tu-maj a dráha močového měchýře), středové dráhy a rovněž horizontální, opaskový meridián taj-maj
- při otáčení trupu protahujete a uvolňujete obratle podle umístění výše nadloktí (můžete tudíž jejich výši měnit podle potřeby)
- cítíte-li nebo slyšíte praskání a lupání v zádech jako při chiropraktickém ošetření, je to normální a nemusíte se tím znepokojovat
- otáčení v pase můžete provádět jako součást čchi-kungové sestavy nebo ho cvičit zvlášť jako rozcvičku na rozproudění celého těla nebo kdykoli, když se potřebujete celkově vzpružit po dlouhém sezení (cvičíte-li samostatně, můžete ho provádět až pět minut)
- při samostatném cvičení můžeme zvolit také variantu, kdy necháme ruce volně viset podél těla, při otáčení trupu se ruce roztočí a začnou bouchat a narážet do těla (do stehen, boků, časem až do výše beder a horní části páteře); plácání by mělo být příjemné, ne násilné, tvrdé nebo bolestivé
Přehled všech cviků sestavy 8 forem naleznete na 8 forem čchi-kungu. (Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla, Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ Doplňky výživy pro KLOUBY
Podle odborné literatury to vypadá, že pozitivní efekt mají:
- Kurkuma a přípravky z ní. Kurkumu dostanete běžně v obchodech, ale není dobré to s ní přehánět, zvláště ne v kombinaci s pepřem, který zlešuje vstřebávání kurkumy.
- Kolagen II. typu. Ten se najde hlavně ve vývarech z kloubů zvířat, rybách atd. Tělo si ho dokáže vyrobit, jestliže má dost vitaminu C a dalších živin např. z ořechů, luštěnin a semen.
- Patrně užitečný je i čaj. Je lépe ho pít mezi jídly, ne s jídlem, s ohledem na vstřebávání živin z jídla.
Další doplňky stravy se dají koupit např. přes internet. K těm patří: extrakt z Boswellia serrata, pycnogenol, extrakt ze slávky zelené, rhodiola rosea.
Ještě důležitější je vhodné cvičení, které příslušný kloub procvičí, aniž by ho nadměrně zatěžovalo. Např. chůze a jóga jsou lepší než sporty, při kterých dochází k výskokům a pádům. Šetrné a užitečné je také procvičování kloubů vleže (video).
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Čt 2. května 2024
֍ KROUŽENÍ PAŽEMI – Na prokrvení a „oživení čchi“
Rozkročte se na šíři ramen, lehce povolte kolena a uvolněte pánev, přitom se pevně opřete o chodidla. Začněte kroužit jednou rukou (nehýbejte pouze rukou, ale pohyb veďte odspodu z nohou přes pas do ruky – poznáte to tak, že vás nebolí ruka a používáte jen minimum svalů). Kružte pravou rukou střídavě oběma směry, pak procvičte levou ruku. Následně kružte oběma rukama společně vzad, společně vpřed, střídavě oběma rukama vzad i vpřed. Na závěr vzpažte a kružte jednou rukou vpřed a druhou vzad a poté vyměňte směr.
Po celou dobu kontrolujte, zda pohyb vychází z nohou, zda máte propojené celé tělo a také nezapomeňte uvolněně a zhluboka dýchat. Počet kroužků není omezen.
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ CELER: Tuto aromatickou rostlinu používali při kultovních obřadech mrtvých a dalších sakrálních úkonech už v antických dobách. Celer se také stal vedle kopru a koriandru nejoblíbenějším kořením římské kuchyně. Dnes je jeho léčivý účinek využívám především v podobě šťávy, která brání nadměrnému okysličení krve a hromadění kyseliny močové. Je pomocníkem při revmatismu i dně a odlehčuje játrům a slezině. Semena celeru prý pomáhala i při hysterických reakcích a pomatenosti. (Zdroj: Phoenix) Více se o celeru dočtete v článku, který vyjde 16. května.
֍ Velkou překážkou pro duchovní vývoj a překonání ztotožňování sama sebe s myslí spočívá v tom, že člověk zpracovává data, symboly a slova pomocí NAHODNÝCH toků MYŠLENEK (mentalizace). O těchto „myšlenkách“ se předpokládá, že jsou skutečným myšlením. Pokud meditujeme, začne nás tento věčný duševní šum obtěžovat a vzbuzovat i úzkost. Snažíme-li se ale mysl zklidnit silou vůle, není to účinné, neboť výsledky jsou pouze omezené a ještě k tomu vydrží jen chvíli. Jak se k tomuto „problému“ postavit, se dozvíte v úryvku z knihy Davida R. Hawkinse Vzestup po úrovních vědomí (Náhodný tok myšlenek – mentalizace).
St 1. května 2024
Přeji krásný vstup do měsíce lásky a rozkvětu. Dnešní den nezapomeňte na tradiční polibek pod rozkvetlou třešní (nebo jiným stromem 🙂 ) . Traduje se, že žena políbená pod rozkvetlým stromem, si do dalšího roku zachová krásu, svěžest i plodnost, nepolíbené ženy naopak uschnou.
֍ OMEZTE DÝCHÁNÍ A ZLEPŠÍTE ASTMA
Astmatem dnes trpí 25 milionů Američanů a je to hlavní příčina návštěv pohotovosti, hospitalizací a zameškané školní docházky u dětí. Je považováno za zvladatelnou, ale nevyléčitelnou chorobu. Astma je reakce imunitního systému, která způsobuje sevření a křeče dýchacích cest. K záchvatům mohou vést škodliviny, prach, virové infekce, studený vzduch a další faktory. Může však být způsobeno i nadměrným dýcháním, a proto je běžné při fyzické zátěži (tzv. zátěžové astma).
Astmatici mají obecnou tendenci dýchat více než ostatní, jak při zátěži, tak v klidovém stavu. Při záchvatu se dýchací cesty stáhnou, vzduch je chycen v plicích, je těžší ho dostat ven a potom zase dovnitř. Pacient začne dýchat ještě víc, ale přitom má pocit, že nemůže popadnout dech. Následuje ještě větší dušnost, panika a stres.
Celosvětová tržba za léčbu astmatu činí každý rok dvacet miliard dolarů. Léky často funguje tak dobře, že si člověk může připadat prakticky vyléčený. Léky, zejména steroidy ve formě tablet, však mohou mít po několika letech strašlivé vedlejší účiny (včetně zhoršení plicních funkcí a astmatických příznaků, hrozí i slepota a zvýšené riziko úmrtí).
Cestou z kruhu je omezit dýchání, neboť lidé, kteří se naučili dýchat méně, popisují dramatická zlepšení. Zlepšení dokládají i studie, například studie nemocnice Mater v australském Brisbane zjistila, že když dospělí astmatici snížili příjem vzduchu o třetinu, symptomy dušnosti klesly o sedmdesát procent a potřeba dávky z inhalátoru dokonce o 90 %. Půl tuctu dalších klinických testů přineslo podobné výsledky.
Nikdo neví, proč je omezené dýchání u astmatu a jiných dýchacích onemocnění tak účinné, i když existuje několik teorií. Výsledkem však je, že čím méně dýcháme, tím více výhod načerpáme z efektivního dýchání a tím více toho naše tělo dokáže. Savci, kteří mají v klidovém stavu nejnižší tepovou frekvenci, žijí nejdéle. Není náhoda, že tito savci také dýchají nejpomaleji.
„Jogín neměří svůj život počtem dní, ale počtem dechů,“ napsal indický učitel jógy B. K. S. Iyengar.
Dokonalé dýchání: Optimální množství vzduchu, jež bychom měli v klidovém stavu vdechovat (k němuž došli různými cestami a prostředky shodně vědci, katolíci, buddhisté, hinduisté a další pneumonauti), je 5,5 litru za minutu. Optimální dechová frekvence činí 5,5 nádechu a 5,5 výdechu za minutu. Jeden nádech i výdech trvají 5,5 vteřiny. Tak má vypadat dokonalé dýchání.
(Zdroj: Dech – Nové poznatky o ztraceném umění – James Nestor)
֍ KLEPÁNÍ PRSTY NA STŮL
Součástí čajové etikety v Číně, a to platí zejména pro jih země, je poklepání prsty na stůl jako výraz díků. Jak tento zvyk vznikl?
Císař Čchien-lung z dynastie Čching byl náruživý konzument čaje. Kromě toho také rád cestoval po zemi v převleku za obyčejného muže, aby ho ostatní nepoznali. Jednou i se svou družinou zavítal do čajovny. Když připutovala konvice na stůl, císař ji vzal analil nápoj do misek všech svých společníků. Něco takového se samozřejmě normálně nestane a pro jeho poddané to představovalo obrovskou poctu. Normálně by padli na kolena a uctivě se císaři poklonili na výraz díků. Protože nemohli panovníka prozradit, ohnuli ukazováček a prostředníček a kloubyprstů začali poklepávat na stůl. Od té doby se toto gesto v Číně používá, když chcete někomu poděkovat za naplnění vaší misky čajem. Prsty se už ale neohýbají, místo nich se klepe polštářky prstů.
(Zdroj: Čaj v čínské kultuře – Ondřej Horecký, Epoch Times 2016)
֍ Nuda? Ale kdepak!: V ČCHI-KUNGU se některý pohyb zvolna, monotónně opakuje mnohokrát za sebou nebo člověk nehybně setrvává v určité poloze. Podobné je to v józe. V porovnání třeba s volejbalem to vypadá jako naprostá nuda. Povrchní pozorovatel východních cvičení nevidí vnitřní práci. Ta zahrnuje ledacos. Lze pozorovat, jak cvik působí na tělo, mysl a pohyb energie, tj, cvik prociťovat. Je také možné se uvolnit a při pohybu odpočívat, jeden čínský mistr doporučoval postoj “spím i nespím”. Uvolnění a prociťování se navzájem posilují. Jestliže se vodní hladina uklidní, je lépe vidět pod její povrch. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Út 30. dubna 2024
֍ PA-TUAN-ŤIN, ER-Š TUAN-ŤIN
Pa je číslo osm, er-š číslo dvanáct. Zbývající dvě slabiky tuan-ťin znamenají „zlaté brokáty“ a naznačují cosi krásného a cenného. Původní cvičení Osm kusů brokátu je velmi stará sestava čchi-kungu prováděná vstoje. Stala se základem mnoha dalších cvičení čchi-kungu, při nichž se dodržuje podobné pořadí, ale jejich názvy souvislosti s tímto původem nenaznačují. Existuje též verze Osmi kusů brokátu prováděná vsedě. Stejně jako Dvanáct kusů brokátu vznikla později a skutečná souvislost s Osmi brokáty je malá.
Většina verzí prováděných vsedě a Dvanáct brokátů nejsou pravý čchi-kung, nicméně jsou to užitečná, zdraví prospěšná cvičení, jež často slouží jako rozcvička nebo doplněk k jiným cvičením. Osm kusů brokátu je pravý čchi-kung, je však známo mnoho verzí a obměn, z nich se vytratila řada podstatných složek. Přesto i tyto varianty jsou užitečné.
(Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ PŘITAŽLIVOST: Ze stromu spadlo jablko. Jak se rozkládá, přitahuje k sobě hmyz. Někdo jedná špatně, a tím k sobě láká neblahé síly. To se obvykle neprojeví hned, ale i tak je to malér. Funguje i naopak. Dobré jednání přitahuje nápomocné energie, ani to se často neprojeví okamžitě, ale je to výhoda. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Pár tipů pro ZDRAVĚJŠÍ ŽIVOT:
- Dodejte tělu zázračný vitamin C čerstvou šťávou z citronu nebo pomeranče.
- Používejte kukuřičnou mouku – obsahuje vlákninu, jež je schopna kontrolovat hladinu cukru v krvi.
- Na povzbuzení energetických drah srdce si třete ušní boltec nebo malíček.
- Choďte na procházky, chůze chrání před vznikem cévní mozkové příhody.
- Zasmějte se, usměv je něco, co nesmíte ztratit.
- Pro lepší náladu, čistou mysl a zdravější tělo si dopřejte půlhodinku tchaj-ťi nebo čchi-kungu.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní + Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
Po 29. dubna 2024
֍ JEDEN SVĚT, JEDEN DECH: Dnes máme Světový dech tchaj-ťi a čchi-kungu. Nejlépe ho oslavíme tím, že si najdeme čas a zacvičíme 🙂 . Pokud vás tento „svátek“ zajímá, klikněte na World Tai Chi Day.
֍ Tento týden přináší následující MYŠLENKU:
„Žijte ve slunečním svitu, koupejte se v jezerech a dýchejte divoký vzduch.“
Ralph Waldo Emerson (1803–1882); americký duchovní, folozof, esejista a básníka se zvláště blízkým vztahem k přírodě
֍ ČAJE podle obsahu KOFEINU a polyfenolů
- Nejméně kofeinu i polyfenolů obsahují levné velkolisté čaje vyrobené ze spodních částí rostlin.
- Pražení lístků podstatně sníží obsah kofeinu i polyfenolů.
- Důležitý je druh čaje. Obsah kofeinu sestupně: Černý čaj včetně tmavého čaje pu-erh. Zelený pu-erh. Oolong. Zelený čaj. Pražený zelený čaj hódžiča (hojicha).
- Porovnání obsahu zdraví prospěšných polyfenolů v čaji: Nejvíce je jich v zelených čajích. Za nimi následují čaje typu oolong, zelené čaje typu pu-erh, černé čaje, tmavé čaje typu pu-erh a hódžiča (hojicha).
Závěr: Výše uvedené neznamená, že hódžiča (hojicha), je nejhorší. Výhodou tohoto čaje je, že spíše uklidní a jen málo ovlivní vstřebávání železa i živin. Možná proto ho Japonci pijí po jídle. Lze ho pít i večer, což by u jiných čajů nebylo právě vhodné. Neznamená to také, že zelené čaje jsou nejlepší, dost ochlazují, což je výhoda za horkého počasí, ale ne v zimě. Jestliže je někomu zima a je nachlazený, prospěje mu víc černý čaj s kousky zázvoru než jemné zelené čaje.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ ČCHI-KUNG – to je nástroj, s jehož pomocí je možné se naučit „opravovat“, zbavovat se nemocí, pochopit ve větší míře náš svět, pochopit sám sebe propojeného s celým Vesmírem, získat štěstí – životní štěstí, šťastné vztahy, štěstí plynoucí ze vzájemného porozumění, štěstí z vědomé volby své Cesty, prostě štěstí. Více v článku Čchi-kung jako nástroj uzdravování a pochopení sebe sama.
Pá 26. dubna 2024
֍ POMÍJIVOST ŽIVOTA A PÍSEČNÁ MANDALA
„Názor na to, co je život, se v nejhlubší rovině liší v tom, zda na něj nahlížíme pouze jako na singulární, ohraničený jev, který má začátek a konec, nebo jako na kontinuum bez začátku a konce.“ To jsou slova, která uvádí Clemens Cuby ve své knize Žitá reinkarnace / Moje neuvěřitelné zkušenosti. „Znám velké množství lidí, kteří se obávají, že po smrti něco je,“ řekl v roce 2019 na festivalu Colours of Ostrava, kde byl hostem. „Většina lidí se ale bojí, že po smrti není nic.“
V Tibetu kdysi dávno vytvořili opravdu působivý a velice silný rituál, který dovoluje si hlouběji uvědomit pomíjivost fyzického bytí ve všech jeho facetách. Několik mnichů pracuje dva týdny i osmnáct hodin denně, aby z toho nejjemnějšího čistého barevného písku vytvořili trojrozměrný symbol univerza. Má rozměry čtyři krát čtyři metry, je umístěn na vyvýšené dřevěné desce a je vyvedený v nádherných barvách. Přesnost vyobrazení těchto nejvyšších moudrostí bere dech. Jakmile je písečná mandala hotová, neobětována životním moudrostem, jež ztělesňuje, a jejich duchovním aspektům. Hned je zase zničena.
Pro většinu lidí je to velice bolestný proces po dokončení tak mistrovského díla. Zbude jen malá šedivá hromádka smíchaného písku, který se nasype do malé urny a dopraví na vodu. Tam se odehraje další rituál, při němž je písek pro uvědomění si pomíjivosti všeho, co vzniklo odevzdán vodě, v níž se rozplyne. Tenhle rituál pomáhá při umírání a je velmi účinný pro život beze strachu. Každý člověk cítí, jak horoucně by si přál zachovat krásu mandaly, tak jako chceme nejlépe navždy zachovat lidí nebo zvířata.
(Zdroj: Léčitelé, jasnovidci a mágové – Jiří Kuchař)
֍ LEDVINY A TEKUTINY: Nedostatek tekutin, stejně jako nadbytek, může způsobovat problémy ledvin. Pijte během celého dne po menších dávkách – ledviny jsou za hodinu schopné zpracovat zhruba tři deci vody. Do jídla přidávejte kmín a petržel, vyplavují z těla močovinu, a tak brání jejímu usazování v kloubech. Zásadité pH moči udržuje draslík, najdete ho v rajčatech, banánech, ořeších, bramborech… Je-li funkce ledvin narušena, napopak tyto potraviny omezte. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ MERIDIÁN/KANÁL A ŠLACHOSVALOVÝ MERIDIÁN
Meridiány či kanály jsou hlavní energetické dráhy, jimiž protéká čchi, podobně jako krevní cévy jsou hlavními dráhami zajišťujícími oběh krve. Slova meridián a kanál se používají promiskue.
Dvanáct hlavních meridiánů je spojeno se všemi vnitřními orgány a ovlivňuje jejich funkce. Na drahách se nacházejí body, které akupunkturista napichuje s cílem ovlivnit tok čchi a obnovit harmonický, vyvážený stav organismu. Podobný vliv na tok čchi a zdraví má tlak a jiná stimulace bodů.
Šlachosvalové dráhy překrývají řádné meridiány. Mají v zásadě stejný průběh jako řádné dráhy, ale jsou širší a povrchnější. Jak jejich název naznačuje, nejvíce působí na stav svalů a šlach. Jakékoli soustředěné protažení bezprostředně ovlivňuje šlachosvalové dráhy a potažmo i hlouběji probíhající řádné meridiány. Zatímco léčba se běžně uskutečňuje prostřednictvím řádných drah, šlachosvalových se využívá spíš palpačně (tj. pohmatem) diagnosticky (zejména s cílem najíš body a-š´, jež jsou místy bolestivých překážek) a léčebně ve sportovní a ortopedické akupunktuře.
(Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
Čt 25. dubna 2024
֍ Udělejte si jemnou MASÁŽ BŘICHA krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček, nejdříve malé a pak větší kruhy – posiluje trávení, pomáhá při zácpě, při celkové slabosti, působí proti stárnutí a podporuje sexualitu (a údajně také pomáhá při hubnutí v břišních partiích 🙂 ). (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ ŽELEZO
Anémií z nedostatku železa trpí třetina světové populace. Anémii obvykle provází únava, slabost, závratě, citlivost na chlad a horší soustředění. Lidé, kteří trpí anémií, by měli vědět, že nestačí jen přijímat dost železa v jídle, ale také znát, co zhoršuje nebo zlepšuje jeho vstřebávání. Léky, které obsahují železo, by se neměly užívat před jídlem, ani po jídle, které zhoršuje jeho využití.
Co zlepšuje vstřebávání železa: Potraviny bohaté na vitamín C, med, ocet, zejména jablečný, rajčata, mrkev. Železo z masa a ryb se vstřebává lépe než železo rostlinného původu.
Potraviny, které obsahují hodně železa, ale zároveň látky, které zhoršují jeho vstřebávání: špenát, kapusta, další listová zelenina, ořechy, petržel, sezam, luštěniny, zejména čočka, a obiloviny. Vstřebávání železa z nich zlepšuje předchozí máčení, klíčení a vaření.
Co zhoršuje vstřebávání železa: alkohol, čokoláda, vápník, červená řepa, pšeničné otruby, rebarbora, jahody, bazalka, jablka, máta peprná, ostružiny, maliny, borůvky. Až na alkohol a čokoládu se jedná o zdravé potraviny, které do jídelníčku v rozumné míře patří. Vstřebávání železa zhoršují také léky snižující kyselost žaludeční šťávy. Čaj, kávu a kakao je lépe pít nejméně hodinu po jídle nebo hodinu před ním, pak ovlivní vstřebávání železa jen málo.
Ještě zajímavost k čaji:
- pití čaje při jídle: vstřebávání železa se sníží o 60–70 %
- interval mezi čajem a jídlem je 30 minut: vstřebávání železa se sníží o 30 %
- interval mezi čajem a jídlem je 60 minut: vstřebávání železa se sníží o 21 %
- interval mezi čajem a jídlem je 120 minut: vstřebávání železa se sníží o 10 %
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ KAŠTAN KOŇSKÝ je statný listnatý strom dorůstající výšky až 30 metrů. Pobyt v jeho energetickém dosahu posiluje a uklidňuje, neboť pomáhá zbavit se neklidu a strachu. Více o tomto „zázračném“ stromu se dočtete v článku: Kaštan koňský.
Tato stránka obsahuje aktuality za poslední měsíc. Starší příspěvky naleznete na stránkách: Myšlenky, Tipy a triky, Zajímavosti 2024, Doporučená literatura nebo přímo na hlavní stránce v Článcích.
St 24. dubna 2024
֍ KOPŘIVOVÁ KÚRA: Dnes nastává úplněk a vhodná doba pro začátek pročišťovací kúry z kopřiv. Kopřiva je nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu, tím pádem příznivě ovlivňuje celý organismus. Díky obsahu železa pomáhá proti únavě. Na jeden šálek stačí přelít vařící vodou lžíci kopřiv a nechat krátce vyluhovat. Čaj neslaďte, pijte třikrát denně, ale ne déle než čtyři neděle. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ CHOULOSTIVÁ SITUACE: Scipio byl před shromážděným lidem vyzván, aby se zodpovídal ze svého hospodaření. Velký stratég zareagoval po svém. Obrátil se k lidu a řekl: “Římané, je to rok, co jsem zvítězil nad vojskem Kartága. Vystupme na kapitol a poděkujme bohům.” Lid se s jásotem vydal na kapitol. Technicky vzato je to odmítnutí s převedením řeči jinam. Na finančním úřadě to ale nezkoušejte. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Jak postupovat při CHRONICKÝCH CHOROBÁCH: Bioterapeut Vladimír Ďurina doporučuje při dlouhodobých nepříznivých stavech posilovat meridián ledvin, močového měchýře, jater a žlučníku. Na to výborně působí kurkumin, extrakt z kurkumy dlouhé. Nejen že působí protizánětlivě, ale zároveň posiluje i trávení a u mužů podporuje činnost prostaty. Silný extrakt kurkuminu obsahují kapsle Alfa Artrizone, a jak už z jejich názvu vyplývá, podporují i pohyblivost a funkčnost kloubů a kostí. Meridiány ledvin a močového měchýře totiž energticky vyživují i kosti, klouby, uši a další tělesné části, protože jejich dráhy procházejí celým tělem od špičky nohy až k hlavě. (Zdroj: Meduňka 4/2024)
Út 23. dubna 2024
֍ TAO-JIN: Hlavním účelem tao-jinu je rozhýbat čchi a nasměrovat ji v těle tam, kde je potřeba. Slovo tao-jin bývalo jedním z mnoha, jímž se označovalo cvičení podobné čchi-kungu, přičemž slovo čchi-kung vzniklo na počátku padesátých let 20. století. Tao-jin znamená doslova „navést a vést“. Na rozdíl od cvičení čchi-kungu se tímto naváděním a vedením žádná další čchi nezískává, ale lépe se využívá ta, kterou již máte k dispozici, a uvolňuje se jinak nevyužitelná čchi. Obyčejně toho dosahujeme jedním ze dvou způsobů.
První způsob je biochemický. Čchi lze rozhýbat a vést akupresurou, kterou může provádět klientovi či pacientovi terapeut, nebo si ji člověk aplikuje sám jako automasáž. Druhý způsob je pokročilejší. Čchi navádí a vede pouze vlastní mysl. Metoda je součástí mnoha cvičení čchi-kungu a některých meditačních cvičení.
(Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ REAGUJÍ ROSTLINY NA NAŠE MYŠLENKY?
Cleve Backster pracoval pro americké námořnictvo, po válce pracoval v protišpionážním sboru Armády spojených států (CIC), stal se instruktorem výslechových metod, které zahrnovaly mj. i hypnózu, věnoval se hlavně polygrafům (detektorům lži).
Na Hromnice 1966 napadlo Cleva Backstera napojit dracénu ve své kanceláři na jeden z detektorů lži. Chtěl změřit, jak dlouho bude trvat, než se po zalití dostane voda od kořínků až k listům. Opatrně připevnil kontakty polygrafu na masité listy a vykročil pro vodu. V tu chvíli se však stalo něco neuvěřitelného: Aniž by poskytl rostlině jedinou kapku, vykreslila písátka strmé křivky, které zkušený výzkumník okamžitě poznal jako projev pozitivní reakce. Zůstal překvapeně stát, protože si uvědomil, že rostlina mohla reagovat pouze na jeho myšlenku. Na nic jiného než na myšlenku!
Může mít vůbec rostlina nějaké pocity? Ukázala mu snad dracéna, že se na čerstvou vodu těší? Jak by mohl vyzkoušet, zda to nebyla jen náhoda, pouhý omyl nebo nějaký zkrat? Cleve Backster uvažoval takto: nejprudší reakce vykazují bezprostředně ohrožení lidé. Co kdyby tedy trošku spálil jeden z masivních listů své dracény? Co kdyby vzal zápalku… Svoji myšlenku ovšem nedokončil, protože jej nečekaně vyrušil zvuk polygrafu. V okamžiku, kdy pomyslel na to, že by mohl rostlině nějak ublížit, vykreslil detektor lži další strmou křivku. Bylo to jako v hororu. Odešel do vedlejší místnosti,a by si odtud přinesl zápalky. Přístroj mezitím zaznamenal další křivku, svědčící o strachu dracény.
Chvíli vyčkával, pak přistoupil k rostlině a přiblížil k ní hořící zápalku. Nastala další reakce, ovšem výrazně slabší. Rostlina evidentně poznala, že jí ve skutečnosti nechce doopravdy ublížit, že ji vlastně nemíní pálit, ale pouze naznačuje svůj úmysl.
Umí snad rozlišit, zda jde o záměr, anebo jen o pouhou jeho napodobeninu? Dokáže snad vnímat i takový detail? To byly první otázky, které si začal klást. Myšlenka, že rostliny mají svůj vnitřní svět, kterým mohou reagovat po svém na podněty zvnějšku, mu otevřela nový směr výzkumu.
V některých případech rostliny na podněty určité osoby vůbec nereagují. Je to tehdy, kdy dotyčná osoba znamená pro rostlinu potenciální nebezpečí ohrožení života. V ten moment upadá do stavu zvláštní bezmoci, která se projevuje absencí jakékoli reakce.
(Zdroj: Léčitelé, jasnovidci a mágové – Jiří Kuchař)
֍ Tři jednoduché možnosti, jak posílit ZDRAVÉ SEBEVĚDOMÍ:
- Vždy večer si lze vybavit „tři zlaté věci“ uplynulého dne, tím se myslí třeba i drobné úspěchy.
- Někomu se nechce vstávat. Řekne si: „Vstal jsem: “Úspěch mám radost.“ Takto lze pokračovat dál, např. „Vyvětral jsem, úspěch mám radost.“
- Sebevědomí zvýší i to, jestliže někomu pomůžeme a jsme užiteční.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Po 22. dubna 2024
֍ Tento týden přináší následující MYŠLENKU:
„Já dělám svou věc a ty děláš svou věc. Nejsem na světě proto, abych žil podle tvých představ, a ty nejsi na světě proto, abys žil podle mých. Ty jsi ty a já jsem já. Jestliže se náhodou vzájemně najdeme, je to krásné. Nenajdeme-li se, nedá se nic dělat.“
Frederik S. Perls (1893–1970); americký psycholog německo-židovského původu, zakladatel tzv. gestalt terapie
֍ NAKLÍČENÁ SEMENA mají řadu cenných látek – enzymů, minerálů, vitaminů… Připravte si je sami doma, je to jednoduché. K naklíčení se hodí fazolky mungo, sója, brokolice, hrách, čočka, řeřicha a vojtěška. Propláchnutá semínka namočte přes noc do vody, aby nabobtnala. Ráno je vyndejte, propláchnějte a dejte klíčit do tmavé místnosti. Nemáte-li speciální nádobu na klíčení, stačí plastový cedník nebo PET lahev (odříznněte úzké hrdlo a do dna udělejte otvory). Když klíčí ve tmě, jsou křehčí. Na světlo je nemusíte dávat vůbec nebo jen na poslední den, pak budou obsahovat i chlorofyl. Každý den je minimálně tříkrát důkladně propláchněte. Za tři dny jsou dostatečně velké a obsahují spoustu živitn. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ VNÍMÁNÍ „PASU“ představuje první krok, který nám pomůže opravit pohyby v tchaj-ťi čchüan. Co si pod tímto pojmem představit, se dozvíte v článku nazvaném Vnímámí pasu v tchaj-ťi čchüan.
Pá 19. dubna 2024
֍ MERIDIÁNY jsou energetické dráhy, které proudí tělem a podle čínské medicíny ovlivňují naše zdraví. Položte si pravou dlaň na levý hřbet ruky, roztáhněte prsty a třete osmkrát nahoru a dolů. Pokud máte o existenci meridiánů pochybnosti, vězte, že jejich existenci potvrdili už i vědci 🙂 . (viz Vědci konečně prokázali existenci meridiánů)
֍ Dejte si kousek kvalitní ČOKOLÁDY, zvedne vám náladu a povzbudí díky hořčíku krevní tlak. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ NEUROPLASTICITA MOZKU A DIGITÁLNÍ DEMENCE
V roce 2001 publikovat David A. Snowdon rozsáhlou práci nazvanou Nun Study (o svém legendárním výzkumu s jeptiškami). Se svým týmem se zabýval zásadní otázkou, které faktory v rané, střední a pozdní fázi života zvyšují riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. Snowdon a jeho dva kolegové vyzpovídali 678 katolických jeptišek z ženského řádku School Sisters of Notre Dame ve věku od 75 do 106 let. Řád se věnoval od svého založení v roce 1833 základnímu a střednímu stupni vzdělání, sestry sloužily většinou jako učitelky (85 procent), také jako advokátky, administrátorky, pastorační a sociální pracovnice nebo jako zdravotní sestry.
Výzkum ukázal se, že řádové sestry nevykazovaly žádné příznaky demence, ačkoli pitvy u zemřelých jeptišek odhalily, že měly stejně silně degenerovaný mozek jako jiní pacienti s velmi těžkou demencí. Existují tedy osoby, u nichž se prostě nevyvinou žádné příznaky demence, přestože je jejich mozek stejně silně zdegenerovaný jako mozek zcela dementních pacientů. Odpověď na tuto otázku spočívá v mimořádné schopnosti rozvoje našeho mozku a v jeho extrémní přizpůsobivosti a schopnosti přestavby. V našem mozku sice dochází k neustálému odbourávání nervových buněk, na druhé straně také k permanentní tvorbě nových, a to i u dospělých, kteří vytváří nové synapse, spojení (tj. prostě mozek používají 😀 ). Doslova zabijákem pro mozkové buňky jsou naši digitální pomocníci, počítače, chytré telefony apod. Mozek se jim rád přizpůsobí tím, že prostě zleniví. Nervové buňky odumírají a nově dorůstající buňky nepřežívají, protože není, kdo by je používal.
Snowdon o tom mimo jiné napsal:
„Ten, kdo objevuje svět jen prostřednictvím dotykového displeje, který existuje už od roku 1987, a surfování po internetu, získává podle nejnovějších poznatků neurobiologů velmi mnoho povrchnějších zkušeností ve srovnání s někým, kdo poznává svět všemi smysly. Prvním důsledkem je, že aktivuje v mozku méně synapsí. Přes čtyřicet let výzkumů učení a paměti dokázalo, že čím víc se učíme prostřednictvím všech svých smyslů, tím hlouběji je učivo zpracováváno a tím lépe se ukládá do paměti.“
Jeptišky nesurfovaly na webu, nechatovaly s virtuálními lidmi, ale žily mezi nimi v transcendentální oddanosti. Svůj čas netrávily zíráním do obrazovky, ale láskou k bližnímu, službou a modlitbou. Aniž by toužily po potlesku či veřejném uznání. Jejich mozek sice chátral, stejně jako chátrají mozky nás všech, ale jejich synapse nezakrněly. Už víte, díky čemu.
(Zdroj: Návrat žítkovských bohyní – Vlatimil Hela)
Čt 18. dubna 2024
֍ Pro „oživení“ a prokrvení ZÁPĚSTÍ, obnovu pružnosti a odstranění bolestí zkuste během dne, třeba jako součást přestávky při práci, následující cviky:
- Zatněte ruce do pěstí (nedržte je však v napětí, jen je zavřete!), opřete je z boku o trup a otáčejte na jednu a poté na druhou stranu. Přitom lehce tiskněte ruce k trupu, aby došlo k mírnému protahování. Poté předpažte a pokračujte v kroužení před tělem s napjatými pažemi.
- Držte ruce a prsty propnuté v předpažení, při nádechu propnuté prsty a dlaně zvedněte nahoru, při výdechu je spusťte dolů.
- Ruce opřete dlaněmi o sebe (před trupem), tak aby prsty směřovaly vzhůru, ramena i lokty uvolněte. Nadechněte se a s výdechem se snažte protlačit předloktí co nejvíce dolů. Poté prsty obraťte směrem dolů, opět uvolněte ramena i lokty. A s výdechem tlačte předloktí směrem nahoru. Obdobně opřete o sebe hřbety obou rukou a spusťte lokty dolů.
- Propleťte prsty rukou, povolte ramena a lokty nechte viset volně dolů. Poté kružte spojenými dlaněmi nejdříve na jednu a poté na druhou stranu.
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ Doplňte si VITAMIN C – zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina, kysané zelí, sušené šípky a další rostliny jako rakytník, petrželová nať nebo medvědí česnek. Čím barevnější, tím zdravější. Barva je důsledkem fotochemických reakcí, které vznikají díky energii slunečního záření. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ RESPEKT – ťing (jing), tj. úcta k učiteli a ke starším, je uváděn v seznamu dvanácti kladných charakterových vlastností, kterými by se měl vyznačovat student bojové školy rodiny Čchen (Chen). O respektu a sebeúctě (nejen) v tchaj-ťi se můžete dočíst v článku Respekt a sebeúcta od Boba Bachera.
St 17. dubna 2024
֍ Podle tradiční čínské medicíny jsou v dubnu nejvíce ohroženým orgánem JÁTRA. Poruchy jater mají vliv na oči, může se zhoršovat vidění a mohou se dělat mžitky před očima, někdo může trpět migrénou. Játrům prospívá nakyslá chuť, kvašená zelenina, kyselé zelí nebo jablečný ocet. Lidové léčitelé při chorobách jater doporučují čaj z měsíčku, pampelišky, puškvorce, řepíku, svízele, šalvje nebo švédské kapky. Čistící čaje doplňujte zvýšeným příjmem vody, aby vylučování nečistot z těla bylo snadnější. (Lunární kalendář Krásné paní)
֍ SVOBODNÍ HLEDAČI jdou svojí vlastní, snad přímější cestou. Řídí se tím, co jim napovídá intuice, vhled, získané poznání. Bez ohledu na to, co si o nich kdo myslí, se snaží vymanit z hlavního proudu, masově obvyklého modelu myšlení, postmoderního prožívání světa. Být jiný ale má svoje úskalí. To vím z dosavadního průběhu svého života dobře a zná to každý, kdo se o to pokusil. Ostatním to narušuje jejich komfort hlavního proudu, odvádí je to na neznámé a nepohodlné cesty, kde číhá nebezpečí. (Zdroj: Návrat žítkovských bohyní – Vlatimil Hela)
֍ OBJETÍ milované osoby zlepší krevní tlak i paměť. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Út 16. dubna 2024
֍ SPOJENÍ SE SVÝM SRDCEM: Nejdůležitější věcí, kterou v této podivné době můžete dělat, je rozvíjet spojení se svým srdcem, se svou duší. To je vaše nejsilnější opora, ať se ve vnějším světě děje cokoliv. Umístěte to na první místo v seznamu vašich priorit. Ve svém každodenním životě vždy najdete dost času na věci, které se nacházejí na předním místě tohoto seznamu. (Zdroj: Christina Von Dreien – řadí se k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří nám odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí)
֍ MUDr. JOSEF JONÁŠ (lékař a léčitel) v knize Léčitelé, jasnovidci a mágové Jiřího Kuchaře:
„Chce-li člověk zrát, pak musí poznávat, co je opravdu důležité, jaký má hodnotový žebříček. Ostatní musí umět zavrhnout. Cesta k psychickému zrání přece nespočívá v tom, že na sebe bude nakládat stále další duševní nebo duchovní aktivity. Síla zrání je v jednoduchosti.“
„Radost je pro náš organismus mnohem přínosnější než smutek. Emoce jsou klíčem k našemu zdraví. A branou k němu je naše strava.“
V Jonášově knize Křížovka života je popsán jednoduchý test, podle kterého si můžete sami vyzkoušet, jak působí rafinovaný cukr na lidský organismus. Upažte pravou rukou a požádejte někoho, aby vám ji stlačil. Po vynaložení určité námahy se mu to možná podaří. Potom si vezměte do levé ruky tři kostky bílého cukru a položte si ji na srdce. Překvapí vás, oč jednodušší to teď pro něj bude.
(Zdroj: Léčitelé, jasnovidci a mágové – Jiří Kuchař)
֍ CIBULE: Cibule je zázračná – pomáhá nejen při nachlazení, proti zánětům a tvorbě hlenů, ale i při nemocech srdce, diabetu, osteoporóze, zlepšuje krevní oběh, sniže vysoký tlak, ovlivňuje srážlivost krve a podle posledních výzkumů zlepšuje paměť. Cibule produkuje fytonutrienty – aromatické látky zodpovědné za ochranu proti virům a bakteriím, a obsahuje sloučeniny síry, které dělají naše tělo odolnější vůči mnoha nemocem a zdravotním nesnázím. Mimo vitamin C má velké množství minerálních látek. Zkrátka je zázračná, levná a dostupná všem. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Více o cibuli se dočtete v článku Cibule jako lék, ochucovadlo či hlavní chod.
Po 15. dubna 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Pokud staré neodejde, nemůže přijít nové.“ Čínské přísloví
֍ ÚSTA A JAZYK: Zkuste si čistit jazyk podle jogínů. Na jazyku se každý den shromažďuje bílý sliz, který ucpává chuťové receptory. Podle jogínů se po pravidelném čištění zlepší a zjemní chuť a oslabí časté záněty krku a mandlí. Jazyk vyčistěte lžičkou a následně důkladně vypláchněte ústa.
Na oblast krku a sliznic v ústech působí masáž reflexních bodů na rukou – sevřete co nejvíce konečky prstů, zejména palce a ukazováku.
(Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Určitě jste si mnohokrát kladli otázku, co je zdraví a jak se k celkové HARMONIE TĚLA A MYSLI dostat. Cest je na první pohled mnoho, ve skutečnosti je jedna – cesta k nám samým… Zamyšlení nad tím, jak se ke zdraví propracovat, naleznete v článku Cesta ke zdraví, cesta k sobě.
Pá 12. dubna 2024
֍ „ENERGETICKÁ KOULE“: Vizualizace je podobný nástroj jako meditace, vede k uvolnění a snížení stresu. Zkuste jogínské cvičení: představte si, že v rukou držíte větší pružný míč, vědomě jej jemně stlačujte. Za čas ucítíte, jak se mezi rukama nahromadí enegie. Ruce pak položte na podbřišek (asi 5 cm pod pukem), muži mají nahoře pravou dlaň, ženy levou, a nechte energii vstoupit do těla. Stejně může být míč mezi koleny, to se doporučuje při bušení srdce a vysokém krevním tlaku. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
P.S. V podstatě se jedná o podobné cvičení se systémem Stát jako strom, které používáme při čchi-kungu či tchaj-ťi čchüan. Mistr Kam Lam Chuen uvádí i další způsoby, jak pracovat s touto „energetickou koulí“ – můžete si např. představit tlak zprava, zleva, shora či zespodu nebo to, že se míč zvětšuje do všech stran.
֍ Při BOLESTI HLAVY zkuste ponořit ruce až nad lokty do hodně teplé vody a popíjejte mátový čaj. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ STRES A DUCHOVNOST
Víra v boží plán nebo záměr může výrazně snížit stres. V překážkách našeho života musíme vidět příležitost k tomu, abychom se poučili a něčemu se naučili. Někdy je to tak, že právě jen v životě s těžkými překážkami můžeme udělat veliký duchovní pokrok a daleko rychleji v něm zvládneme své lekce pro duši. Pokud v překážce nebo dokonce v tragedii hledáme nějaké ponaučení, umožní nám to rozpoznat její účel. Jestliže tuto lekci pochopíme, můžeme nechat bolest a trápení odplynout.
Jak kdysi napsal křesťanský mystik Pierre Teilhard de Chardin: „Nejsme lidské bytosti, které mají duchovní zkušenosti, jsme duchovní bytosti, které mají lidské zkušenosti.“ Měl pravdu. Když rozpoznáme lekci pro duši, můžeme svoje trápení přerůst a v tomto stavu pochopení už žádný stres neexistuje.
Jsme přehnaně závislí na výsledcích svých činů. Kdybychom se zbavili utkvělých myšlenek na to, co naše činy přinesou, na své hodnocení úspěchu nebo nezdaru, cítili bychom se mnohem šťastnější. Kdybychom těm druhým dokázali dávat jen lásku a soucit a nestarali se o to, jak se nám to vrátí – co z toho budeme mít – naše životy by byly naplněny radostí.
Láska je protilékem na stres – přesto se zdá, že je v dnešním světě plném násilí, chamtivosti a nenávisti tak těžké milovat bez nároků. Toto je mimořádně obtížná duchovní lekce. Kdybyste dokázali milovat bezpodmínečně… kdybyste byli vnímaví ke skutečné duchovní podstatě své duše… kdybyste za své nevyžádané soucitné činy nečekali žádnou odměnu… kdybyste se dokázali zbavit svých citových vazeb na hmotné statky… pak byste už nikdy v životě nezažili dlouhodobý nezdravý stres a vaše dny i noci by byly naplněny štěstím a radostí.
(Zdroj: Uvolnění stresu, dosažení vnitřního klidu – Brian L. Weiss)
Čt 11. dubna 2024
֍ UMEOCET: Umeocet vzniká jako vedlejší produkt při nakládání japonských švestiček umeboši. Nejedná se o skutečný ocet, místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citronovou. Zlepšuje zažívání, pomáhá při žaludečních potížích, pálení žáhy, bolesti hlavy a únavě. Je bohatý na minerální látky, enzymy a vitaminy. Jeho sladko-kyselá chuť se hodí do salátových zálivek a k dochucení pokrmů. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ SOUSTŘEDĚNÉ DÝCHÁNÍ
Je úvodním stupněm dechových cvičení prováděných v rámci čchi-kungu, při meditaci a v některých odvětvích jógy. Může se používat samostatně k posílení zdraví, dlouhověkosti a vědomí sebe sama. Jedním z významů čchi je dech. To znamená, že pohyb, kvalita a získání čchi je spojeno s dechem, takže soustředěné dýchání obsahuje již v těchto úvodních fázích energetický aspekt.
Soustředěné dýchání, tak jak ho využíváme zde (pozn.: myšleno při cvičení z níže uvedené knihy), znamená věnovat z několika různých důvodů pozornost procesu dýchání. Svou pozornost můžete nasměrovat energii dechu do určité části těla včetně vnitřních orgánů, aby se z nich uvolnilo zadržované napětí, celkově se uvolnily a otevřely. Pozornost můžete využít ke zvětšení objemu dýchaného vzduchu a zpomalení jeho rytmu, abyste zklidnili nervovou soustavu. Konečně se můžete zaměřit na rychlost, rytmus a kvalitu dechu, abyste ztišili mysl a vstoupili do lehkého meditativního stavu. Ve všech případech ovlivňuje soustředěné dýchání emoční stav, který je vyváženější a vyrovnanější. (Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ Jaro je v plném proudu, zelené byliny jsou v plné ráží a mezi nimi vévodí léčivka, která po náročné zimě dokonale vyčistí tělo – KOPŘIVA. Více o této zajímavé rostlině si přečtěte v článku nazvaném Sílu a houževnatost získáme z kopřiv.
St 10. dubna 2024
֍ Držíte-li půst, zaměřte se na PROČISTĚNÍ TĚLA, ne na dietu! V tomto ročním období je vhodná veškerá čerstvá zelená zelenina a byliny: petržel, pažitka, pórek, bílá ředkev, ředkvičky, pampelišky, kopřivy apod. Také klíčky a výhonky: čočka, mungo, sója, řeřicha. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Cesta ke zdraví začíná malými kroky. Začínají pěkné dny, ráno je brzy vidět. POKUD PRAVIDELNĚ NECVIČÍTE, zkuste chodit do/z práce pěšky, alespoň část cesty, například vystupte o zastávku dříve. Během dne zařadťe „cvičební přestávky“, kdy si protáhnete záda, nohy, uvolníte krční páteř nebo oční svaly. Zkuste například pohybovat nohou v kotníku, zapnou se lýtkové svaly a tím dojde k povzbuzení krevního oběhu. Odložte vysoké podpatky, při sezení nekřížte nohy a večer nohy střídavě sprchujte studenou a teplou vodou. Máte-li čas, udělejte si koupel nohou, masírujte chodidla teplým olejem, kruťte prsty u nohou. Každá minuta a každý pokus se počítá. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní, Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ
Ostropestřec patří mezi nejlépe prozkoumané jaterní byliny a jeho použití sahá až do doby antiky. V období antického Řecka se tato statná bodlákovitá rostlina s fialovými květy používala jako lék při uštknutí hadem. Později ve středověku se ostropestřec začal používat na jaterní onemocnění. Hlavní účinnou látkou je silymarin, který je v řadě léčivých přípravků předepisovaných nejčastěji při hepatitidě, cirhóze jater, steatóze nebo různých otravách.
Ostropestřec je důležitý prostředek při detoxikaci organismu (od jedů v ovzduší, nábytku, textiliích, chemických konzervantů v potravinách…), může pomoci i u různých psychických problémů, kde jsou příčinou neurotoxiny a jiné jedy. Užívá se jedna lžička (ideálně čerstvě) podrceného plodu 3x denně. Můžete je buď rozpustit v šálku vody, nebo pouze zapít dostatečným množstvím tekutin. K dostání je také za studena lisovaný ostropestřcový olej, který se přidává klasicky do pokrmů, nebo elixír Psychoregen.
Nejnovější studie zkoumají účinek extraktu z plodů ostropestřce v dermatologii (léčení akné u dospívajících a mladých lidí), extraktu z květů proti vypadávání vlasů, výtažků z plodů při léčbě lupénky. Silný protizánětlivý účinek ostropestřce bude nejspíš klíčem k jeho využití i v onkologii.
(Zdroj: Bylinka měsíce dubna: Ostropestřec Mariánský – Bc. Matin Kolár, časopis Meduňka 4/2024)
Út 9. dubna 2024
֍ CVAKÁNÍ A KLEPÁNÍ ZUBY
Zuby jsou považovány za prodloužení kostí a kosti jsou tkáň spojená s ledvinami, a tak cvičení posiluje nejen zuby a dásně, ale také ledviny. Je formou pchan-ta-kungu (poklepová cvičení) a jako takové rozptyluje lokálně uvízlou čchi a současně stimuluje průtok krve kolem kořenů zubů. Jelikož se cvičení provádí soustředěným způsobem, může posílit a zpevnit zuby, podobně jako soustředěné cvičení se zátěží vlastního těla zvyšuje hustotu kostní tkáně v jiných částech těla.
Stiskněte zuby tak, abyste zaslechli cvaknutí. Nemáte-li neošetřený zubní kaz nebo infekci, neměl by tento manévr vyvolávat žádnou bolest nebo nepříjemné pocity. Avšak nebuďte moc razantní, abyste si případně neublížili 🙂 . Snažte se, aby byly během cvičení do klapání zapojeny všechny zuby. Většina lidí nemá dokonalý skus, proto se po chvíli zaměřte na jinou část zubních oblouků. Tradičně se cvaká 36x, ale chcete-li, můžete i vícekrát. (Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
֍ ODLIŠNÍ A PŘESTO STEJNÍ
Všichni jsme odlišní a proto je naprosto normální, že nemáme pokaždé stejný názor. Můžeme ale pokaždé s druhými zacházet s respektem. Na světě existuje mnoho záležitostí/témat, větších i menších, které nás jako lidstvo rozdělují, a ze strany některých sil jde o záměr. Co nás může opět spojit je láska a pomyšlení na to, že ve svém nitru všichni chceme totéž: chceme, abychom se my i ostatní měli dobře. Chceme dobrý a krásný svět, ve kterém budou všechny lidské bytosti, zvířata a rostliny šťastné a budou prospívat. Svědčí nám, když si připomínáme, co nás jako lidstvo spojuje. (Zdroj: Christina Von Dreien – řadí se k nové generaci mladých evolučních myslitelů, kteří nám odhalují zcela novou dimenzi lidského bytí)
֍ Pijte SYROVÁTKU, má prokazatelně příznivý vliv na pleť, vlasy a nehty. Vitaminy skupiny B a vápník působí na stavbu kostí a zubů a lecitin snižuje množství cholesterolu v krvi. Nacházejí se v ní dobře stravitelné bílkoviny, esenciální aminokyseliny a mléčný cukr laktóza, který prospívá střevní mikro flóře. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Po 8. dubna 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Než jsem byl osvícen, nosil jsem dřevo a vodu. Poté, co jsem byl osvícen, nosím dřevo a vodu.“
Zenový mnich
֍ BOLÍ VÁS KOLENA? Pokud kolena pravidelně neohýbáme, podílející se svaly a fascie ztrácejí pružnost, jsou napjaté a čím dál ztuhlejší. Kloubní úhly, které můžeme využít, se stále zmenšují a naše pohyblivost se snižuje. Totéž platí i pro všechny ostatní klouby. Více se dočtete v článku Skutečná příčina bolestí kolen.
֍ HOUBY hubí viry, bakterie a plísně. Byl jsem na houbách, ne v lese, ale v supermarketu. Přinesl jsem si domů zlevněnou hlívu a zapátral, k čemu jsou houby dobré. Že jsou zdravé, hubí viry, bakterie i plísně, to jsem věděl. Není divu, houba nemůže utíkat, a proto se před škůdci brání jinak. Některé houby jsou ale tak mazané, že útočí na nádorové buňky, kdežto ty zdravé nechávají na pokoji. Jak to poznají, nemám potuchy. Jeden střízlivý přítel je mykolog a k tomu napsal: „Hlíva je poklad. Posiluje imunitu, snižuje tlak, cholesterol i alergie. Pomáhá obnovit kolagen v kloubech atd. No, a kromě toho je chutná.“ (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
Pá 5. dubna 2024
֍ DUBEN A JÁTRA: V dubnu nastává podle tradiční čínské medicíny období zvýšené citlivosti jater. Játra jsou podřízena prvku Dřeva. A není proto divu, že svěží jarní zelená barva jim dává sílu. Pokud máme játra v pořádku, máme i jasno v hlavě, jednáme ohleduplně, máme hodně plánů do budoucnosti a víme, jak vše zařídit, umíme si zorganizovat život, jsme přátelští, trpěliví, máme nadhled… Kondice jater se projevuje na nehtech a očích, které jsou jejich vývodem. Jak se o játra starat a jak jejich stavu rozumět, se můžete dočíst podrobněji v článku Orgány během roku: Játra – náš vrchní velitel.
֍ KŘÍŽOVÁ KOST je důležitější, než myslíte. Spíše než křížová kost bychom měli říkat “posvátná kost”, což by lépe vystihovalo název této kosti v latině a řečtině.
- Křížová kost si i v dospělosti podržuje schopnost produkovat krvinky.
- Křížová kost spojuje páteř a pánev. Správná poloha křížové kosti vytváří vstoje solidní základnu pro celou páteř. K tomu je ale třeba stáhnout hýžďové svaly.
- Křížová kost napomáhá stabilitě kyčlí.
- Křížové kosti chrání důležité nervy, které řídí pánevní svaly, bederní oblast a nohy.
- Východní medicína přikládá křížové kosti velký význam a dává ji do souvislosti s životní energií. Okolí křížové kosti lze např. masírovat kroužkem z palce a ukazováčku. V důsledku dlouhého sezení a dalších vlivů se energie a krevní oběh kolem křížové kosti a kostrče často zablokují. Můžeme je rozproudit chůzí, cvičením nebo automasáží.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ Vhodná doba pro začátek JARNÍ OČISTNÁ KÚRA čajem nebo šťávou z KOPŘIV. Kopřiva čistí krev, podporuje činnost jater a ledvin, díky obsahu železa pomáhá proti jarní únavě. Čerstvou kopřivu spařte a krátce vyluhujte (vrchovatá lžíce na 1/4 litru vody), několik šálků kopřivového čaje denně pijte po tři týdny. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
Čt 4. dubna 2024
֍ ČÍNSKÁ POKLEPOVÁ MASÁŽ
Čínskou poklepovou masáž můžete provádět kdykoliv během dne na povzbuzení, nebo po cvičení sestav tchaj-ťi čchüan nebo čchi-kungu. Slouží k rozproudění celkové čchi, harmonizaci ledvin a dalších orgánů a uvolnění psychiky.
Postavte se s nohama mírně od sebe, dlaně sevřete do pěstí (palec nechte v prodloužení předloktí, aby vám při poklepávání nepřekážel, dlaň netiskněte příliš, uvnitř nechte volný prostor). Poklepávejte si mírně všechny měkké části těla − ideálně po směru meridiánů (tj. zjednodušeně na zadní straně směrem dolů, na přední odspodu nahoru). Začněte na předloktí, pokračujte na horní část ruky, přes ramena k hrudníku, poté ošetřete břicho a pas. Po stranách těla masírujte od podpaží ke kyčlím a dále od kyčlí ke kolenům. Na zádech se zaměřte na oblast kolem páteře a ledvin. Začněte na páteři směrem ke křížové kosti. Během poklepání pasu se můžete ohnout. Tuto oblast můžete masírovat déle. Pak pokračujte a poklepejte nohy (postavte se vždy na jednu nohu a masírujte nohu bez váhy).
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ Jak fungují VYSOCE CITLIVÍ a EMPATIČTÍ LIDÉ?
Každý člověk má kolem těla jemnohmotné energetické pole, jemné, zářivé světlo, které vše prostupuje a vyzařuje z těla do vzdálenosti několika centimetrů, nebo dokonce desítek centimetrů. Prostřednictvím energetických polí přijímáme různé informace, například o emocích, psychickém stavu nebo nervozitě druhých. Když jsme na místech s velkou koncentrací lidí, energetická pole ostatních zasahují do našeho. A to může být v případě vysoce citlivých lidí problém!
Vysoce citlivý člověk cítí emoce, energii a fyzické příznaky druhých přímo na svém těle a nemá obvyklé filtry jako většina lidí. Cítí smutek i radost druhých. Výjimečně senzitivně vnímá tón jejich hlasu a pohyby. Slyší i to, co není vysloveno nahlas, ale je sděleno jen prostřednictvím neverbálních signálů a mlčení. Vysoce citliví lidé nejprve něco cítí a teprve poté na to pomyslí, zatímco ostatní lidé fungují v naší přeintelektualizované společnosti přesně opačně. Od okolního světa je neodděluje žádná membrána. Díky tomu se velmi liší od ostatních, kteří mají vybudovaný systém ochrany téměř od okamžiku, kdy se narodili.
Vysoce empatičtí lidí mají některé nebo všechny vlastnosti jako vysoce citliví lidé. K charakteristickým rysům patří nízký práh smyslové stimulace, potřeba trávit čas o samotě, citlivost na světlo, zvuky a vůně a averze vůči velkým skupinám lidí. Vysoce citliví i empatičtí lidé potřebují delší dobu na uvolnění po náročném dni, protože jejich systém přechází ze stavu vysoké stimulace do stavu ticha a klidu pomaleji. Vysoce empatičtí lidí mají s vysoce citlivými lidmi společnou také lásku k přírodě a klidným prostředím.
Vysoce empatičtí lidé však posouvají prožívání vysoce citlivých lidí ještě dál. Vnímají jemné energie, kterým se v tradičních směrech východního léčitelství říká šakti nebo prána, a přijímají tyto energie do svého těla. Tato schopnost jim umožňuje vnímat energie okolo sebe na extrémně hluboké úrovni, vysoce citliví lidé obvykle tuto schopnost nemívají. Jelikož vše je tvořeno jemnou energií, včetně emocí a tělesných pocitů, zvnitřňují vysoce empatičtí lidé na energetické úrovni emoce, bolest a různé tělesné pocity druhých. Často mívají problém rozlišit nepříjemné pocity druhých od svých vlastních. Někteří vysoce empatičtí lidé mívají také hluboké duchovní a intuitivní prožitky, které se u vysoce citlivých lidí obvykle nevyskytují. Někteří z nich dokonce dokážou komunikovat se zvířaty, přírodou a svými vnitřními rádci.
(Zdroj: Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff)
֍ Recept na ZELENINOVÝ KOLÁČ, který jsem „zdědila“ po své kamarádce, chutná snad každému a ocení ho zejména hospodyňky, které potřebují nakrmit větší rodinu, protože je téměř „nafukovací“ 🙂 . Najdete ho po kliknutí na Zeleninový koláč.
St 3. dubna 2024
֍ ENERGIE SVALŮM: Energii svalům dodají naklíčená semena. K naklíčení se hodí fazolky mungo, sója, hrách, čočka, řeřicha a vojtěška. Propláchnutá semínka namočte přes noc do vody, aby nabobtnala. Ráno je propláchněte a dejte klíčit do tmavé místnosti např. na plastový cedník. Když klíčí ve tmě, jsou křehčí. Na světlo je nedávejte vůbec nebo jen na poslední den, pak budou obsahovat i chlorofyl. Každý den je minimálně třikrát důkladně propláchněte. Za tři dny jsou klíčky dostatečné velké a obsahují maximum živin. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ POZORUHODNÁ ŽENA: Francouzská klavíristka paní Colette Maze se narodila v roce 1914 a dožila se 109 let. Poslední hudební album jí vyšlo v roce 2023. Obdivuhodné bylo, že i ve takto vysokém věku praktikovala klavírní hru čtyři hodiny denně. Pro zajímavost dodám, že východní tradice doporučuje procvičování prstů pro zdravé srdce. Tím se myslí srdeční sval, ale i duševní svěžest. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ TAN-TCHIEN
Je jedním z hlavních energetických center těla. I když jsou tři základní tan-tchieny, horní, střední a dolní, řekne-li se tan-tchien bez dalšího upřesnění, vždy se tím myslí dolní tan-tchien. Spodní tan-tchien totiž nejvíc souvisí s tělesnými funkcemi, zdravím a vitalitou, takže má nejvíc společného s každodenním životem a s cíli většiny lidí, kteří se zabývají energetickým cvičením.
Nachází se několik centimetrů pod pupkem, pět až osm centimetrů pod povrchem těla. Slouží též jako hlavní rezervoár energie získávané nejrůznějšími cvičeními s čchi. Uchovávání čchi v tan-tchienu je hlavní, ne-li jedinou možností, jak si zachovat energii až do konce dne, stabilní a dobře chráněnou, aby se snadno nerozptýlila.
Slovo tan-tchien doslova znamená pole elixíru. Elixír je drahocenná látka zabezpečující pevné zdraví a dlouhý život a v mnoha kulturách je chápán jako něco, co může zachovat život navěky. Pole je v tomto případě synonymem orné půdy, v níž je možné pěstovat výživné plodiny. Tan-tchien je tedy připodobňován k poli, do něhož můžeme zasít semena života a vitality, která vyrostou ve vydatný zdroj životní energie, jež bude sklizen a dle potřeby využít. (Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza)
Více na téma tan-tchien se můžete dočíst v článcích označených štítkem Tan-tchien.
Út 2. dubna 2024
֍ MYŠLENKA PRO TENTO TÝDEN:
„Pravým důkazem inteligence nejsou vědomosti, ale představivost.“
Albert Einstein (1879–1955); teoretický fyzik, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob
֍ VITAMINOVÝ KALENDÁŘ pro měsíc DUBEN: Konzumovat byste měli salát, okurky, ředkvičky, špenát, kapustu, reveň, ovocné šťávy či mraženou zeleninu.
֍ I ŤIN ŤING (Yi jin jing) je významné dílo, které velmi zásadním způsobem ovlivnilo veškeré vnitřní styly čínského cvičení. Do Číny, konkrétně do Šaolinu (Shaolinu), ho přinesl indický Bódhidharma. Překládá se jako Pojednání o přeměně šlach a svalů. Z našeho západního pohledu bychom si mohli myslet, že text o šlachách a svalech nebude nic významného. Ale východní nauky pohlížejí na lidské tělo a jeho propojení s energetickým systémem a myslí úplně odlišným způsobem. I ťin ťing představuje spíše soubor principů nežli nějakou sestavu cviků. Více se dozvíte v článku: I ťin ťing – Pojednání o přeměně šlach a svalů.
Březen 2024
֍ KDO ve skutečnosti JSME
Všichni jsme stvořeni k obrazu božímu a v každém z nás přebývá Bůh. Naší základní podstatou jsou láska, klid, rovnováha a harmonie. Jsou nám vrozeny soucit, starostlivost a laskavost. Jsme duše.
V průběhu našich životů se postupně vytváří vrstva strachu, hněvu, závisti, smutku, nejistoty a mnoha dalších negativních myšlenek a emocí, pod níž se ztrácí naše nádherná vnitřní přirozenost. Tato vrstva se zvětšuje a zpevňuje výchovou v dětství a zkušenostmi ze současného života. Pak se jevíme jinak, než jací ve skutečnosti jsme – jako nazlobení, pochybovační lidé vyznačující se pocitem nejistoty, viny a nízkým sebevědomím. Zapomněli jsme, kdo opravdu jsme.
Přitom se vůbec nemusíme učit, co je láska a vyrovnanost, klid v duši a soucit, odpuštění a víra. Všechny tyto věci už dávno známe.
Nás čeká zcela jiný úkol, totiž ODNAUČIT SE všem těmto negativním a škodlivým emocím a přístupům, které otravují naše životy a jak nám, tak jednotlivým společenstvím i celému světu způsobují takové utrpení. Stačí se těchto negativních vlastností zbavit a – ejhle! – hned dokážeme znovu nalézt svou skutečnou přirozenost, své pozitivní a milující já. Bylo v nás stále, jenže ukryté, nezřetelné a zapomenuté.
Když odstraníme vnější nánosy špíny a hlušiny, tedy negativní myšlenky a emoce, a prolomíme krunýř, jenž nás svírá, opět nejdeme skutečné diamanty, kterými opravdu jsme. Jsme nesmrtelné a božské duše na cestě domů. V každém z nás se pod povrchem trvale skrývá diamant.
(Zdroj: Uvolnění stresu, dosažení vnitřního klidu – Brian L. Weiss)
֍ POZNÁNÍ SMRTI A CÍL ŽIVOTA
Bojíte se smrti? Vždyť každý ví, že smrt je nevyhnutelná, že všichni zemřeme. Není tak důležité věřit nebo nevěřit v Boha a v posmrtný život, jako s tím mít vlastní zkušenosti. Je důležité ještě před smrtí vědět, co je to smrt, protože pak se jí přestaneme bát. Vždyť člověk, jeho psychika a vědomí jsou stvořeny tak, že se obvykle děsíme neznámého. A když budeme z vlastní zkušenosti vědět, co je to smrt, když budeme moci kontrolovat proces své smrti, bude to úžasné. Víme, že pokud jde o narození, taková kontrola možná není. Naše narození je na nás nezávislé. Na nás však závisí umění mít pod kontrolou příchod svého konce, a to je po určité praxi zcela reálné.
Jaký je cíl našeho života? Na to musí přijít každý sám. A pak nám bude jasnější, co je to Vesmír a svět kolem nás. A když se naučíme rozumět tomu, odkud jsme přišli a kam půjdeme po smrti, tak můžeme pochopit, kým jsme. A když člověk pochopí toto, nebude litovat marně prožitých let, protože bude rozumět sobě i svému životu spojenému s minulostí a budoucností, spojenému s celým Vesmírem.
(Zdroj: Čung-juan čchi-kung – První etapa vzestupu: Uvolnění – Su Ming-Tchang, Tamara Martynovová)
֍ UVOLNĚNÍ RAMEN, ŠÍJE a HRUDNÍ PÁTEŘE
Nesprávným sezením či stojem často tuhnou ramena a šíje. Zkuste je uvolnit následujícími cviky:
- Sepněte ruce na zátylku, uvolněte ramena a vytáhněte hlavu. Při nádechu zatlačte lokty lehce dozadu a otevřete co nejvíce hrudník, při výdechu předkloňte hlavu, rukama do ní lehce zatlačte a lokty se snažte co nejvíce přiblížit k sobě.
- Zvedněte paže tak, aby horní část paže k lokti byla rovnoběžně se zemí a předloktí směřují přímo nahoru (hlava a předloktní tvoří pomyslný trojramenný svícen). Při nádechu zatlačte lokty dozadu, předloktní směřují neustále kolmo nahoru, při výdechu spojte předloktí a hlavu lehce předkloňte tak, abyste pocítili, jak se uvolňují svaly mezi lopatkami. Cviky opakujte nejméně desetkrát.
- Pěstí poklepávejte oblast od kraje ramena ke krku (nebojte se přitlačit, ale ťukejte do měkkých části, nikoli do kosti).
- Důkladně si promačkejte levou rukou pravé a pravou rukou levé rameno až ke krku a zpět.
- Hranou ruky poklepejte spojení mezi ramenem a šíjí.
- Poplácejte zadní část ramena a krku.
- Spodní částí dlaně masírujte krk odspoda nahoru a zpět.
(Zdroj: Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ „DEFINICE“ LIDSKÉ BYTOSTI
„Lidská bytost je součást celku, který nazýváme „vesmír“, součást ohraničená v čase a prostoru. Prožívá sebe sama, své myšlenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku – je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na naše vlastní touhy a vztah k několika nejbližším osobám. Naším úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, že rozšíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul všechna živá stvoření a přírodu v celé její kráse.“
Albert Einstein (1879–1955); teoretický fyzik, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob
֍ VNĚJŠÍ METODY a SEBEPOZNÁNÍ
Když je sport a sportování pouze koníčkem, zdravotním, nebo prostě příjemným cvičením, tak je to pochopitelné a správné. Ale když o něm mluvíme jako o životním směru, jestli se stane cílem života, tak tady z mého úhlu pohledu něco chybí. Nevidím v tom takovou cestu, na které je možné se neustále zlepšovat jako lidská bytost obdařená tělem a duší…
Pochopil jsem, že musíme věnovat určitý čas a energii na poznání sebe sama. Faktem je, že po celou historii rozvoje člověka jsme se zabývali pouze vytvořením a rozvojem vnějších metod. V každodenním životě i ve vědě… vnější zařízení, vnější nástroje, vnější metody… Proto je nejoblíbenějším způsobem rozvoje našeho světa ten vnější. Ale potom často nevíme, jak dál. Nevěnovali jsme potřebnou pozornost metodám rozvoje nás samých, především našeho vnitřního světa.
My sami jsme velmi přesným přístrojem. Dodnes není žádný přístroj přesnější než naše tělo. Používáme svůj mozek, moudrost a znalosti k tomu, bychom se vypořádali s vnějším světem, a zpravidla nepracujeme sami se sebou. Pokud bychom věnovali stejný čas rozvoji nás samých, tak bychom možná mohli pro nás všechny, a také pro veškerý život na Zemi, udělat mnohem víc užitečného.
(Zdroj: Čung-jüan čchi-kung – První etapa vzestupu: Uvolnění – Sü Ming-Tchang, Tamara Martynovová)
֍ Nenápadné POHYBOVÉ AKTIVITY PŘI PRÁCI
Dlouhé sezení je přesně to, co tělo nesnáší. Zvyšuje se tak riziko problémů s páteří a cévních onemocnění. Přílišné sezení neprospívá ani srdci, trávicímu ústrojí, duševní výkonnosti a produktivitě práce. Ideální by bylo každých 20 minut udělat krátkou přestávku. Stačilo by se zvednout, podívat se z okna, nebo se trochu protáhnout, a zase se vrátit k práci. To ale není vždy možné. Řekněme, že probíhá veledůležité školení, které trvá nepřetržitě tři hodiny. Tady by vám přestávky po dvaceti minutách neprošly.
Naštěstí existují pohybové aktivity, které jsou nenápadné. Můžete pod stolem pohybovat prsty u nohou a kotníky. Právě to doporučují letecké společnosti pasažérům během dálkových letů. Další možnost je lehce pohupovat trupem dopředu a dozadu, případně navíc nenápadně vlnit páteří. Dýchejte při tom do břicha, při nádechu se zaklánějte a při výdechu předklánějte. To jistě nebudete dělat během celého školení, ale této vaší pohybové kreace v trvání jedné minuty se asi nikdo nevšimne. Pohupovat se lze i do stran nebo do stran vytáčet trup. Přitom se můžete usmívat na kolegy, kteří sedí vedle vás nebo za vámi. Opěradlo židle se dá použít coby cvičební nářadí. Opřete o něj páteř a zakloňte se. Hlavu nechte mírně předkloněnou, mohli byste ji sice také zaklonit, ale to už by bylo trochu nápadné.
Ještě zajímavost: Jedna americká psycholožka napsala, že orgánem smíchu je brzlík. Lékařské knihy praví, že brzlík je významný pro imunitu, ale o smíchu se nezmiňují. Ale co když má ta psycholožka pravdu? Brzlík se nachází ve střední linii za hrudní kostí několik centimetrů pod jejím horním okrajem. Poplácávat si toto místo během školení asi nebudete. Můžete ale na hrudní kost lehce zatlačit a rozzářit se širokým úsměvem. Když se vás sousedka zeptá, čemu se smějete, tak odpovíte: „Já si masíruji brzlík. Jestli chceš, tak tě to taky naučím.“
Školení skončilo, vy se vracíte domů a těšíte se, jak si pořádně zacvičíte. Třeba jógová poloha kobry je pro páteř učiněný balzám. Mimochodem jedna vědecká práce z roku 2024 zjistila, že fyzická aktivita prospívá ženám ještě víc než mužům. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ DOSAŽENÍ VNITŘNÍHO KLIDU: „Zbavit se negativních myšlenek a emocí a objevit vnitřní mír, radost a štěstí – to jsou naše cíle. Život vás bude těšit ještě víc. A vaše duše v těle, které bude nekonečně zdravější a odolnější vůči nemocem, zazáří. Pevnější zdraví představuje samo osobě pádný praktický důvod, proč se do toho pustit… Nemáte co ztratit, můžete pouze získat,“ říká doktor Brian Weiss. A není žádný důvod mu to neuvěřit. (Zdroj: Uvolnění stresu, dosažení vnitřního klidu – Brian L. Weiss)
֍ NAŠE DRUHÉ SRDCE: Východní tradice označuje za naše druhé srdce nohy. Z lékařského hlediska usnadňuje svalová aktivita dolních končetin návrat žilní krve k srdci. K tomu dochází mimo jiné při chůzí nebo ve stoji s mírně pokrčenými koleny, jak je to běžné v čchi-kungu. Východní mistři navíc tvrdí, že svalová aktivita nohou zdvíhá energii ze země nahoru mezi pupek a páteř. Tak či onak je užitečné svaly nohou zaměstnávat. (Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ KOLIK VODY POTŘEBUJEME: S jistou mírou zjednodušení lze říci, že dospělý člověk potřebuje za den asi 2 až 3 litry vody. Do toho se počítá i voda obsažená v jídle. Mnozí lidé ale potřebují vody víc:
- Lidé závislí na alkoholu. V počátcích abstinence mají utlumenou sekreci antidiuretického hormonu. Napití se vody navíc mírní bažení po alkoholu, proto by měli tito lidé mít vodu vždy po ruce.
- Ti, kteří mají vyšší hmotnost.
- Ti, kdo hodně cvičí, tělesně pracují nebo chodí.
- Muži mívají vyšší spotřebu vody než ženy.
- Lidé, kteří jsou vystaveni vysokým okolním teplotám.
- Jestliže došlo k ztrátám vody v důsledku horečky, průjmu nebo zvracení.
- V těhotenství a při kojení.
(Zdroj: Internetový deník MUDr. Nešpora)
֍ UVOLNĚNÍ MYSLI, NAPLNĚNÍ BŘICHA, ZJEMNĚNÍ VŮLE A ZPEVNĚNÍ KOSTÍ
Ve třetí kapitole Tao-te-ťingu Lao-c´píše: „Moudrý vede k uvolnění mysli, naplnění břicha, zjemnění vůle a zpevnění kostí.“ Lao-c´zde chce vyjádřit výhody a důsledky nečinění. „Uvolnění mysli“ je stav, ve kterém mysl jen klidně spočívá a žádnou činnost ani neplánuje.
„Naplnění břicha“ neznamená naplnění žaludku jídlem, jak se píše v některých komentářích. Lao-c´zde hovoří o naplnění tan-tchienu proudem čchi. O tomtéž píše i Žlutý císař, když říká: „Aby dosáhl duchovního osvícení, polyká mudrc čchi nebes.“
„Zjemnění vůle“ souvisí s tím, že vůle má své centrum ve slezině. To koresponduje také se „zpevněním kostí“, které se váží k ledvinám. „Ledviny“ v tomto smyslu zastupují celý urogenitální systém. Ledviny představují v prenatálním stadiu vývoje člověka samotné kořeny života a jsou centrem primární energie. Slezina zase představuje kořeny života člověka po jeho narození. Jestliže je vůle – ze sleziny – příliš silná, pak nejenom naruší primární energii, ale také samotné kořeny života.
Jak máme „zpevnit kosti“? Muži toho mohou dosáhnout podporováním rozvoje ťing, prvku, který je v semeni, a naplňováním kostí zvláštní dření. Jak pravil Ťi Po, učitel Žlutého císaře: „Posilování morku a kostí je základem života.“
S každým orgánem je podle Teorie pěti prvků spojena určitá emoce nebo část psychiky. Vůle je psychickou silou spojenou se slezinou. Když Lao-c´řekl, „zjemněte vůli“, byl si vědom této lékařské teorie, která tvrdí, že jsou-li vůle a slezina příliš silné, působí negativně na ledviny, podobně jako země ničí vodu.
„Zpevnění kostí“ se týká procesu shromažďování čchi v tan-tchienu, kde se vytváří zvláštní, zázračný druh čchi. U mužů se semenné čchi, tzv. ťing čchi (u žen se již vyskytuje v krvi), spolu s čchi krve a čchi nebe shromažďuje v tan-tchienu po určitou dobu. Setrvají-li tam dostatečně dlouho, začne se vytvářet jakýsi druh „páry“. Tato „pára“ začne z tan-tchienu unikat a přes kříž se dostane do páteře a do kostí, kde kondenzuj do vrstvy tenké jako papír. Tento zvláštní morek postupně naplní všechny kosti a ony se díky němu stanou pevné jako z ocele. Pak „pára“ vystoupá páteří vzhůru do hlavy a nakonec se opět vrátí do tan-tchienu.
(Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ ČCHI A TEORIE PĚTI PRVKŮ
Čínská medicína klade velký důraz na rozvoj čchi. Čchi obíhá tělem podobně jako krev a její centrum je tan-tchien. Tan-tchien se nachází na tři prsty pod pupkem, zhruba ve třech desetinách vzdálenosti mezi povrchem břicha a zády. Čchi se shromažďuje v tan-tchienu a šíří se do těla prostřednictvím žil, šlach, membrán a prostoru mezi membránami. Při svém oběhu tělem uvádím čchi do pohybu krev, jako když kůň táhne vůz.
Úhelným kamenem čínské filozofie je teorie Pěti prvků. Říká, že materiální svět se skládá z pěti prvků: kovu, vody, dřeva, ohně a země. Jeden prvek vytváří druhý nebo ho naopak ničí. Kov vytváří vodu a ničí dřevo, voda rodí dřevo a ničí oheň, dřevo rodí oheň a spotřebovává zemi, oheň vytváří zemi a ničí kov, země rodí kov a pohlcuje vodu.
Čínská medicína je úzce provázena s filozofií a přiřazuje těmto pěti prvkům pět tělesných orgánů – srdce, plíce, slezinu, ledviny a játra. Plíce odpovídají kovu, ledviny vodě, játra dřevu, srdce ohni a slezina zemi. Tak jako se prvky navzájem tvoří a ničí, podobně se i jednotlivé orgány navzájem podporují nebo oslabují. S každým orgánem je spojena také určitá emoce nebo část psychiky. Například vůle je psychickou silou spojenou se slezinou. (Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal)
֍ MOZEK pracuje asi na 5 až 10 procent své kapacity! V tomto nejsložitějším orgánu sídlí naše vědomí, myšlení, paměť i emoce. Sem se z celého těla sbíhají veškeré informace. Naučte se meditovat. Mozek si taky potřebuje aspoň na chvíli odpočinout, jinak ztrácí výkonnost. Meditace zastaví proces zpracování informací, čímž se uvolňují nervové dráhy a člověk pak lépe zvládá stres. Pro začátek stačí soustředit se na dech. Vědomě se nadechujte do břicha a vydechujt ústy. Představujte si, že nadechujete energii a vydechujete vše nepotřebné. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
֍ Zajímavým bodem na dráze žlučníku (který je nejohroženějším orgánem měsíce března) je bod č. 30 CHUAN-TCHIAO (skákající kroužek). Bod se nachází na boku těla uprostřed kyčelního kloubu. A k čemu slouží? Jde o mistrovský bod pro léčbu bolestí kyčle a nohy! Posiluje dolní část zad, odstraňuje blokádu dráhy, uvolňuje svaly a šlachy a staví bolest. Je to také základní bod při léčbě ischiasu, bolestí kyčle, artrózy kyčle a vůbec všech kyčelních problémů! Bod je možné masírovat, baňkovat, moxovat nebo ošetřit jehlou. (Zdroj: Tcm-cs.com, Tchaj-ťi škola Vnitřní síla)
֍ Blíží se velikonoce a vajíčka jsou jejich symbolem. Obavy z CHOLESTEROLU ve VAJEČNÝCH ŽLOUTCÍCH jsou dávno vyvráceny. Naopak, vaječný žloutek je velmi cenná potravina. Mimo vitaminy obsahuje i minerály – vápník (pro zdravé kosti a zuby), železo (proti únavě, na posílení svalů, prevence poruch nervového systému), dále fosfor, draslík, selen a zinek (má protizánětlivé účinky, stabilizuje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitu, zvyšuje plodnost a potenci).
Nezanedbatelný je také obsah esenciální kyseliny linolové a lecitinu, který dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi a prospívá také mozkovým funkcím. Jeden vaječný žloutek je také bohatým zdrojem cholinu (látka nezbytná pro fungování mozku) a omega-3 mastných kyselin. Žloutek sice obsahuje cholesterol, ale konzumace 1 až 2 žloutků denně není pro zdravého člověka škodlivá. (Zdroj: Lunární kalendář Krásné paní)
P.S. Léčitel Roman Kindl tvrdí, že pokud tělu budeme omezovat cholesterol (třeba pomocí léků nebo vyloučením stravy bohaté na cholesterol, např. vajíček), začne ho samo ve větší míře vytvářet, protože ho ke své funkci potřebuje!
֍ PODSTATA TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY
Základem tradiční čínské medicíny je práce s energetickým systémem. Průtok energie meridiány je podle čínské medicíny základním předpokladem pro zdravé tělo i ducha. Pokud nedochází k energetické disharmonii v meridiánech, tak je tělo schopno provádět samoregulační ozdravné procesy.
Cílem léčby v tradiční čínské medicíně je zharmonizovat organizmus tak, aby si sám dokázal poradit s onemocněním, aby se dokázal vrátit zpět do rovnovážného stavu.
Zrcadlem fyziologických činností organismu jsou duševní pochody a způsob myšlení jednotlivce. Stav mysli se odráží na celkovém zdravotním stavu jedince. Pro zdraví jednotlivých orgánů je důležitá psychická rovnováha, která v konečném důsledku ovlivňuje celkové zdraví člověka.
Tradiční čínská medicína je označována jako medicína celostní – na rozdíl od medicíny západní. Z hlediska mikrokosmu je člověk zcela celistvým. V tomto smyslu neexistuje onemocnění jen jednoho orgánu, nebo dokonce jeho části, ale vždy jde o onemocnění celého jedince. Přednostní léčení jednoho orgánu ovlivňuje stav orgánů ostatních, dokud nenastane energetická rovnováha v celém organismu.
Tradiční čínská medicína klade hlavní důraz na prevenci, nikoli na odstraňování důsledků nemocí. Primárně se zaměřuje na odstraňování příčin nemocí. Slovy čínského klasika: „Léčit nemoc po jejím propuknutí je už příliš pozdě.“ Můžeme to přirovnat ke kopání studny v momentě, když už jsme žízniví. Ve starověké Číně byl lékař placený za to, že bděl nad udržením zdraví člověka. V případě, že se člověk stal pacientem, neboli onemocněl, tak přestal platit svému lékaři. Ten ho pak léčil zadarmo.
(Zdroj: Vladimír Ďurina – Připravte se na zázraky)
Pro cvičení tchaj-ťi využijte jakýkoliv prostor bez překážek, který je dostatečně velký na provedení kompletní formy včetně kroků do stran, dopředu i dozadu (Pozn.: Když se studenti někdy vymlouvali, že nemají místo, mistr Zhu Tiancai odpovídal: „A to nemáte dva metry?“ 🙂 ). Často se říká, že nejlepší je cvičit tchaj-ťi venku, v klidném přírodním prostředí, kde volně proudí čchi. Mnoho lidí provozuje tchaj-ťi v parku nebo na jiných veřejných místech – v Číně zcela běžně vídáme skupiny lidí cvičících tchaj-ťi na veřejnosti. Pokud jste ale úplný začátečník, zřejmě se budete lépe cítit v soukromí, kde vás nebude nikdo sledovat. Chcete-li cvičit venku, ideální bude dvorek domu.
Při cvičení uvnitř je příjemnější – a pro dosažení uvolněné atmosféry vhodnější – když je pokoj čistý a uklizený. Ujistěte se, že je dobře vyvětraný a osvětlený, pokud možno přírodním světlem. Pomoci může i přítomnost rostlin, květin či jiných předmětů navozujících duševní pohodu. Někteří lidé cvičí rádi tchaj-ťi při tiché hudbě, nebo si pouštějí nahrávky zachycující zvuky přírody.
Co na sebe
Na cvičení tchaj-ťi nepotřebujete žádné speciální oblečení, mělo by být pouze pohodlné, teplé a umožňovat volný pohyb. Zvolte tepláky nebo legíny a volný svršek. Pokud to povrch dovolí, cvičte bosi, nebo zainvestujte do tenisek či ohebných bot s tenkou podrážkou.
Kdy cvičit
Tchaj-ťi je třeba cvičit pravidelně, nejméně čtyřikrát týdně, ideálně denně. Tradičně se tchaj-ťi cvičí ráno, protože za rozbřesku se noční energie jin mění v denní energii jang a poté znovu večer, kdy se jang opět vymění s jin. Dokážete-li tuto rutinu dodržet, je to krásný způsob, jak začít a ukončit den. Ale nejlepší čas ke cvičení tchaj-ťi je tehdy, kdy se vám to osobně hodí. Pravidelné cvičení dodržíte snáz tehdy, když s jeho dobou nebude nic kolidovat.
(Zdroj: Tajemství taiči – Kim Davies, Simon Robins)
֍ Za BOLESTÍ KOLEN se často skrývají zkrácené svaly a nepružné fascie, které přitahují části kolenního kloubu a znemožňují jeho výživu. Na vině je především dlouhodobé sezení či stání, kdy nevyužíváme kolenní klouby v jejich maximálním ohybu. Sezení na bobku či na patách není v naší kultuře příliš rozšířeno. Zkuste si jednoduchý test, jak na tom jste: Sedněte si na paty a zkuste vydržet alespoň dvě minuty. Pokud se vám to nedaří nebo si dokonce nedokážete vůbec sednout, jedná se o kritický stav a měli byste začít s protahováním. Více se dočtete v článku Jak doopravdy vznikají bolesti kolen? – Roland Liebscher-Bracht, Petra Brachtová, který vyjde 8. dubna.
֍ ZÁPADNÍ VS. ALTERNATIVNÍ MEDICÍNA:
Všechny obory – z pohledu západní školní medicíny tzv. alternativní (nesmyslné označení) – mají několik společných rysů. Mají často hlubokou tradici a výsledky, vzájemně se respektují a případně se doplňují v blahodárné spolupráci. Není řevnivnost a potírání „konkurence“, je naopak pokora a duchovní pohled na lidskou bytost. Jediným cílem je pomoci uzdravit, případně vést k účinné prevenci dlouhého zdravého a šťastného života. Homeopat nakroutí hlavou nad autopatií či bylinkami. Tradiční čínský lékař si váží jiných fungujících bylinných a dietologických systémů, akupunkturista si bude považovat čchi-kung nebo shiatsu. Všichni respektují zákony psychosomatiky a feng-shui. Nikdo neodsuzuje jasnovidné léčitele. Žádný z těchto nauk a oborů nikdy neslouží ničemu a nikomu jinému.
V ostrém protikladu stojí praxe vědecké medicíny a stejně i materiální věda sama, jež je v zásadních otázkách Života povrchní a polovědomá. Vše ostatní neuznává a navíc zesměšňuje a své pacienty od jiných léčebných metod odrazuje, nebo je dokonce „zakazuje“, a to opírajíc se o zákony. Ohledně uzdravení má velmi chabé výsledky a je poplatná zájmům korporací. Nepodporuje metody samoléčení jako je autopatie, práce s dechem nebo myslí a systémů různých tělesných cvičení, AFT, reflexních masáží, akupresury, jež jsou zcela zdarma a mohou vést k uzdravení z „neléčitelných“ chorob! Pokud lékař selže, nic se neděje. Dokonce, ani když selhává celý systém! Pokud by selhal terapeut jiného zaměření, nastane velký trestně-právní problém.
(Zdroj: Nahlédnutí do ajurvédského centra – MUDr. Tomáš Lebenhart, časopis Sféra 3,4/2024)
֍ TCHAJ-ŤI SNIŽUJE KREVNÍ TLAK: Cvičení tchaj-ťi čchüan má řadu příznivých vlivů na zdraví: buduje rovnováhu, podporuje dechové funkce a funkce srdce (více na stránce Tchaj-ťi čchüan a zdraví). Nejnovější studie zjistila, že rovněž přispívá ke snižování krevního tlaku více než jiné aerobní aktivity. (Zdroj: Pomalé pohyby tchaj-ťi přispívají více ke snižování krevního tlaku než jiné aerobní aktivity)