Navíjení hedvábného vlákna (s fa-ťiny)
Sestava navíjení hedvábného vlákna (čchan s´kung) je většinou první sestavou, pomocí které začínají studenti objevovat svět tchaj-ťi čchüan. Z tohoto důvodu se také cvičí v pomalém rytmu a důraz je kladen na spirálovitý pohyb, který je alfou a omegou tohoto vnitřního stylu bojového umění.
Tréninková sestava čchan s´kung se cvičí na místě v postoji luku a šípu (resp. v prázdném kroku). Její název odkazuje na základní tchaj-ťi dovednost, tj. spirálovitý/kruhový pohyb, kterému se také říká navíjení hedvábného vlákna či navíjení hedvábí*.
* Pozn.: Název sestavy je odvozen ze způsobu, jakým se získává hedvábí bource morušového. Abyste získali vlákno, musíte vyvíjet soustavné napětí, nesmíte však táhnout příliš silně, jinak se roztrhne, ani příliš slabě, protože pak se nestane nic nebo se vlákno zacuchá.
Každý jednotlivý pohyb v tchaj-ťi čchüan by proto měl být stejně měkký a zároveň pevný, tj. dlouhý, souvislý a měli byste při něm cítit lehké napětí (které se označuje jako „pružení“), jako kdybyste navíjeli hedvábné vlákno.
Jednoduché krouživé pohyby vznikají rotací kolem středu (těla, končetin, trupu apod.) za neustálého střídání dvou polaritních pohybů, tzv. otevírání a zavírání. Všechny části těla by měly být v pohybu propojeny dohromady bez sebemenšího přerušení.
„Jedna část těla se hýbe, celé tělo se pohne.
Jedna část je v klidu, stojí celé tělo.“
V různých školách tchaj-ťi čchüan najdete různé varianty této základní sestavy, zpravidla se procvičuje nejprve pohyb jednou rukou (kroužení směrem dovnitř či ven), pak různé kombinace obou rukou (křížení, stažení, diagonální pohyb…), navíjení do strany, nakročení či navíjení před středem těla.
Navíjení s fa-ťiny
Studenti se k sestavě navíjení často vracejí i po mnoha letech cvičení, aby si své základní dovednosti prohloubili. Kromě neustálého vylepšování pohybu je další možností, jak tuto sestavu využít, zaměřit se v ní na trénink jednoduchých výbušných pohybů, tzv. fa-ťinů (fajinů).
Na videu vidíte nácvik těchto rychlých pohybů v podání mistra Ču Tchien-cchaje (Zhu Tiancaie)**, jednoho z nejvýznamnějších mistrů stylu Čchen. Za povšimnutí stojí plynulost a hladkost pomalého pohybu, která je výsledkem dokonalého propojení práce nohou, pasu a horní části těla. Táhlé pohyby souvislého navíjení jsou v kontrastu k prudkým, krátkým úderům, které připomínají prásknutí biče, a jejich spojení dobře ukazuje proměnlivost tchaj-ťi čchüan.
** Mistr Ču Tchien-cchaj je pokračovatelem 19. generace stylu rodiny Čchen a jedním ze 13 velmistrů tchaj-ťi čchüan na světě. Studiu bojového umění se věnuje od útlého věku. Pochází z vesnice Čchen-ťia-kou, v níž si otevřel vlastní školu – Tiancai Taiji Institute. Dnes žije a učí střídavě v Singapuru, Čchen-ťia-kou a také cestuje za svými žáky. Tchaj-ťi následovníky má po celém světě, v Evropě (také v České republice) i Spojených státech.
Přehled forem sestavy navíjení hedvábného vlákna (čchan s´kung):
- Kroužení pravou rukou ven (po směru)
- Kroužení pravou rukou dovnitř (proti směru)
- Kroužení levou rukou ven
- Kroužení levou rukou dovnitř
- Střídavé kroužení oběma rukama dovnitř
- Střídavé kroužení oběma rukama ven
- Společné kroužení (stažení) oběma rukama (pravá po směru, levá proti směru)
- Společné kroužení (stažení) oběma rukama (levá po směru, pravá proti směru)
- Kroužení oběma rukama od sebe (otevření)
- Kroužení oběma rukama k sobě (zavření)
- Nakročení do pravostranného postoje luku a šípu a společné kroužení (stažení) oběma rukama
- Nakročení do levostranného postoje luku a šípu a společné kroužení (stažení) oběma rukama
- Nakročení do předního prázdného kroku (váha na levé noze) a kroužení rukama k tělu
- Nakročení do předního prázdného kroku (váha na pravé noze) a kroužení rukama od těla
Počet komentářů: 5
[…] Pochopte a přijměte to jako základní princip a v souladu s tím také trénujte. Od začátku se učte původní styl tchaj-ťi čchüan. Neztrácejte čas zjednodušenými sestavami, které jsou tak zředěné, že jim chybí původní prvky, které umění tchaj-ťi čchüan nezbytně definují: i (yi) – záměr, fang-sung (fang-song) – uvolnění a čchan-s‘-ťin (chan-si-jin) – energie navíjení hedvábného vlákna. […]
[…] bylo právě menší vedro (bez klimatizace to bylo skoro „prašť jako uhoď“). Nejprve jsme „navíjeli hedvábné vlákno“. Jednou dokonce pod taktovkou samotného […]
[…] jakou je logický paradox o tom, co bylo dříve, jestli slepice či vejce. Kde začít? Správným navíjením hedvábného vlákna (což je označení pro základní spirálovitý pohyb tchaj-ťi čchüan) rozhýbeme klouby, nebo […]
[…] ji-lu (která je základem stylu Čchen), jiní se více protahovali nebo cvičili úvodní sestavu navíjení hedvábného vlákna. Nejmladší člen výpravy si dokonce přivstal, aby se mohl věnovat delšímu […]
[…] si v ní studenti osvojili a rozšířili dovednosti získané v tréninkové sestavě navíjení hedvábného vlákna, naučili se vnímat své tělo a koncentrovat mysl. Základní pohyby navíjení jsou přeneseny […]