Čchi-kung a tchaj-ťi v Grébovce (čt 10,00–11,15 hod.) – pro začátečníky

Logo škola ČJ

 

Poznejte „meditaci v pohybu“ či „plavání na suchu“,
jak se tchaj-ťi čchüan také někdy označuje, v jeho přirozeném prostředí, v přírodě.
  Kultivujte ducha, pěstujte fyzické zdraví, vyrovnanost a životní spokojenost.

 

Jedním z klíčových prvků tchaj-ťi čchüan i čchi-kungu je hluboké, přirozené, břišní dýchání. Protože tělo dýcháním přijímá čchi z okolního světa, je důležité cvičit tam, kde je dostatek čistého vzduchu a dobré čchi, nejlépe v nezničeně přírodě nebo alespoň v parku či na volném prostranství. Proto se v letním období přesouváme z tělocvičny ven 🙂 … 

Tchaj-ťi čchüan je staletími prověřený, původně bojový, systém, díky němuž objevíte sílu vlastního středu a ukotvení, začnete lépe vnímat své fyzické i energetické tělo i vše, co ho obklopuje. Pravidelným cvičením získáte sílu, pružnost, zdraví a větší psychickou odolnost! S filozofií a pohybem „v rytmu“ tchaj-ťi se zdravotní problémy i jiné životní peripetie dají řešit s větším klidem, nadhledem, postupně se více uvolníte, zharmonizujete, začnete uzdravovat… což vám umožní plněji si vychutnávat život.

Součástí stylu Čchen tchaj-ťi čchüan jsou náročnější „bojové“ sestavy i dechové čchi-kungové sestavy, které jsou pohybově méně náročné a jsou vhodné jako úvod do cvičení tchaj-ťi čchüan. Jednou z nich je sestava mistra Ču Tchien-cchaje, kterou se v kurzu učíme. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, muže i ženy, zdravé i zdraví hledající 🙂 .

 

„Soulad tří složek naší bytosti nám přináší harmonii a zdraví:

správně nastavené TĚLO, vzpřímené a přesto uvolněné,
klidný, přirozený a pravidelný DECH propojený s pohyby 
a přítomná, vědomá MYSL“ 


  • NÁPLŇ KURZU:

    uvolňování a protahování, budování kondice a hledání rovnováhy, osvojení základních principů tchaj-ťi 
    výuka sestavy 8 forem čchi-kungu (pro úplné začátečníky)

  • KDY: čtvrtek 10,00–11,15 hod. (8 lekcí)
    Termíny: 5., 12., 26. června, 10., 24. a 31. července, 14. a 21. srpna
  • CENA: 2 400 Kč / 8 lekcí, 320 Kč/jednorázový vstup
  • MÍSTO: pražská Grébovka/Havlíčkovy sady (pod vinicí a dětským hřištěm U štiky, v místě nad Dolní Landhauskou, viz obrázek) – v případě nepříznivého počasí cvičíme on-line přes aplikaci Microsoft Teams
  • LEKTOR: Alena Koutecká
  • JAK SE ZAREGISTROVAT:
    1. zašlete email na alena@taiji-ak.cz nebo SMS na tel. 723 481 627
    (vaše jméno, telefonní číslo, email, event. adresu, potřebujete-li vystavit fakturu)
    2. uhraďte bankovním převodem příslušnou částku: účet u ČSOB č. 169 832 339 / 0300
    (do zprávy pro příjemce uveďte jméno + čchi-kung)
    3. vyčkejte na potvrzující email
    (před zasláním přihlášky si prosím přečtěte Ceník a obchodní podmínky tchaj-ťi školy Vnitřní síla!)

 

Další informace, které by vás mohly zajímat:

Těším se na společné cvhíle při cvičení!
Alena Koutecká

 

Divider - postřehy

 

„Soulad tří složek naší bytosti nám přináší harmonii a zdraví:
zdravé TĚLO, klidný DECH a uvolněná MYSL“ 

 
Co se v kurzu naučíte?

Naučíte se vnímat své tělo pomocí cviků zaměřených na celkovou RELAXACI a UVOLŇOVANÍ svalů, šlach, kloubů a fascií (vědomé rozpouštění napětí pomocí dechu a jednoduchých pohybů/pozic)

Aby lidské tělo správně fungovalo, je zapotřebí ho neustále a v plné míře používat. Vysedávání v kanceláři nebo doma u počítače, neustálé popojíždění autem, večerní „zborcení“ těla před televizní obrazovku a další „nešvary“ moderní doby vedou k zakrnění a zkrácení svalů, šlach, fascií, omezení hybnosti kloubů, páteře, špatnému prokrvování orgánů i periferních částí těla… a tím dříve nebo později k bolestem či některé z civilizačních nemocí.

„Přehoďte výhybku včas a vydejte se cestou k pružnému a fungujícímu tělu. Bude vás provázet několik desetiletí, proto si to jistě zaslouží.“

 

Seznámíte se se základními PRINCIPY, na nichž je cvičení Čchen TCHAJ-ŤI ČCHÜAN a ČCHI-KUNGU založeno.

  • Tchaj-ťi čchüan je styl bojového umění založený na principu extrémní polarity, střídání prvků jin a jang. Tato proměna dává vzniknout technikám rukou i práci nohou a je známá jako „osm bran a pět kroků“. V praxi se toto střídání projevuje mnoha způsoby, například jako nádech a výdech, otevření a zavření, pohyb vpřed či vzad, zrychlení či zpomalení, stoupání a klesání…
  • Krajní polarita je umožněna pomalým, měkkým, uvolněným spirálovitým pohybem, tzv. navíjením hedvábí, který zahrnuje celé tělo i jeho jednotlivé části a musí být vzájemně provázaný/spojitý. Přirozeným, nepřerušovaným, plynulým, jemným pohybem se v těle postupně odstraňují bloky a čchi může volně proudit.
  • Při cvičení usilujeme také o hluboké uvolnění na úrovni vnitřních tělesných struktur, tzv. fang sung, kdy odkládáme veškerou hrubou, fyzickou sílu, v kombinaci s pcheng ťing, tedy pruživým „napětím, které drží zevnitř tělo „nafouknuté“ jako balon a umožňuje spontánně a bez odporu reagovat na sílu přicházející zvenčí a tím ji de facto eliminovat.
  • Vše řídí náš vnitřní záměr, který dává impuls čchi a jejím prostřednictvím veškerému dění v těle. Mysl je neustále bdělá a přítomná, vědoma si každého pohybu, jeho smyslu a detailu. Postupně se stává vnímavější a bdělejší vůči sobě i vnějšímu světu.  
  • Centrem a shromaždištěm vnitřní energie čchi a prvopočátkem pohybu je tzv. tan-tchien, podbřišek, v doslovném překladu „(rumělkové) pole, kde vzniká lék“. Tan-tchien jako střed pohybu zůstává neustále na místě, veškerý pohyb se děje v souladu s tímto středem. Jedině tak je zajištěn vyvážený, celistvý a ekonomický pohyb těla. Při cvičení je nutné respektovat nejen fyzický střed těla, ale i střed mentální, psychický – plně se soustředit, vnímat a ovládat všechny části pohybu. 
  • A samozřejmě nesmíme zapomínat na uvolněný, přirozený, dynamický břišní dech, který propojuje mysl a tělo a je strůjcem pohybu.  

 

Současně se seznámíte s ČCHI-KUNGOVOU SESTAVOU, která se skládá z osmi jednoduchých cviků. Čchi-kung slouží k rychlé harmonizaci pomocí uvolnění, soustředění a břišního dýchání. Pravidelné a dlouhodobé cvičení optimalizuje tok čchi v těle, což dále příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav a psychickou pohodu člověka. Kromě pocitu relaxace získáte při cvičení čchi-kungové sestavy zdravé tělesné návyky, které vám poslouží jako základ pro cvičení forem tchaj-ťi čchüan:

naučíte se správně stát (tj. upraví se postavení zad, trupu, hlavy a uvolní oblast pánve) a koordinovat pohyby jednotlivých částí těla (tj. propojit oblast pasu s pohyby trupu a končetin)
zlepší se vaše kondice a posílí zejména spodní končetiny
– znovu objevíte sílu přirozeného břišního dýchání (které jste spontánně používali jako děti) a propojíte dech s pohybem
rozvinete si schopnost zůstávat vědomě v přítomnosti, což napomáhá psychickému uvolnění a přináší radost ze samotného pohybu

Podrobnější informace o dechové sestavě obsahuje článek nazvaný 8 forem čchi-kungu (tchaj-ťi čchi-kung).

 

Divider - řekli o tchaj-ťi

„win – win“
podporujeme potenciál a úspěch ostatních, podpořte také nás…

Milí čtenáři, naše stránky připravujeme s láskou . Pokud se vám zveřejňované příspěvky líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Vaší podpory si vážíme a děkujeme za ni. Pro podporu klikněte na: Podpořte nás

 

Print Friendly