Čchen Fa-kche a loupežníci
Č chen Fa-kche (Chen Fake) patřil k představitelům 17. generace Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan) a byl považován za jednoho z největších mistrů Čchen tchaj-ťi čchüan vůbec. Narodil se 30. dubna roku 1887 ve vesnici Čchen-ťia-kou (Chenjiagou) v čínské provincii Chenan (Henan), zemřel v roce 1957, kdy mu bylo 70 let. V roce 1928 se Čchen Fa-kche rozhodl odejít z rodné vesnice do Pekingu, kde si otevřel školu bojových umění a jako první začal učit Čchen styl i mimo rodinu. O Čchen Fa-kchem koluje řada příběhů, které dokládají, že dokonale ovládal bojové umění. Současně to však byl člověk velmi vysokých morálních kvalit, který si vážil lidí a znal cenu lidského života. Začtěte se do následujících řádků a posuďte sami:
Jak Čchen Fa-kche zachránil Wen-sien před bandity
Jeden z příběhů vypráví o tom, jak Čchen Fa-kche pomohl bránit své rodné hrabství Wen-sien (Wenxian) před bandity. V Číně byla 20. léta 20. století obdobím politických otřesů. Jednotlivé oblasti byly v područí různých vojenských diktátorů a všude se potulovali bandité, kteří okrádali obyčejné lidi.
Během této doby pracoval Čchen Fa-kche spolu se svým synovcem Čchen Čao-pchim (Chen Zhaopim), který byl o pět let mladší, jako instruktor wen-sienské školy bojových umění.
Vše začalo v okamžiku, kdy Čchenové zatkli tři lupiče a předali je úřadům. V reakci na to unesla skupina, k níž bandité patřili, jejich tři přátele a požadovala, aby došlo k jejich výměně v jedné hospodě. Když Čchenové přijeli do hospody, Čchen Fa-kche poprosil svého synovce, aby zůstal stát venku na stráži pro případ, že by se jednalo o léčku, a sám vstoupil dovnitř, aby se ujal vyjednávání.
Náčelník banditů seděl u stolu a zbraň měl připravenou na dosah. Když se Čchen Fa-kche rozhlédl, uviděl tři zajatce přivázané na jedné straně místnosti. S klidem si zapálil cigaretu a pak rychlostí blesku sirku odcvrnknul, aby odvedl banditovu pozornost. V nastalém zmatku se mu podařilo uchopit banditu, který se pokoušel popadnout zbraň, za ruku. Následoval tvrdý úder loktem, který muži zlomil paži. Vůdce banditů byl přemožen a zajatci osvobozeni.
Incident však stále ještě nebyl u konce. Dalšího dne bandité známí jako tlupa rudých kopí obestoupili Wen-sien a vyhrožovali, že se zmocní vlády nad touto oblastí. Byla to zlovolná náboženská sekta, jejíž členové věřili, že jsou magicky chráněni proti kulkám a nožům. Zástupci wen-sienského hrabství tváří v tvář vážnému nebezpečí ze strany banditů požádali Čchen Fa-kcheho, aby v čele svých studentů pomohl oblast ochránit.
Čchen Fa-kche čekal na mostě vedoucím do města ozbrojen pouze dlouhou tyčí. Když ho jeden z vůdců skupiny banditů uviděl, zaútočil na něj a chtěl ho probodnout kopím… Jeho útok byl okamžitě odražen dřevěnou tyčí. Jedním plynulým pohybem vyrazil Čchen Fa-kche banditovi kopí z rukou, pak vystřelil vpřed a svého protivníka propíchl.
Zbytek banditů byl při pohledu na rychlou smrt svého vůdce vyveden z míry a všichni se okamžitě rozprchli. A tak Čchen Fa-kche zachránil město před tlupou rudých kopí.
Zdroj: Talking Chen Taijiquan (newsletter 5/2017), Chenjiagou Taijiquan GB, David Gaffney
Úvodní foto: Štěpán Krejcar
1 odpověď
[…] Po technické stránce byl Čchen Fa-kche velmi zdatný a traduje se, že dokázal „udeřit kteroukoli částí těla, kterou měl nejblíže, a bez velkého úsilí odrazit každého protivníka“, o čemž vypráví například příběh Čchen Fa-kche a loupežníci. […]